NUSKMP
Zainteresovan član
- Poruka
- 474
POZICIONE IGRE
Pozicione Igre su oblik Društvenih Igara,u kojima se figure međusobno ne uništavaju, bar ne tako jednostavno.Sam naziv zvuči,kao nešto sporo i statično.I zaista,reprezentativna igra ovog poglavlja je „Go“,gde se jednom postavljena figura,više ne pomera do kraja,a sama partija traje i po nekoliko časova.Slične su i ostale,ovde opisane igre.
Međutim,postoje i Igre Kreatnja,koje takođe spadaju u vrstu Pozicionih Igara,a njihova odlika je upravo suprotna.Cilj je,da se figure što brže pomeraju ka cilju.
Po drevnom Istočnjačkom ubeđenju,sve Pozicione Igre oslikavaju karakter igrača.Pri tome,stil igre predstavlja sliku njegove duše.Upravo se zbog toga,u Japanu,Kini i ostalim zemljama Istočne Azije,njima prilazi sa velikim poštovanjem.
Po svojoj prirodi,u ovo poglavlje je svrstana i „Mica“,kao i još neke prostije Evropske igre.Po svojoj duhovnoj karakteristici,one su daleko ispod ostalih iz ovog poglavlja.Ipak,treba znati,da bez obzira što se kod nas tretira „dečijom“ igrom,u zemljama Zapadne Evrope je ravnopravna Back-Gammonu,Dominama,Jambu.„Mica“ ima i svoju teorijsku podlogu,kao i istorijski značaj i mesto.
IGRE „3 U RED“
Kako sam naziv govori,krajnji cilj je postaviti 3 svoje figure u neprekidan Niz.Ove igre ne predstavljaju samo laku zabavu,već i teorijsku osnovu za mnogo ozbiljnije pozicione igre „5 u Niz“ i „Osvajanje Teritorije“ (Go).Igre „3 u Niz“,drugim rečima predstavljaju teorijsku osnovu svih pozicionih igara,pa im je upravo zbog toga i dat prostor u ovom izdanju.
Igra „Morisa“
Pod nazivom „Moris“,kriju se sve igre,u kojima je zadatak postaviti 3 figure u neprekidan Niz.Klasičan primer „Morisa“ je igra „Krstići-Nulice“,koja je ovde već opisana pod nazivom „Turski Šah“(Igre na Papiru).Ona je ujedno najprostija „Igra Morisa“.Smatra se nekorektnom,jer igrač koji je drugi na potezu,nema velike šanse za pobedu,uz samo malo pažljiviju igru protivnika.Naziv je preuzet iz zemalja Zapadne Evrope,pošto jedan igrač upisuje „Krstiće“,a drugi „Nulice“.
Pobednik je igrač,koji prvi postavi 3 svoja znaka u red (ili dijagonalu).


Svako od igrača ima po 4 figurice,koju spuštaju naizmenično,jednu po jednu,na secišta linija.Pobednik je onaj,koji na taj način formira red od 3 svoje figure.
Ovakve Table su pronađene,još u iskopinama Starog Egipta,a datiraju još iz 1400-e godine PNE i to složenija varijanta (sa dijagonalama).Nameće se zaključak,da je prva varijanta postojala mnogo ranije.
U Kini je ova igra poznata,još od vremena Konfučija.
U novije vreme,oko 1300-e godine,zna se,da je „Igra Morisa“ bila jako zastuplejna po Engleskim Dvorovima i Provincijama,odakle potiču i njene mnogobrojne varijante.Ipak,sve one su nekorektne,pošto mnogo veće mogućnosti pružaju igraču,koji igra prvi.
Deveto polje,koje na kraju igre ostaje prazno,mogu koristiti i zamišljati ga kao svoje, i jedan,i drugi igrač,ako im je potrebno za pobedu.
Ona se ostvaruje sa petom,zamišljenom figurom.

Na slici,i beli i crni formiraju Niz od 3 figurice,pa bi se ovakva situacija smatrala nerešenom.Da je samo jedan od suparnika uspeo da formira „Trojku“,priznala bi mu se pobeda.
U ovoj igri se figure ne pomeraju sa tačke,na tačku,već se „Trojka“ formira isključivo spuštanjem figura na preseke linija.
Varijante „Morisa od 3“:
„Kontra-Moris“ se igra identično standardnom,ali sa obrnutim ciljem.Igrač koji prvi postavi „3 u Niz“ je izgubio partiju.
„Bezumni Moris“ je igra,u kojoj sve figure stoje zajedno na sredini stola.Svako može uzeti figuru bilo koje boje i postaviti je na jednu presečnu tačku.Pobednik je onaj,koji spuštanjem figure bilo koje boje,formira „3 u Niz“ iste boje.
„Moris iz 2 poteza“.Najpre jedan,a zatim i drugi igrač,spuštaju odjednom po 3 svoje figurice,pri čemu one ne smeju formirati Niz.Sledi drugi potez,gde obojica spuštaju po jednu preostalu figuru,trudeći se tek sada,da formiraju „3 u Nizu“.
„Moris na Beskonačnoj Tabli“ se mora igrati na savremeni način,uz pomoć papira i olovke.Igra se izvodi na listu papira sa kvadratićima.Igrači naizmenično upisuju „Krstiće“ i „Nulice“,trudeći se da formiraju „3 u Nizu“.Ako bi se igra ograničila na Igraće Polje 8x8,još uvek je u maloj prednosti igrač,koji igra prvi.Pri većim dimenzijama „Igrališta“,prednost je neizvesna.
M l i n č i ć
Igrači imaju po 3 figurice,a mora se nacrtati i šema,kao na slici.

Figure se ne smeju međusobno preskakati.
Pobednik je igrač,koji prvi postavi „Mlin“,što je ovde naziv za „3 u Nizu“.
Mlinarevo Kolo
Šema za ovu igru je prikazana na slici.
Igrači imaju po 3 figure.

„Mlin“,ili kako se ovde već počinje nazivati „Mica“,priznaje se samo preko Centralnog Polja.
Kada ga jedan igrač drži zaposednutim,osnovni cilj protivnika je,da ga blokadom primora, da to polje napusti.
Moris od 6 Figura
„Moris od 6 Figura“ je u Srednjem Veku bio jako popularan u Italiji,Francuskoj i Engleskoj,ali se održao samo do kraja XVI-og Veka,posle čega biva potisnut u drugi plan.
Svaki igrač ima po 6 figurica,koje se naizmenično postavljaju na presečne tačke šeme, prikazane na slici.

Kada se na Tablo postave sve figure,igrači ih počinju naizmenično pomerati,za po jedno polje.
Pri svakom formiranju „Mlina“,skida se po jedna protivnička figura.
Pobednik je igrač,kome uspe da ostavi protivnika na samo 2 figure.