Gnostička jevanđelja

hm337

Poznat
Poruka
7.938
Otkrivena su svojevremno jevanđelja koja nisu uključena u Bibliju. Neka od njih su dostupna kao zasebne knjige...Tomas se naprimer fokusirao na zapisivanje onoga što je Isus govorio
Tipičan tekst z Jevanđelja po Tomasu (https://www.pdfdrive.com/the-gospel-of-thomas-the-gnostic-wisdom-of-jesus-e166727947.html)

22 Yeshua saw some infants being nursed at the breast. He said to his disciples: These nursing infants are like those who enter the Kingdom. The disciples asked him: “Then shall we become as infants to enter into the Kingdom?” Yeshua answered them: When you make the two into One, when you make the inner like the outer and the high like the low; when you make male and female into a single One, so that the male is not male and the female is not female; when you have eyes in your eyes, a hand in your hand, a foot in your foot, and an icon in your icon,2 then you will enter into the Kingdom.
da probam da protumačim....

When you make the two into One
oni koji će ući u carstvo su kao bebe koje piju mleko..bebe nemaju predstavu o dobru i zlu..ne vide sve oko sebe kao dobro i zlo nego kao Jedno..kada budeš video svet kao Jedno ući ćeš u Carstvo.

when you make the inner like the outer
kad budeš iskren to jest kad ne budeš jedno govorio a drugo mislio ući ćeš u carstvo

when you make the high like the low
kad ne budeš bio sujetan i gledao kroz prizmu manje i veće vrednosti ući ćeš u Carstvo

when you make male and female into a single One so that the male is not male and the female is not female
kada ne budeš gledao na svet očima požude nego u osobama suprotnog pola budeš video Jedno ući ćeš u Carstvo

when you have eyes in your eyes,a hand in your hand, a foot in your foot, and an icon in your icon,
kada vidiš šta drugi vide, kada svet posmatraš i kroz oči drugih, kad osetiš rad koji rade i put koji su prešli i kad imaš zamisli drugih u okviru svojih zamisli to jest kad si svestan drugih njihovih osećanja,pogleda na svet i predistorije ući ćeš u Carstvo

hm337

Poznat
Poruka
7.938
26 Yeshua said: You see the sliver in your brother’s eye, but you do not see the log in your own eye. When you remove the log from your eye, then you will see clearly enough to remove the sliver from your brother’s eye.
vidiš trun u oku svog brata, a ne vidiš brvno u svojem. kad izbaciš brvno iz svog oka videćeš dovoljno jasno da odstraniš trun iz oka svog brata

tumačenje
brat je bližnji...brvno i trun u oku predstavljaju sujetu to jest ono što kvari realan pogled na svet...trun je mala sujeta, brvno je velika sujeta..tek kad očistiš sebe od sujete smeš da se pozabaviš tuđom sujetom u cilju da pomogneš bratu odnosno bližnjem da se oslobodi svoje sujete

Kerkyra

Buduća legenda
Poruka
47.050
Kolalo je u 1. veku oko 200 jevandjelja od cega je crkva izabrala samo 4...
Tesko da je u prvom, pocela su se pisati negde u 2. veku (mislis verovatno na apokrifne spise), ali da li se pitas zasto su "izabrana" samo 4?

Zato sto imaju apostolski pecat, tj. svedocanstva su apostola, ocevidaca i kao takva istinita. I zato sto se Crkva rukovodila odredjenim kriterijumima, a ne zato sto je izbacivala ono sto joj se nije svidjalo.

Ti kriterijumi su :

(1) apostolstvo.
Ovo znači da je novozavetnu knjigu napisao ili neko od samih apostola ili neko ko je bio blizak saradnik apostola. Zbog bliskosti sa apostolom, sam apostol je vrlo lako mogao potvrditi autentičnost pojedinog spisa. Bez njegovog “pečata,” spis ne bi mogao biti autentičan i relevantan za hrišćane. Na primer, Marko nije bio apostol kao Petar, Jovan, Matej, itd., ali je bio povezan sa apostolom Petrom. Moguće je, prema nekim teorijama, da je Marko u svojoj mladosti, još kao tinejdžer, poznavao i Isusa, kao i ostale apostole. Luka je, recimo, bio saputnik apostola Pavla. Nije bio svedok događaja u vezi sa Isusom, ali je ispitivao svedoke, kako i sam kaže, te je njihove iskaze uneo u svoje evanđelje. Neki spisi nisu prihvaćeni upravo iz ovog razloga – nastali su kasno da bi mogli imati potvrdu samih apostola u vezi sa njihovom autentičnošću. To, međutim, nije slučaj sa novozavetnim spisima – postojali su apostoli koji su mogli potvrditi autentičnost određenih spisa.

(2) Slaganje sa načelima vere.
Ovo znači da je učenje neke novozavetne knjige moralo biti u skladu kako sa starozavetnim prorocima, tako i sa novozavetnim apostolima. Na primer, iako nama danas nije poznat pisac Jevrejima poslanice – ovaj spis je prihvaćen u kanon upravo zbog saglasnosti sa starozavetnim spisima i novozavetnom porukom (nije isključeno da su rani hrišćani znali ko je pisao ovu poslanicu, no mi danas to ne možemo sa sigurnošću utvrditi).

(3) Upotreba u ranoj Crkvi.
Ovo podrazumeva prihvaćenost nekog novozavetnog dokumenta u kanon jedino pod uslovom da je on već bio opšte prihvaćen i to u kontinuitetu u dužem vremenskom periodu. Na primer, Jeronim daje svoje razloge zašto nije toliko bitno ko je pisac pomenute Jevrejima poslanice – zato što je ta poslanica delo nama nepoznatog pisca iz crkvenog kruga, i potpuno je u skladu sa istinom Crkve. Nemamo razloga odbaciti ovu poslanicu, iako ne znamo sa sigurnošću ko je pisac.

A posebno sto se tice gnostickih jevandljelja, ona su pak tek presla u ruke oklutista i postala im omiljena literatura, kako rece protojerej Karelin. Ona su izvor obmane i sektasenja i tu nema dalje price.

hm337

Poznat
Poruka
7.938
47 Yeshua said: A man cannot ride two horses nor bend two bows. A servant cannot serve two masters, for he will honor one and disdain the other. No one drinks an old wine and then desires a new one. New wine is not put into old wineskins, for they will crack. Old wine is not put into new skins, for it will spoil. A patch of old cloth is not sewn onto a new garment, for it will tear.
moje tumačenje....novo vino je učenje Isusovo. staro vino je učenje o Bogu pre njega. novo odelo je njegovo učenje, stara zakrpa je učenje o Bogu pre njega... Ovde on poručuje da ne treba spajati ono što mi zovemo Stari Zavet sa onim što zovemo Novi Zavet...oni koji piju staro vino ne žele novo...primer za to su fariseji...

hm337

Poznat
Poruka
7.938
evo konačno objašnjenja onoga što je Isus rekao o Jovanu na osnovu reči iz gnostičkog jevanđelja

46 Yeshua said: From Adam to John the Baptist, no one born of woman is higher than John the Baptist. Thus his eyes will not be destroyed. But I have said: Whoever among you becomes small will know the Kingdom, and be higher than John

ko god se odrekne sujete potpuno će biti veći od Jovana jer Jovan to nije u potpunosti uspeo mada je bio bliži tome od svih rođenih do tad......jednostavno ljudi tad nisu shvatali važnost odricanja od sujete... ne kaže se nigde da je Jovan manji od najmanjeg u carstvu nebeskom...

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
29.116
evo konačno objašnjenja onoga što je Isus rekao o Jovanu na osnovu reči iz gnostičkog jevanđelja

ko god se odrekne sujete potpuno će biti veći od Jovana jer Jovan to nije u potpunosti uspeo mada je bio bliži tome od svih rođenih do tad......jednostavno ljudi tad nisu shvatali važnost odricanja od sujete... ne kaže se nigde da je Jovan manji od najmanjeg u carstvu nebeskom...
Da a Isus ima najvecu sujetu u kosmosu. "Ja i Otac smo jedno". I "nista ne moze doci Ocu, nego samo preko mene" :P
To je ludacka sujeta :P

hm337

Poznat
Poruka
7.938
Da a Isus ima najvecu sujetu u kosmosu. "Ja i Otac smo jedno". I "nista ne moze doci Ocu, nego samo preko mene" :P
To je ludacka sujeta :P
ne znamo šta je od toga stvarno rekao...Ja i Otac smo jedno može da se tumači kao dostignuto stanje svesti kad pobediš sujetu, naučiš se ljubavi i spojiš se sa Jednim koji je sve što postoji...što se mene tiče sliku o Isusu ću da pravim isključivo na osnovu ovog gnostičkog jevanđelja jer se vidi da se Tomas trudio da zapiše tačno šta je Ješua pričao, dok su ovi biblijski jevanđeljisti imali sujetan pogled na svet kroz koji su razumeli i zapisivali...plus je to posle prepravljano...verovatno su raj i pakao ubačeni u priču kao element za kontrolu masa...i ovo "nista ne moze doci Ocu, nego samo preko mene" liči na ubačeni element za isključivanje vrednosti ostalim religijama

Poslednja izmena:

hm337

Poznat
Poruka
7.938
If two make peace with each other in a single house, then they can say to the mountain: “Move!” And it will move.
moje tumačenje...ako dobro i zlo (u ranijem tekstu smo utvrdili da kad kaže dva misli na polaritet dobro i zlo) pomire u čoveku to jest u njegovom srcu i umu (čovek je jedna kuća) onda čovek stiče moći da čini čuda...to jest čovek treba da nadiđe podelu ljudi na dobre i zle i da ih vidi kao različite perspektive Jednog..kad u srcu i umu u potpunosti shvati i prihvati da je sve Jedno onda može da čini čuda..

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
29.116
ne znamo šta je od toga stvarno rekao...Ja i Otac smo jedno može da se tumači kao dostignuto stanje svesti kad pobediš sujetu, naučiš se ljubavi i spojiš se sa Jednim koji je sve što postoji...što se mene tiče sliku o Isusu ću da pravim isključivo na osnovu ovog gnostičkog jevanđelja jer se vidi da se Tomas trudio da zapiše tačno šta je Ješua pričao, dok su ovi biblijski jevanđeljisti imali sujetan pogled na svet kroz koji su razumeli i zapisivali...plus je to posle prepravljano...verovatno su raj i pakao ubačeni u priču kao element za kontrolu masa...i ovo "nista ne moze doci Ocu, nego samo preko mene" liči na ubačeni element za isključivanje vrednosti ostalim religijama
Bog je sujetan, pre svega. Zasto bi se mi borili sa sujetom, kada je Jahve izuzetno sujetan. Isus je sujetan takodje. Sto da mu se klanjamo, ako nije sujetan?
Sto da mu se molimo ako nije sujetan?

hm337

Poznat
Poruka
7.938

hm337

Poznat
Poruka
7.938
Slusaj, mozes reci ovo ili ono, ljudski Bogovi su svi sujetni do jednog. Mislim zamisli da si Bog, sta bi ti radio?
sujeta je kad umišljaš veću vrednost..Bog ima veću vrednost..ne umišlja je..ali ipak rešava da se rodi kao običan čovek i onda naziva svoje učenike prijateljima a ne slugama i pere im noge..znači Bog nije sujetan...druga je priča Jahve koji je ljubomoran to jest sujetan bog...

hm337

Poznat
Poruka
7.938
da li je Isus bio sujetan možemo da zaključimo samo iz zapisa o njemu koje nije obojeno sujetom autora teksta...zato ću Isusa da tumačim samo na osnovu gnostičkog jevanđelja Tomasovog gde je autor samo zapisivao njegove reči a nije davao svoja shvatanja i sujetom obojena prisećanja...tražiću njegove direktne mudrosti da ih razumem i primenim u praktičnom životu...

hm337

Poznat
Poruka
7.938
Blessed are you, the whole ones and the chosen ones. You will find the Kingdom, for you came from there, and you will return
tumačenje ....ovo nam govori da duša postoji pre rođenja..da dolazimo iz carstva i da ćemo se vratiti kad postanemo celoviti (kad se odreknemo polariteta dobro i zlo to jest ploda drveta poznavanja dobra i zla)...ako duša postoji pre rođenja to jest ako dolazimo iz carstva nebeskog onda ni reinkarnacija nije isključena...

hm337

Poznat
Poruka
7.938
Slusaj, mozes reci ovo ili ono, ljudski Bogovi su svi sujetni do jednog. Mislim zamisli da si Bog, sta bi ti radio?
da sam Bog doživljavao bih sve situacije koje se dogode na svetu iz perspektive svakog od učesnika...razumeo bih svakog..

Bog je sujetan, pre svega. Zasto bi se mi borili sa sujetom, kada je Jahve izuzetno sujetan. Isus je sujetan takodje. Sto da mu se klanjamo, ako nije sujetan?
Sto da mu se molimo ako nije sujetan?
ne znam da li Bog stvarno traži da mu se klanjamo i molimo...to dolazi iz religije a ne od Boga..

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
29.116
da sam Bog doživljavao bih sve situacije koje se dogode na svetu iz perspektive svakog od učesnika...razumeo bih svakog..

ne znam da li Bog stvarno traži da mu se klanjamo i molimo...to dolazi iz religije a ne od Boga..
Ispravio bi sve nepravde verujem. Ne bi sudio nikom, i ne bi trpao u pakao :P
Vratio bi covecanstvo na nivo pre civilizacije i unistio svo oruzje :P

hm337

Poznat
Poruka
7.938
Ispravio bi sve nepravde verujem. Ne bi su sudio nikom, i ne bi trpao u pakao :P
Vratio bi covecanstvo na nivo pre civilizacije i unistio svo oruzje :P
verujem da pakao ne postoji...to je deo religijskog programiranja ljudi da budu poslušni... duše same sebi sude tako što u narednim životima postavljaju sebi lekcije koje nisu naučile u ovom životu..nema potrebe vraćati čovečanstvo na nivo pre civilizacije..moderni svet je mnogo dinamičniji mnogopogodniji za učenje sa mnogo više prilika za učenje lekcija...oružje se može koristiti i za dobro ne samo za zlo..ono je deo alata na kojima se zasnivaju lekcije...do raja se stiže evolucijom čoveka i čovečanstva...

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
29.116
verujem da pakao ne postoji...to je deo religijskog programiranja ljudi da budu poslušni... duše same sebi sude tako što u narednim životima postavljaju sebi lekcije koje nisu naučile u ovom životu..nema potrebe vraćati čovečanstvo na nivo pre civilizacije..moderni svet je mnogo dinamičniji mnogopogodniji za učenje sa mnogo više prilika za učenje lekcija...oružje se može koristiti i za dobro ne samo za zlo..ono je deo alata na kojima se zasnivaju lekcije...do raja se stiže evolucijom čoveka i čovečanstva...
Meni se cini da smo sve dalje od raja. Pogle gladne, pogle ratove, pogle egoizam i halapljivost.
+ sto mozemo da se unistimo svaki cas. Dakle nazad na drvece, nema zagadjenja, nema ratova, nema gladnih, nema novca i RAJ.

hm337

Poznat
Poruka
7.938
Meni se cini da smo sve dalje od raja. Pogle gladne, pogle ratove, pogle egoizam i halapljivost.
+ sto mozemo da se unistimo svaki cas. Dakle nazad na drvece, nema zagadjenja, nema ratova, nema gladnih, nema novca i RAJ.
uvek je bilo gladnih i ratova i egoizma i halapljivosti...ali danas ne bi mogli da se ponove koncentracioni logori ili zločini kakve su činile kolonijalne sile i trgovci robovima i robovlasnici...moraš da priznaš da je kolektivna svest ipak na nešto višem nivou

Da biste mogli da otvarate nove teme i trajno koristite svoje ime - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.