Glavne mane „glavnih“

Zoroastar

Domaćin
Poruka
3.783
Podrazumeva se, a što se podrazumeva, ne mora da znači da je i tačno, da najveće parlamentarne stranke predstavljaju glavne tokove volje naroda Srbije.

Pri tome se, čak manje od strane laika, a više od strane „stručnjaka“ za politiku i analizu političke situacije, nonšalantno prelazi preko dve činjenice:

1. Veliki broj Opština Srbije, odnosno građana iz tih Opština, uopšte nema svoje, makar i ovako kilave, predstavnike u nazovi Narodnoj Skupštini, jer ko će biti poslanik odlučuju partije, a ne narod,
2. Takođe više od polovine, pa i više od toga, sa tendencijom rasta tog procenta, uopšte ne učestvuje na izborima. Razlog: nema ponudu za koju bi glasala.

Kad zanemarimo to što zanemaruju i pomenuti „stručnjaci“, pa se kao i oni pravimo da to i nije bitno, možemo evo i mi izvršiti političku analizu kobajagi glavnih.
O vrlinama ne bih, jer sam ili kratkovid ili toga kod njih nema.
Što se mana tiče, da ne bih bespotrebno uvećavao tekst, ukazaću samo na glavne.

Glavna mana DS je odsustvo iz realnosti zemlje u kojoj vlada i vezivanje njene sudbine za (ne)ulazak u EU.
Igranje na jednu kartu je dobro samo kada se u rukama ima najjači adut, a ne nešto što zavisi od tolikog broja uslova, da je malo verovatno da će uopšte i da se dogodi.

Glavna mana SNS je igranje na kartu nezadovoljstva ogromne većine, a da pri tome kao zamenu za ovu vlast u suštini nudi samo to da ta vlast više ne bude vlast.


http://www.fpn.bg.ac.rs/wp-content/...deformacije-teritorijalnog-predstavljanja.pdf
 
Poslednja izmena:
Prvo uvesti glasanje po mestu rodjenja, a ne po mestu zivljenja.

Mozda bi se neki novokomponovani dame i gospoda uvredili da moraju da idu da glasaju tamo negde a ne u krugu dvojke, ali to bi doprinelo da ta sva mesta drze vise poslanickih mesta, a Beograd manje.
I uopste, taj ceo smisao ultra-centralizacije ce na kraju da udavi i sam Beograd, a o okolini da ne pricam...

Nego, da se vratim temi:
Opste mesto i opsta slabost svih prisutnih stranaka je - neefikasnost.
Jaki su jedino na jeziku.

Stranke vlasti tu i tamo ponesto i rade, vise zaslugom upornih pojedinaca nego zahvaljujuci snazi dobro postavljenog sistema.

A tek opozicija... Pa oni ne umeju ni da daju obecanje po meri. Vlast je uspela da ucini da su ekonomske teme daleko najbitnije (a i jesu) - opozicija jednostavno nema nikakav program tu. Poruke tipa 'uhvaticemo lopove' nisu jednake sa 'nova radna mesta'. Umesto da se potrude i obezbede podrsku kod prijateljskih zemalja i u izbornoj kampanji iskoce sa podrskom bar nekoliko zemalja (projekti, krediti itd), oni samo vicu "da sjase Pera, a da uzjase Mika".

Ove razne male stranke (vlasti), one su tek za pricu (i svaku osudu). U cerupanju para iz budzeta se ponasaju kao da imaju bar 50 poslanika, iako nemaju ni po 20. Imamo Pups, koji su hteli da penzije formalno budu 60% plata... i jesu... Ali je kurs tako 'pukao' da su se penzije smanjile. Ali eto, prepodobni Krkobabic uradi sta je hteo - ne vidim da su ga ovi iz opozicije prozvali zbog toga (materijal se sam nudi, ali su oni opsednuti Tadicem).
Imamo i stranku "zaposleni kod drzave" (i prosekom prate preko republickog proseka)... nesto poznatija kao G17+ (sada se maskiraju u URS). U skorije vreme promovisu i zaposlene kod privatnika (ali sa minimalcem).

I da napomenem, bez toga opis nije kompletan - hronican sindrom 'rogovi u vreci' desnicarske opozicije. To se toliko vidi, da nikakva akcija koju naprave ne moze da prodje bez toga (cek samo dok se Seselj vrati, pa da vidimo koji ce "urnebes" da bude).
 
Prvo uvesti glasanje po mestu rodjenja, a ne po mestu zivljenja.

Mozda bi se neki novokomponovani dame i gospoda uvredili da moraju da idu da glasaju tamo negde a ne u krugu dvojke, ali to bi doprinelo da ta sva mesta drze vise poslanickih mesta, a Beograd manje.
I uopste, taj ceo smisao ultra-centralizacije ce na kraju da udavi i sam Beograd, a o okolini da ne pricam...

Nego, da se vratim temi:
Opste mesto i opsta slabost svih prisutnih stranaka je - neefikasnost.
Jaki su jedino na jeziku.

Stranke vlasti tu i tamo ponesto i rade, vise zaslugom upornih pojedinaca nego zahvaljujuci snazi dobro postavljenog sistema.

A tek opozicija... Pa oni ne umeju ni da daju obecanje po meri. Vlast je uspela da ucini da su ekonomske teme daleko najbitnije (a i jesu) - opozicija jednostavno nema nikakav program tu. Poruke tipa 'uhvaticemo lopove' nisu jednake sa 'nova radna mesta'. Umesto da se potrude i obezbede podrsku kod prijateljskih zemalja i u izbornoj kampanji iskoce sa podrskom bar nekoliko zemalja (projekti, krediti itd), oni samo vicu "da sjase Pera, a da uzjase Mika".

Ove razne male stranke (vlasti), one su tek za pricu (i svaku osudu). U cerupanju para iz budzeta se ponasaju kao da imaju bar 50 poslanika, iako nemaju ni po 20. Imamo Pups, koji su hteli da penzije formalno budu 60% plata... i jesu... Ali je kurs tako 'pukao' da su se penzije smanjile. Ali eto, prepodobni Krkobabic uradi sta je hteo - ne vidim da su ga ovi iz opozicije prozvali zbog toga (materijal se sam nudi, ali su oni opsednuti Tadicem).
Imamo i stranku "zaposleni kod drzave" (i prosekom prate preko republickog proseka)... nesto poznatija kao G17+ (sada se maskiraju u URS). U skorije vreme promovisu i zaposlene kod privatnika (ali sa minimalcem).

I da napomenem, bez toga opis nije kompletan - hronican sindrom 'rogovi u vreci' desnicarske opozicije. To se toliko vidi, da nikakva akcija koju naprave ne moze da prodje bez toga (cek samo dok se Seselj vrati, pa da vidimo koji ce "urnebes" da bude).

A šta ti misliš, da će nešto da se promeni njegovim povratkom?
Urnebes će biti "urnebesniji", i to je sve..
Šešelj je još jedan od siledzija zdravog razuma, prilično rečit, moram priznati, ali i dalje neuki siledzija.
 
Stranke vlasti tu i tamo ponesto i rade, vise zaslugom upornih pojedinaca nego zahvaljujuci snazi dobro postavljenog sistema.




Ove razne male stranke (vlasti), one su tek za pricu (i svaku osudu). U cerupanju para iz budzeta se ponasaju kao da imaju bar 50 poslanika, iako nemaju ni po 20. Imamo Pups, koji su hteli da penzije formalno budu 60% plata... i jesu... Ali je kurs tako 'pukao' da su se penzije smanjile. Ali eto, prepodobni Krkobabic uradi sta je hteo - ne vidim da su ga ovi iz opozicije prozvali zbog toga (materijal se sam nudi, ali su oni opsednuti Tadicem).
Imamo i stranku "zaposleni kod drzave" (i prosekom prate preko republickog proseka)... nesto poznatija kao G17+ (sada se maskiraju u URS). U skorije vreme promovisu i zaposlene kod privatnika (ali sa minimalcem).

I da napomenem, bez toga opis nije kompletan - hronican sindrom 'rogovi u vreci' desnicarske opozicije. To se toliko vidi, da nikakva akcija koju naprave ne moze da prodje bez toga (cek samo dok se Seselj vrati, pa da vidimo koji ce "urnebes" da bude).


Najveci je problem da velike stranke ( DS,SNS( vec pre izbora prave nekakve koalicije i tako pomazu ovim partijama od tri predsednika i dva clana da
udju u skupstinu, pa bogami i da postanu i ministri. To se mora ukinuti. Ako Velja Ilic ( ili onaj iz jagodine sto mu samo jos Betoven nije svirao na noge)
zele u vladu onda njihove besmislene partije moraju da se utope u SNS ili DS. Koalcije se prave posle izbora sa partijama koje predju 5% glasova.
 
A šta ti misliš, da će nešto da se promeni njegovim povratkom?
Urnebes će biti "urnebesniji", i to je sve..
Šešelj je još jedan od siledzija zdravog razuma, prilično rečit, moram priznati, ali i dalje neuki siledzija.

On je bar stabilan u svom delovanju, SRS nije mnogo vrludala sa programom. Necu da glasam za njih, sa Seseljem ili bez, ali tu bar mogu da znam sta da ocekujem.
 
A šta ti misliš, da će nešto da se promeni njegovim povratkom?
Urnebes će biti "urnebesniji", i to je sve..
Šešelj je još jedan od siledzija zdravog razuma, prilično rečit, moram priznati, ali i dalje neuki siledzija.

Da,cudno je da narocito komsije cekaju da se Seselj vrati i da nastavi sa ulogom ulicnog cirkuzanta
u skpstini. ( tu podrazumevam Hrvate, Shiptare,muslimane iz Bosne, ali i Sandzaka, , a verovatno su i ovi
Milovi tu negde).
 

Back
Top