Гитара - уради сам (Do It Yourself, "DIY")

Обилић

Veoma poznat
Poruka
12.326
За хобисте, а и за оне који немају довољно новца,
ево информације:

У свету постоји покрет "Самоваца",
тј ентузијаста који купују ствари у КиТ-у
те их сами склапају
и тако долазе до онога што желе и десет пута јефтиније.

Што се конкретно гитаре тиче
има китова са готовим деловима које само треба саставити,
а има и китова где добијеш две даске и прецизна упутства шта и како.

Па ко шта воли, и колико је опскрбљен алатом и вештином.
У следећем видеу чова саставља кит Les Paul плаћен 90 долара !!!

Интересантна је та потреба јаких индивидуалаца
ако не да направе гитару,
оно бар да на фабричком моделу направе неки свој белег.

Наш најбољи гитариста РМ Точак је према сопственом казивању
своју гитару "Ариа дајмонд"
однео на градилиште и замолио тесаре да му отфикаре добра два комада са тела гитаре.

Да је бар отишао код столара ...
Ето колика је његова унутрашња жеђ и журба била за аутентичношћу.

Poslednja izmena:
Imam drugara koji svira elektricnu gitaru i posebno voli AC/DC.

pa je trazio Jangovu gitaru (ne znam tacno koji je to model). Ono sto je interesantno je da je telo narucio u Kini kod nekog lika koji pravi kopije fenomenalno. Dolazi sve sa elektronikom ali je moj drugar svu elektroniku promenio sa nekom boljom (mislim iz amerike). Gitara je bila sjajna jedino sto je bio problem (kako kaze), ne moze da se svira sedeci nego moras da stojis inace 'bezi' - takav joj je balans. Prica mi da je izucavo, i da je jang takodje modifikovao svoju gitaru.

I pored svih peripetija oko transporta na kraju i nije to bas bila jeftina zabava. Pritom je on elektronicar.

E da, imam jos jednog drugara koji je fantasticno svirao gitaru, nezaobilazan na svakoj zurci i koji vec godinama zivi od popravke gitara. Kupi negde neku koja ne radi ili lose radi popravi je malo svira i proda. Kaze super je srecan s time.

Један од инструмената које свирам је гитара
и никада нисам размишљао од чега је,
какво је дрво, која електроника, која серија, из које године ...

Али сам ценио људе који то све знају
некако је њихова љубав била дубља од моје,
и у задње време и сам доста тога знам о инструментима.

Можда је ствар у томе што пре рецимо 40 година
нисам имао добар извор података.

Сад на интернету заиста можеш квалитетно да се обавестиш,
на Јутјубу можеш да прођеш и кроз фабрику где се нешто прави,
па ми је част да нешто научим и да се и подичим са тим својим знањем.

Зашто да не.

Људи често немају времена да се информишу о аутомобилима рецимо,
зашто им не помоћи и дати кратак образложен савет када купују кола.

Исто важи и за све друге ствари ...

Један од инструмената које свирам је гитара
и никада нисам размишљао од чега је,
какво је дрво, која електроника, која серија, из које године ...

Али сам ценио људе који то све знају
некако је њихова љубав била дубља од моје,
и у задње време и сам доста тога знам о инструментима.

Можда је ствар у томе што пре рецимо 40 година
нисам имао добар извор података.

Сад на интернету заиста можеш квалитетно да се обавестиш,
на Јутјубу можеш да прођеш и кроз фабрику где се нешто прави,
па ми је част да нешто научим и да се и подичим са тим својим знањем.

Зашто да не.

Људи често немају времена да се информишу о аутомобилима рецимо,
зашто им не помоћи и дати кратак образложен савет када купују кола.

Исто важи и за све друге ствари ...

Slazem se. Ja ne sviram gitaru, volim muziku, cak imam i neko malo formalno znanje jer sam kao dete pored skole, isao i u muzicku skolu. Kao dete sam svirao harmoniku. Kad sam dosao do nekog novca kasnije u zivotu kupio sintisajzer sa sekvencerom (koji je i dan danas cudo tehnike za mene). Dakle klavijature. Ali pre nekog vremena pomislih da ipak ponovo probam harmoniku. Kad sam prestao sa muzickom skolom, moji roditelji su prodali harmoniku koja je bila sasvim solidna italijanska klasicna mozda malo mala harmonika. Ali ne bi se ljutio i da je manja. Sad mi je zao sto taj instrument nije ostalo u kuci, pa da mogu sad da se podsetim. Verovatno bih se setio prstoreda za basove. Pa sam gledao harmonike po netu i shvatio da cu pre opet da kupim neki novi synth nego sto cu da dodjem do nekakve smislene harmonike. Uzasno su skupe, cak i polovne.

Instrumenti su meni uvek fascinantni koji god da su. I naravno kad ima ljudsko umece da ih lepo svira.

Интересантна је та потреба јаких индивидуалаца
ако не да направе гитару,
оно бар да на фабричком моделу направе неки свој белег.

Наш најбољи гитариста РМ Точак је према сопственом казивању
своју гитару "Ариа дајмонд"
однео на градилиште и замолио тесаре да му отфикаре добра два комада са тела гитаре.

Да је бар отишао код столара ...
Ето колика је његова унутрашња жеђ и журба била за аутентичношћу.
pa nije zato isekao nego što je popizdeo kada mu je gazda kluba umesto fendera kako su se pogodili za svirku, dao japansku kopiju (i to ne baš najbolju). Nije mogao da smisli tu gitaru i na kraju ju je unakazio da bar bude očigledna nakaza :)

Imam drugara koji svira elektricnu gitaru i posebno voli AC/DC.

pa je trazio Jangovu gitaru (ne znam tacno koji je to model). Ono sto je interesantno je da je telo narucio u Kini kod nekog lika koji pravi kopije fenomenalno. Dolazi sve sa elektronikom ali je moj drugar svu elektroniku promenio sa nekom boljom (mislim iz amerike). Gitara je bila sjajna jedino sto je bio problem (kako kaze), ne moze da se svira sedeci nego moras da stojis inace 'bezi' - takav joj je balans. Prica mi da je izucavo, i da je jang takodje modifikovao svoju gitaru.

I pored svih peripetija oko transporta na kraju i nije to bas bila jeftina zabava. Pritom je on elektronicar.
Angus Jang svira Gibson SG. U jednom trenutku je njegov majstor za gitare stavio markere kao grom da napravi gitaru njegovom.

1701757244888.png

Slazem se. Ja ne sviram gitaru, volim muziku, cak imam i neko malo formalno znanje jer sam kao dete pored skole, isao i u muzicku skolu. Kao dete sam svirao harmoniku. Kad sam dosao do nekog novca kasnije u zivotu kupio sintisajzer sa sekvencerom (koji je i dan danas cudo tehnike za mene). Dakle klavijature. Ali pre nekog vremena pomislih da ipak ponovo probam harmoniku. Kad sam prestao sa muzickom skolom, moji roditelji su prodali harmoniku koja je bila sasvim solidna italijanska klasicna mozda malo mala harmonika. Ali ne bi se ljutio i da je manja. Sad mi je zao sto taj instrument nije ostalo u kuci, pa da mogu sad da se podsetim. Verovatno bih se setio prstoreda za basove. Pa sam gledao harmonike po netu i shvatio da cu pre opet da kupim neki novi synth nego sto cu da dodjem do nekakve smislene harmonike. Uzasno su skupe, cak i polovne.

Instrumenti su meni uvek fascinantni koji god da su. I naravno kad ima ljudsko umece da ih lepo svira.

У Европи 15% становништва свира неки инструмент.
Код нас 2%.

Мени је кућа пуна инструмената из младости
понекад свирам, себе забављам.
Умем бога ми и више сати да се замајем.

Врло квалитетно потрошено слободно време - тако ја то схватам.

Pod `kitom` naravno podrazumevas `pribor`... ;)
Bilo bi suludo da vidim alat kako pliva po okeanu u jatu, kao i da zateknem Orku u svojoj radionici.... :zcool:
da ne kazem sta drugo vec...:mrgreen::hahaha:

Kит је нешто у деловима што се склопи.
Односно каже се "Звоно за врата у киту"
или "Појачало за гитару у киту"
...

Може и "Мерцедес у киту" !
Си заборавио кад је Чићву имао идеју да склапамо градске аутобусе купљене у киту ?!

Back