Quantcast

Геноцид над Србима у Независној Држави Хрватској

fenix12345

Ističe se
Banovan
Poruka
2.540
Кад то све зборијиш и одузмеш испада да је од ндх страдало до 400 000 Срба (ако не и више)... Довољно је видити талијанске и њемачке извјештаје о томе до краја рата... И једни и други су се на то жалили (војнички извјештаји Вермахта и Абвера)...

Bla bla bla... Pišeš gluposti... Znači nije bilo Srba u partizanima? OK... Ili su što imali neke štitove da ih meci zaobilaze???

Poruka
15.346
Bla bla bla... Pišeš gluposti... Znači nije bilo Srba u partizanima? OK... Ili su što imali neke štitove da ih meci zaobilaze???

У партизанима је погинуло 50 000 Срба из ндх. У четницима нешто мање (наравно уз оне који су побијени као ратни заробљеници у Словенији).

Slaven777

Legenda
Poruka
58.426
OK, neka bude točno i to tvoje, to je opet BROJ SRBA SVEUKUPNO MANJE, A NE BROJ UBIJENIH OD USTAŠA!!!

Koliko je Srba poginulo kao partizani?
Koliko je Srba iz NDH iseljeno u Srbiju?
Koliko je Srba poginulo kao četnici?
Koliko je Srba pobjeglo Englezima u Austriju i uspjelo da im se preda, pobjeglo u Englesku, Ameriku???
Koliko su Srba ubile njemačke postrojbe???
Da li su partizani ubili kojeg Srbina simpatizera četničkog pokreta???

Kad na sve to odgovoriš i zbrojiš onda taj broj oduzmi od tih tvojih 450 tisuća i to je broj ubijenih od ustaša. Ne možeš reći da je svaki Srbin koji nedostaje po tim popisima ubijen od ustaša??? Po tome ispada da nijedan partizan ili četnik nije poginuo i slične stvari, što je potpuna glupost...

Ola; cemu tolika ljutnja? z:D

Moram opet pozvat' na smirivanje strasti...samo sam htio ispraviti odredjene podatke, kako bismo lakse dosli do preciznijih.

Ja nisam ni tvrdio da je medju svih stradalih Srba na podrucju NDH ubijeno u ustaskim logorima smrti i drugim vidovima egzekucija. Naravno da je jedan znacajni dio tu stradao u jedinicama pokreta otpora, kako partizanskim tako i cetnickim, da pri popisu iz 1948. godine treba uzeti u obzir i srpsku kolonizaciju Vojvodine, koja je izvrsena stanovnistvom iz ovih krajeva, kao i da je pored toga svakako bilo trajno iseljenog stanovistva i naravno jedan dio populacije koji je umro usljed raznoraznih okolnosti (bolesti, prirodne smrti, koleteralne stete usljed ratnih dejstava).

P. S. Malo bih te zamolio da hladnije glave prilazis prije nego sto kucas objave na forumu. Djeluje mi da se nepotrebno nerviras, a ovako poruke odaju znake bas velike frustracije tako da se zbog toga remeti diskusija. Jos uvijek te cekamo oko tvojih tvrdnji ovdje. Posebno me interesuje jesi li stigao procitati (nesto od) Sarica.

Poslednja izmena:

fenix12345

Ističe se
Banovan
Poruka
2.540
Ola; cemu tolika ljutnja? z:D

Moram opet pozvat' na smirivanje strasti...samo sam htio ispraviti odredjene podatke, kako bismo lakse dosli do preciznijih.

Ja nisam ni tvrdio da je medju svih stradalih Srba na podrucju NDH ubijeno u ustaskim logorima smrti i drugim vidovima egzekucija. Naravno da je jedan znacajni dio tu stradao u jedinicama pokreta otpora, kako partizanskim tako i cetnickim, da pri popisu iz 1948. godine treba uzeti u obzir i srpsku kolonizaciju Vojvodine, koja je izvrsena stanovnistvom iz ovih krajeva, kao i da je pored toga svakako bilo trajno iseljenog stanovistva i naravno jedan dio populacije koji je umro usljed raznoraznih okolnosti (bolesti, prirodne smrti, koleteralne stete usljed ratnih dejstava).

P. S. Malo bih te zamolio da hladnije glave prilazis prije nego sto kucas objave na forumu. Djeluje mi da se nepotrebno nerviras, a ovako poruke odaju znake bas velike frustracije tako da se zbog toga remeti diskusija. Jos uvijek te cekamo oko tvojih tvrdnji ovdje. Posebno me interesuje jesi li stigao procitati (nesto od) Sarica.

Ma nije nikakva ljutnja, jednostavno pokušavam objasniti o čemu se radi. Da se ne može svaki Srbin koji nedostaje smatrati da je ubijen od ustaša. Isto tako stječem dojam da je vama broj od 300 - 350 tisuća mali broj. Mislim da je i tih tvojih od 450 - 500 tisuća isto previše. Jer mislim da prirast nije bio 2% godišnje, nego manji, pogotovo par godina pred rat (ali tko zna, možda i nisam u pravu). Bilo bi interesantno ako se mogu naći odgovori na neka pitanja pa da vidimo... Potpuno se slažem da su neki umrli i od bolesti i starosti i njih treba uračunati...

Poslednja izmena:
Poruka
15.346
Не знам. Вјероватно oko 25-30 000, са убијеним у Словенији као ратни заробљеници. Тешко је утврдити, поготово колко је четника побијено по предавању, поготово Херцеговци су тако изгинули, затим Босанци са Дражом и Србијанцима.

Slaven777

Legenda
Poruka
58.426
Ma nije nikakva ljutnja, jednostavno pokušavam objasniti o čemu se radi. Da se ne može svaki Srbin koji nedostaje smatrati da je ubijen od ustaša. Isto tako stječem dojam da je vama broj od 300 - 350 tisuća mali broj. Mislim da je i tih tvojih od 450 - 500 tisuća isto previše. Jer mislim da prirast nije bio 2% godišnje, nego manji, pogotovo par godina pred rat (ali tko zna, možda i nisam u pravu). Bilo bi interesantno ako se mogu naći odgovori na neka pitanja pa da vidimo... Potpuno se slažem da su neki umrli i od bolesti i starosti i njih treba uračunati...

To su sve igrarije brojkama...ja sam uobicajeno srijetao da su Srbi stradali u pokoljima na podrucju NDH izmedju 300.000 i 400.000. No to su sve igre brojkama, a jesu li one vece ili manje zapravo i nije od sustinske vaznosti za onu siru pricu, kao i ono sto sam bio upitao, a to je stanoviste koje ste, ako sam vas dobro razumio, ti i mupi zauzeli - da se ustaski zlocini i zlocinacka politika ne mogu okarakterisati kao da su bili genocidnih razmjera. Brojkama treba biti posebno oprezan, jer je to onaj put gdje su mnogi zastranili, pa tako svojevremeno i Tudjman. Mnogi revansisticki ekstremisticki revizionizmi se pokusavaju poturiti drugima pod maskom demistifikacije i, toboze, traganja za utvrdjvanjem prave istine; to iziskuje kod strasno ispolitizovanih i osjetljivih pitanja posebnu kolicinu opreza. To na hrvatskoj strani najdalje ide do toga (na primjeru recimo Josipa Jurcevica i slicnih) u kojoj ne postizemo neki korak dalje radi objektivnije rekonstrukcije proslosti ciju sliku imamo iskrivljenu, ili otvaranje nekakvih tabu teme, vec prosto prelaska iz jednog ekstrema u drugi. I tako sada je vrlo popularno umanjivati zlocine pocinjene za vrijeme Drugog svjetskog rata od strane nacifasistickih kolaboracionista i kolaboratora, a s druge strane uvecavati onih koji su pobijedili. Tako se cesto moze desiti da imamo jednog te istog covjeka koji ustvari u potpuno isto vrijeme vrsi, paradoksalno, recimo minimalizaciju Jasenovca i maksimalizaciju Blajburga. Slicno tome je radjeno poslije kraja rata 1945, kada smo mogli cuti o 1.000.000(.000) pobijenih ovdje ili ondje, a kao sto je poznato nisu ni ratovi 1990-ih izbjegli famozno uvelicavanje i umanjivanje broja stradalih (tako mislim da je u deceniji i narednim godinama poslije kraja rata u Bosni broj stradalih postepeno smanjivan sa nekih preko trista hiljada da bismo sada dosli do toga da je najobjektivnija brojka valjda ~100.000).

Procjenaza 1941. godinu koju sam iznio nije moja, vec je zasnovana na profesionalnim statistickim proracunima; usvajajuci da se kod Hrvata pominje donja crta a kod Srba gornja, odnosno 1,95 i 2,15 miliona NDH Srba, ja sam usvojio da je istina vjerovatno negdje tu na sredini, odnosno ca. 2.050.000 Srba na podrucju NDH. To dodje nekih oko pola miliona manje u odnosu na popis iz '48. (odnosno brojku od oko 1,5 miliona Srba u Hrvatskoj i Bosni, kada se oduzmu muslimani); tj. demografski gubitak u iznosu od oko jedne cetvrtine (imajmo uvijek na umu i da popis nije bio izvrsen tik poslije rata, vec skoro tri pune godine docnije).

A na koliku stopu rasta godisnje srpskog pravoslavnog stanovnistva na podrucju onoga sto ce docnije biti tzv. 'NDH' ti tipujes? Manji moze znaciti svasta ispod dva odsto (do i u negativno)?

Poslednja izmena:

mupi

Ističe se
Poruka
2.376
392. и 373. легионарска дивизија у којима су служили Хрвати у већини, под њемачком командом. Цијели рат, од 1941 па до 1944. год. локалне команде Вермахта су писале жалбе на Хрвате и оптуживали Хрвате да својим злодјелима подстичу оружани отпор Срба.

.

Preskočio si odgovor na pitanje:
Kada su to legionarske divizije bile pod komandom Zagreba te Nijemci nisu pristali na vraćanje komande legionarskih divizija Zagrebu?
Kada su to legionarske divizije uopšte bile dio hrvatskih oružanih snaga tokom 2WW?

Da bi gore postavio novu glupost.
Od svih njemačkih divizija u bivšoj Jugoslaviji najviše zločina je napravila Princ Eugen divizija u kojoj uopšte nije bilo Hrvata,te nekakvo pisanja žalbi Wermahta na račun Hrvata je tvrdnja potrebna samo da opravda mitomaniju.
Pisali su i vlasti NDH njemačkoj komandi o teroru njemačke vojske prema hrvatskom stanovništvu,pa to ništa ne mijenja o njihovom savezništvu.

Poruka
15.346
Preskočio si odgovor na pitanje:
Kada su to legionarske divizije bile pod komandom Zagreba te Nijemci nisu pristali na vraćanje komande legionarskih divizija Zagrebu?
Kada su to legionarske divizije uopšte bile dio hrvatskih oružanih snaga tokom 2WW?

Da bi gore postavio novu glupost.
Od svih njemačkih divizija u bivšoj Jugoslaviji najviše zločina je napravila Princ Eugen divizija u kojoj uopšte nije bilo Hrvata,te nekakvo pisanja žalbi Wermahta na račun Hrvata je tvrdnja potrebna samo da opravda mitomaniju.
Pisali su i vlasti NDH njemačkoj komandi o teroru njemačke vojske prema hrvatskom stanovništvu,pa to ništa ne mijenja o njihovom savezništvu.

Не, него одговорио сам. Из Загреба су стално тражили да се легионарске јединице у којима служе Хрвати ставе под њихову команду, а не да буду под командом Вермахта. Као што су тражили да се подручја која су држали Талијани ставе под њихову власт.
Што Њемци нијесу дозволили.
Дакле, не знам каква је митоманија у питању?
Као тобоже нијесу Талијани и Њемци кривили Хрвате за ескалацију рата од првих дана па до 1944.? О томе има море материјала. Чак о томе се море прочитати у енглеским и америчким студијама које су се бавиле њемачким ратом на Балкану.

Принц Еуген нема везе са тијем. Нити сам ја спомињао да су легионарске дивизије чиниле веће злочине од дивизије Принц Еуген. Њемци су их држали под својом командом - да не чине злочине. Принц Еуген је била мобилна јединица која је ишла по потреби на разне стране.

mupi

Ističe se
Poruka
2.376
To su sve igrarije brojkama...ja sam uobicajeno srijetao da su Srbi stradali u pokoljima na podrucju NDH izmedju 300.000 i 400.000. No to su sve igre brojkama, a jesu li one vece ili manje zapravo i nije od sustinske vaznosti za onu siru pricu, kao i ono sto sam bio upitao, a to je stanoviste koje ste, ako sam vas dobro razumio, ti i mupi zauzeli - da se ustaski zlocini i zlocinacka politika ne mogu okarakterisati kao da su bili genocidnih razmjera. Brojkama treba biti posebno oprezan, jer je to onaj put gdje su mnogi zastranili, pa tako svojevremeno i Tudjman. Mnogi revansisticki ekstremistticki revizionizmi se pokusavaju poturiti drugima pod maskom demistifikacije i, toboze, traganja za utvrdjvanjem prave istine; to iziskuje kod strasno ispolitizovanih i osjetljivih pitanja posebnu kolicinu opreza. To na hrvatskoj strani najdalje ide do toga (na primjeru recimo Josipa Jurcevica i slicnih) u kojoj ne postizemo neki korak dalje radi objektivnije rekonstrukcije proslosti ciju sliku imamo iskrivljenu, ili otvaranje nekakvih tabu teme, vec prosto prelaska iz jednog ekstrema u drugi. I tako sada je vrlo popularno umanjivati zlocine pocinjene za vrijeme Drugog svjetskog rata od strane nacifasistickih kolaboracionista i kolaboratora, a s druge strane uvecavati onih koji su pobijedili. Tako se cesto moze desiti da imamo jednog te istog covjeka koji ustvari u potpuno isto vrijeme vrsi, paradoksalno, recimo minimalizaciju Jasenovca i maksimalizaciju Blajburga.

Procjenaza 1941. godinu koju sam iznio nije moja, vec je zasnovana na profesionalnim statistickim proracunima; usvajajuci da se kod Hrvata pominje donja crta a kod Srba gornja, odnosno 1,95 i 2,15 miliona NDH Srba, ja sam usvojio da je istina vjerovatno negdje tu na sredini, odnosno ca. 2.050.000 Srba na podrucju NDH. To dodje nekih oko pola miliona manje u odnosu na popis iz '48. (odnosno brojku od oko 1,5 miliona Srba u Hrvatskoj i Bosni, kada se oduzmu muslimani); tj. demografski gubitak u iznosu od oko jedne cetvrtine (imajmo uvijek na umu i da popis nije bio izvrsen tik poslije rata, vec skoro tri pune godine docnije).

A na koliku stopu rasta godisnje srpskog pravoslavnog stanovnistva na podrucju onoga sto ce docnije biti tzv. 'NDH' ti tipujes? Manji moze znaciti svasta ispod dva odsto (do i u negativno)?

Zločini NDH prema srpskom stanovništvu su bili veliki,ali nisu genocid.
Nigdje u istoriji se stanovništvo koje želiš genocidisati ne novači u vlastitu vojsku kao što se srpsko stanovništvo novačilo u domobranstvo,sa pojedinim vojnim vođama stanovništva koje želiš genociodisati ne potpisuješ primirja i vojno pomažeš kao što se događalo sa pojedinim četničkim komandantima,narod koji želiš genocidisati ne postavljaš za predsjednike sudova pogotovo ne u miješanim sredinama kao što je Drniš.
Možda me ti možeš dematirati sa nekim sličnim primjerom u istoriji?

Što se tiče "revansisticki ekstremisticki revizionizmia" kako ih ti nazivaš,ja mislim da si po tom pitanju vrlo pristran.Do demokratskih procesa 90-ih godina postojala je samo jedna "istina" .Svaka druga istina je do tada bila strogo kažnjavana. U Hrvatskoj se prijepori po tom pitanju javljaju jednostavno jer je u svaki grad ili selo koji je "oslobodila" NOVJ iza sebe ostavila mnoštvo zločina.Čak i u onim strogo partizanskim sredinama (Vrgorcu,Sinju,Splitu...)
Apsurd je da u antifašističkom Splitu broj civilnih žrtava od partizanskih jedinica višestruko premašuje broj ustaških.

Spočitavaš Jurčeviću nekakav ekstrem,to me asocira na prošla vremena.Što je u njegovim izjavama ekstremno?:

Nedavna komemoraciji žrtvama u Bleiburgu ponovo je izazvala polemike u Hrvatskoj o težini partizanskih i ustaških zločina. Suština te polemike svodi se na pitanje može li se staviti znak jednakosti između Bleiburga i Jasenovca. Kakvo je vaše mišljenje, gospodine Jurčeviću?
– Josip Jurčević: Bleiburg i Jasenovac su simbolički nazivi. Međutim, kad je riječ o žrtvama, bilo ratnim bilo onima koje su nastale nakon rata, ne smije se praviti diskriminacija po političkoj, ideološkoj, etničkoj, vjerskoj, dobnoj ili bilo kojoj drugoj strukturi. U načelu, sve žrtve bilo kojeg režima su prvenstveno žrtve.

Govorite o žrtvama, ali kada je riječ o zločinima, može li se staviti znak jednakosti između partizanskih i ustaških zločina? Jesu li, po vama, oni podjednako teški.
– Josip Jurčević: U načelu jesu podjednako teški. Međutim, ustaška država je trajala četiri, a komunistička država četrdeset i pet godina, i budući da je komunizam trajao puno dulje, naravno da je on počinio daleko više zločina i više vrsta zločina.
– Josip Jurčević: Jedni su diskriminirali ljude prema nacionalnim ili rasnim kriterijima, a drugi prema ideološkim, klasnim i slično. U oba slučaja radilo se o diskriminaciji koja nema utemeljenja ni u humanističkim načelima ni u međunarodnom pravu. Žrtvama je bilo potpuno svejedno jeste li ih diskriminirali po visini, po težini, po spolu, boji očiju ili slično. Bitno je da je to bila diskriminacija, da je zločin počinjen, a čime se on opravdavao mislim da je manje važno. Naravno, u nekakvim analitičkim raspravama može se govoriti o kontekstu i o detaljima, ali, gledajući načelno, mislim da bi pravljenje bilo kakve razlike između zločina i žrtava, pogotovu kad se radi o totalitarnim sustavima vlasti, značilo relativizaciju koja nema opravdanja.

Gospodine Jurčeviću, postoji li podatak o broju žrtava komunističkih zločina u Hrvatskoj, i postoji li takav podatak i za cijelu bivšu Jugoslaviju?
– Josip Jurčević: Do danas nisu utvrđene ukupne žrtve na prostoru Hrvatske ni na prostoru Jugoslavije zbog toga da bi se s njima, kao i prije, moglo manipulirati. No, egzaktno je utvrđeno na temelju istraživanja na području Slovenije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine da su više od tisuću masovnih neobilježenih grobišta otkrile razne znanstvene, državne i civilno-društvene organizacije i institucije. Ta grobišta su najbrojnija na području Slovenije i u većini tih grobišta nalaze se pogubljeni hrvatski civili i vojnici koji su bili u povlačenju. Slovenski istraživači na temelju djelomičnih iskopavanja procjenjuju da se broj ubijenih kreće od 100.000 do 192.000. Ja se ne slažem s tim brojem, niti ga smatram utvrđenim jer za to je potrebno još povijesnih, demografskih i drugih antropoloških ispitivanja, ali ga navodim kao ilustraciju koja govori o tome koliko su ti zločini bili masovni i sustavni. Najveće grobnice se nalaze na širem području Maribora, u šumi Tezno, gdje se smatra da je, prema djelomičnim iskapanjima onih golemih protutenkovskih rovova, pogubljeno između 20 i 40 tisuća civila i vojnika. Slične grobnice s tisućama i desecima tisuća žrtava nalaze se na području Maribora, kod Kočevskog Roga, Slovengradeca, Dravograda i slično, uz još stotine manjih grobišta diljem Slovenije koja se svakodnevno otkrivaju.

http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j...KCHW7sBxKZCQ94g&bvm=bv.83829542,d.d2s&cad=rja

mupi

Ističe se
Poruka
2.376
Не, него одговорио сам. Из Загреба су стално тражили да се легионарске јединице у којима служе Хрвати ставе под њихову команду, а не да буду под командом Вермахта. Као што су тражили да се подручја која су држали Талијани ставе под њихову власт.
Што Њемци нијесу дозволили.
Дакле, не знам каква је митоманија у питању?
Као тобоже нијесу Талијани и Њемци кривили Хрвате за ескалацију рата од првих дана па до 1944.? О томе има море материјала. Чак о томе се море прочитати у енглеским и америчким студијама које су се бавиле њемачким ратом на Балкану.

Принц Еуген нема везе са тијем. Нити сам ја спомињао да су легионарске дивизије чиниле веће злочине од дивизије Принц Еуген. Њемци су их држали под својом командом - да не чине злочине. Принц Еуген је била мобилна јединица која је ишла по потреби на разне стране.

Nešto natucaš i onda uzimaš ono što ti odgovara.
Legionarske divizije su Wermaht,njemačke jedinice,sa njemačkim oficirskim kadrom i nema nikakve šanse da dođu po komandu vlastiti NDH.Da će školovani Wermaht komandanti potpasti pod komandu nekakve satelit države,nemoj se blamirat više takvim glupostima.

Ne samo da nije bilo šanse da legionarske jedinice podpadnu pod komandu vlasti NDH ,već su u pravilu jedinice NDH podpadala pod njemačku komandu.To se najbolje vidjelo kada je njemačka komanda inzistirala na operaciji koja će im jamčiti sigurnost željezničke pruge (Kozara) dok je s druge strane prodor proleterskih brigada iz istočne BiH dobrano narušio cijelu strukturu NDH,a vlasti NDZH su bile primorane na njima potpuno strateki nevažnu operaciju.Čak je u to vrijeme NDH tražila od talijanskih vlasti da još ne napuštaju treću zonu.

Eskalacija rata je bila čim se proglasila NDH,misliš da bi skoro 2 miliona Srba mirno pristalo živjeti u hrvatskoj državi?

Лекизан

Elita
Moderator
Poruka
18.496
Геноцида у НДХ није било, наравно изузев према хрватском становништву!
Можда је време да промениш терапију мада мислим да је касно, ко год стане испод усташког кишобрана спаса му нема, изгубљен је и за људе и за животиње.
Сви ти Срби што су се придружили Павелићу су се изјашњавали као Хрвати православци и због њих је и створена тзв. хрватска православна црква ( између осталих разлога), њих је био мизеран број у односу на српску популацију која је већински стала уз антифашисте четнике или партизане.

mupi

Ističe se
Poruka
2.376
Где су та писма што су писали и о каквом терору се ради?

28.-29. marta 1944. u sedam sela istočnog dijela Cetinske krajine (Krivodol, Podina, Otok, Ruda, Ljut, Rožame, Voštane), ispod Kamešnice, pripadnici SS divizije "Prinz Eugen" (uglavnom folksdojčeri iz Banata) i ustaške 369. divizije ("vražja divizija") pobili su oko 1.800 žitelja. Dva dana ranije, 26. ožujka u mosorskom selu Dolac Donji (tadašnja općina Omiš) pobijeno je 275 žena, djece i staraca, a u selu Human na otoku Braču pobijeni svi muškarci stariji od 14 godina.

Vlasti NDH su prosvjedovale.Prvenstveno ustaški povjerenik za Dalmaciju Edo Bulat i ministar vanjskih poslova Stijepo Perić. Nijemci na hrvatske prosvjede u bitnom uopće nisu obratili pažnju, dapače bili su ljuti zbog optužbi i Ante Pavelić je zbog toga smijenio ministra dr. Stijepu Perića. Nakon potpisivanja Rimskih ugovora Perić je imenovan prvim hrvatskim poslanikom u Rimu, pa od tada djeluje u hrvatskoj diplomaciji. Na dužnosti u Rimu je do travnja 1943., kada je određen za poslanika NDH u Madridu, ali tamo nije otišao jer je ubrzo preimenovan za poslanika u Sofiji. No, u Bugarskoj nije dugo ostao. Po kapitulaciji Italije postao je ministar vanjskih poslova NDH (imenovan je 5. studenoga 1943.). Na toj je dužnosti do kraja travnja 1944., kada je na zahtjev njemačke vlade uklonjen zbog oštrog prosvjeda protiv nasilja njemačke vojske izvršenih u Dalmaciji. Napustivši domovinu u svibnju 1945. živio je u Buenos Airesu, gdje je umro 12. lipnja 1954.

mupi

Ističe se
Poruka
2.376
Геноцида у НДХ није било, наравно изузев према хрватском становништву!
Можда је време да промениш терапију мада мислим да је касно, ко год стане испод усташког кишобрана спаса му нема, изгубљен је и за људе и за животиње.
Сви ти Срби што су се придружили Павелићу су се изјашњавали као Хрвати православци и због њих је и створена тзв. хрватска православна црква ( између осталих разлога), њих је био мизеран број у односу на српску популацију која је већински стала уз антифашисте четнике или партизане.

Genocidni Hrvati regrutovali srpske seljake Banije u svoju vojsku, vojsku NDH

Hrvatski ratnici kroz stoljeća 3; Tomislav Aralica, Višeslav Aralica:
(...)Zanimljivo je napomenuti kako je neko vrijeme postojala čak i srpska pro-NDH milicija na području Banije, ustanovljena nakon njezine pacifikacije 1943. godine, s namjerom da odbaci partizane od srpskih sela na tom području.

Axis Forces in Yugoslavia 1941-45; Nigel Thomas, Krunoslav Mikulan, Darko Pavlović:
(...)From 1943, the UNS organized a Serbian Militia, the Serbian Self-Protection units (Srpske samozaštitne postrojbe) in the Banija Region south of Zagreb

Partizanski agenti u proljeće 1942. su počeli zastrašivati srpsko stanovništvo Fruške Gore da će biti prisilno prevedeno na katoličku vjeru, mobilizirano u hrvatsku vojsku te poslano na Istočno bojište da tamo izgine.
Dedijer kaže: »... Naše rukovodstvo u Sremu uhvatilo se za ova dva pitanja i na tim parolama mobilisalo srpske mase. Na Pavelićevu mobilizaciju odgovoreno je parolom: `Pušku pa u Frušku!'...Istovremeno se otpočelo s nizom oružanih akcija protiv ustaša i okupatora«.

Nikica Barić Položaj Srba u domobranstvu NDH
http://hrcak.srce.hr/file/4778

Poruka
4.092
Читајући посљеедњих неколико страна, никада не бих погодио да је ово тема „Несумњиво Хрвати”, за коју је постављач теме на почетку написао:

Nije smisao teme da se prěbrojavaju krvna zrnca ovom ili onom istaknutom Hrvatu, nego da navedemo priměre istorijskih ličnosti Hrvata štokavaca.
Samo ih navedite, i to je sve.

Ако могу да прекратим ово бесмислено надгорњавање:
НДХ је заправо српска злочиначка и марионетска творевина која је починила геноцид над хрватским народом, убијајући узгредно и понеке Србе. Хрвати су зато масовно похрлили у партизанске јединице и тако извојевали блиставу побједу донијевши сунце слободе чак и омраженим Србима. У реду?

Slaven777

Legenda
Poruka
58.426
Nigdje u istoriji se stanovništvo koje želiš genocidisati ne novači u vlastitu vojsku kao što se srpsko stanovništvo novačilo u domobranstvo,sa pojedinim vojnim vođama stanovništva koje želiš genociodisati ne potpisuješ primirja i vojno pomažeš kao što se događalo sa pojedinim četničkim komandantima,narod koji želiš genocidisati ne postavljaš za predsjednike sudova pogotovo ne u miješanim sredinama kao što je Drniš.
Možda me ti možeš dematirati sa nekim sličnim primjerom u istoriji?

U kakvoj je vezi to sto si naveo sa definicijom pojma genocid?
Kao sto rekoh na prethodnoj stranici; ocito onda moramo ovdje potruditi se raspraviti oko toga sto je <<genocid>> odnosno sto mozemo pod time podrazumijevati. Jer da li je dio stanovnistva novacen u naoruzane snage i je li neko postavljan za predsjednike sudova (uzgred, to zvuci vrlo interesantno; volio bih cuti jos po koju informaciju o tome) nema apsolutno nikakve veze sa tim da li pocinjeni zlocini konstituisu genocid ili ne.

No da udovoljim pokrenuto pitanje, to treba shvatiti iz cistog konteksta da je srpskog stanovnistva bilo preko 30%. Toga su morali biti svjesni u Zagrebu i samo neko strasno naivan bi pomislio da se moze praviti a da 'Nezavisna Drzava Hrvatska' nema toliko brojnu manjinu. Da je Zidova u Njemackoj bilo preko jedne trecine (dobro sad idemo u suludo kakvo-takvo hipotetisanje, jer tada pitanje do cega bi zapravo i doslo uopste) ne bi se Holokaust tamo mogao sprovoditi na taj nacin.

Ukoliko hoces 'slicne primjere' u kojima se pojedinci naroda koji je kolektivna zrtva masovnih zlocina regularno uposljavaju u borbene snage i tako slicno, pa mozda bi se mogao navesti primjerice slucaj jermenskog genocida.

I jos da priupitam, s obzirom da mi je tu ostalo nejasno misljenje tebe i fenixa, smatras li da je pocinjen genocid nad Zidovima i Romima?

Poruka
15.346
Стварање такозване хрватске православне цркве, "новачење" у радне јединице и домобране... То су све били покушаји хрватске власти да се Срби умире... Али безуспјешни. Јер су сви знали о чему се ради. Примири се док ми не дођемо и потаманимо вас.
А не тобоже да је хрватска држава прихватила Србе као своје грађане и увела демократију.

- - - - - - - - - -

Genocidni Hrvati regrutovali srpske seljake Banije u svoju vojsku, vojsku NDH

Будалаштина која нема везе с везом. Покушај да се Срби примире и скроз безуспјешан. Мислим да је то било на приједлог Њемаца, коју су цијели рат приговарали Хрватима да рат распирују својим злочинима према Србима и да нијесу у стању да устаничка подручја ни контролишу нити замире.
На крају се хрватска власт простирала само око Загреба и симболично у другим крајевима.

вук са Авале

Aktivan član
Poruka
1.777
У нормалним државама негација геноцида над Србима, Ромима и Јеврејима у НДХ-а је карта у једном правцу или за затвор ил' за лудницу.

Али Хрватска је данас недођија где су не само овакви прозаични ликови на слободи, већ су у јавности и најгласнији.

Poslednja izmena od moderatora:

fenix12345

Ističe se
Banovan
Poruka
2.540
To su sve igrarije brojkama...ja sam uobicajeno srijetao da su Srbi stradali u pokoljima na podrucju NDH izmedju 300.000 i 400.000. No to su sve igre brojkama, a jesu li one vece ili manje zapravo i nije od sustinske vaznosti za onu siru pricu, kao i ono sto sam bio upitao, a to je stanoviste koje ste, ako sam vas dobro razumio, ti i mupi zauzeli - da se ustaski zlocini i zlocinacka politika ne mogu okarakterisati kao da su bili genocidnih razmjera. Brojkama treba biti posebno oprezan, jer je to onaj put gdje su mnogi zastranili, pa tako svojevremeno i Tudjman. Mnogi revansisticki ekstremisticki revizionizmi se pokusavaju poturiti drugima pod maskom demistifikacije i, toboze, traganja za utvrdjvanjem prave istine; to iziskuje kod strasno ispolitizovanih i osjetljivih pitanja posebnu kolicinu opreza. To na hrvatskoj strani najdalje ide do toga (na primjeru recimo Josipa Jurcevica i slicnih) u kojoj ne postizemo neki korak dalje radi objektivnije rekonstrukcije proslosti ciju sliku imamo iskrivljenu, ili otvaranje nekakvih tabu teme, vec prosto prelaska iz jednog ekstrema u drugi. I tako sada je vrlo popularno umanjivati zlocine pocinjene za vrijeme Drugog svjetskog rata od strane nacifasistickih kolaboracionista i kolaboratora, a s druge strane uvecavati onih koji su pobijedili. Tako se cesto moze desiti da imamo jednog te istog covjeka koji ustvari u potpuno isto vrijeme vrsi, paradoksalno, recimo minimalizaciju Jasenovca i maksimalizaciju Blajburga. Slicno tome je radjeno poslije kraja rata 1945, kada smo mogli cuti o 1.000.000(.000) pobijenih ovdje ili ondje, a kao sto je poznato nisu ni ratovi 1990-ih izbjegli famozno uvelicavanje i umanjivanje broja stradalih (tako mislim da je u deceniji i narednim godinama poslije kraja rata u Bosni broj stradalih postepeno smanjivan sa nekih preko trista hiljada da bismo sada dosli do toga da je najobjektivnija brojka valjda ~100.000).

Evo iskreno, ne znam da li je bio genocid ili ne!!! Trebalo bi prvo vidjeti što točno je genocid?

genocid (geno- + -cid), zločin usmjeren na uništavanje, u cijelosti ili dijelom, neke nacionalne, etničke, vjerske ili rasne skupine ubijanjem njezinih članova, nanošenjem teških fizičkih ili psihičkih ozljeda, stavljanjem skupine u takve uvjete života koji mogu dovesti do njezina uništenja, nametanjem mjera što dovode do sprječavanja rađanja u skupini ili prisilnim odvođenjem djece u drugu skupinu...
http://enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=21633

Prema ovome ispada da USTAŠE JESU IMALE GENOCIDNE NAMJERE, ali sad da li su u sproveli genocid, to zbilja ne znam... Koliko znam Srbi nisu nestali ni iz HR ni iz BiH. Isto tako nisu nestali ni na jednom području gdje su prije živjeli, živjeli su i nakon rata. Bar na Banovini (Baniji).

Znači po tebi su ustaše pobile između 300 i 400 tisuća Srba? Ako uzmemo gornju granicu od 400000 i broj prije rata od 2050000 i to oduzmemo ostaje 1650000 Srba. Po tebi znači ispada da su svi ostali Srbi poginuli/ubijeni/umrli/iseljeni... u broju od 50 tisuća??? I poginuli kao partizani, četnici... Nisam baš siguran da ti matematika valja, ali OK...

Kako sad kažeš 1,5 milijun? :think: Kud je nestalo sad preko noći 100000 ljudi? Da te podsjetim...
Tacno je da prema popisu stanovnistva iz 1948. godine ima oko 1,7 miliona Srba na podrucju HR+BiH. Medjutim, treba imati u vidu da se znacajan broj drugih na ovome popisu bio izjasnio Srbima, odnosno da ukoliko cemo porediti zapravo gubitak pravoslavnog stanovnistva, po cemu racunamo predratne brojke, onda se od ove cifre mora odbiti barem nekih stotinjak hiljada muslimana. Tako dolazimo do neke brojke za poredjenje od oko 1,6 miliona Srba na podrucju HR i BIH 1948.

fenix12345

Ističe se
Banovan
Poruka
2.540
Zna li netko točan (približan) broj koliko je Srba iseljeno u Srbiju iz NDH??? Evo nešto iz Siska o tome...

...Ustaški teror u Sisku i okolici počeo je već u travnju 1941. Uvođenjem policijskog sata Srbima, Židovima i Romima zabranjeno je kretanje prije 8 i poslije 18 sati. Srbi i Židovi brisani su iz svih kulturnih i sportskih društava, a srpskoj i židovskoj mladeži zabranjeno je pohađanje škole. U školskoj godmi 1941/42. upisano je 107 đaka manje nego prethodne 1940/41. Slijedila je naredba o obaveznom prijavljivanju ustaškim vlastima Srba, Zidova i Roma starijih od osamnaest godma.
Prva hapšenja Srba, Židova i Hrvata - komunista i antifašista počela su u travnju 1941. u Capragu, predgrađu Siska, osnovan je koncentraciom logor u koji su bili zatočeni sisački Srbi. Iz tog logora samo u kolovozu 1941. transportirano je u Srbiju 4575 Srba iz Hrvatske...

Da nadopunim s ovim...

"...Velike žrtve ustaškog terora podnijeli su i svećenic Srpske pravoslavne crkve. Na području NDH (Hrvatska i dio BiH) ubijeno je 217, umrlo 5, odvedem u zarobljeništvo 3, transportirano u Srbiju 334, pobjeglo u Srbiju 18, stradalo prilikom oslobođenja 28 svećenika. Od osam episkopa tri su ubijena, četiri pobjegla u Srbiju i jedan u Italiju..."

http://elmundosefarad.wikidot.com/sezdesetogodisnjica-partizanskih-odreda-u-hrvatskoj-1941-200

Poslednja izmena:
Poruka
15.346
О атмосфери која је владала у тим данима:

Ђенерал Монтићели, командант дивизије Сасари, поводом злочина над Србима у јуну 1941.:

"...убиства наређује усташки песудо-суд у Госпићу произвољно и искључиво на основу дојава локалних лудака.

...у свим официрима и војницима усадили презир и одвратност према том олошу неспособном ни да себе нити друге контролише, нити зна да управља на начин достојан цивилизованог света. Сваки осећај симпатије према хрватском народу је угашен откада смо принућени да присуствујемо оваквим чиновима."

Министарство иностраних послова - Централни архив - Југославија 1941 - Коверта 108 - Фасцикла 2 (Команда дивизије Сасари - протокол бр. 478/I - Резервисано лично - упућује ген. Фурио Монтићели генералу Рензо Далмацу - В.П. 86, дана 16. јуна 1941.)

Poruka
15.346
Zna li netko točan (približan) broj koliko je Srba iseljeno u Srbiju iz NDH???

Државна комисија за утврђивање злочина окупатора и његових помагача:
до 16. фебруара 1945. у Србији је са територије НДХ било 107.167 избеглица, 2.631 депортовани и 11.235 протераних-пресељених Срба.

fenix12345

Ističe se
Banovan
Poruka
2.540
Државна комисија за утврђивање злочина окупатора и његових помагача:
до 16. фебруара 1945. у Србији је са територије НДХ било 107.167 избеглица, 2.631 депортовани и 11.235 протераних-пресељених Срба.

OK. To je znači oko 120000.
Sad je pitanje da li se nakon rata, do popisa 1948. tko od njih vratio u HR i/ili BiH ili nije?
Znači imamo oko 50 tisuća Srba poginulih kao partizani, 30 tisuća Srba poginulih kao četnici i 120 tisuća iseljenih/izbjeglih. To je ukupno 200 tisuća (iako je kažem to upitno jer se jedan dio mogao, a vjerojatno i je, vratiti kući nakon rata).

Koliko je bilo "domaćih izdajnika" koji su se predali Englezima ili Amerima i otišli živjet tamo ili u neke treće zemlje??? Ili da su poginuli na Bleiburgu i "Križnom putu"? Jer znamo da ima i takvih. Napominjem da nas ovdje zanima samo broj Srba iz HR i BiH. Koliko ih je umrlo od bolesti i starosti? Da su ubijeni od njemačkih postrojbi?

Slaven777

Legenda
Poruka
58.426
OK. To je znači oko 120000.
Sad je pitanje da li se nakon rata, do popisa 1948. tko od njih vratio u HR i/ili BiH ili nije?

Koliko je meni poznato, velika vecina se vratila na svoja ognjista po svrsetku rata 1945. godine. Nemam pri ruci podatke skenirane da okacim ovog trena; neka me neko ispravi ukoliko grijesim.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.