Prvo, hakime, izem ti izvore. Drugo, od navedenog su dva blizu istini (ali ne baš na njoj), a jedno je potpuno izmišljeno:
Ево примера: из рибе иверка, која живи у северном Атлантику, изоловани су гени одговорни за добро подношење ниске температуре, па су техником генетског инжењеринга ови антифриз гени уграђени у парадајз, чиме се продужава сезона гајења. Ово је још увек у фази лабораторијских истраживања.
Ovo je blizu istini, mada je predstavljeno u negativnom svetlu.
Naime, postoje arktičke ribe, koje su evoluirale jedan fenomenalan protein, koji im omogućava da prežive na temperaturama ispod nivoa zamrzavanja vode. Protein sprečava nukleaciju leda: kada se stvori malo, mikroskopsko zrnce leda iz koga dalje raste kristal, protein se veže za njega, i sprečava dalji rast.
Ove arktičke ribe (pa samim tim i svi proteini u njihovom telu) se jedu širom sveta već par stotina godina, bez negativnih efekata. Dakle, ne postoji nikakav razlog da se odjednom očekuje da će ovaj protein postati otrovan ili opasan na neki volšeban način.
Zbog toga, nakon dve decenije planiranja, nakon decenije odrađivanja siguronosnih studija i razgovora sa raznim vladama i internacionalnim organizacijama, neke laboratorije pažljivo rade na koracima razvoja biljaka u koje je ugrađen ovaj protein. Da ponovimo, ovo nije enzim sa hemijskom funkcijom, već prosto statičan protein, koji je već pokazan sigurnim za ljudsku ishranu.
Sada da pređemo na jednu stvar koja je čisto širenje panike, pa onda na drugu, koja je iskrivljena van svake razumne granice:
У Северној Америци експериментише се са лососом којем је уграђен људски ген (hGH) одговоран за стварање хормона раста, те се тако убрзава раст и повећава величина лососа. Хумани ген за хормон раста (rBGH) се, такође, уноси у геном крава и свиња.
Ovo je u potpunosti netačna izjava.
U severnoj americi se u nekim farmama pokušava koristiti lososki hormon rasta (ljudski hormon rasta ne deluje na losose), koji se ribama daje kao dodatak. Ovde uopšte nisu u pitanju GMO, ili promene na genomu.
Takođe, rBGH je skraćenica za "recombinant BOVINE growth hormone"; tj. rekombinantni kravlji hormon rasta. Niko, nigde, nikada nije pokušao da "ugradi humani gen za hormon rasta" u genom krava ili svinja. Za početak, to bi bilo potpuno besmisleno, jer ne bi imalo nikakaf efekt.
Ono što se masivno radilo (mada sada sve ređe) je da su kravama i svinjama davane injekcije veštački proizvedenog (rekombinantnog: proizvedenog na isti način na koji se proizvodi insulin za dijabetičare) hormona rasta, što je proizvodilo više mesa i mleka. Dakle, opet ne GMO, već injekcije (isto kao što se domaćim životinjama daju antibiotici i drugi hormoni već decenijama).
Međutim, dobici su relativno mali, a postoji neznatna opasnost da ovaj hormon rasta može da "preživi" i dođe do čoveka kroz ishranu, gde efekti nisu potpuno poznati. Zato je većina zemalja davno zabranila ovakve stvari, a u Americi se, nakon decenije korišćenja, sve manje koristi (štaviše, danas mleko reklamiraju kao "od krava kojima nije davan rBGH", kao da treba da im budemo zahvalni što im više ne daju to čudo; eh, marketing).
Још један пример деловања убаченог људског гена јесте крава Роуз. Код ове краве убачен је ген за лактацију узет из организма жене да би се добило млеко хемијског састава најприближнијег мајчином. Резултат је постигнут са деведесет шест процената успешности.
Ljudsko mleko je najbolja hrana za odojčad. Bebe koje se hrane majčinim mlekom (umesto veštačkim formulama, ili kravljim mlekom) imaju nekoliko IQ poena veću inteligenciju, dokazano jači imuni sistem, i bolji razvoj mozga.
Ali šta raditi ako majka nema mleka, što je često slučaj? Ili kada majka mora da uzima lekove koji se prenose kroz mleko, u kom slučaju ne može da hrani odojče?
Zbog toga postoje veoma lepi početni koraci da se proizvede soj krava koji proizvodi mleko sličnije ljudskom, koje bi onda služilo umesto danas korišćenih veštačkih formulacija za bebe. Početni stadijumi obećavaju, ali još mnogo istraživanja je potrebno.
* * *
Ako misliš da su ovakve kombinacije iz nekog razloga loše, objasni mi logiku, i objasni kakve potencijalne probleme zamišljaš.
Jer ovoga ima mnogo, i svuda se radi jako kontrolisano, i jako planirano; stručnjaci su procenili rizike veoma pažljivo, i kreću se samo po linijama koje obećavaju veoma dobre rezultate uz minimalne negativne posledice.
Moj omiljeni je nešto drugo. Proizvode se GM ovce, kojima je ugrađen komplement gena preuzet iz paukova. Ako uspe (prvi koraci obećavaju), ove ovce će imati mleko neupotrebljivo za piće, ali iz koga će se moći izvući paučja svila - materijal snažniji od čelika, a lak kao pamuk. Upotrebe takvog materijala prepuštam mašti čitalaca.