Gdje je nestao stid

Dovoljno sam stara da pamtim kako je stari svijet nekada jako držao do vlastita ugleda. Recimo, generacija mojih djedova i nana, dijelom i generacija mojih roditelja. Ugled se zapravo zvao obrazom i nije bilo bitno jesi li bogat ili siromašan, jesi li školovan ili nisi, obraz se gradio godinama, a mogao se izgubiti u tili čas. Obraz je, naravski, bio okrenut prema vani, prema drugim ljudima i njihovoj prosudbi tvoje ličnosti i tvog ponašanja, pazilo se da obraz nije nipošto tvrd (đon – obraz se to zvalo) i da nije crven, jer su to bile dvije granične vrijednosti. A kada bi se granična vrijednost prešla – gubio se obraz. Trajno. Pazilo se na javni nastup, da ne galamiš kad ne treba i gdje ne treba, da poštuješ kućni red, da poštuješ bonton, da ne bacaš smeće gdje se ne smije, da ne radiš na svoju ruku bilo što, a da prije toga ne pitaš komšije. Pazilo se da nekoga ne povrijediš, da ne učiniš ništa što ne bi da tebi drugi učini. Pazilo se da ne činiš zlo i da ga ne želiš nekome. Kao dijete osjetila sam puno puta tu težnju starijih da te isklešu u poštenog i moralnog, čovjeka s obrazom. I činilo mi se da tako manje – više svi rade. I imala sam, ispade sad uobrazilju, da živim u normalnom društvu, visokih moralnih načela, u kojem vrijedi ostati. Vrijeme me nažalost demanttuje i zato se sad pitam - Gdje je nestao stid ?

Poruka
6.309
Dovoljno sam stara da pamtim kako je stari svijet nekada jako držao do vlastita ugleda. Recimo, generacija mojih djedova i nana, dijelom i generacija mojih roditelja. Ugled se zapravo zvao obrazom i nije bilo bitno jesi li bogat ili siromašan, jesi li školovan ili nisi, obraz se gradio godinama, a mogao se izgubiti u tili čas. Obraz je, naravski, bio okrenut prema vani, prema drugim ljudima i njihovoj prosudbi tvoje ličnosti i tvog ponašanja, pazilo se da obraz nije nipošto tvrd (đon – obraz se to zvalo) i da nije crven, jer su to bile dvije granične vrijednosti. A kada bi se granična vrijednost prešla – gubio se obraz. Trajno. Pazilo se na javni nastup, da ne galamiš kad ne treba i gdje ne treba, da poštuješ kućni red, da poštuješ bonton, da ne bacaš smeće gdje se ne smije, da ne radiš na svoju ruku bilo što, a da prije toga ne pitaš komšije. Pazilo se da nekoga ne povrijediš, da ne učiniš ništa što ne bi da tebi drugi učini. Pazilo se da ne činiš zlo i da ga ne želiš nekome. Kao dijete osjetila sam puno puta tu težnju starijih da te isklešu u poštenog i moralnog, čovjeka s obrazom. I činilo mi se da tako manje – više svi rade. I imala sam, ispade sad uobrazilju, da živim u normalnom društvu, visokih moralnih načela, u kojem vrijedi ostati. Vrijeme me nažalost demanttuje i zato se sad pitam - Gdje je nestao stid ?
Stid je nestao u pohlepi za novcem,novcem lako zaradjenim na neposten nacin.Primer za tu nepostenu rabotu,daju nam ljudi koji se bave politikom
svih boja i svih nepostenih nacina,kako da se docepaju vlasti,i samim tim,mogucnosti da dodju do enormno velikog novca,koji im stvara "ugled"
u drustvu !

Indigo3

Poznat
Poruka
9.125
I imala sam, ispade sad uobrazilju, da živim u normalnom društvu, visokih moralnih načela, u kojem vrijedi ostati. Vrijeme me nažalost demanttuje i zato se sad pitam - Gdje je nestao stid ?
Pre svega, to što si mislila da živiš u ''normalnom'' društvu je već diskutabilno... jer ono što je normalno ne podleže uvek visokim moralnim načelima;
Tebi i nekolicini sličnima su visoka moralna načela potpuno jasna, razložna i prihvatljiva, ali ''normalnima'' možda nisu.
Normalni su ljudi koji su se prilagodili NOVOnastaloj situaciji, a svi koji nisu u tome uspeli su NEnormalni.
Dakle... društvo jeste normalno, takvim je postalo, ono je radilo tačno ono što se od njega tražilo, ali u međuvremenu si shvatila da se tu ne uklapaš.
Sorry!
Više sreće u narednom izvlačenju! :)

Možeš da odrediš svoj sistem ''normalnosti'' i u okviru njega funkcionišeš, ili da po sistemu normalnosti društva sebe konstantno unapređuješ u društveno normalnu... što je full-time job sa uvek novim izazovima-pored posla koji imaš ili za koji si se školovala.

DUH

Iskusan
Poruka
5.865
@Indigo3 @RiadaT.
Indigo, ja mislim da je Riada bila dete tada jer sto posto kapiram njen uvodni post.
I meni se činilo kao detetu kada na primer dođe leto pa odemo kod pokojne bake na selo i dođu rođaci (ujaci sa ženama i decom) iz Švajcarske da je to bio raj od života. Mi deca smo se igrali, a odrasli su se ponašali i govorili što bi se moglo opisati kao "visokomoralno".
Nažalost, to je bila samo puka predstava i samo nama deci je bilo lepo, posle se ispostavilo da na primer moja majka izigrava tamo kuvaricu i sluškinju ovima iz Švajcarske a zašto- zato što je prva baba to tražila (eto kako se razbije iluzija u paramparčad, meni je baš moja baba bila uzor i ponos, ideal moralnog itd...dok ne otvorih oči).

(Ako je razumljivo napisano ovako, u žurbi sam)

RiadaT.

Buduća legenda
Poruka
41.992
@Indigo3 @RiadaT.
Indigo, ja mislim da je Riada bila dete tada jer sto posto kapiram njen uvodni post.
I meni se činilo kao detetu kada na primer dođe leto pa odemo kod pokojne bake na selo i dođu rođaci (ujaci sa ženama i decom) iz Švajcarske da je to bio raj od života. Mi deca smo se igrali, a odrasli su se ponašali i govorili što bi se moglo opisati kao "visokomoralno".
Nažalost, to je bila samo puka predstava i samo nama deci je bilo lepo, posle se ispostavilo da na primer moja majka izigrava tamo kuvaricu i sluškinju ovima iz Švajcarske a zašto- zato što je prva baba to tražila (eto kako se razbije iluzija u paramparčad, meni je baš moja baba bila uzor i ponos, ideal moralnog itd...dok ne otvorih oči).

(Ako je razumljivo napisano ovako, u žurbi sam)
Ja sam shvatila, i tačno je da sam tad bila dijete i gledala svijet dječijim očima.

Soradze

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.740
"Normalni su ljudi koji su se prilagodili NOVOnastaloj situaciji, a svi koji nisu u tome uspeli su NEnormalni. "
Nazalost, u pravu si.Danas kad vide poštenog čovjeka smatraju ga nenormanim.

Nikada neću prihvatiti da je ovo vreme taloga ljudskog normalno...
Molim da me od sada slobodno svrstate u "nenormalne", a tu etiketu ću sa ponosom nositi!

Ivo Andrić:

Screenshot_107.png

Odlična tema, Riadice!
:vzagrljaj: :heart2:🌺🌺🌺🌺🌺

Soradze

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.740
Kažu da je smeh sposobnost da se život gleda sa humorom i da je to nešto što pripada samo čoveku.
Zaboravlja se, međutim, na stid, koji takođe poseduje samo čovek i to ne svaki, već samo onaj koji u sebi ima moralno jezgro i savest, koji rastu na čvrstoj i jakoj kičmi.
Sve je više razloga da osetimo stid, a njega je sve manje...
:vzagrljaj:

DUH

Iskusan
Poruka
5.865
Kažu da je smeh sposobnost da se život gleda sa humorom i da je to nešto što pripada samo čoveku.
Zaboravlja se, međutim, na stid, koji takođe poseduje samo čovek i to ne svaki, već samo onaj koji u sebi ima moralno jezgro i savest, koji rastu na čvrstoj i jakoj kičmi.
Nije samo čovek, moj pas kad je bio još štene nije hteo da kaki dok ne ode u visoku travu i okreće se da vidi da ga ja ne gledam. Štene, beba...

Sve je više razloga da osetimo stid, a njega je sve manje...
Nažalost... bukvalno tako kako si rekla.

Soradze

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.740
Nije samo čovek, moj pas kad je bio još štene nije hteo da kaki dok ne ode u visoku travu i okreće se da vidi da ga ja ne gledam. Štene, beba...

Nažalost... bukvalno tako kako si rekla.
Da... ima dva pulina koji žive na mom velikom placu... nikada ih nisam videla da vrše nuždu na placu... niti znam gde se sakriju kada to rade... godinama tako traje... dva prelepa odana bića koja imaju taj divan osećaj...

Poruka
6.309
Ako vec govorimo o stidu,njega na zalost, vise nema ni u tragovima. Zar da ga ima,ne bi trebali svakodnevno da pocrvene ovi,sto upravljaju nasim gradom.Ovi,sto seku drvece po gradu,sto nam asfaltiraju staze po parkovima,sto nam na obale divnih reka,izgradise one ruzne,rogobatne
zgradurine.Nastalo je doba,kada se na gradnji zgrada,stice ogroman novac,a prirodne lepote,sve vise, potiskuje beton,i veliki konto u bankama,
onih,.koji prirodu prodaju onima,koji tu prirodu niti primecuju,niti je zasluzuju...

Ната Ли

Buduća legenda
Poruka
33.397
Bestidni svojim novcem dižu oluju šljašteće prašine pa nas peku oči od toga i ne vidimo mnogo onih koji znaju za stid, za pristojnost za poštenje. A ima ih.
I mislim da tvrdnja da nema stida samo pomaže onima koji ga nemaju. Potvrđuje ih u njihovom očima,možda čak veruju da su progres u evoluciji čoveka.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.