Quantcast

Gdje je nestao stid

RiadaT.

Veoma poznat
Poruka
14.977
Dovoljno sam stara da pamtim kako je stari svijet nekada jako držao do vlastita ugleda. Recimo, generacija mojih djedova i nana, dijelom i generacija mojih roditelja. Ugled se zapravo zvao obrazom i nije bilo bitno jesi li bogat ili siromašan, jesi li školovan ili nisi, obraz se gradio godinama, a mogao se izgubiti u tili čas. Obraz je, naravski, bio okrenut prema vani, prema drugim ljudima i njihovoj prosudbi tvoje ličnosti i tvog ponašanja, pazilo se da obraz nije nipošto tvrd (đon – obraz se to zvalo) i da nije crven, jer su to bile dvije granične vrijednosti. A kada bi se granična vrijednost prešla – gubio se obraz. Trajno. Pazilo se na javni nastup, da ne galamiš kad ne treba i gdje ne treba, da poštuješ kućni red, da poštuješ bonton, da ne bacaš smeće gdje se ne smije, da ne radiš na svoju ruku bilo što, a da prije toga ne pitaš komšije. Pazilo se da nekoga ne povrijediš, da ne učiniš ništa što ne bi da tebi drugi učini. Pazilo se da ne činiš zlo i da ga ne želiš nekome. Kao dijete osjetila sam puno puta tu težnju starijih da te isklešu u poštenog i moralnog, čovjeka s obrazom. I činilo mi se da tako manje – više svi rade. I imala sam, ispade sad uobrazilju, da živim u normalnom društvu, visokih moralnih načela, u kojem vrijedi ostati. Vrijeme me nažalost demanttuje i zato se sad pitam - Gdje je nestao stid ?

Andrej Bolkonski

Domaćin
Poruka
4.239
Dovoljno sam stara da pamtim kako je stari svijet nekada jako držao do vlastita ugleda. Recimo, generacija mojih djedova i nana, dijelom i generacija mojih roditelja. Ugled se zapravo zvao obrazom i nije bilo bitno jesi li bogat ili siromašan, jesi li školovan ili nisi, obraz se gradio godinama, a mogao se izgubiti u tili čas. Obraz je, naravski, bio okrenut prema vani, prema drugim ljudima i njihovoj prosudbi tvoje ličnosti i tvog ponašanja, pazilo se da obraz nije nipošto tvrd (đon – obraz se to zvalo) i da nije crven, jer su to bile dvije granične vrijednosti. A kada bi se granična vrijednost prešla – gubio se obraz. Trajno. Pazilo se na javni nastup, da ne galamiš kad ne treba i gdje ne treba, da poštuješ kućni red, da poštuješ bonton, da ne bacaš smeće gdje se ne smije, da ne radiš na svoju ruku bilo što, a da prije toga ne pitaš komšije. Pazilo se da nekoga ne povrijediš, da ne učiniš ništa što ne bi da tebi drugi učini. Pazilo se da ne činiš zlo i da ga ne želiš nekome. Kao dijete osjetila sam puno puta tu težnju starijih da te isklešu u poštenog i moralnog, čovjeka s obrazom. I činilo mi se da tako manje – više svi rade. I imala sam, ispade sad uobrazilju, da živim u normalnom društvu, visokih moralnih načela, u kojem vrijedi ostati. Vrijeme me nažalost demanttuje i zato se sad pitam - Gdje je nestao stid ?
Stid je nestao u pohlepi za novcem,novcem lako zaradjenim na neposten nacin.Primer za tu nepostenu rabotu,daju nam ljudi koji se bave politikom
svih boja i svih nepostenih nacina,kako da se docepaju vlasti,i samim tim,mogucnosti da dodju do enormno velikog novca,koji im stvara "ugled"
u drustvu !

Indigo3

Domaćin
Poruka
3.682
I imala sam, ispade sad uobrazilju, da živim u normalnom društvu, visokih moralnih načela, u kojem vrijedi ostati. Vrijeme me nažalost demanttuje i zato se sad pitam - Gdje je nestao stid ?
Pre svega, to što si mislila da živiš u ''normalnom'' društvu je već diskutabilno... jer ono što je normalno ne podleže uvek visokim moralnim načelima;
Tebi i nekolicini sličnima su visoka moralna načela potpuno jasna, razložna i prihvatljiva, ali ''normalnima'' možda nisu.
Normalni su ljudi koji su se prilagodili NOVOnastaloj situaciji, a svi koji nisu u tome uspeli su NEnormalni.
Dakle... društvo jeste normalno, takvim je postalo, ono je radilo tačno ono što se od njega tražilo, ali u međuvremenu si shvatila da se tu ne uklapaš.
Sorry!
Više sreće u narednom izvlačenju! :)

Možeš da odrediš svoj sistem ''normalnosti'' i u okviru njega funkcionišeš, ili da po sistemu normalnosti društva sebe konstantno unapređuješ u društveno normalnu... što je full-time job sa uvek novim izazovima-pored posla koji imaš ili za koji si se školovala.

DUH

Iskusan
Poruka
5.035
@Indigo3 @RiadaT.
Indigo, ja mislim da je Riada bila dete tada jer sto posto kapiram njen uvodni post.
I meni se činilo kao detetu kada na primer dođe leto pa odemo kod pokojne bake na selo i dođu rođaci (ujaci sa ženama i decom) iz Švajcarske da je to bio raj od života. Mi deca smo se igrali, a odrasli su se ponašali i govorili što bi se moglo opisati kao "visokomoralno".
Nažalost, to je bila samo puka predstava i samo nama deci je bilo lepo, posle se ispostavilo da na primer moja majka izigrava tamo kuvaricu i sluškinju ovima iz Švajcarske a zašto- zato što je prva baba to tražila (eto kako se razbije iluzija u paramparčad, meni je baš moja baba bila uzor i ponos, ideal moralnog itd...dok ne otvorih oči).

(Ako je razumljivo napisano ovako, u žurbi sam)

RiadaT.

Veoma poznat
Poruka
14.977
@Indigo3 @RiadaT.
Indigo, ja mislim da je Riada bila dete tada jer sto posto kapiram njen uvodni post.
I meni se činilo kao detetu kada na primer dođe leto pa odemo kod pokojne bake na selo i dođu rođaci (ujaci sa ženama i decom) iz Švajcarske da je to bio raj od života. Mi deca smo se igrali, a odrasli su se ponašali i govorili što bi se moglo opisati kao "visokomoralno".
Nažalost, to je bila samo puka predstava i samo nama deci je bilo lepo, posle se ispostavilo da na primer moja majka izigrava tamo kuvaricu i sluškinju ovima iz Švajcarske a zašto- zato što je prva baba to tražila (eto kako se razbije iluzija u paramparčad, meni je baš moja baba bila uzor i ponos, ideal moralnog itd...dok ne otvorih oči).

(Ako je razumljivo napisano ovako, u žurbi sam)
Ja sam shvatila, i tačno je da sam tad bila dijete i gledala svijet dječijim očima.

• Podržavam
Reactions: DUH

Soradze

Iskusan
Poruka
6.352
"Normalni su ljudi koji su se prilagodili NOVOnastaloj situaciji, a svi koji nisu u tome uspeli su NEnormalni. "
Nazalost, u pravu si.Danas kad vide poštenog čovjeka smatraju ga nenormanim.
Nikada neću prihvatiti da je ovo vreme taloga ljudskog normalno...
Molim da me od sada slobodno svrstate u "nenormalne", a tu etiketu ću sa ponosom nositi!

Ivo Andrić:

Screenshot_107.png

Odlična tema, Riadice!
:vzagrljaj: :heart2:🌺🌺🌺🌺🌺

RiadaT.

Veoma poznat
Poruka
14.977
Ali Ivo Andrić nije mislio na ova vremena,dakle problem sa stidom je bio i pre..star je koliko i ljudski rod a uzrok mu je negde drugde;) A postoji i lažni stid uporedo,postojao je i pre a ima ga svugde pa i ovde:whistling:
Problem sa stidom jeste postojao i ranije,ali nikad nije bio izrazen kao sad.A o kakvom lažnom stidu govoriš ovdje:think:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.