Gde su pare za obnovu i poplavljene?

  • Začetnik teme Začetnik teme acabg
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

acabg

Buduća legenda
VIP
Poruka
26.128
Beograd -- Prošlo je četiri meseca od katastrofalnih majskih poplava koje su pogodile Srbiju. U danima nakon poplava pomoć je skupljana na razne načine.


Slati su SMS-ovi, uplaćivan je novac direktno na namenski račun, brojne firme su pomagale što u novcu što u robi, a to su činili i poznati pojedinci.Međutim, do sada nije zvanično poznato koliko je novca za obnovu od poplava uopšte prikupljeno.Transparentnost Srbija nedavno je navela da, i pored obećanja premijera Aleksandra Vučića, ti podaci još nisu objavljeni.Podatak do kojeg je došao B92 pokazuje da je na račun Vlade Republike Srbije na ime otklanjanja posledica poplave do danas uplaćeno 2.202.010.455,87 dinara.

Trenutno se na računu nalazi 11.706.160, 86 dinara, dok je ostatak novca Kancelarija za obnovu, koju vodi Marko Blagojević, podigla i preusmerila u ugrožena područja. Ipak, precizni podaci o tome ko je kolikonovca dao još nisu poznati.

Ne zna se koliko je novca skupljeno od SMS poruka koje smo slali na broj 1003. U vladi su nas uputili na ministarstvo finansija, a u tom ministrstvu kažu da još nisu prikupili podatke od operatera.

Pomoć je stizala i u Crveni krst, koji je najugroženijem stanovništvu do sada podelio 4.000 tona artikala. Bilo je, a ima i dalje - nezadovoljnih.

"Primili smo različite informacije, posebno u Obrenovcu, da je bilo dovoljno i da nije bilo dovoljno. Mi smo sve dali, a ono čega nije bilo platili smo od naših para", rekla je Vesna Milenović iz Crvenog krsta.

U magacinu je ostalo još oko 100 tona robe, ona bi trebalo da bude isporučena do polovine oktobra.

Međutim, pojavile su se informacije da se roba našla na buvljacima. "Mi ne možemo da kontrolišemo šta korisnici rade. U jednom momentu u Obrenovcu smo primali informaciju da stanemo sa garderobom, jer se pojavila na pijacama", kaže Milenovićeva.

Problem je, prema njenim rečima, pravila i neupotrebljiva roba koju su građani donosili, jer joj je rok bio istekao. Nakon prošlonedeljnih poplava koje su pogodile istok Srbije uskoro će početi i kategorizacija tih oštećenih objekata i kuća.

Stanovnici sela u okolini Kladova mogli bi da počnu da dobijaju pomoć sledeće nedelje, kaže direktor vladine kancelarije za obnovu Marko Blagojević. Do sada je na ime pomoći ugroženima na istoku Srbije uplaćeno svega 20.000 dinara.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&mm=09&dd=23&nav_category=12&nav_id=903147

I ja se pitam gde su otisle te silne pare? :think:
 
Gde su nestali podaci o pomoći?

Podaci o prikupljenoj pomoći poplavljenim područjima jedno vreme su bili objavljeni na sajtu Vlade Srbije, ali su bez objašnjenja nestali.


i podaci, predstavljeni kroz tabele, pokazivali su ko je i koliko novca donirao za pomoć poplavljenima.Poslednjih dana, dva događaja su ponovo pokrenula pitanje koliko je novca prikupljeno kao pomoć onima kojima je stradala imovina u majskim poplavama.
Nakon što je pre nekoliko dana i opštinu Kladovo zadesila katastrofalna polava, predsednik opštine požalio se da je na namenski račun uplaćeno samo 2.600 dinara.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD]

[TD="class: textvesti"]Tabele koje su nestale

[/TD]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Uz sve to, na društvenim mrežama se pojavio odgovor Ministarstva finansija u kojem se navodi da oni nemaju podatak o tome koliko su građani uplatili novca preko broja 1003 i da bi to mogla znati Uprava za trezor. Inače, Uprava za trezor je pod inegerencijom Ministarstva finansija, pa je ovaj odgovor još nelogičniji.

Ministarstvo finansija je danas na svom sajtu objavilo da se na računu Vlade se nalazi 1.414.811.982 dinara. Takođe, iako je od poplava i široke akcije uplata na broj 1003 prošlo nekoliko meseci, ministarstvo je na istoj stranici navelo da će informacije o uplatama preko sms-a "biti objavljivane u skladu sa dinamikom naplate računa mobilnih operatera".

Izvršni direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić kaže da je dobro da je Ministarstvo finansija objavilo ažurirane podatke o novcu za poplave, ali dodaje da je problem što ne postoje kompletne i objedinjene informacije o tome koliko je novca prikupljeno za sanaciju štete od poplava i o trošenju tog novca.

Danas objavljeni podaci pokazuju koliko novca se nalazi na dinarskom računu, koliko na deviznom, a koliko je uplaćeno preko Pej Pala, a presek stanja je urađen juče u 18 časova.

U više navrata je premijer Aleksandar Vučić rekao da će se znati tačno gde je svaki dinar od prikupljne pomoći završio. Poslednji put to se moglo čuti tokom poslaničkih pitanja na sednici Skupštine Srbije održanoj 31. jula. Tog četvrtka premijer je rekao da će podaci biti dostupni najkasnije do utorka. Ipak, to se desilo tek desetak dana kasnije.

Na zvaničnom sajtu Vlade Republike Srbije mogli su da se pronađu podaci o svim donacijam i prikupljenoj pomoći.

Baner sa obaveštenjem da se tu mogu preuzeti podaci o donacijima i nalazio se na naslovnoj strani sajta vlade odmah ispod banera koji vode do ugovora za Er Srbiju i Al Rafavedom, o zakupu poljoprivrednog zemljišta.

Sa tog mesta su mogle da se preuzmu tabele sa podacima ko je i koliko novca donirao za pomoć poplavljenima. Sada tog banera, kao ni podataka, nema.

Ipak podaci koji su tada objavljeni se i dalje mogu pronaći. Narodna poslanica Gordana Čomić je na svom tvitre nalogu 15. avgusta objavila linkove na kojima su sačuvani ti podaci i koji se danas mogu preuzeti.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&mm=09&dd=24&nav_category=12&nav_id=903580
 

Back
Top