Gde su buce?

Mislim da je taj problem djelimicno zbog hrane,a vise zbog (ne) aktivnosti.
Iz danasnjeg ugla,kao dijete,jela sam uglavnom bas nezdravu hranu...pastete,virsle,cips,gazirane sokove...Ali svega toga nije bilo u velikim kolicinama.I bila sam uvijek mrsava kao grana.Dosta smo se igrali napolju,vozili bicikle,skakali...lastis,strik...Tv se nije mnogo gledao.U razredu,od nas preko trideset,samo je jedna osoba bila gojazna...i nju su svi zadirkivali.
Sada ne jedem nista od gore navedenog,ali me ubi sjedeci nacin zivota.Dvadeset i kusur godina sjediti po osam sati dnevno...dobro nisam kao slon.🙂
Pokusavam to da korigujem,ali nije to to.
Inace,sa godinama metabolizam usporava.
Koliko sam nekad jela kolicinski,sad da jedem toliko imala bih 100 kg.🙂
Nisam pobornik nikakvog gladovanja...kod mene bar daje suprotan efekat...nego samo umjerenosti u svemu.I treba vise fizicke aktivnosti.
 
Jos jedna bitna stvar koja utice na gojaznost po meni je hljeb.
Nekad se hljeb pravio od brasna,vode i kvasca i bio ukusan.Ovaj sada je kao od gume ili kartona,ili ima samo koru ili se samo mrvi.
Od cega ga prave,ne znam.
Ima milion vrsta,ali rijetko koji da valja.
Mislim da tu dodaju kojekakve aditive koje prije nisu dodavali.
 
Što se hleba tiče, imaš Tonus hleb bez brašna.
Godinama koristim zeleni Tonus obogaćen semenkamani obavezno tostiran.
Necu hljeb bez brasna.?
Hocu stari,dobri hljeb iz pekare sa hrskavom koricom i mekanom sredinom...da dise i mirise.?

Ma ovi sadasnji hlebovi su puni raznih adetiva i svega jos samo da se sto pre nagojimo i razbolimo.
Ja hleb ne jedem vec neko duze vreme samo pirinac kao zamenu,navikao sam se vec.Jedino kada odem negde u goste malo gricnem hleb da ne kazu ovaj poludeo nacisto. :D
I ja jedem sve manje,a nije da ne volim hljeb.
Samo tesko nalazim lijep.
 

"Na fotki iz 70-ih niko NIJE DEBEO ili oni nisu išli na more": Surova istina iza kadra na kojem su svi zgodni i zašto tako nije danas - Dr Olga Ličina otkriva zašto​


"Osim hrane koja je bila zdravija, nije bilo propagiranja gojaznosti kao nečeg normalnog. Plus-sajz manekenke i ostale budalaštine. Nekada je bilo sramota biti debeo, a sada je normalno". Ovo je samo jedna u nizu osuđujućih reakcija, koje upiru prst u savremeni način ishrane i života, a povod je fotografija zabeležena sedamdesetih na jednom odmaralištu.

9mLk9kpTURBXy85NmRkM2RiOTJjOTgzZmU3NjEyYWRhOTVkNjlkOGVlMS5wbmeRkwLNAp4AgaEwBQ


Fotografija na kojoj ljudi šetaju u kupaćim kostimima i letnjim haljinama, sa svega dva "obučena" muškarca, koji su očigledno bili prinuđeni da budu u poslovnim pantalonama i košulji, na Tviteru bila je tema diskusije nad kojom se nadvilo pitanje - Šta se dogodilo u poslednjih 50 godina, pa ova slika više nije ista? Ili kako se neko surovo našalio: "Debeli ljudi nisu išli na more 70-ih"

E6fQOeYXoAEXo6Q


Dr Olga Ličina doktor medicine i klinički nutricionista za žena.rs prošle godine je ispričala šta je uslovilo da se životne navike promene i da li je tačno da danas mnogo više ljudi se bori sa kilogramima.

- Batut nema najažurnije podatke, ali prema istraživanju Svetske zdravstvene organizacije svaki peti čovek se bori sa gojaznošću, a svaka treća osoba ima problema sa prekomernom težinom. Primetan je trend rasta broja ljudi koji se bore sa viškom kilograma. Razlog zbog kojeg nema gojaznih ljudi na fotografiji je dostupnost hrane jer sedamdesetih nije bilo tako veliki broj lanaca brze hrane. Danas na svakom koraku vam je dostupna neka vrsta hrane - od restorana, preko pekara, pa do brze hrane, objašnjava nutricionistkinja.

Dr Olga Ličina navodi da je poražavajuće što sve više dece pati od gojaznosti.

- Problem počinje već u trudnoći, a nastavlja se po rođenju deteta. Istraživanja su pokazala da majke koje ne doje decu najčešće pate od gojaznosti. Takođe, treba voditi računa kojim redom se uvodi hrana deci i izgebavati da u najranijem dobu su dodaju šećer i so, dodaje Olga Ličina.

Jedna od tema koju su pokrenuli u komentarima na Tviteru je - da li je promovisanje plus-sajz manekenki i oblina, ujedno dalo legimitet da se veći broj kilograma smatra zdravim načinom života.

- Prihvatanje sebe po strani, mi ne možemo svi da izgledamo isto, zbog različite građe i konstitucije tela. Ali, ako kilogrami dovode do zdravstvenih smetnji, onda je to problem. Postoji i druga krajnost, osobe koje preterano idu u teretanu i koriste praškaste proteine koji mogu delovati kao trenutno dobro rešenje, ali pitanje je šta će biti sa bubrezima i jetrom u budućnosti.

Fotografija koja je bila popularna prošle godine zamenjena je novom koja je takođe iz sedamdesetih uz komentar: "Svi su bili zgodni i zdravi sedamdesetih. Šta se desilo?".

Dobra stvar je što u poslednjih desetak godina sve veći broj ljudi je zainteresovan za zdraviji način ishrane i što traže alternativu za nezdrave navike, zaključuje dr Olga Ličina za naš portal.



https://zena.blic.rs/zdravlje/na-fo...-isli-na-more-surova-istina-iza-kadra/fpqg9k8

Uzivam u kuvanju ali porcije su nam porasle, tanjiri su se uvecali.
Ranije je baka kuvala kafu za najmanje tanane soljice uz jedan ratluk.
Danas solja, brate, od 0,3l pa grejano mleko do vrha.

Razvalili smo i ukus. Pavlake za kuvanje, secer, rendani kackavalji, sunke...sve jako za nepce. Nas vise ukus sargarepe ne zadovoljava, navikli smo na jace.

Radno vreme, sa posla u sedam, osam uvece...kada zena da skuva, po noci...to vise reda nema, da se ruca oko izmedju 13h i 15h.

Vecere su postale jake...ljudi pregladne na poslu i onda red slatkog pa red slanog. Slatko trazi slano, slano slatko pa ispocetka.
Ta hrana se ne svari fino i tako legnemo da spavamo.

Ljudi zapostavljaju jedan vazan aspekt...onaj gde i car ide peske...na broj dva. To mladim ljudima masovno slabo radi. Fale vlakna.
Od blendera nema vlakna, smuti ovaj smuti onaj, ranije je vazilo jabuka na dan cuva od doktora. Koliko nas jede jabuku na dan? Jede, mislim - grize sa sve korom.

Manje se jelo. Naprave na francuskom hlebu za ceo razred otvorene sendvicice sa puterom, kriskom sira i kolutom krastavcica. Danas za rodjendane narucuju maloj deci cevape, rostilj.
Ranije majka napravi Vasinu tortu i to bude torta za sve. Danas se narucuju po dve torte za manji broj gostiju.

Zavije gibanicu za veceru u tepsiji i to bude za nas petoro vecera i dorucak. Kupi hleb svaki dan ali taj hleb nas petoro ruca i vecera. I ti kao dete znas da treba za sve.
Ja sam videla tek na fakultetu da ljudi kupe Milku i pojedu je celu.
I nikada nisam videla ovoliku upotrebu mesa, baka bi naseckala pola kilograma u jelo, u grasak, djuvec, boraniju, dobijes tanjir i krisku hleba pre skole.
Sada vidim pasulj pa idu rebra, suvo meso, slanina...pitam se jel to meso sa nesto pasulja ili pasulj i da zamirise meso.
Islo se na pijacu regularno i uzmu tamo pola kilograma kajmaka i kilogram sira...ako je dobar uzmu meni pola kilograma mladog sira. Za tu nedelju ti je to, od toga se i mesi i jede.

Deca nisu trcala da bi postala teniseri vec smo trcali da se istrcimo.
Bicikla je bila must. Niko te nije pitao "sine, da li smatras da je pogodan momenat za tvoju psihu ucenje pedala". Jok, brate. Kao i za plivanje, nije bilo hoces neces. Svi moraju da znaju da plivaju. Mlataras nogama pa naucis, sta da radis. Niko nije pominjao sport kao roditeljsko interesovanje. Bolela ih je stikla. Bavili smo se sami. Odes biciklom do drugarice, tamo skaces lastis tri sata, vratis se biciklom kuci a za veceru dobijes - kuvan djevrek i jogurt, mozda ti obare jedno jaje ali uz djevrek verovatno ni to. Nakon toga se kupas i ides na spavanje u devet. Od cega da budes debeo?
 
Mislim da neki precenjuju hranu a potcenjuju genetiku i fizicku aktivnost.

Recimo ja jedem onako dosta balansirano, unosim dosta voca, povrca , ne jedem salame, pastete, virsle i to djubre , ne pusim, ne konzumiram alkohol, cak ni kafu ne pijem , ali recimo tamanim slatkise , ono svaki dan ih jedem (barem po jednu cokoladu od 100 grama) i recimo nekad kao od sale smazem cokoladu od 300 grama ili kilo sladoleda ili Eurokrem cepam bez icega samo onako kasisicu i udri, takodje volim i brzu hranu (iako nemam potrebe da je jedem tako cesto jer moji da ih pohvalim odlicno kuvaju i u nasoj kuci se hvala Bogu oduvek odlicno kuvalo) , recimo volim rostilj, punjeni beli pileci file, gurmansku pljeskavicu, volim pizzu, palacinke, itd, ne izbegavam recimo ni sokove (obozavam onaj Next od breskve i jabuke ili onaj Nectar sa djumbirom i pomarandzom a volim povremeno i hladnu Koktu, Sveps ili Fantu) , ono gledam da mi ishrana bude onako kvalitetna i raznovrsna ali nikad nisam pazio sta jedem i nikad se nisam odrekao necega sto volim i evo na skoro 190 visine imam 78 kila , ono zategnut kao sajla, sa 36,37 godina imam istu kilazu kao u srednjoj skoli ali zato ja svaki dan rokam basket barem po 2, 3 sata, radim malo sklekove, zgibove (kad me ne mrzi), volim da setam dosta, itd.

Recimo ja se secam zimus , isao sam uvece na basket ono i na minus temperaturi, maltene je teren bio zaledjen, ono dok je bilo snega po ceo dan setao i uzivao u zimskoj idili, radio isto pomalo sklekove i zgibove a pritom se secam da sam tad za jedno 10-ak dana pojeo ja mislim jedno 6,7 kila sitnih kolaca i torti i nakon tolikog silnog secera ne da se nisam ugojio cak sam i smrsao za kilo ipo, ono fizicka aktivnost i metabolizam to sprze i sagore kao od sale.

Tako da nije poenta da se odricete hrane koju volite i da postojate ortoreksicari vec jedite ali budite i fizicki aktivni i krecite se i trosite.
 
Ma ovi sadasnji hlebovi su puni raznih adetiva i svega jos samo da se sto pre nagojimo i razbolimo.
Ja hleb ne jedem vec neko duze vreme samo pirinac kao zamenu,navikao sam se vec.Jedino kada odem negde u goste malo gricnem hleb da ne kazu ovaj poludeo nacisto. :D
Ne moras ni u gostima... bas te briga. Ja samo kazem da su se hlebovi pokvarili i da su svi grozni i zato ih ne jedem.
Doduse ja sam zensko, podrazumeva se da sam na dijeti i kad nisam pa niko ne pravi pitanje :lol:

Može se bez hleba i bez brašna
I Vitas hleb je dobar
To su hlebovi bez brašna od naklijalog zrna pšenice.
Tako je... i samo takav treba da se jede ako se bas uzelimo kvalitetnog sendvica.. ili domacih namaza
 
Uzivam u kuvanju ali porcije su nam porasle, tanjiri su se uvecali.
Ranije je baka kuvala kafu za najmanje tanane soljice uz jedan ratluk.
Danas solja, brate, od 0,3l pa grejano mleko do vrha.

Razvalili smo i ukus. Pavlake za kuvanje, secer, rendani kackavalji, sunke...sve jako za nepce. Nas vise ukus sargarepe ne zadovoljava, navikli smo na jace.

Radno vreme, sa posla u sedam, osam uvece...kada zena da skuva, po noci...to vise reda nema, da se ruca oko izmedju 13h i 15h.

Vecere su postale jake...ljudi pregladne na poslu i onda red slatkog pa red slanog. Slatko trazi slano, slano slatko pa ispocetka.
Ta hrana se ne svari fino i tako legnemo da spavamo.

Ljudi zapostavljaju jedan vazan aspekt...onaj gde i car ide peske...na broj dva. To mladim ljudima masovno slabo radi. Fale vlakna.
Od blendera nema vlakna, smuti ovaj smuti onaj, ranije je vazilo jabuka na dan cuva od doktora. Koliko nas jede jabuku na dan? Jede, mislim - grize sa sve korom.

Manje se jelo. Naprave na francuskom hlebu za ceo razred otvorene sendvicice sa puterom, kriskom sira i kolutom krastavcica. Danas za rodjendane narucuju maloj deci cevape, rostilj.
Ranije majka napravi Vasinu tortu i to bude torta za sve. Danas se narucuju po dve torte za manji broj gostiju.

Zavije gibanicu za veceru u tepsiji i to bude za nas petoro vecera i dorucak. Kupi hleb svaki dan ali taj hleb nas petoro ruca i vecera. I ti kao dete znas da treba za sve.
Ja sam videla tek na fakultetu da ljudi kupe Milku i pojedu je celu.
I nikada nisam videla ovoliku upotrebu mesa, baka bi naseckala pola kilograma u jelo, u grasak, djuvec, boraniju, dobijes tanjir i krisku hleba pre skole.
Sada vidim pasulj pa idu rebra, suvo meso, slanina...pitam se jel to meso sa nesto pasulja ili pasulj i da zamirise meso.
Islo se na pijacu regularno i uzmu tamo pola kilograma kajmaka i kilogram sira...ako je dobar uzmu meni pola kilograma mladog sira. Za tu nedelju ti je to, od toga se i mesi i jede.

Deca nisu trcala da bi postala teniseri vec smo trcali da se istrcimo.
Bicikla je bila must. Niko te nije pitao "sine, da li smatras da je pogodan momenat za tvoju psihu ucenje pedala". Jok, brate. Kao i za plivanje, nije bilo hoces neces. Svi moraju da znaju da plivaju. Mlataras nogama pa naucis, sta da radis. Niko nije pominjao sport kao roditeljsko interesovanje. Bolela ih je stikla. Bavili smo se sami. Odes biciklom do drugarice, tamo skaces lastis tri sata, vratis se biciklom kuci a za veceru dobijes - kuvan djevrek i jogurt, mozda ti obare jedno jaje ali uz djevrek verovatno ni to. Nakon toga se kupas i ides na spavanje u devet. Od cega da budes debeo?
Управо.
А сада џамбо паковања још се такмиче и хвале ко може више да поједе. Као да је то на част.
Mislim da neki precenjuju hranu a potcenjuju genetiku i fizicku aktivnost.

Recimo ja jedem onako dosta balansirano, unosim dosta voca, povrca , ne jedem salame, pastete, virsle i to djubre , ne pusim, ne konzumiram alkohol, cak ni kafu ne pijem , ali recimo tamanim slatkise , ono svaki dan ih jedem (barem po jednu cokoladu od 100 grama) i recimo nekad kao od sale smazem cokoladu od 300 grama ili kilo sladoleda ili Eurokrem cepam bez icega samo onako kasisicu i udri, takodje volim i brzu hranu (iako nemam potrebe da je jedem tako cesto jer moji da ih pohvalim odlicno kuvaju i u nasoj kuci se hvala Bogu oduvek odlicno kuvalo) , recimo volim rostilj, punjeni beli pileci file, gurmansku pljeskavicu, volim pizzu, palacinke, itd, ne izbegavam recimo ni sokove (obozavam onaj Next od breskve i jabuke ili onaj Nectar sa djumbirom i pomarandzom a volim povremeno i hladnu Koktu, Sveps ili Fantu) , ono gledam da mi ishrana bude onako kvalitetna i raznovrsna ali nikad nisam pazio sta jedem i nikad se nisam odrekao necega sto volim i evo na skoro 190 visine imam 78 kila , ono zategnut kao sajla, sa 36,37 godina imam istu kilazu kao u srednjoj skoli ali zato ja svaki dan rokam basket barem po 2, 3 sata, radim malo sklekove, zgibove (kad me ne mrzi), volim da setam dosta, itd.

Recimo ja se secam zimus , isao sam uvece na basket ono i na minus temperaturi, maltene je teren bio zaledjen, ono dok je bilo snega po ceo dan setao i uzivao u zimskoj idili, radio isto pomalo sklekove i zgibove a pritom se secam da sam tad za jedno 10-ak dana pojeo ja mislim jedno 6,7 kila sitnih kolaca i torti i nakon tolikog silnog secera ne da se nisam ugojio cak sam i smrsao za kilo ipo, ono fizicka aktivnost i metabolizam to sprze i sagore kao od sale.

Tako da nije poenta da se odricete hrane koju volite i da postojate ortoreksicari vec jedite ali budite i fizicki aktivni i krecite se i trosite.
Ни мене слаткиши не гоје. Мислим, не приметим да добијем нити се осећам тешко. Али зато теста... Ако два дана заредом узмем неко пециво или хлеб, одмах се заокруглим, као да се надувам и осећам се тромо и тешко.
Много зависи шта коме прија.
А и од организма. Има људи који једу као мећава а вечито витки и жилави. Моја мама тврди да су злобни и од силне злобе не могу да се угоје. Теши се :lol:
 
Jos jedna bitna stvar koja utice na gojaznost po meni je hljeb.
Nekad se hljeb pravio od brasna,vode i kvasca i bio ukusan.Ovaj sada je kao od gume ili kartona,ili ima samo koru ili se samo mrvi.
Od cega ga prave,ne znam.
Ima milion vrsta,ali rijetko koji da valja.
Mislim da tu dodaju kojekakve aditive koje prije nisu dodavali.

Ja kad hoću da smaknem kilažu koju nakupim preko zime (nije to mnogo, oko 2-2,5kg) samo izbacim hleb i krenem da vozim bajs. Odmah se izduvam.
 
Ja ne jedem slatkiše uopšte,...samo leti ne mogu bez sladoleda.
Hleb jedem ponekad, tostiran. Brzu hranu ne jedem skoro ICH, Coca-cola i gazirani sokovi ne postoje za mene, samo čeđeno voće. Suhomesnate proizvode i mesne prerađevine -ni pod razno!
Omlatim ponekad vočnu salatu i popijem pivo, mda je generalno kupovna hrana lošijeg kvaliteta, nego 70-tih godina. Sa mnogo dodataka koji ranije nisu postojali.
Ono što pravi masne naslage i pivski stomak je loša hrana, koja se brzo taloži na tim mestima.U prvom redu: mesne prerađevine, veštački i gazirani sokovi i fast food.
Biljna i vlaknasta hrana brzo sagoreva i pretvara se u energiju, ne u salo.U prevodu: jelo, salata , čaša mineralne vode, ne sendvič!
 
Poslednja izmena:
Ja ne jedem slatkiše uopšte,...samo leti ne mogu bez sladoleda.
Hleb jedem ponekad, tostiran. Brzu hranu ne jedem skoro ICH, Coca-cola i gazirani sokovi ne postoje za mene, samo čeđeno voće. Suhomesnate proizvode i mesne prerađevine -ni pod razno!
Omlatim ponekad vočnu salatu i popijem pivo, mda je generalno kupovna hrana lošijeg kvaliteta, nego 70-tih godina. Sa mnogo dodataka koji ranije nisu postojali.
Ono što pravi masne naslage i pivski stomak je loša hrana, koja se brzo taloži na tim mestima.U prvom redu: mesne prerađevine, veštački i gazirani sokovi i fast food.
Пре смо више имали домаће. Око НС-а су људи из зграда имали мини плацеве, своје или изнајмљене и након посла ишли у башту. Ред лука, ред парадајза, ред паприке... Али се радило 6-2 или 7-3 и имаш дан за себе. И за башту и за Штранд и за дружење...
 

Back
Top