Quantcast

Gde mogu da putujem bez vize?

Betty

Elita
Poruka
21.484
Da, na aerodoromu platiš taksu (10- 30 €) i to je to - za Tursku, Tunis, Egipat i ja mislim Bugarsku takođe....U Hrvatsku ideš sa lk, ne znam za Makedoniju...
ali kakve veze ima, ako ideš preko agencije na put, ti samo njima predaš sve, oni ti to
završe, i to je to. Za šengen je optimum 3 nedelje pre puta.

meelosh_bg

Zainteresovan član
Poruka
190
Betty:
Da, na aerodoromu platiš taksu (10- 30 €) i to je to - za Tursku, Tunis, Egipat i ja mislim Bugarsku takođe....U Hrvatsku ideš sa lk, ne znam za Makedoniju...
ali kakve veze ima, ako ideš preko agencije na put, ti samo njima predaš sve, oni ti to
završe, i to je to. Za šengen je optimum 3 nedelje pre puta.
Mislim da za Tunis uopste ne treba viza (dakle, bez ovoga na aerodromu), dok je potrebna za Tursku i Egipat, ali se dobija na gore opisani nacin. Za Bugarsku viza jos uvek nije potrebna, ali ce biti od onog momenta kada Bugarskoj ostane 6 meseci do ulaska u EU - kako sada stvari stoje, od 1. jula 2006. godine. Nezvanicno, viza ce biti prilicno skupa (90 evra za multi entry) i procedura ce biti teza od one za madjarsku vizu, koja je inace i najlaksa EU viza za nase gradjane.

U Hrvatsku nikako ne moze sa licnom kartom, to moze u Bosnu - i to samo na granicnim prelazima izmedju Srbije i Bosne (a ne Hrvatske i Bosne). Za Makedoniju je isto samo sa pasosem. Od susednih zemalja, ove tri pomenute su jedine za koje nije potrebna viza, uz Bugarsku u koju ce jos nekoliko meseci moci da se ide bez vize. Od evropskih zemalja, jos je samo u Belorusiju moguce otici bez vize.

Nevezano, Sengen i dalje vazi samo za 'stare' clanice sengenskog sporazuma - Francusku, Spaniju, Portugal, Nemacku, Beneluks, Italiju, Grcku, Svedsku, Finsku, Norvesku, Dansku, Austriju i Island. Nove clanice EU bi trebalo da udju u sengenski sistem od 1. januara 2007. godine, a Svajcarska 1. januara 2008. Britanija i Irska za sada nece u Sengen.

Najvise zemalja sa kojima imamo bezvizni rezim su u podsaharskoj Africi (Bocvana, Zambija...) i Juznoj Americi (Argentina, Cile...). U Aziji mislim da samo moze da se ide u Sri Lanku i to je uglavnom to. Neko je poslao link na sajt MIP, tu su relativno azurne informacije, ali od tog impresivnog spiska zemalja u koje se moze bez viza ostaje jako malo njih kada izuzmemo one u koje se ide samo sa diplomatskim pasosem.

Corto Malteze

Veoma poznat
Poruka
12.153
Ukoliko ste vlasnik plavog pasoša sa dvoglavim orlom, vize su cesto izuzetno veliki problem. No, to se pre svega odnosi na putovanja u ipak malobrojne zemlje koje sebe smatraju razvijenim i civilizovanim. Za mnoge zemlje vize nisu potrebne ili se lako dobijaju. U istim ima dosta da se vidi, a u poslednje vreme je i sve više poslovnih mogucnosti.

Jedine evropske zemlje u koje s plavim pasošem može da se u?e bez vize su Belorusija, San Marino, Andora i Albanija. Naravno, tu su Hrvatska, Bosna i Makedonija. Viza za Sloveniju nije potrebna ukoliko vec imate šengen vizu ili boravak u EU/EEA. Za nove clanice EU se vize dobijaju bez vecih problema. Slovacka je pre izvesnog vremena maksimalno olakšala dobijanje viza. Rumunska viza na mesec dana se dobija lako. Ukoliko ispunjavate sve uslove i imate sve potrebne papire, viza za Veliku Britaniju se dobija bez vecih problema. Za razliku od šengen viza, odbijanja takoreci nema.

Za Rusiju i Ukrajinu viza jeste potrebna, no može se putovati i bez nje. Dovoljan je fiktivni vaucer o uplacenom aranžmanu. Isti se može kupiti u više beogradskih turistickih agencija. U slucaju putovanja u Rusiju, obavezno se prijavite policiji po dolasku. Ukoliko se niste prijavili, velike su šanse da cete morati platiti poprilicnu kaznu na izlasku iz zemlje i da cete propustiti let. Ukoliko niste u hotelu, prijavljuje vas domacin. Za nešto rubalja, svaki hotel ce pristati da vas prijavi, iako niste njegov gost. Slican sistem važi i za sve ostale bivše sovjetske republike.

Tradicionalno gostoljubiv je Bliski istok. Za Tursku, Jordan i Egipat viza se kupuje na granici/aerodromu. Za Siriju se dobija u ambasadi i besplatna je! Ukoliko imate izraelsku vizu, necete moci uci u Siriju. Isto važi za vecinu drugih muslimanskih zemalja, kao i obratno. Libanska viza se dobija u ambasadi i treba vam samo rezervacija hotela u kojem cete odsesti. Takodje se može dobiti na granici. Za iransku vizu vam treba samo pozivno pismo ili rezervacija hotela. Ukoliko rešite da putujete u Emirate, vizu vam sredjuje domacin ili hotel gde odsedate.

Za Indiju je viza potrebna svima (ukljucujuci Engleze). No, uz povratnu kartu se dobija bez problema i važi šest meseci. Za Maldive, Šri Lanku, Južnu Koreju i Singapur nije potrebna viza. Viza Tajlanda se dobija uz povratnu kartu i eventualno rezervaciju hotela (poželjno). Japanska viza se dobija jednostavno. Bocvana je jedna od bratskih nesvrstanih zemalja u koje se ide bez problema. Vlasnici plavog pasoša sa dvoglavim orlom se u toj africkoj zemlji bez viza mogu zadržati do tri meseca. Takodje, viza nije potrebna ni za Tunis i Sejšele. Za Keniju i Tanzaniju se viza dobija na granici. Za Zimbabve je viza potrebna, kao i za Južnu Afriku. Naši državljani su medju malobrojnima koji mogu putovati na Kubu bez vize. Za Dominikansku Republiku vize su neophodne takoreci svima. Isto važi i za Jamajku ali se dobijaju na granici ili aerodromu. Vize takodje nisu potrebne za Argentinu, Cile, Ekvador i Peru. Brazilska viza se dobija jednostavno i može se u zemlji produžavati do šest meseci. Za Meksiko viza zvanicno nije potrebna. No, dobiti turisticki karton (FMT) je teže nego dobiti vizu za mnoge zemlje.

*Podaci su preuzeti iz casopisa E-Magazin