Fudbal je izgubio još jednog velikana: Preminuo je Radomir Antić

Smarti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
32.839
Tuga je danas prekrila evropski fudbal. U Madridu je, posle kratke bolesti, u 71. Godini preminuo jedan od najboljih srpskih trenera Radomir Antić.

Nekadašnji šef stručnog štaba svih španskih velikana, od Saragose i Ovijeda, preko Reala i Atletiko Madrida, do Barselone, bio je poznat po stručnosti, znanju i autoritetu, a najviše ga je kao čoveka krasila ljudskost. „Mister“ je ostavio traga svuda gde je bio, pa ga zato na Pirinejima mnogi slave i uzimaju za primer i dan danas.

Antić se uhvatio u koštac i sa nacionalnim timom Srbije, koji je vodio od 2008. do 2010. i posle dugo godina odveo ga na Svetsko prvenstvo (u Južnoafričku republiku). Ta saradnja sa FSS se nije sjajno završila, ali se on vratio u Španiju i nastavio svoj miran porodični život. Dve godine kasnije usledio je poziv kineskog kluba u povoju, ali sa velikim ambicijama, Šandong Linenga. Iskusio je i kinesku ligu jednu sezonu i bio jedan od prvih stranaca koji se u tu avanturu upustio.

Kao fudbaler karijeru je započeo u svom gradu Užicu, obukao je dres Slobode 1967. Godinu dana kasnije preselio se u Beograd da bi obukao dres Partizana, kluba koji mu je ostao u srcu do poslednjeg dana. Karijeru je gradio i u inostranstvu, prvo u Fenerbahčeru, pa u Saragosi, da bi je 1984. završio u Lutonu.

Antić je uvek bio ambiciozan i nije imao vremena za pauzu. Između igračke i trenerske karijere prošla je nepuna godina, seo je kao pomoćni trener na klupu voljenog beogradskog kluba – Partizana 1985.

Kao igrač Antić je 1976. sa Partizanom osvojio titulu prvaka Jugoslavije. Sa crno-belima je kao trener dva puta uzastopno osvajao prvenstvo Jugoslavije (1986. i 1987), dok je sa madridskim Atletikom 1996. osvojio „duplu krunu“ što niko pre njega, na „Vinsente Kalderonu“, nije uspelo.

Svima koji su poznavali Radomira Antića ostaće praznina u srcu, a Srbija može da bude ponosna da je imala takvog čoveka u inostranstvu koji se njome uvek ponosio i nikada joj leđa nije okrenuo.

Antić je iza sebe ostavio suprugu, sina, kćerku, dve unuke i dva unuka.

Počivajte u miru, gospodine Antiću.

https://www.novosti.rs/vesti/sport....jos-jednog-velikana-Preminuo-je-Radomir-Antic

Доказани стручњак, истински господин, велики човјек и родољуб.
Као играч бјеше цијењен због врлина које су га красиле, још више као стручњак, доказао се водећи велике шпанске клубове. Водио је националну селекцију Србије, бјеше то (по мени) искра наде да би српски фудбал, дубоко заглибио у у једном неморалу, искварености, прљавим пословима, мешетарењима "контроверзних" бизнисмена, менаџерским играма, могао кренути путем оздрављења. Нада је кратко трајала, велики господин Радомир Антић није остао на позицији селектора до краја трајања мандата, а српски фудбал је наставио странпутицом којом иде до дана данашњег. Ваљда ће бити боље некада, надајмо се.
Биолошки закони су одредили, Антић се преселио у легенде. Сјећање на њега ће остати док се буде играла ова игра коју фудбалом имају обичај звати.

Почивај у миру легендо.

Greota coveka , napustio nas je iznenada , mozda nije bio vise u cvetu mladosti ali definitivno jos nije zagazio u neku sad starost i doba kada se umire od starosti.

Posebno mi je zao jer sam i poznavao coveka, bio mi je komsija i ziveo u mojoj zgradi (iako je zaista malo vremena provodio ovde u bloku, uglavnom je boravio u Spaniji ili u svojoj vikendici na Zlatiboru).

Sta reci zaista prava legenda , uzeo duplu krunu sa Atletiko Madridom i trenirao jos dva najveca spanska kluba Real Madrid i Barselonu , odveo nas na Mondijal u Juznu Afriku i u jednom momentu i vratio nadu i veru u nas fudbal i nasu reprezentaciju (sto je donekle bila i nemoguca misija).

Hvala mu i vecna slava.

Krasić ne zaboravlja Antića, posebno pamti Beč, a samo bi jedan trenutak promenio!

I dan danas pamtimo kako je Miloš Krasić eksplodirao dolaskom Radomira Antića, stoga je potpuno jasno zbog čega ga je smrt legendarnog trenera toliko pogodila.

Krasić se u razgovoru za B92 prisetio svog odnosa sa Antićem i kako su zajedno otišli na SP.

"Antić je bio kompletna ličnost, autoritet, čovek sa puno znanja, iskustva i čast mi je bila što sam jedan period života proveo s njim. Postao sam bolji čovek i fudbaler zahvaljujući njemu",
rekao je Krasić.

Prisetio se Krasić i čuvenog gostovanja Austriji u Beču, kada je postigao pogodak i to tako što je poslušao Antićev savet.

"Šef me je zvao da sednem pored njega nekoliko sati pre utakmice. Govorio mi je 'Zašto stalno ideš u aut liniju, prodoran si, ali imaš i šut. Uđi više u sredinu i probaj da šutiraš'... Sve što je rekao ja sam uradio i dao sam onaj lep gol. Eto koliko možeš da vidiš šta do detalja može da prepozna kod igrača i kako da mu priđe", istakao je Krasić, koji je 2009. prosto eksplodirao pod palicom Radomira Antića.

"Ta 2009. godina je bila jako uspešna. Bio sam najbolji igrač u tom periodu. Sve je bilo fenomenalno, Antić je jedan od retkih koji je napravio hemiju i atmosferu. A zna se koliko je veoma teško... Njegov rad cela nacija je prepoznala, svi su bili uz reprezentaciju i te uspomene će ući u legendu. Veliki čovek je bio Radomir", dodaje Krasić.

Ako bi nešto promenio u karijeri, onda je to čuvena utakmica protiv Australije na SP, kada je mogao da izraste u heroja.

"Taj poraz u reprezentaciji mi je rana, ma u celoj karijeri, utakmica za kojom i dan danas žalim. Često se setim i one moje velike šanse. Da sam postigao gol išla bi utakmica u drugom pravcu. Bili smo bolji, posebno u prvom poluvremenu, ali nikako nismo mogli da ih 'otvorimo'. Na kraju nismo imali ni sreće, sudija je moga da svira penal. Da je bilo 2:2 imali bismo otvoren put, SAD, pa Urugvaj. Da mogu nešto da promenim to bi definitivno bila utakmica protiv Australije", zaključio je Krasić.

Pokrenuta inicijativa, stadion Slobode da nosi Antićevo ime!

Predstavnici FK Slobode iz Užica su došli na ideju da stadion na kom igraju nazovu po Radomiru Antiću.

Legendarni srpski trener je nedavno preminuo što je pogodilo fudbalski svet, a Užičane posebno imajući u vidu koliko ih je voleo i koliko im je vremena posvetio.

"On je bio izuzetno cenjen kao igrač i trener, ali i voljen kao ličnost i osoba. Smatram da stadion treba da nosi njegovo ime, jer je zaista pokazao koliko voli naš kraj, jer je slobodno vreme provodio na Zlatiboru i dosta vremena na Slobodinim utakmicama, ma u kojoj ona ligi bila
", rekao je Aleksandar Jelisavčić, član Upravnog odbora Slobode.

Podsećamo, pre nekoliko dana oglasio se i pomoćnik gradonačelnika Užica, Nemanja Nešić, koji je istakao da se sprema utakmica u čast ovog srpskog trenera.

"Voleo bih da vidim sve velike zvezde koje Užičani nemaju priliku da vide uživo od Kaminera, Moline, Agilere, braće De Bur do Klajverta i naravno uz naše fudbalere koji su igrali u Arfici za reprezentaciju koju je Anitić predvodio", rekao je Nešić.

Back