Fridmanov Universal Basic Income ili Negative Income Tax

Smorisha

Buduća legenda
Moderator
Poruka
40.049
Našao sam nešto na tviteru i ne znam da li su cifre tačne, ali evo kako funkcioniše sistem koji je predlagao Milton Friedman. Šta vi mislite??


Ево једне идеје како заменити све социјалне програме једним свеобухватним програмом. NIT (Negative income tax) или на српском негативни порез на приход.

Систем функционише тако што се сви приходи грађана обједине (плате, приходи од ауторских права, дивиденде...) и опорезују по једној истој стопи. Такође се утврди неопорезовани приход који би код нас био на годишњем нивоу 16.200€, а стопа на пример 40%.

Сви који имају приход испод ове цифре би добијали 40% разлике (нпр приход 0€ тај неко би добио 6480€ на годишњем нивоу, или приход 12.000€ приход после NIT-a 13.680€), а сви који имају преко би плаћали 40% на разлику између њиховог прихода и неопорезованог прихода.

Зашто баш 16.200€? Па зато што је нето плата од 500€ (Магична Вучићева плата) бруто у ствари око 1350€ тј 16.200€ на годишњем нивоу. Овакав систем је иначе предложио Милтон Фридман, да не буде да измишљам топлу воду.

Систем би заменио све државне програме од школства и здравства до социјалних помоћи и пензија. У систему би били сви грађани Р. Србије тако да би то у исто време био и подстицај за подизање наталитета.

Предност система је што је степенаст и не обесхрабрује рад (теоретски исплати се отићи радити и за 100€ месечно) и што укида државни патернализам и омогућава највећу могућу слободу.

Поред овог пореза био би потребан још један, вероватно ПДВ од неких 5% који би покрио преостале функције државе (војска, судство, полиција). Шта мислите о овом систему? Имате ли неке замерке?
 
то хоће да уведу јер систем како је данас дефинисан (капитализам) уништава све чега се дотакне.
...
једно од решења је да се капитализам укине - ту има мали проблем јер има доста "богаташа", који неће да се одрекну својих дворчева и служавки - па да би и њих задовољили ода се појављује лик типа фридмана да подели сваком парче хлеба а да богати остану богати.

е па тако то не ради - мора да се узме од богатих, као што је тито урадио (није то ни тито урадио, већ нека интелигенција која је размишљала о томе деценијама пре и која је увидела проблем)

ама све ће урадити само да текући систем опстане..
 
то хоће да уведу јер систем како је данас дефинисан (капитализам) уништава све чега се дотакне.
...
једно од решења је да се капитализам укине - ту има мали проблем јер има доста "богаташа", који неће да се одрекну својих дворчева и служавки - па да би и њих задовољили ода се појављује лик типа фридмана да подели сваком парче хлеба а да богати остану богати.

е па тако то не ради - мора да се узме од богатих, као што је тито урадио (није то ни тито урадио, већ нека интелигенција која је размишљала о томе деценијама пре и која је увидела проблем)

ама све ће урадити само да текући систем опстане..
Grešiš momak. Postoji veoma dobar razlog zašto su kapitalističke zemlje bogate, a zašto su socijalističke siromašne.
Velika je razlika između Švajcarske i Severne Koreje.
U jednoj zemlji žive ko lordovi, a u drugoj umiru od gladi. Prosto.

Da ne idem dalje, zamorno mi pisati 100 puta isto.
 
то хоће да уведу јер систем како је данас дефинисан (капитализам) уништава све чега се дотакне.
...
једно од решења је да се капитализам укине - ту има мали проблем јер има доста "богаташа", који неће да се одрекну својих дворчева и служавки - па да би и њих задовољили ода се појављује лик типа фридмана да подели сваком парче хлеба а да богати остану богати.

е па тако то не ради - мора да се узме од богатих, као што је тито урадио (није то ни тито урадио, већ нека интелигенција која је размишљала о томе деценијама пре и која је увидела проблем)

ама све ће урадити само да текући систем опстане..
pa nije bas Tito neki uzor blagostanja. Ta Juga je bila dno u poredjenju sa zapadnim zemljama i standardu.......

doduse manji smo imali procep ...

nisam nikad razumela mrznju prema bogatima...i potrebu da neko menja pravila kad neko "predje igricu"
 
nisam nikad razumela mrznju prema bogatima...i potrebu da neko menja pravila kad neko "predje igricu"
није то мржња према богатима, већ да тај систем не може да опстане у пракси.
а ти што су се доватили "благостања" би да остане како је а да свет преживи некако.
није само у богатима, проблем је у мржњи која је саставни део свих система где има класа,

и проблем је што новчани систем као такав има недостатке а то је укратко "дај само да ја имам - баш ме брига за остале људе и осталу природу око мене".
 
није то мржња према богатима, већ да тај систем не може да опстане у пракси.
а ти што су се доватили "благостања" би да остане како је а да свет преживи некако.
није само у богатима, проблем је у мржњи која је саставни део свих система где има класа,

и проблем је што новчани систем као такав има недостатке а то је укратко "дај само да ја имам - баш ме брига за остале људе и осталу природу око мене".
pa je 'l mrznja ili nije- dogovori se....... :mrgreen:


nijedan sisem nije savrsen ali ja bih glasala za "nordic model"(konkretno Svedska) kao najbolji koji poznaje planeta zemlja.....
 
боља ти је анархија (систем природе или систем који влада дан данас у шуми, рецимо)

.. опет, хијерархијске системе подржавају више што су људи више позиционирани у пирамиди - која потиче од хијерархије - и док се ти не опасуље нема спаса природи, ресурсима и свему осталоме....
 
nijedan sisem nije savrsen ali ja bih glasala za "nordic model".....
Da se prepise zakon o radu iz Skandinavije sutra bi imala ljide na ulici .. Jedan od liberalnijih .. Skandinavski model je okrenut prema onima koji stvaraju jer jedino tako se moze platiti sve ostalo.. Država i njem glomazni a i skupi aparat se hrani od srednjeg staleza .. Ne verujem da bi taj sistem mogao bilo gde drugde da funkcionise ..
 
Da se prepise zakon o radu iz Skandinavije sutra bi imala ljide na ulici .. Jedan od liberalnijih ..
zato sto smo autodestruktivni


ipak postoje stvari koje mi se ne dopadaju kod njih, nemam iluziju da je savrseno (pravila oko vlasnistva i stanovanja, nadgledanje, nedostatak privatnosti- mislim da su cudniji od Kineza u nekim stvarima ma koliko cudno zvucalo)......
 
Nzn na sta mislis .. kakva pravila oko vlasnistva i stanovanja .. nadgledanje je sto se tice dece i njihovog razvoja.. Tu se dosta mesaju a ovako ako radis nema puno mesanja ..
ne bih da idem u spam ali ima masa pravila o koriscenju stanova na primer, sto se tice privatnosti recimo moze da se pronadju gotovo svi privatni podaci onlajn- gde zivis, s kim zivis, kad si rodjen.......to mi je creepy,
https://hejsweden.com/en/swedish-privacy-personal-information/

ali sto se tice ekonomije- da, da i da
 
Samo ako zelis da bude javno tj vecina ne sakriva nista pa to tako izgleda .. moze I preko telefona da se vidi naravno ako ti to zelis ako ne samo stavis na netu da zelis anonimnost i problem resen .. Da pravila za stanove postoje zato kupis kuću i problem resen :) ..
Ekonolija im je dobra tj mnogo ulazu u skolstvo prekvalifikacije a sve ide svetlosnom brzinom u odnosu na Balkan .. Ja sam vise za Swiss model mozda sto me nerviraju beskonacna lozenja para od strane vlasti I veliki porezi . Ne licno meni jer ih ja ne placam toliko ali svi oni koji rade za nekoga tj primaju platu ih placaju..
 
не знам како је у шведској али живео сам 2 године у данској (што је веома слично) - није то ни близу доброме - иначе данска је краљевина а мислим и шведска.
Gde si ziveo .. ja evo zivim 26g trenutno sam u Aarhusu
 
Fora je da porez placa vise firma koja ima vise robota , a ona koja ima manje logicno i manji porez.
Problem je kako oonda ubi utice na nekoga ko ne zeli da radi , znaci sistem bi pravio neradnike putem tog modela.
Ako ce nam AI biti buducnost a vec dobrim delom je i sadasnjost u tome onda mora da se vidi dali ce taj AI da u nekom trenutku i postane pretnja covecanstvu.
Ima mnogo pitanja oko toga a cini mi se da to izgleda trenutnim strukturama ovo pitanje uopste nije na vrhu prioriteta a vreme prolazi.
 
ja ne vidim razlog da se kaznjava neko ko ima robota vecim porezom......

a gledati na AI kao pretnju je kao kad bismo gledali automobile kao pretnju zapreznim kolima
ili jao evo struje, to je pretnja proizvodjacima sveca

Ljudi mogu da se prebace na AI poslove u buducnosti i takve firme.


Ja sam beskrajno srecna sto ce svi ti dosadni poslovi biti automatizovani.
 
ja ne vidim razlog da se kaznjava neko ko ima robota vecim porezom......
Poenta je da porezi budu veći za bogate zbog automatizacije poslova. A GDP je danas preko 2 puta veći nego pre 30 godina znači da para ima.
a gledati na AI kao pretnju je kao kad bismo gledali automobile kao pretnju zapreznim kolima
ili jao evo struje, to je pretnja proizvodjacima sveca
Baš tako. To se zove luditizam.
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Лудити

Лудити​

С Википедије, слободне енциклопедије


Вођа Лудита, гравура из 1812.
Лудисти или лудити, припадници покрета радника почетком 19. века. Име су добили по раднику Неду Луду који је први поломио свој разбој. Припадници овог покрета су за тежак положај радничке класе у капитализму сматрали кривом машинску производњу. Ломљење машина био је један од видова њихове борбе.
Дана 11. марта 1811. лудисти су у Енглеској разбили машине које је требало да их замене у ткању вуне.
Ljudi mogu da se prebace na AI poslove u buducnosti i takve firme.
Ili mogu da ne rade ništa i dobijaju džaba pare. Ni to nije loše kada mašine budu sve radile.
Ja sam beskrajno srecna sto ce svi ti dosadni poslovi biti automatizovani.
Najbolja stvar koja je mogla da se desi.:ok:
 
Fora je da porez placa vise firma koja ima vise robota , a ona koja ima manje logicno i manji porez.
Dobro te začkoljice mogu se rešavati naknadno, ali to i nije toliko bitno.
Problem je kako oonda ubi utice na nekoga ko ne zeli da radi , znaci sistem bi pravio neradnike putem tog modela.
Pa šta fali da niko ne radi kad mašine rade sve?
Ako ce nam AI biti buducnost a vec dobrim delom je i sadasnjost u tome onda mora da se vidi dali ce taj AI da u nekom trenutku i postane pretnja covecanstvu.
Neće pretnja biti AI program koji vozi kamion, a Elon Musk već ima tako nešto.
 

Back
Top