VoSlavu
Ističe se
- Poruka
- 2.786


František Aleksandr Zah isto tako Franja Aleksandar Zah (1. maja 1807. - 14.januara 1892.) bio je češki vojni teoretičar i vojnik koji je delovao u Srbiji i general srpske armije. Bio je jako aktivan panslavista i ratovao je u mnogim bitkama. U Srbiji je jako priznat a u Brnu je po njemu imenovana Zahova ulica.
František Aleksandr Zah rodio se u Brnu ili Holomucu u Moravskoj u porodici ugostitelja. Godine 1824. maturirao je na nemačkoj gimnaziji u Brnu i zatim završio prava u Beču i radio je kao službenik na raznim mestima na Moravi (Slovačka). Ratovao je u Poljskom ustanku 1830. godine na strani Poljaka a zatim živeo u Francuskoj i posvetio se vojnoj teoriji a zatim otišao u Srbiju gde je učestvovao u ratovima za nezavisnost. Događanja u 1848. godini je proveo u Pragu i učestvovao u delegaciji sveslovenskog sabora za Češku i Slovačku. 1849. godine se vratio u Beograd i tu radio kao vojnik i pedagog i osnovao je vojnu akademiju na kojoj je dugo i radio- bio je i upravitelj i predavač na Artiljerijskoj školi u Beogradu. Bio je savetnik kneza Mihaila Obrenovića i dobio je zvanje generala i uopšte najveće vojno zvanje koje je jedan Čeh dobio u inostranstvu i kao takav je učestvovao u ratovima sa Osmanskim carstvom 1876. godine gde je bio ranjen i izgubio je nogu. Najposle, 1882. godine se vratio u Brno i tu je i umro 1892. godine.
sa srpske wikipedije : http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A4%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D1%88%D0%B5%D0%BA_%D0%97%D0%B0%D1%85
na češkoj je indentičan tekst : http://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_Alexandr_Zach
malo duža biografija na češkom ovde : http://www.rozhlas.cz/brno/upozornujeme/_zprava/342326
to bi bilo ono osnovno o njemu...
ono što mene interesuje jeste njegov uticaj na stvaranje Načertanija i same ideje
pošto se ovde: http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B5 kaže :
Značajan uticaj na nastanak Načertanija imala je velika emigracija, politička elita Poljske, izbegla iz zemlje nakon neuspelog novembarskog ustanka protiv Ruske Imperije 1830. godine. Ova mnogobrojna i politički uticajna emigracija je, vođena istaknutim diplomatom, knezom Adamom Čartorijskim[SUP]1[/SUP](1770—1861), formirala svoje centre u Londonu, a posebno Parizu (u čuvenom Hotelu „Lambert“), radi podsticanja anti-ruske i anti-austrijske delatnosti širom Evrope. Čartorijski početkom 1840-ih šalje na Balkan i u Tursku nekoliko misija. Uputio je u Srbiju 1843. godine posebnog izaslanika, Čeha Františeka Zaha (1807—1892), sa planom koji je imao da predoči Iliji Garašaninu, istaknutoj ličnosti tadašnjeg ustavobraniteljskog režima. Zahov plan je predviđao oslobođenje i ujedinjenje Južnih Slovena, koji bi potom pomogli oslobođenje Poljske od austrijske i ruske vlasti.
Plan poljske emigracije uobličen u Zahovom Planu za slovensku politiku Srbije sastojao se u tome da malu srpsku kneževinu pretvori u političko i vojno središte odakle bi krenule akcije za oslobađanje i ujedinjavanje Južnih Slovena — Srba, Hrvata i Bugara. Zazirući od mogućnosti deobe evropskog dela Turske između Rusije i Austrije, Zah se zalagao za stvaranje države Južnih Slovena, nezavisne spram obe pomenute sile. Za takav državotvorni poduhvat se uzdao u podršku zapadnih sila, pre svega Francuske i Engleske. Zahov dokument je zamišljen kao "Plan stvaranja zajedničke države Južnih Slovena, oslobođenih iz ropstva Austrije i Turske, snagom srpske države".
Garašanin je, na osnovu Zahovog Plana, tokom 1844. sačinio svoje Načertanije, „program spoljašne i nacionalne politike Srbije“, sa oko 90% jednostavno preuzetog teksta. U nekim delovima prerađujući Zahov nacrt, Garašanin je zamislima o jugoslovenskoj državi, pretpostavio ujedinjenje „svih naroda srpskih“
[SUP]1[/SUP] W 1840 Czartoryski podjął się przeprowadzenia programu odnowienia świata słowiańskiego w oparciu o imperium osmańskie.
da li je Garašanin pogrešno protumačio Zahov plan ?