Fotografije-Lepota u ružnom

Poli46

Stara legenda
Poruka
84.111
Šta je Wabi-Sabi?

Wabi-Sabi filozofija ili bolje rečeno, drevni japanski oblik umetnosti koji nastoji pronaći lepotu i
savršenstvo u nesavršenom. Wabi-Sabi slavi sve staro, iznošeno, vremenom istrošeno, narušeno,
nesavršeno i promenljivo, jer upravo nesavršenost čini nešto jedinstvenim i lepim.

Wabi se odnosi na jednostavan, nematerijalistički, skroman način života, pun poštovanja i obzira.
Takvu osobu usrećuju sitnice i ona nalazi zadovoljstvo u sebi.

Sabi se primenjuje za simbolični prikaz nečeg što je prolazno dozvoljavajući da trošni izgled nekog
predmeta progovori nešto i o njegovu životu.

Wabi-Sabi neguje sve ono što je autentično uz priznavanje tri jednostavne stvarnosti: ništa ne traje,
ništa nije završeno i ništa nije savršeno.
Ey1iX_5VcAAr4fZ

Uzela sam neke fotografije članova sa ovog pdf-a,jer već duže vreme želim da otvorim ovu temu.
 
Japanska misao o Wabi- Sabi filozofiji..
“Stvari koje odišu duhom njihovih tvoraca, nose tragove njihovih ruku i srca.”
Ey1iYTBU8AEcvUZ

Danas je sve digitalizovano i manipulisano do krajnosti.
Presavršeno, presterilno i prelažljivo za mene. Bezdušna naredba u obliku digitalne datoteke, doterane kompjuterski do savršenstva. Ružno mi je i pročitati a kamoli gledati takve fotografije
ma što god mislili i rekli silni digigrafi-fotografi na moje reči. Čini se kako je uloga fotografije u stoleću sveukupne “robotizacije” ljudskog uma da impresionira svojom tehničkom savršenošću i mogućnostima slikovne manipulacije, zanemarujući pri tome njenu najvažniju zadaću, da potiče maštu i provocira emocije. Fotografska sintetika i konfekcija. Svi kao jedan.
Ako fotografiju izradi fotograf sam, počevši od razvijanja negativa pa do izrade u tamnoj komori, onda su apsolutno svi tragovi autora u njoj.
 
Na kraju krajeva fotografija, bila ona u negativu ili pozitivu, ostaje uvek fotografija.
Ono što izlazi iz bezosećajnih mašina s tintom su ispisi, digigrafije ili već nešto slično,
dok ono što vidimo na zaslonima monitora, mobitela ili čuvamo na diskovima nule
su i jedinice… i ništa više jer; “Stvari koje odišu duhom njihovih tvoraca, nose tragove
njihovih ruku i srca.”
EzrsgJiVIAAwDHH
 

Back
Top