FOTOAPARAT ZA 1000 EUR

LIčno sam posedovao, ili radio profesionalno, ili bar probao praktično sve sisteme koji postoje na tržištu. MOja neka definicija bi bila ovakva:

Canon: nešto jeftinija optika i tela ''niže'' klase od Nikona. Boje lepe na oko, odlična ergonomija tela, logični i pregledni meniji.

Nikon: nešto skuplja optika i tela od Canona, boje malo ''bleđe'', fotke zahtevaju neku osnovnu obradu tipa kontrasta, ergonomija tela vrlo dobra, meniji prilično logični, izlazni fajl nešto bolji u visokim ISO od Canona.

Fuji: skupa tela i još skuplja (opravdano) optika. Kvalitet izlaznog fajla fenomenalan, igranje sa simulacijama filma, meniji prilično nesređeni, opcije zakopane u podmenijima, relativno kratko trajanje baterije (u zavisnosti od toga koliko rabiš, dan ili dan-dva, obavezno kupiti još 1-2 baterije).

Sony: skupa tela i papreno skupa (neopravdano) optika, meniji haotični i nelogični, slaba baterija.

Panasonic/Olympus m43: skupa tela i skupa (opravdano) optika, manji senzor, nešto lošiji izlazni fajl pri visokim ISO, za bateriju važi isto što i za Fuji i Sony.

Pentax: odlični aparati, odlična optika, nema servisa u Srbiji, tako da zaobiđi.

Moj savet: kupi polovno telo i polovni objektiv, jedan. Uzmi ono što ide uz aparat, a to je najčešće 17/18-55/105 mm, i fotografiši neko vreme. Onda skineš malo programče koje se zove ExposurePlot, i koji će ti dati presek žižnih daljina na kojima najčešće slikaš, i onda uzmeš najbolje što može da se uzme za pare koje imaš, a unutar tih žinih daljina. Dalja korist slikanja sa samo jednim objektivom jeste što ćeš videti šta ti nedostaje, da li wide angle, da li zum, ili macro, i onda postupaš u skladu sa tim.

Sledeći svaet jeste: pročitaj uputstvo koje dobiješ uz aparat. Nemoj da te plaši tih 300-400 strana.

Najbitniji savet jeste: ne kupuj ozbiljan aparat ako nemaš volje ili vremena da učiš da ga koristiš. DSLR/MILC zahteva ozbiljnu krivu učenja, tako da ako ne misliš da se posvetiš tome, batali, jer ako držiš takav aparat na Auto modu, džaba si dao pare jer nećeš izvući makismum.

Ovde imaš testove najpopularnijih aparata na našem jeziku:


https://pcfoto.biz/testovi
Jako iskren i zanimljiv i koristan rezime. Svaka cast za toliki trud i nesebicnost. A gde cu da vidim vase fotografije?
 
Planiram da studiram Fotografiju, zato i želim da koristim DSLR.
Ako uzmem Prozumer, plašim se da ću se kasnije kajati što nisam uzeo DSLR...
Btw, kako mislite uzmi "bilo koje tijelo"?
Šta mislite o ovome https://pcfoto.biz/canon-eos-800d-18-55-is-stm.html
Никако прозумер.

Основни Canon рецимо 800D, a са њим 50 mm STM и 10-18. Било које тело ти је реално добро... 750D, 700D, чак и 650D. Само немој неко са безвезе дисплејом, који нема милион тачака. И да, евентуално размисли да ли ти треба обртни екран.
 
jedino se nisam izlečio od česte promene zvučnika :(
1587933735832.png


current gear <3

ovo za mitu čini mi se da je mita svirač
 
https://expertphotography.com/what-do-the-numbers-and-letters-on-lenses-mean/
sad lakše kapiram poentu...
Hvala Vam na odgovorima
btw, 50mm izgleda neuporedivo ljepše od ostalih...(što se portreta tiče)
Идеалан портрет објектив је између 80мм и 120мм за филм и full frame sensor дигиталне камере. На овим са мањим сензорима то се постиже и са 50мм објективом.
 
Na m4/3 portret moze vec od 25tice :D
Panasonic ili Olympus 25mm f1.7, f1.8 Cak sto vise i cena je pristojna.
A 45mm f1.8 ili 42.5 f1.7 cuda radi. Doduse i cena novog je malo....
Generalno bih preporucio milc aparat, prvenstveno m4/3 ili fuji-a.
A sto se tice portreta moze se koristiti i neki stari objektiv. Cene su vise nego pristupacne. Od nekih 500 do 2000 din moze se dosta toga kupiti.
Bokeh na m4/3 daje odlicne rezultate a FF je vec fantazija. Npr canon 5D i helios. Malo sam se igrao i posle sam video sta profi radi sa njim.
Blago receno nikada necu dostici taj nivo a mislio sam da sam fantastican :zcepanje:
Ako se radi o polovnoj opremi moze se videti na ebay-u. Ima dosta aukcija i nekada se povoljno moze pazariti dobra oprema.
Treba samo malo strpljenja.
Takodje do 1000 evra se moze uzeti canon 6D i da ti ostane za po koji objektiv.
Kombinacija je milon...
 
Canon: nešto jeftinija optika i tela ''niže'' klase od Nikona.
Са овим се не бих сложио. Канон 5Д је био бог и батина за све камере кад се појавио. Дуго година нико није могао да их стигне. А Канон има своје надалеко чувене и скуле објективе Л серије. Нема Никора који може да се пореди. Најбољи модели Канона су бољи од најбољих Никон модела. Кад се сиђе мало ниже, у чисту потрошачку зону, сви су произвођачи ту негде.

Ја бих уствари препоручио FujiFilm X-E3 + 18-55mm f/2.8-4 R LM OIS
http://www.fotoizbor.net/proizvodi/fujifilm-x-e3-18-55mm-f-28-4-r-lm-ois-4229.html
Компактан, изузетно добар квалитет.
 
Planiram da studiram Fotografiju.
Ako planiraš da studiraš fotografiju, onda mislim da bi trebalo da odabereš opciju koja je najbolja za učenje. A to je, po meni, da imaš lako dostupne komande za manuelna podešavanja ekspozicije i aperture, da imaš opciju za manuelni fokus, i da koristiš prajm objektiv sa fiksnom žižnom daljinom i velikom aperturom, zato što su prajm objektivi jednostavniji, i teraju te da menjaš svoj položaj i ugao posmatranja dok fotografišeš.

Najvažnije je da prvo odabereš objektiv koji ti se sviđa, telo je manje bitno. Za potrebe učenja, predložio bih neki Fuji MILC sa objektivom of 35mm i f1.4. Možda se može ovakva polovna kombinacija pronaći povoljno, ako ti je budžet striktno 1000 evra. Budućnost je ionako u MILC, Fuji fotoaparati i objektivi imaju klasične manuelne kontrole koje su dobre za učenje - točkić za ekspoziciju na telu i prsten za aperturu na objektivu, a 35mm f1.4 na Fuji MILC senzoru je dobar i za portrete i za pejzaže.

Kod Fuji-ja je jedino problem što Adobe programi ne čitaju dobro fajlove sa njihovih X-Trans senzora, zato što je raspored crvenih i zelenih i plavih piksela drugačiji, pa slika kada se zumira na 100% izgleda kao da ima male providne "crviće" po celoj slici. U slučaju da nabaviš Fuji, onda treba takođe da nabaviš i najnoviji Adobe Lightroom sa "Enhance Details" opcijom, koja uklanja te "crviće" i popravlja oštrinu slike i kvalitet detalja.
 
Ako planiraš da studiraš fotografiju, onda mislim da bi trebalo da odabereš opciju koja je najbolja za učenje. A to je, po meni, da imaš lako dostupne komande za manuelna podešavanja ekspozicije i aperture, da imaš opciju za manuelni fokus, i da koristiš prajm objektiv sa fiksnom žižnom daljinom i velikom aperturom, zato što su prajm objektivi jednostavniji, i teraju te da menjaš svoj položaj i ugao posmatranja dok fotografišeš.

Najvažnije je da prvo odabereš objektiv koji ti se sviđa, telo je manje bitno. Za potrebe učenja, predložio bih neki Fuji MILC sa objektivom of 35mm i f1.4. Možda se može ovakva polovna kombinacija pronaći povoljno, ako ti je budžet striktno 1000 evra. Budućnost je ionako u MILC, Fuji fotoaparati i objektivi imaju klasične manuelne kontrole koje su dobre za učenje - točkić za ekspoziciju na telu i prsten za aperturu na objektivu, a 35mm f1.4 na Fuji MILC senzoru je dobar i za portrete i za pejzaže.

Kod Fuji-ja je jedino problem što Adobe programi ne čitaju dobro fajlove sa njihovih X-Trans senzora, zato što je raspored crvenih i zelenih i plavih piksela drugačiji, pa slika kada se zumira na 100% izgleda kao da ima male providne "crviće" po celoj slici. U slučaju da nabaviš Fuji, onda treba takođe da nabaviš i najnoviji Adobe Lightroom sa "Enhance Details" opcijom, koja uklanja te "crviće" i popravlja oštrinu slike i kvalitet detalja.
Ne znam... Ipak bih izabrao DSLR
 
Možda bi mi MILC bio bolji za snimanje... :(
Gledao sam na Internetu neka poređeja i većina ih ide u korist MILC....A i volio bih da na početku bude komplikovanije jer imam u planu da učim...Razumijem osonovne pojmove što se fotografisanja tiče tako da mislim da mi neće biti baš toliko teško na početku, pa da to bude razlog zbog kojeg bih uzeo MILC.
 
https://www.techradar.com/news/mirrorless-vs-dslr-cameras
The question of whether you should get a mirrorless camera or a DSLR used to be a simple one. If you were a pro – or thinking of becoming one, or wanted a camera that produce the absolute best possible quality images you could imagine – you got a DSLR. If you were a consumer more concerned with weight over image quality, a mirrorless camera was for you.
 

Back
Top