- Poruka
- 75.348
ја сам био узео 5Д чим је изашао и Тамрон 18-200 док не видим шта ћу. После сам куповао редом...Onda 18-105 kod Nikona ili 18-135 kod Canona. Ima i Tamron 18-270, 16-300, 18-400...
Donji video pokazuje kako da instalirate aplikaciju na početni ekran svog uređaja.
Napomena: This feature may not be available in some browsers.
ја сам био узео 5Д чим је изашао и Тамрон 18-200 док не видим шта ћу. После сам куповао редом...Onda 18-105 kod Nikona ili 18-135 kod Canona. Ima i Tamron 18-270, 16-300, 18-400...
ја сам био узео 5Д чим је изашао и Тамрон 18-200 док не видим шта ћу. После сам куповао редом...
I šta sada posjeduješ od opreme?ја сам био узео 5Д чим је изашао и Тамрон 18-200 док не видим шта ћу. После сам куповао редом...
Ovo kao Intel vs Amd...
Jako iskren i zanimljiv i koristan rezime. Svaka cast za toliki trud i nesebicnost. A gde cu da vidim vase fotografije?LIčno sam posedovao, ili radio profesionalno, ili bar probao praktično sve sisteme koji postoje na tržištu. MOja neka definicija bi bila ovakva:
Canon: nešto jeftinija optika i tela ''niže'' klase od Nikona. Boje lepe na oko, odlična ergonomija tela, logični i pregledni meniji.
Nikon: nešto skuplja optika i tela od Canona, boje malo ''bleđe'', fotke zahtevaju neku osnovnu obradu tipa kontrasta, ergonomija tela vrlo dobra, meniji prilično logični, izlazni fajl nešto bolji u visokim ISO od Canona.
Fuji: skupa tela i još skuplja (opravdano) optika. Kvalitet izlaznog fajla fenomenalan, igranje sa simulacijama filma, meniji prilično nesređeni, opcije zakopane u podmenijima, relativno kratko trajanje baterije (u zavisnosti od toga koliko rabiš, dan ili dan-dva, obavezno kupiti još 1-2 baterije).
Sony: skupa tela i papreno skupa (neopravdano) optika, meniji haotični i nelogični, slaba baterija.
Panasonic/Olympus m43: skupa tela i skupa (opravdano) optika, manji senzor, nešto lošiji izlazni fajl pri visokim ISO, za bateriju važi isto što i za Fuji i Sony.
Pentax: odlični aparati, odlična optika, nema servisa u Srbiji, tako da zaobiđi.
Moj savet: kupi polovno telo i polovni objektiv, jedan. Uzmi ono što ide uz aparat, a to je najčešće 17/18-55/105 mm, i fotografiši neko vreme. Onda skineš malo programče koje se zove ExposurePlot, i koji će ti dati presek žižnih daljina na kojima najčešće slikaš, i onda uzmeš najbolje što može da se uzme za pare koje imaš, a unutar tih žinih daljina. Dalja korist slikanja sa samo jednim objektivom jeste što ćeš videti šta ti nedostaje, da li wide angle, da li zum, ili macro, i onda postupaš u skladu sa tim.
Sledeći svaet jeste: pročitaj uputstvo koje dobiješ uz aparat. Nemoj da te plaši tih 300-400 strana.
Najbitniji savet jeste: ne kupuj ozbiljan aparat ako nemaš volje ili vremena da učiš da ga koristiš. DSLR/MILC zahteva ozbiljnu krivu učenja, tako da ako ne misliš da se posvetiš tome, batali, jer ako držiš takav aparat na Auto modu, džaba si dao pare jer nećeš izvući makismum.
Ovde imaš testove najpopularnijih aparata na našem jeziku:
https://pcfoto.biz/testovi
OvakoOvo ti je za portrete i pejzaže:
bilo koji entry level Canon ili Nikon i 50 1.8 za portrete i 10-18 za pejzaže
Jako iskren i zanimljiv i koristan rezime. Svaka cast za toliki trud i nesebicnost. A gde cu da vidim vase fotografije?
Šta misliš o ovome. https://pcfoto.biz/canon-ef-s-18-135mm-f35-56-is-stm.htmlMože. Dodaj još oko 100ak evra ili manje ako kupiš polovan za 50 1.8 i to ti je to.
Никако прозумер.Planiram da studiram Fotografiju, zato i želim da koristim DSLR.
Ako uzmem Prozumer, plašim se da ću se kasnije kajati što nisam uzeo DSLR...
Btw, kako mislite uzmi "bilo koje tijelo"?
Šta mislite o ovome https://pcfoto.biz/canon-eos-800d-18-55-is-stm.html
Šta misliš o ovome. https://pcfoto.biz/canon-ef-s-18-135mm-f35-56-is-stm.html
Ne znam cijenu za 50mm
jedino se nisam izlečio od česte promene zvučnika
мита је оболео од оне болести што на енглеском зову GAS
Идеалан портрет објектив је између 80мм и 120мм за филм и full frame sensor дигиталне камере. На овим са мањим сензорима то се постиже и са 50мм објективом.https://expertphotography.com/what-do-the-numbers-and-letters-on-lenses-mean/
sad lakše kapiram poentu...
Hvala Vam na odgovorima
btw, 50mm izgleda neuporedivo ljepše od ostalih...(što se portreta tiče)
није кроп, а и није тај него 28-300. Давно било, заборавио сам. Вероватно сам га и продао ако га нисам негде затурио.Što si kačio krop objektiv na FF telo?
Са овим се не бих сложио. Канон 5Д је био бог и батина за све камере кад се појавио. Дуго година нико није могао да их стигне. А Канон има своје надалеко чувене и скуле објективе Л серије. Нема Никора који може да се пореди. Најбољи модели Канона су бољи од најбољих Никон модела. Кад се сиђе мало ниже, у чисту потрошачку зону, сви су произвођачи ту негде.Canon: nešto jeftinija optika i tela ''niže'' klase od Nikona.
Pregledacu obavezno jer volim i ja da skljocnem pa se mogu i pridruziti ako mi se svidi.Razbacane su ovde po foto forumu na raznim temama. ILi ovde ako imate instagram, mada ga nešto i ne održavam u poslednje vreme:
https://www.instagram.com/_hiraethian_/
Ako planiraš da studiraš fotografiju, onda mislim da bi trebalo da odabereš opciju koja je najbolja za učenje. A to je, po meni, da imaš lako dostupne komande za manuelna podešavanja ekspozicije i aperture, da imaš opciju za manuelni fokus, i da koristiš prajm objektiv sa fiksnom žižnom daljinom i velikom aperturom, zato što su prajm objektivi jednostavniji, i teraju te da menjaš svoj položaj i ugao posmatranja dok fotografišeš.Planiram da studiram Fotografiju.
Ako planiraš da studiraš fotografiju, onda mislim da bi trebalo da odabereš opciju koja je najbolja za učenje. A to je, po meni, da imaš lako dostupne komande za manuelna podešavanja ekspozicije i aperture, da imaš opciju za manuelni fokus, i da koristiš prajm objektiv sa fiksnom žižnom daljinom i velikom aperturom, zato što su prajm objektivi jednostavniji, i teraju te da menjaš svoj položaj i ugao posmatranja dok fotografišeš.
Najvažnije je da prvo odabereš objektiv koji ti se sviđa, telo je manje bitno. Za potrebe učenja, predložio bih neki Fuji MILC sa objektivom of 35mm i f1.4. Možda se može ovakva polovna kombinacija pronaći povoljno, ako ti je budžet striktno 1000 evra. Budućnost je ionako u MILC, Fuji fotoaparati i objektivi imaju klasične manuelne kontrole koje su dobre za učenje - točkić za ekspoziciju na telu i prsten za aperturu na objektivu, a 35mm f1.4 na Fuji MILC senzoru je dobar i za portrete i za pejzaže.
Kod Fuji-ja je jedino problem što Adobe programi ne čitaju dobro fajlove sa njihovih X-Trans senzora, zato što je raspored crvenih i zelenih i plavih piksela drugačiji, pa slika kada se zumira na 100% izgleda kao da ima male providne "crviće" po celoj slici. U slučaju da nabaviš Fuji, onda treba takođe da nabaviš i najnoviji Adobe Lightroom sa "Enhance Details" opcijom, koja uklanja te "crviće" i popravlja oštrinu slike i kvalitet detalja.