Quantcast

FOTO SVAŠTARA (ako ne znate u koju temu da postavite fotku ovo je pravo mesto)

replik

Zainteresovan član
Poruka
448
Evo nesto interesantno, skuvao sam kafu i seo za komp i citam nesto na net-u. Odjednom nesto tresnu u kupatilu, odem do kupatila i vidim da je puklo staklo na vratima od tuskabine.Inace to staklo je "tempered glass" ne znam kako se kaze na naski. https://en.wikipedia.org/wiki/Tempered_glass
Ne bi trebalo da pukne samo od sebe (mozda imam duhove :) nadam se da su dobri ).

Moghrion

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.956
Evo nesto interesantno, skuvao sam kafu i seo za komp i citam nesto na net-u. Odjednom nesto tresnu u kupatilu, odem do kupatila i vidim da je puklo staklo na vratima od tuskabine.Inace to staklo je "tempered glass" ne znam kako se kaze na naski. https://en.wikipedia.org/wiki/Tempered_glass
Ne bi trebalo da pukne samo od sebe (mozda imam duhove :) nadam se da su dobri ).
Каљено стакло своју површинску тврдођу дугује термичкој обради која га чини пренапрегнутим...
Принцип каљења је исти као у металургији, само је метод мало другачији...
исто се постиже с пренапрегнутим бетоном... све су то интересантна решења, међутим, процес није баш једноставан и може да се десид а је стагло било лоше окаљено, да је имало какву нечистоћу у себи, да су температуре у процесу одступале од планирнаих... и стакло је могло да буде стабилно и годинама, али те унутрашње силе у неком тренутку углавном под утицајем спољних фактора, превагну и ослободе се... код оваквих случајева стакло се урушило само у себе, структурно, отуд онако зракасто пуцање...
а та пренапрегнутост је исто тако безбедоносна ствар јер управо због ње стакло пуца тако, комплетно, довољавајући да ако дође до ударца или оштећења стакла, да се енергија распе по линијама по којима пуца те да нема срче која лети на све стране као код некаљеног стакла...још кад се томе додају лепљени и ламинирани слојеви, ето шоферке....

replik

Zainteresovan član
Poruka
448
. код оваквих случајева стакло се урушило само у себе, структурно, отуд онако зракасто пуцање...
а та пренапрегнутост је исто тако безбедоносна ствар јер управо због ње стакло пуца тако, комплетно, довољавајући да ако дође до ударца или оштећења стакла, да се енергија распе по линијама по којима пуца те да нема срче која лети на све стране као код некаљеног стакла...још кад се томе додају лепљени и ламинирани слојеви, ето шоферке....
Dobro, to je moglo da bude tako kao sto si napisao. Trebalo je da se "urusi" staklo sto je i bio delimicno slucaj. Naso sam staklo po celom podu kupatila, a i iza WC-solje i u delu ormara koji je bio otvoren. Ormar je bio na suprotnoj strani otvoreni deo, nesto kao police je na visini od oko meter i deset otprilike.
Sto znaci da se staklo razletelo kao kod udarca a ostatak se urusio.

Koristi se slicno staklo na autobuskim stanicama, ovde u ovom gradu gde zivim. Desavalo se da se na nekim stanicama razlupaju stakla preko vikenda, valjda deca nemaju pametnijeg posla.
Urusi se staklo a nekada ostane samo naprslo staklo. Ne znam da li su koristili vazdusne pistolje ili onaj "spicasti cekic". Uglavnom tu gde se ne srusi staklo bude "rupica" gde je udareno i od nje se sire te "naprsline". Slicno je izgledalo i kod mene na ovom staklu ali bez "rupice". U svakom slucaju vrlo cudno izglda cela situaciju. Ta stakla pucaju desava se ali posle pet godina, da je fabricka greska mislim da bi se ranije ovo desilo.
Ovde se bolje vidi na ovoj slici, pogledaj odraz u ogledalu.

P.S. Obrisao sam greskom prvu sliku , nije bilo namerno, mogu daje ponovo postavim ako bude potrebno.

Moghrion

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.956
Вероватно нека нечистоћа у самом стаклу или дефект у структури... Стакло је иначе подложно температурним дилетацијама, лако се шири и скупља при променама температуре што се до некле ублажава каљењем, али се не елиминише...а под тако великим притиском у самој унутрашњности стакла, и мала непрваилност структуре слаби површину и долази до замора материјала у тој регији што иницира прву напрслину која се онда шири онуда куд има најмање отпора...
И истина, доста енергије која је у самомом стаклу и која га чини тако тврдим се распе приликом пуцања на ту густу мрежу пукотина али је ефекат сличан оном код истресања платна или пуцања бича... енергија се ослобађа кроз пукотине али оно што не успе ту да се ослободи, пропагира даље кроз материјал и кумулативно тај талас нараста према ивицама, тако да кад више нема стакла где би нове пукотине настајале, енергијка се преноси на те мале комадиће који... се разлете...

replik

Zainteresovan član
Poruka
448
Вероватно нека нечистоћа у самом стаклу или дефект у структури... Стакло је иначе подложно температурним дилетацијама, лако се шири и скупља при променама температуре што се до некле ублажава каљењем, али се не елиминише...а под тако великим притиском у самој унутрашњности стакла, и мала непрваилност структуре слаби површину и долази до замора материјала у тој регији што иницира прву напрслину која се онда шири онуда куд има најмање отпора...
И истина, доста енергије која је у самомом стаклу и која га чини тако тврдим се распе приликом пуцања на ту густу мрежу пукотина али је ефекат сличан оном код истресања платна или пуцања бича... енергија се ослобађа кроз пукотине али оно што не успе ту да се ослободи, пропагира даље кроз материјал и кумулативно тај талас нараста према ивицама, тако да кад више нема стакла где би нове пукотине настајале, енергијка се преноси на те мале комадиће који... се разлете...
Ej, ja ne bi dalje o ovome, hvala na kometarima.

Slične teme

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.