Фоча - синоним за сексуално насиље над женама у рату

комшија

Stara legenda
Banovan
Poruka
93.377
1718851170792.png

Foča – sinonim za seksualno nasilje nad ženama u ratu

Gotovo 1.000 silovanih žena Foče od kojih je najmlađa žrtva imala 11, a najstarija 70 godina živi s trajnom frustracijom.

1718851133165.png

19 Jun 2024
U Foči je obilježen Međunarodni dan borbe protiv seksualnog nasilja nad ženama u ratu.

Generalna skupština UN-a 2015. donijela je rezoluciju o tome.

U Bosni i Hercegovini, Foča je sinonim za takvu vrstu ratnih zločina.

link

Ужаси које су преживеле Бошњакиње од стране припадника тзв. "Војске Републике Српске" постали су докази пред Хашким трибуналом. Силовање је до тада „било део ратничке праксе у свим сукобима”, али је, након доказаних масовних силовања Бошњакиња током рата у Босни, први пут проглашено злочином против човечности. Дом народа Парламента ентитета Федерација Босне и Херцеговине усвојио је у јулу прошле године Закон о заштити цивилних жртава рата, на који су жртве чекале скоро три деценије.

1718852565681.png

Žene u crnom i AŽC održali protest pod nazivom „Pamtimo žene silovane u ratu“

"19. jun – Međunarodni dan borbe protiv seksualnog nasilja u ratu"​

1718852579738.png

19. ЈУН 2024.

Nevladine organizacije Žene u crnom i Autonomni ženski centar organizovale su danas u Knez Mihailovoj ulici protest pod nazivom „Pamtimo žene silovane u ratu“ .

Učesnici skupa su, na pločnik postavili crni transparent sa napisom „19. jun – Međunarodni dan borbe protiv seksualnog nasilja u ratu“.

Pored tog transparenta, okupljeni drže plakate sa napisima: „Silovanje je delo etničkog čišćenja“ , „Silovanje je akt genocida“ , „Silovanje je izraz mržnje prema ženama“, „Silovanje je zločin protiv čovečnosti“, „Pamtimo žene silovane u ratu!“.

(FoNet)

Dokle vise ovih anti srpskih tema?
Kao da su komisiju silovali Srbi.
tema je o ratnim zločinima.
jel to znaci da ako su ih Srbi izvrsili da onda ne treba o tome da se prica?

Sve dok se o srpskim stradanjima ne priča i nepriznavanju se zrtve mene ovo uopšte ne zanima i smatram da je krajne vrijeme sa se ovakve teme izbrišu “nije se desilo”
pa ti pricaj ko ti brani?!

1718866741952.png

Stidi se, Srbijo!

Stidi se, Srbijo! 1

Jelena Diković 19.06.2024.

“Rekao da legnem na dušek. Onda me je svukao i silovao… Vojnici su po nekoliko puta prozivali svaku od devojaka, i svaki put su odvođene i silovane”.

“Uzimao je moju prijateljicu pa silovao, pa mene, potrudili su se da svako od njih sve nas siluje. Radili su to ne onoliko koliko moje telo može da izdrži, već koliko su oni hteli, radili su to do iznemoglosti”.

Grozdana Ćećez, Srpkinja iz sela u blizini Konjica, odvedena je u logor Čelebići 27. maja 1992. godine, gde ju je odmah po dolasku dva puta silovao Hazim Delić i to u prisustvu dvojice muškaraca.

Opisala je to rečima: „Pogazio mi je ponos i nikada više neću biti žena koja sam bila“.

Grozdanu je narednih meseci silovalo više muškaraca. Živela je u stalnom strahu, nameravala je da počini samoubistvo.

Pripadnik jedinice „Džokeri“ Hrvatskog vijeća odbrane, Miroslav Bralo je svedokinju „A“, tokom ispitivanja i u prisustvu drugih vojnika, više puta silovao i izvršio penetraciju penisom u njenu vaginu.

Dok ju je silovao, Bralo ju je ujedao po celom telu, uključujući bradavice i više puta joj pretio da će je ubiti.

Potom je odvedena u jednu vikendicu na području Nadioka, gde su je protiv njene volje zatvorili Bralo i drugi pripadnici „Džokera“ i više puta silovali.

Ovo su samo neka od svedočenja žena silovanih u ratu na prostoru bivše Jugoslavije.

Hrabre žene uspele su da se izbore sa strahom i stigmatizacijom okoline i optuže silovatelje, a potom ih je – onaj omraženi kod Srba – Haški tribunal osudio na višegodišnje zatvorske kazne.

Da ove devojke i žene nisu skupile hrabrost da opišu grozote koje su preživele i da nije bilo haškog suda, silovatelji i zločinci bi danas slobodno hodali ulicama kojima hodamo mi u Srbiji, ali i građani i građanke u BiH, Kosovu, Hrvatskoj…

Znate li da je danas Međunarodni dan borbe protiv seksualnog nasilja u konfliktima?

Nikad nećemo znati koliko je žena seksualno napastvovano, najpre jer ih je bilo sramota da o tome javno govore, a ni vlastima one i njihove traume jednostavno nisu bile važne.

Srbiji nisu nikad bile bitne žene.

Zašto?

Zato što je Srbija jedina zemlja u regiona koja ne priznaje žene koje su preživele seksualno nasilje u ratu kao civilne žrtve rata.

U Zakonu o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica one nisu priznate kao civilne žrtve rata. Nemaju nikakvu pomoć, ni finansijsku ni onu važniju – psihološku.

Ostavljene su po strani, nebitne režimima u Srbiji.

Što se tiče BiH, dakle bez Republike Srpske, Federacija Bosne i Hercegovine je još 2006. godine priznala žene koje su preživele silovanje u ratu kao civilne žrtve rata, a od prošle godine kao žrtve rata priznata su i deca rođena iz čina silovanja u ratu.

I Hrvatska i Kosovo imaju zakone kojim se prepoznaju žene koje su preživele seksualno nasilje u ratu kao civilne žrtve rata.

One imaju pravo na različita obeštećenja, kao i socijalne i zdravstvene usluge.

Kako podsećaju Žene u crnom i Autonomni ženski centar, na Kosovu je ovaj status ostvarilo više od 1.500 osoba, a u Hrvatskoj više od 200, dodaje se u saopštenju.

Stidi se, Srbijo!

A zbog? Pominje li ovaj komšin izvor zločine Bošnjaka nad Srbima i Hrvatima i zašto ne? O federalnim medijima da ne pričamo. Isto važi za hrvatske medije i zločine nad Bošnjacima i Srbima. Dokle god se forsira samo jedna strana priče pomirenja nema.

Sram tebe bilo ‼️

Kad ste otvorili temu o srpskim žrtvama !

Niste nikad niti se u federaciji uopšte spominju

Šta su mudžahedini radili? Šta ustase ? Šta muslimani komšije ?

Koliko je srpkinja silovano ?

Odgovori

Sram tebe bilo ‼️

Kad ste otvorili temu o srpskim žrtvama !

Niste nikad niti se u federaciji uopšte spominju

Koliko je srpkinja silovano ?

Odgovori
Ne znam, ne bavim se tim istraživanjima ali iskreno žalim svaku žrtvu ma kako se zvala. I nikada ali nikada neću reći za Srpske žrtve "nije se desilo". U tome je razlika između tebe i mene i to što si rekla ti daje još jedan razlog na već mnoge nataložene, u tvom ponašanju, da treba da se sramiš. Fuj je i da si takva sa tim stavom i time što si rekla moderator na ovom forumu.

A zbog? Pominje li ovaj komšin izvor zločine Bošnjaka nad Srbima i Hrvatima i zašto ne? O federalnim medijima da ne pričamo. Isto važi za hrvatske medije i zločine nad Bošnjacima i Srbima. Dokle god se forsira samo jedna strana priče pomirenja nema.
Ti posebno treba da se sramiš.

Ne znam, ne bavim se tim istraživanjima ali iskreno žalim svaku žrtvu ma kako se zvala. I nikada ali nikada neću reći za Srpske žrtve "nije se desilo". U tome je razlika između tebe i mene
Линкуј нам где је она за несрпске жртве написала "није се десило".

Босанко, у мом другом по реду post_у на овој теми - у тексту пренетом са портала листа Danas - спомиње се силовање једне женске особе српске националности од стране припадника тзв. "Хрватског вијећа одбране."

Ти очигледно не желиш да прочиташ оно што неко пише, већ читаш оно што ти желиш и то се стално понавља кад год враћате причу о рату.

Увек иста прича на оваквим темама.

Прво неко помиње само бошњачке жртве, а онда се неко јави да каже:"Хеј, има и српских жртава", е то двоје су исти (ти и Руки),

а онда се јави неко ко напише "све жртве рата су жртве рата, нема потребе да посматрамо националност, јер су то појединачне људске судбине",

е, у том делу онда наступа бошњачка лицемерност у којој се увек напише "јесте...све су жртве рата исте"

међутим, онда уследи "али",

и тражи се да бошње буду највеће и једине жртве рата, и да се о тим жртвама посебно прича, а кад су жртве рата неке друге националности,

е онда се тражи да се те жртве рата ђутуре посматрају, без обзира на националност.

У питању је лицемерје. Или имај један исти критеријум за све, или батали тему.

tema je o ratnim zločinima.
jel to znaci da ako su ih Srbi izvrsili da onda ne treba o tome da se prica?

pa ti pricaj ko ti brani?!

Covece po tebi u ratu da li ima nevinih ? Nema svi su jeli isto govvno i pojeli zajednicki mamac iz ko zna cije kuhinje.

Poenta je da preterujete, svi redom tzv. komsije, sa napadima na iskljucivo po vama jedine krivce Srbe za sve sto se desilu u poslednjih 32 god na prostorima ex SFRJ.

Nemate ni malo srama da konstanto pisete poluistine i samo vase vidjenje strane jer je tako sigurno bilo. Pricali vam stariji. Odrastite deco i malo vise bitistvujte na vasim forumima.
Zasto tamo ne pisete vase vrle misli ? Ah da zaboravan stariji covek sam postao....jer nema nikoga, nemate sa kime da se svadjate, tehnicki dizajnerski i funkcionalno su bedni za razliku od Krstaricinog foruma.

Samo nastavite sa provokacijama. Necete jos dugo.

Covece po tebi u ratu da li ima nevinih ? Nema svi su jeli isto govvno i pojeli zajednicki mamac iz ko zna cije kuhinje.

Poenta je da preterujete, svi redom tzv. komsije, sa napadima na iskljucivo po vama jedine krivce Srbe za sve sto se desilu u poslednjih 32 god na prostorima ex SFRJ.

Nemate ni malo srama da konstanto pisete poluistine i samo vase vidjenje strane jer je tako sigurno bilo. Pricali vam stariji. Odrastite deco i malo vise bitistvujte na vasim forumima.
Zasto tamo ne pisete vase vrle misli ? Ah da zaboravan stariji covek sam postao....jer nema nikoga, nemate sa kime da se svadjate, tehnicki dizajnerski i funkcionalno su bedni za razliku od Krstaricinog foruma.

Samo nastavite sa provokacijama. Necete jos dugo.
amigo
ne postoji polusitina, taj termin su izmislile komunjare.

postoji istina, a postoji i laz.

За сваку бошњачку, хрватску, шиптарску жртву, овакву, или онакву...невину или криву...
...ме искрено заболе у пределу међуножја.
Ако им то смета, молим да ме заобилазе, баш као што ја заобилазим њих последњих 30 година.

Back