Flaširana voda ili voda sa česme?

Koju vodu pijete?

  • Flaširana voda

    glasova: 6 24,0%
  • Voda sa česme

    glasova: 9 36,0%
  • Nešto treće

    glasova: 10 40,0%

  • Ukupno glasova
    25

Julius Primus

Zainteresovan član
Poruka
463
Koju vodu koristite za piće, flaširanu vodu ili vodu sa česme?

U slučaju flaširane se kao loša strana spominje mikroplastika koja ostaje u vodi kao i hemijska jedinjenja koje plastika može da otpusti u vodu u slučaju nepravilnog skladištenja i transporta ili zbog boravka ambalaže na višim temperaturama (ukratko rečeno).
U slučaju vode sa česme koja je ispavna za piće se kao loše strane spominju doza hlora koja se u njoj može naći i manje ili više prisutnost kamenca (to sve varira od regije do regije). Dok je u nekim delovima Vojvodine po svemu sudeći voda sa česme neispravna za piće i sadrži dodatne nepoželjne sastojke.
 
Koju vodu koristite za piće, flaširanu vodu ili vodu sa česme?

U slučaju flaširane se kao loša strana spominje mikroplastika koja ostaje u vodi kao i hemijska jedinjenja koje plastika može da otpusti u vodu u slučaju nepravilnog skladištenja i transporta ili zbog boravka ambalaže na višim temperaturama (ukratko rečeno).
U slučaju vode sa česme koja je ispavna za piće se kao loše strane spominju doza hlora koja se u njoj može naći i manje ili više prisutnost kamenca (to sve varira od regije do regije). Dok je u nekim delovima Vojvodine po svemu sudeći voda sa česme neispravna za piće i sadrži dodatne nepoželjne sastojke.
Hemijska kontaminacija vode je moguca (visoka verovatnoca) i u vodovodu a prisustvo mikrocestica (palstike, metala i ostalih jedinjenja) je daleko vece u vodi iz vodovoda nego u flasiranoj. U fabrici vode u Makisu recimo, savska (ekstremno prljava inace) voda koja se filtrira od mehanickih primesa kroz pesak dok ne dodje u reni bunare, zatim hemijskim i mehanickim putem cisti od primesa. Dalje ta voda se do poptrosaca koji jej mozda 30km udaljen transportuje magistralnim i lokalnim vevovodina. I vec u tim cevovodima dolazi do kontaminacije "ciste" vode iz bazena na Makisu.

A daleko veci problem su lokalni ulicni cevovodi od pocinkovanih celicnih cevi najcesce stari po 30-40 god te cevovodi u samim zgradama stari koliko i sama zgrada, tu je tek pojava zagadjenja izrazena. Pa tako kada vam nestane vode u kraju ili samoj zgradi i kad je ponovo puste na cesmi vam uvek izlazi totalno rdjom zagadjena voda. Nje ima i kad vam je noramalan pritisak, samo se ne primecuje usled konstantnog ispiranja. Zbog unutrasnje korozije pocinkovane vodovodne cevi imaju svoj vek trajnja, sve sto je od poprecnog preseka cevi "otislo" u vidu cestica korozije popili ste vi, vasi ukucani i komsije, ukratko.
Zadnjih 15-20 god se umesto pocinkovanih cevi primenjuju okiten cevi, platicne cevi, te nema pojave korozije bar u tim lokalnim delovima vodovoda ali i iz tih cevi imate pojavu mikroplastike (na sta se zalite kod flasirane vode).

Ja decenijama ne pijem vodu sa cesme, dok sam ziveo u Srbiji pio sam iskljucivo Rosu a cak ni ovde gde sad zivim ne pijem vodu iz vodovodnih cevi iako je ovde ta voda fenomenalna u odnosu na onu iz BGD vodovoda (akumulacije za vodosnabevanje su u Rocky Mountains, snabdevaju se vodom iz glecera i kisa sa Pacifica, za razliku od Save koja je kanalizacija ex-SFRJ). Pijem iskljucivo flasiranu, tkz. glecersku sping water kojom ovaj kraj zemlje, hvala bogu, obiluje.
 
Flasirana voda rosa ima neki cudni smek, izbjegavam je dje je to moguce. Ostale flasirane nisu lose i svaka flasirana je bolja od cesmovaca u gradovima.

Mozda neki izvor na nekom selu ima bolju vodu ali je to udaljeno od civilizacija.

Sto neko rece, cijevi su uzasne ili su plasticne tako da dodje na isto a filter ne moze filtrirati to.

Jedino resenje je prokuvavanje vode u sterilnim uslovima ali niko nije raspolozen da ulaze toliki trud.
 
filtriram vodu...imam Aquaphor bokal koji služi za to....
flaširana ne valja jer stoji u plastici a nikad ne znaš dal je flaša stajala negde na suncu
česmovača je možda ok na izvoru ali dok dođe do tebe prođe kroz desetine kilometara cevi koje se raspadaju
Velicina cestica koju kvalitetniji fileteri za vodu zadrzavaju je od 10-50 mikrometara a cestice rastvorenih metala u vodi u vidu koloidnog rastvora se krecu red velicine 10 puta manje, cestice mikroplastike su takodje u tom rangu. Tako da obicni filteri ne deluju protiv mikroplastike (koje uzgred ima i na slavinama) i metala na cesmi. Postoje esktra fini filteri za vodu ali oni rade na hemijskom i elektrohemijskom principu i nema ih u prodaji kod proizvodjaca tipa Aquafor ili Brita.
 
Velicina cestica koju kvalitetniji fileteri za vodu zadrzavaju je od 10-50 mikrometara a cestice rastvorenih metala u vodi u vidu koloidnog rastvora se krecu red velicine 10 puta manje, cestice mikroplastike su takodje u tom rangu. Tako da filteri ne deluju protiv mikroplastike (koje uzgred ima i na slavinama) i metala na cesmi. Postoje esktra fini filteri za vodu ali oni rade na hemijskom i elektrohemijskom principu i nema ih u prodaji kod proizvodjaca tipa Aquafor ili Brita.
ok...ali i ovo pravi neku razliku u odnosu na česmovaču...
 
Ne znam kada se rade analize vode odakle se uzorkuje , sa česme - potrošača ili iz vodovoda ?
Postoji pravilnik o higijenskoj ispravnosti vode za pice (objavljuje se u Sl.glasniku RS) i tamo bi trebalo da stoji da se voda za pice uzrokuje redom:
1) na izvoristu ili rezervoaru sirove (nepreradjene) vode
2) iz reservoara vode za pice (preradjene i spremne za upotrebu)
2) iz vodovodne mreze (a broj tacaka se utvrdjuje prema broju potrosaca na mrezi)

Pa tako stoji da se voda za uzrokovanje od strane javnih sluzbi ne uzima na cesmi potrosaca nego na odredjenim tackama vodovodne mreze odnosno na instalaciji koja pripada gradskom vodovodu (napomena: instalacija posle vodomera pripada potrosacu i on je duzan da se brine o njenoj isravnosti). Kvalitet onoga sto vamn iscuri na cesmi u stanu/kuci mozete sami da kotrolisete tako sto cete natociti bocu vode i odneti je u Zavod za zastitu zdravlja RS ili neku drugu privatnu ustanovu koja ima biohemijsku laboratoriju, placate i u prvom i u drugom slucaju da bam otkriju sta pijete.
 
Сваки дан пре подне "Пролом", литар и по, после подне отприлике исто толико "чесмоваче". Морам. Само тиме дуже од две деценије држим песак под контролом, а сада и због других ствари са бубрезима. Али, никада не попијем ни целу чашу воде. Само гутљај по гутљај, стално је вода поред мене, навикао сам.
 

Back
Top