"Fiskalna iluzija" u Srbiji ili cije su "drzavne" pare

Cije su drzavne pare?

  • Nase

    glasova: 4 100,0%
  • Drzava zaradila

    glasova: 0 0,0%

  • Ukupno glasova
    4

gost 41782

Elita
Poruka
19.639
Pre nekoliko dana kaze nasa premijerka Brnabic na Pinku: " Mi poklanjamo". Predsednik veoma cesto kaze:" Dajemo".

Mislim da je ono sto se desava kod nas :
"Fiskalna iluzija" o kojoj hrvatski ekonomista Vuk Vukovic (u emsiji Nu2) kaze:

"Korupcija se javlja u zemljama u kojima nema te percepcije o tome da je javni novac- nas novac.......Uopsteno , u korumpiranim zemljama postoji nesto sto ekonomisti nazivaju "fiskalna iluzija". "Fiskalna iluzija" vam je percepcija da su sva dobra koja vam drzava da - besplatna. Skolstvo- besplatno,zdravstvo- besplatno, udzbenici koje deca dobiju- besplatna.
Nisu.Neko je to vec platio. To smo platili mi. Tu je novac isao iz nasih dzepova..........
Svi moraju biti svesni ko kome tu daje plate.Odakle se finansira javni sektor i svi koji zavise od drzave. Zasto je to vezano za korupciju?

Kad vi nemate percepciju da je taj potrosen novac- vas novac koji je neefikasno potrosen, da se gradonacelnici, ministri, ovi , oni razbacuju novcem koji nije vas, ( "to je drzavno, sta ima veze")....onda postoji veca verovatnoca da cete opravdati korpupciju.


Eto volela bih da cujem sta vi mislite i zamolila bih vas za mali eksperiment. Pitajte ovo pitanje nekog iz vaseg okruzenja i napisite sta kazu.

Da li u Srbiji postoji ova "fiskalna iluzija"?
 
Запад ју је измислио, тамо је стадо мутавије од нашег.
Pa ne bih rekla.
Mi drzimo na vlasti coveka koji udeljuje sendvice.

Mislim da o mutavosti jednog naroda govori stepen samoponizenja do kog jedan narod dopusti da ga vlast dovede a mi smo dosegli najnize grane.

Na zapadu covek bar moze pristojno da zivi.
 
Pa ne bih rekla.
Mi drzimo na vlasti coveka koji udeljuje sendvice.

Mislim da o mutavosti jednog naroda govori stepen samoponizenja do kog jedan narod dopusti da ga vlast dovede a mi smo dosegli najnize grane.

Na zapadu covek bar moze pristojno da zivi.
Неки да, неки не, Зависи којој групацији припадаш. И не држимо ми њега на власти, запад га је и поставио и држи га док год је послушан.
 
Pa ne bi mogao da ga postavi na vlast da niste glasali za njega......
Ко је гласао за њега? Ниси упућена да су сви избори намештени? Тако је како је, али чини се као да вам је Господар сендвича исклизнуо из руку у задње време.
 
Ко је гласао за њега? Ниси упућена да су сви избори намештени? Тако је како је, али чини се као да вам је Господар сендвича исклизнуо из руку у задње време.
Знаш ти Стојка из потока!
Склони шаку са очију да ти се отвори видик. Овако ,,видиш'' само што чујеш. Остало ти је мрак.
 
Naravno da je pitanje cije su pare...... a cim se ti ne pitas cije su verovatno ih primas iz budzeta....

Uopšte ne , nikada nisam novac dobila iz budžeta , naprotiv

Pare su sada diskutabilne , toliko je novca naštampano i štampaće se još , da je realno samo da onaj ko ima štampariju novca da su i njegove pare

U ovom momentu država Srbija , a narod je njen suveren, ako štampa pare onda su one vlasništvo države tj naroda

Ako nam neko plaća odanost, opet smo ih mi zaradili

Ako se uzimaju krediti opet će ih narod tj mi vraćati

A mi imamo menadžment koji njima upravlja , to je vlast

Bojim se da ne razlikujete vlasništvo od upravljanja
 

Back
Top