Firme iz Jugoslavije gradile brane koje su izazvale katastrofu u Libiji!

Traje hiljade godina ako je u suvim uslovima ili ako je zatrpan i nema dodira sa vazduhom i vlagom. Opeka je krt materijal bez vece unutrasnje kohezije pa je dovoljan i blag udarac tvrdjim predmetom da pukne. A konstrukcije od opeke su izuzetno podlozne urusuvanju od zemljotresa i bez ucvrscivanja zidova armirano-betonskim stubovima i gredama nije dozvoljena gradnja opekom. Treba jos da vidis u kakvoj si teskoj zabludi?
Dakle, apsolutno si nestrucan da pises o ovome.
Од чега су изграђени Кинески зид, Таџ Махал у Индији и многи други величанствени храмови, катедрале, па чак и најпознатија лондонска канализација на свету?

Од чега су изграђени Кинески зид, Таџ Махал у Индији и многи други величанствени храмови, катедрале, па чак и најпознатија лондонска канализација на свету?
Od kamena, i Taj Mahal ( belog mermera), Kineski zid od materijala koji je postojao u okolini ( cesto je to crveni pescar ali ima i gnajsova i granita cak, opeke ima ali cini mali % tog zida). A da li je londonaka kanalizacija najpoznatija na svetu ne znam ali to da je gradjena u nekom periodu od opeke ne znaci da je opeka dovar gradjevinski materijal nego da je u tadasnjoj Engleskoj bila jedina dostupna (beton je tek kasnije poceo da se koristi u gradjevinarstvu).

Uzgred tvoja ptica o Gamzigradu je sumnjiva, kazes da te pokojni otac vodio pre nego sto je Srejovic dokazao da je ta palata Felix Romuliuana i da si tad imao 10 god. Srejovic nije dokazao da je to Felix Romuliana jer se to znalo bar 120 godina pre nego sto je on poceo da radi otkopavanja tamo ( neki svaoski baron je 1835 ptvi tamo radio iskopavanja, to ti pise na tabli kad ides kao turista tamo). A Srejovic je nastavio iskopavanja na tom lokalitetu posle iskopavanja nekog niskog arheologa koji je to krenuo 1953 recimo. Srejovic je krenuo sa iskopavanjima 1970 pa ako si ti tad imao 10 god sledi da si 1960-to godiste ili stariji. Jesi li?

I jos jedan uzgred, palata u Felix Romuliani nije radjena iskljucivo od opeke, stubovi i lukovi su radjeni od kamena u malteru(betonu) a miksom opeke i kamena su radili ispunu zidova. Jer su i stari Rimljani znali da opeka nije trajan materijal, vise su verovali kamenu i betonu, pa tako nijedna sacuvana arena nije izgradjena od opeke nego kamena, rimski Forum takodje itd.

Poslednja izmena:
Mene brine što se po Beogradu kvare trolejbusi iz 80-ih nabavljeni iz SSSR-a
Ono staklo radila neka Ukrajinska firma Staklyova....
Reko mi naučni radnik Stoyko pa da prenesem

A vi uključite mozak ako čitate napisano: poplave bile do 1968-me onda SFRJ izgradila branu 1970 i sad 2023-će problem?

Koliko se ulagalo u održavanje?
Ulagalo se mnogo u održavanje ali mnogo se na meterijalu i kralo od strane Jugoslovena pa je rezultat hiljade poginulih Libijaca.Jugosloven što napravi katastrofa je zagarantovana.Samo je pitanje vremena.

Od kamena, i Taj Mahal ( belog mermera), Kineski zid od materijala koji je postojao u okolini ( cesto je to crveni pescar ali ima i gnajsova i granita cak, opeke ima ali cini mali % tog zida). A da li je londonaka kanalizacija najpoznatija na svetu ne znam ali to da je gradjena u nekom periodu od opeke ne znaci da je opeka dovar gradjevinski materijal nego da je u tadasnjoj Engleskoj bila jedina dostupna (beton je tek kasnije poceo da se koristi u gradjevinarstvu).

Uzgred tvoja ptica o Gamzigradu je sumnjiva, kazes da te pokojni otac vodio pre nego sto je Srejovic dokazao da je ta palata Felix Romuliuana i da si tad imao 10 god. Srejovic nije dokazao da je to Felix Romuliana jer se to znalo bar 120 godina pre nego sto je on poceo da radi otkopavanja tamo ( neki svaoski baron je 1835 ptvi tamo radio iskopavanja, to ti pise na tabli kad ides kao turista tamo). A Srejovic je nastavio iskopavanja na tom lokalitetu posle iskopavanja nekog niskog arheologa koji je to krenuo 1953 recimo. Srejovic je krenuo sa iskopavanjima 1970 pa ako si ti tad imao 10 god sledi da si 1960-to godiste ili stariji. Jesi li?

I jos jedan uzgred, palata u Felix Romuliani nije radjena iskljucivo od opeke, stubovi i lukovi su radjeni od kamena u malteru(betonu) a miksom opeke i kamena su radili ispunu zidova. Jer su i stari Rimljani znali da opeka nije trajan materijal, vise su verovali kamenu i betonu, pa tako nijedna sacuvana arena nije izgradjena od opeke nego kamena, rimski Forum takodje itd.
Pise ti da covek ima 64 godina.

Рођен сам 1958. године и видим да ти је сумњиво све што напишем, али на то не могу да утичем.

Рођен сам 1958. године и видим да ти је сумњиво све што напишем, али на то не могу да утичем.
Ok, izvini. Gore sam DarkMoonu napisao da se vise ni ne secam zasto smo poceli ovu prepisku jer smo to poceli pre 5 dana i napisali 20 postova. A pocelo je sa branama i rusenjem, sad se ne secam kako smo dosli do rimske opeke ako ona nema nikakve veze sa branama jer apsolutno ne moze da se upotrebljava u telu brane. Realno ova rasprava je besmislena i ne sluzi nicemu sem da ubijemo vreme i zadovoljimo sujetu, jer zasto covek raspravlja o necemu u sta se ne razume.

Poenta je da je ljudska civilizacija u svim oblastima napredovala pa i u gradjevinarstvu, pogotovo u odnosu na anticka doba. Pa tako danas na planeti zivi preko 8 milijardi ljudi koji ne umiru u gladi u idnosu na 100 miliona pre 2000 godina, zive prosecnih 75-80 godina, lece se bolesti od kojih se pre 60 god masovno umiralo, putuje se dalje i brze nego ikad u istoriji civilizacije... svi oni koji pate za nekim starim i boljim vremenima nemaju nikakav argument da danas ljudi ne umeju da naprave ono sto je pravljeno pre 2000 god

Дошли смо до римске опеке зато што сам написао да су многа древна знања у грађевинарству изгубљена, што није само моја тврдња, а ти тврдиш да је могуће да се и данас направи све оно чему смо сведоци да постоји, али нисмо сигурни како је настало, односно тврдиш да је настало робовским радом и косом равни. Нисам стигао да поменем ни кипове на Ускршњем острву.
Општи ниво хигијене и канализација је продужила животни век бар као и новопронађени лекови али тек то није тема у вези брана.

Onda nemoj da optuzujes nekoga da laze, pogledas lepo profil i vidi se koliko ima godina.
Kapiras li ti o cemu taj covek pise? Pise o necemu o cemu nema blage veze, sam kaze da nije strucan o tome, pocevsi od brana, dizalica, gradnje... i svaki put pokusava da "dokaze" da je u pravu. Pa kad te neko pokusava ubediti tako sto ce raspravu bacati u sve razrudjenije pravce da bi ispipao gde moze da bude u pravu, da izvines, ja onda pocinjem da sumnjam u sve sto napise. Pogotovo kad me neko ko je neobrazovan u mojoj struci pocne da ubedjuje sta valja ili ne valja u gradjevinarstvu.

Nekoliko puta sam imao gradilista usred grada pa je cesta situacija bila da radoznalci stoje pored gradilista i "love" ljude koji rade na njemu da bi saopstili svoje misljenje o radovima ili svrsi objekta. Pa tako sam se naslusao "strucnih" misljenja o tome kako ja nemam pojma, kako su oni strucniji jer su podigli kucu u Donjem Poljubisu i da y e.bu drzavu u kojoj takvi inzenjeri i gradjevinci rade. Na pocetku sam bio uplasen od reakcije, savet u direkciji da se ne kacimo sa gradjanima, ali vremenom je moj prag strpljenja spusten pa vise apsolutno ne trpim to. Dakle, svako smetalo koje naleti i pocne da mi s.e.r.e o tome kako treba ovako ili onako da se radi, kako je nekad bilo bolje , lepse i trajnije docekam na volej: "alo, jarane, zavrsi gradjevinski fakultet, projektuj ili napravi jednu branu pa onda pricaj o njima".

Jel raspravljas o tome da li je trebalo uraditi trafostanicu od 35kV na redukciji sa 110kV na Bezanijskoj kosi? Ne, jer je spansko selo za tebe. A sto se onda kacis na to zasto se gradi takva i takva brana?

Poslednja izmena:
Дошли смо до римске опеке зато што сам написао да су многа древна знања у грађевинарству изгубљена, што није само моја тврдња, а ти тврдиш да је могуће да се и данас направи све оно чему смо сведоци да постоји, али нисмо сигурни како је настало, односно тврдиш да је настало робовским радом и косом равни. Нисам стигао да поменем ни кипове на Ускршњем острву.
Општи ниво хигијене и канализација је продужила животни век бар као и новопронађени лекови али тек то није тема у вези брана.
Jel si ti strucnjak u gradjevinarstvu? Imas PhD iz gradjevine ili arhitekture, ili si dipl ing najmanje? Pa mozes da nesto tvrdis.

Poslednja izmena:
Jek si ti strucnjak u gradjevinarstvu? Imas PhD iz gradjevine ili arhitekture, ili si dipl ing najmanje? Pa mozes da nesto tvrdis.
Ја не тврдим. Ја постављам питања ослањајући се на неке друге који су постављали та иста питања. А моја лична искуства су оно што сам видео својим очима и за то ми не треба грађевинска струка.

И чудњикава ми је та твоја нервоза и нетрпељивост која избија из сваког твог поста према мени. Ево, прекидам писање на ту тему. Све у реду?
Naravno, da je sve u redu, ti si samo neko ko je imaginiran, kao i svi mi ovde.

FIRME IZ JUGOSLAVIJE GRADILE BRANE KOJE SU IZAZVALE KATASTROFU U LIBIJI! Voda opustošila grad - evo kako su pukle!​

Broj žrtava katastrofalnih poplava u Libiji mogao bi da dostigne i 20.000, a do ove katastrofe je došlo nakon što su pukle brane u gradu Derni. Brane čije je pucanje dovelo do ove situacije tokom sedamdesetih godina gradile su jugoslovenske firme, a javnost sada postavlja pitanje - da li su one napravile propust davnih godina?

Dve brane u dolini Derne su se srušile nakon jake oluje i ogromne količine vode su pojurile ka moru i opustošile grad. Derna je ranije bila izložena nizu poplava, a najveće su bile 1941, 1959. i 1968. Zato su sedamdesetih godina izgrađene brane, prenosi Mondo.

Nagrađivani naučni magazin Eos, koji izdaje Američka geofizička unija (AGU), navodi da su studije 1960-ih godina pokazale da je neophodno da brane budu izgrađene da bi zaštitile grad. Brane je sedamdesetih godina izgradila jugoslovenska kompanija, navodi i Eos. Jedna brana je imala kapacitet akumulacije od 1,5 miliona kubnih metara vode, dok je druga, prema pisanju ovog medija, imala kapacitet do 22 miliona kubnih metara. Brane su imale jezgro od zbijene gline sa kamenim "oklopom", navodi se na ovom sajtu.

Inače, na sajtu srpske kompanije Hidrotehnika-Hidroenergetika stoji da su u oblasti Derne u periodu 1973. do 1977. gradili dve brane i veliki broj objekata (tunel, pumpna/ crpna stanica, rezervoar) namenjenih za navodnjavanje površina i snabdevanje vodom samog grada i okolnih naselja.

Specijalizovani, naučni magazin Eos napominje i da je Derna pretrpela velike poplave i 1986. godine, a da su brane uspele da upravljaju vodom i da tada nije bilo ozbiljne štete u gradu, piše N1. Zamenik gradonačelnika ovog grada Ahmed Madrud priznao je u sredu da brane nisu održavane od 2002. godine. Gnev javnosti se pojačao zbog glasina koje su se pojavile na društvenim mrežama – da su sredstva, prethodno izdvojena u tu svrhu, preraspoređena.

Stručnjak iz ove oblasti Mohamed Ahmed ocenio je za Al-Vasat, vodeći libijski medijski sajt, da su brane loše održavane. "Bezbednosni haos i inertnost libijskih vlasti u sprovođenju pažljivog praćenja bezbednosnih mera doveli su do katastrofe", uveren je.

Ipak, eksperti sa kojima je BBC razgovarao kažu da je prerano reći da li su ekstremne padavine jednostavno bile preobilne za brane ili je stanje njihove konstrukcije odigralo ključnu ulogu. Na osnovu njihovih zapažanja, brane su verovatno napravljene od konstrukcija nasipanih kamenjem - nabačene i zbijene zemlje ili stena, gline - koje nisu tako čvrste kao što je beton.

"Ove brane su podložne prelivanju (kada voda premaši kapacitet brane) i dok betonske brane mogu da prežive prelivanje, brane od kamena obično ne mogu", ukazuje za BBC Dragan Savić, profesor hidroinformatike na britanskom Univerzitetu Ekseter.

Pogledajte prilog 1409878

Link
Hahahahahaha "ukazuje za BBC Dragan Savić, profesor hidroinformatike na britanskom Univerzitetu Ekseter."
Novinski eksperti....
Istina je da su Gadafija napali zbog krsenja sankcija prema Srbiji, kao i Irak....a istina je da su bombe lose za odrzavanje brana kao i postavljeni strucnjaci po engleskom diktatu. Obicno kada otvoris branu voda prodje kontrolisano i ne napada slabe tacke na brani, ali kako to da znaju "strucnjaci" politicki podobni za sjebavanje naroda.

...
Nesto nisam ubedjen da je betonska brana nesto sto bi zadrzalo veliku vodu pogotovo ovako ekstremnu....

Не би ни бетон задржао преливање,
али колико сам ја схватио проф Савића
приликом преливања бетон се не одроњава,
а бране од глине и камења на слабијим местима губе масу,
те у случају великог прилива воде лако долази до лавинског ефекта.

Кажу да бране нису одржаване задњих 21 годину
значи да слаба места нису санирана, попуњена новим материјалом
и наравно да је водена стихија пронашла те "слабе тачке" и ...
Остало је историја.

Имамо ми сличну бојазан становника Н Београда
које од Саве штити насип.

Тај насип су "напала" приватна лица копајући разноразне тунелчиће
за своје приватне потребе.

За сада нема стогодишњих водостаја Саве
али кад дођу
видећемо да ли је бојазан била оправдана
и да ли су стварно будале направиле слабе тачке у насипу.

Не би ни бетон задржао преливање,
али колико сам ја схватио проф Савића
приликом преливања бетон се не одроњава,
а бране од глине и камења на слабијим местима губе масу,
те у случају великог прилива воде лако долази до лавинског ефекта.
Ne treba profesor da mi objašnjava ono što je svakom iole normalnom jasno.
Nije problem u brani, nije toliki ni u održavanju, problem je u budaletinama koje su
bile zadužene za sigurnost brane.
Ne padne tolika količina kiše da bi brana pukla, u roku od par sati.
To što nikome od njih nije palo na pamet da na vreme ispusti višak vode je neverovatno.
Da li treba neki profesor da nekome objašnjava da je prelivanje brane opasno?
Kad dođe do prelivanja, tu su već prekoračeni i sigurnosni faktori po svim pitanjima,
brana koja preliva je već prekoračila maksimalni kapacitet.
I svako normalan bi ispuštao 6 sati pre toga najmanje po 10%/sat kapaciteta kontrolisano,
nego da dozvoli da u roku od 30sekundi grune nizvodno celokupna akumulacija.
Šta tu nije jasno, šta ima neki profesor da mi objašnjava ono što se desilo nečijom
nemarnošću i glupošću?

Ne treba profesor da mi objašnjava ono što je svakom iole normalnom jasno.
Nije problem u brani, nije toliki ni u održavanju, problem je u budaletinama koje su
bile zadužene za sigurnost brane.

Da li treba neki profesor da nekome objašnjava da je prelivanje brane opasno?
Kad dođe do prelivanja, tu su već prekoračeni i sigurnosni faktori po svim pitanjima,
brana koja preliva je već prekoračila maksimalni kapacitet.
I svako normalan bi ispuštao 6 sati pre toga najmanje po 10%/sat kapaciteta kontrolisano,
nego da dozvoli da u roku od 30sekundi grune nizvodno celokupna akumulacija.
Šta tu nije jasno, šta ima neki profesor da mi objašnjava ono što se desilo nečijom
nemarnošću i glupošću?
nije jasno 100 drama za 7 dana...
a ovo sa branom je jasno kao dan.

Мене занима како један PhD данас може да направи грађевински материјал са свим својствима римске цигле и римског бетона? Уколико је одговор да се то не испати и да нема смисла, људи су већ на пример правили комплетне реплике старих бродова, који су успешно пловили, а ни то није било баш исплативо, а смисао су ваљда они сами налазили.

Back