- Poruka
- 4.348
Firma iz Kladova nudi posao sa platom od 650 evra:https://www.krstarica.com/vesti/eko...650-evra-ali-jedan-uslov-mladima-ne-odgovara/
Fabrici je potrebno 60 radnika, prosečna bruto plata je 900, što je oko 650 evra neto, svi zaposleni su prijavljeni i uredno im se plaćaju svi porezi i doprinosi. Iako ovakva ponuda za posao zvuči primamljivo, konkurs u „Brodogradilištu Kladovo“ stalno je otovren, jer – zainteresovanih nema.
– Stalno je otvoren oglas za prijem još 60 radnika – varilaca i brodomontera. Međutim, radnika nema, pa smo prinuđeni da se snalazimo, u saradnji sa sličnim kompanijama – kaže Milenko Lepović, direktor „Brodogradilišta Kladovo“ koje od 2009. godine posluje kao deo holandske kompanije „Gebr de Jonge“, pišu „Večernje novosti“.
– U „Brodogradilištu“ je uposleno 384 radnika, od kojih su 170 državljani Rumunije – kaže Lepović.
Kako dodaje, u ovoj kladovskoj firmi čistačica mesečno zarađuje oko 40.000 dinara, dok prosečna bruto plata iznosi blizu 900 evra (neto oko 650 evra). Uprkos tome, radnika – nema.
– Ove godine, ugovorili smo proizvodnju i isporuku 12 tankera – navodi Lepović i dodaje: – Ali, da imamo dovoljno kvalifikovanih radnika, mogli bismo odmah da potpišemo ugovore za još 10 takvih brodova, jer nam proizvodni kapaciteti to u potpunosti omogućavaju.
Kada zbog potrebe posla moraju hitno da obezbede dodatnu radnu snagu, objašnjava sagovornik „Večernjih novosti“, u pomoć pozivaju druga brodogradilišta.
– Donedavno je u kladovskom „Brodogradilištu“ radilo 34 radnika iz Indonezije – navodi Lepović.
Prema njegovim rečima, sada se posao ponovo nagomilao, pa ovih dana očekuje da u pomoć pritekne još 22 radnika iz Turske.
Kako bi se posao obavio na vreme, ova firma je prinuđena da deo poslova daje i drugim brodogradilištima u Srbiji.
– Pazite, ko god izrazi želju da radi ovde, mi ga primamo – objašnjava direktor „Brodogradilišta“ i dodaje da taj posao nije za svakoga.
Kako kaže, posao jeste težak, jer se radi u tri smene, 365 dana u godini.
– Težak je posao – priznaje Nikolae Tobesku, poslovođa brodomontera za izradu krme, koji u Kladovo svakodnevno dolazi na posao iz rumunskog Turnu Severina. – Radi se leti i zimi, po suncu i snegu… Ja sam ovde već više od 10 godina – navodi on.
Ipak, Tobesku o plati ne priča. Kaže samo da je zadovoljan. Isti odgovor daje i od njegovo zemljak Jon Vraštar, zavarivač, koji na posao u Kladovo dolazi iz rumunske Oršave.
– Nekada je i u Oršavi radilo brodogradilište, ali je ugašeno – kratko, ne želeći da gubi dragoceno vreme, kazuje Vraštar.
– Ovde radim već nekoliko godina i izuzetno sam zadovoljan – objašnjava on.
U „Brodogradilištu“ vri kao u mravinjaku. Svako zna svoj posao, a zaposleni deluju kao dobro uigran tim, pišu „Novosti“.
– Tako je, kako je – ocenjuje Lepović.
– Možemo samo da nastavimo da se borimo i radimo. Nama platu niko neće pokloniti. Jednostavno, moramo je zaraditi – kaže on.
Za sada se snalaze „uvozom“ radnika iz Turske i Indonezije, ali Lepović se nada da će ugovor koji su potpisali sa Tehničkom školom u Kladovu o dualnom obrazovanju, ipak, pomoći ovoj firmi da u skorije vreme dobije toliko potreban broj radnika.
– Fale nam varioci, ali vi jednog takvog radnika možete, ako prione na rad u našoj firmi, za taj posao da osposobite za nekoliko meseci – navodi Lepović i dodaje da je veći problem sa brodomonterima, jer se jedan dobar radnik ove struke „kali“ najmanje pet godina.
Nedavno je ova firma raspisala oglas za prijem radnika, a kada su dobili spisak zainteresovanih za posao, počeli su da pozivaju one koji su se prijavili na konkurs.
– Kada smo većini zainteresovanih kazali da očekujemo da se sutradan u šest sati ujutru jave na posao, većina je odgovorila da im je „previše rano da ustanu u to vreme“. Neverovatno, ali istinito – u čudu je Lepović.
komentar Nina:Ovim lezilebijama , maminin i tatinim sinovima i cerkama nista ne odgovara, nije to naviklo na rad, na malo truda i zadovoljstva da stekne nesto SVOJIM radom….. to su ti * ljubi ga majka*….. a samo ocekuju od drugih da za njih rade ….
Amen!
_nobody_