Финска саботира Србију када је у питању рударење литијума?

Poruka
15.202
Питао сам АИ, где се то још планира копање литијума и у којој фази се налазе ти пројекти. Добио сам следећи одговор.

Међу наведеним пројектима, највероватније је да ће прво почети рударење у Финској, у руднику Keliber. Ево детаљнијег прегледа тренутног стања најзначајнијих пројеката:

Финска - Keliber:​

  • Пројекат Keliber је унапредовао до тачке где је у завршној фази развоја. Компанија Keliber Oy је већ добила потребне дозволе и лиценце за експлоатацију.
  • Очекује се да ће рударење почети у наредним годинама, вероватно 2025. године.
  • Пројекат има значајну подршку од стране владе и локалних заједница, што додатно убрзава процес.

Немачка - Zinnwald:​

  • Пројекат је у фази развоја и прибављања дозвола, али још увек није у завршној фази.
  • Прогнозе за почетак рударења су у наредних неколико година, али ће зависити од брзине добијања потребних дозвола и финансирања.

Чешка - Cínovec:​

  • Пројекат Cínovec је у напредној фази развоја. Добијене су неке кључне дозволе, али је потребно још неколико корака пре почетка рударења.
  • Очекује се да ће рударење почети у другој половини 2020-их.

Португалија - Barroso:​

  • Пројекат у северној Португалији је такође у фази развоја, али је суочен са одређеним еколошким и локалним противљењем.
  • Почетак рударења зависиће од добијања свих потребних дозвола и решавања еколошких питања.

Србија - Jadar:​

  • Пројекат Jadar је у фази добијања дозвола и суочен је са значајним друштвеним и еколошким противљењем.
  • Иако је потенцијално веома значајан, почетак рударења је неизвестан и зависи од многих фактора.

Шпанија - Extremadura:​

  • Пројекти у Шпанији су у ранијој фази развоја и истраживања.
  • Прогнозе за почетак рударења су више средњорочне и дугорочне.

Закључак:​

Најизгледније је да ће рударење прво почети у Финској у руднику Keliber, јер је пројекат најдаље одмакао у процесу добијања дозвола и лиценци, и има значајну подршку владе и локалних заједница.

Затим сам поставио директније питање.

Да ли мислиш да ће Србија бити прва која ће почети са рударењем ?



АИ :

Иако Србија има значајан потенцијал за експлоатацију литијума, нарочито са пројектом Jadar који води компанија Rio Tinto, постоји неколико фактора који утичу на временски оквир почетка рударења:

Фактори који утичу на почетак рударења у Србији:​

  1. Еколошки и друштвени отпор: Пројекат Jadar је суочен са значајним противљењем локалних заједница и еколошких група. Ово противљење може довести до одлагања у процесу добијања дозвола и почетка рударења.
  2. Потребне дозволе и регулатива: Иако је Rio Tinto већ унапредио пројекат до одређене фазе, потребно је још добити бројне дозволе и лиценце од стране српских власти.
  3. Инфраструктурни захтеви: Пројекат захтева значајне инфраструктурне инвестиције, укључујући изградњу путева, објеката за прераду и логистичке капацитете.

Поређење са другим пројектима:​

  • Финска (Keliber): Као што је претходно наведено, Keliber пројекат је у завршној фази развоја и очекује се да ће рударење почети у наредних неколико година. Овај пројекат је можда најближи почетку рударења.
  • Немачка и Чешка: Пројекти у Немачкој (Zinnwald) и Чешкој (Cínovec) су такође у напредним фазама, али још увек нису потпуно спремни за почетак рударења.

Закључак:​

Иако Србија има потенцијал да постане значајан произвођач литијума, постоји велика вероватноћа да ће Финска (Keliber) прва започети рударење, с обзиром на тренутни ниво развоја и добијања дозвола. Србија би могла бити један од водећих произвођача у будућности, али ће то зависити од решавања регулаторних, еколошких и друштвених питања.
 
...pa dobro, pitaj nju.

АИ:
Srbija ima značajan potencijal kao proizvođač litijuma, pretežno zahvaljujući otkriću velikih rezervi litijuma u okviru projekta Jadar koji vodi kompanija Rio Tinto. Da bismo razumeli potencijal Srbije kao proizvođača litijuma u poređenju sa drugim zemljama, važno je razmotriti sledeće aspekte:

1. Velike rezerve litijuma

  • Projekat Jadar: Nalazište u zapadnoj Srbiji se smatra jednim od najvećih neiskorišćenih izvora litijuma u svetu. Sadrži značajne količine litijumskog minerala jadarit, što ga čini veoma vrednim za proizvodnju litijuma.

2. Globalni interes i konkurencija

  • Kompanije i investicije: Mnoge zemlje su prepoznale važnost litijuma i aktivno rade na razvoju svojih resursa. Na primer, projekti u Portugalu, Španiji, Finskoj, Češkoj i Nemačkoj su u različitim fazama razvoja i svi oni takođe teže da postanu ključni dobavljači litijuma na globalnom tržištu.
  • Regulatorni i ekološki izazovi: U mnogim zemljama, uključujući Srbiju, razvoj rudarskih projekata suočava se sa značajnim izazovima, uključujući regulatorna pitanja, ekološke brige i protivljenje lokalnih zajednica.

3. Potencijal za proizvodnju i izvoz

  • Infrastruktura i tehnologija: Da bi Srbija postala konkurentna na globalnom tržištu litijuma, neophodno je razviti odgovarajuću infrastrukturu za rudarenje i preradu litijuma. To uključuje izgradnju rudarskih objekata, prerađivačkih postrojenja, i transportnih kapaciteta.
  • Ekološki standardi i regulative: Uslovi za eksploataciju litijuma moraju biti u skladu sa međunarodnim ekološkim standardima i lokalnim zakonodavstvom. Ovo može predstavljati izazov ako postoji značajno protivljenje lokalnih zajednica ili poteškoće u dobijanju dozvola.

4. Ekonomija i strategija razvoja

  • Investicije i ekonomija: Količina investicija u rudarski sektor i povrat na te investicije igra ključnu ulogu u određivanju uspeha. Srbija će morati da privuče značajne investicije i razvije strategiju koja osigurava dugoročnu održivost i profitabilnost projekta.
  • Podrška vlade: Efikasno donošenje odluka i podrška vlade mogu značajno doprineti brzini i uspehu razvoja projekta. Saradnja sa međunarodnim partnerima i stručnjacima može pomoći u bržem razvoju i uvođenju na tržište.

Zaključak​

Srbija ima značajan potencijal kao proizvođač litijuma zahvaljujući velikim rezervama u okviru projekta Jadar. Međutim, konkurencija iz drugih zemalja koje takođe teže razvoju svojih resursa litijuma, zajedno sa ekološkim i regulatornim izazovima, čini da uspeh zavisi od sposobnosti Srbije da prevaziđe ove prepreke i razvije efikasnu strategiju za eksploataciju i proizvodnju.

U poređenju sa zemljama koje već imaju aktivne projekte ili su u naprednoj fazi razvoja, Srbija može postati važan igrač na tržištu litijuma, ali će to zahtevati značajne napore u smislu infrastrukture, investicija i rešavanja ekoloških i društvenih pitanja.
 
žalosno je da se oslanjaš na AI. TO je ekvivalent padanja pod Gebelsovu propagandu. AI je programiran. Bukvalno
Да, и берза је такође програмирана по Гебелсу и криптовалуте су такође програмиране и блокчејн такође. :lol: Свееее.

АИ и тек како греши и износи погрешне и лажне податке, али увек имаш и друге изворе, тако да можеш да провериш и да упоредиш.
Не можеш да очекујеш апсолутну истину, ако база података на нету има гомилу лажи, тако и предвиђања не можеш да прихватиш као нешто што је сигурно.

Meђутим, јесмо ли знали да Финска озбиљано планира рударење литијума. Нисмо. Да ли о томе говоре застарели извори информација као ТВ. Не.
Да ли се о томе говори на нету. Ја нисам приметио. Ко ми је то први открио ? Па управо АИ.
Да ли сам приметио на форуму да је било ко споменуо Финску, да је толико информисан, а то је минимум. Нисам приметио, а читам.
Дакле, АИ Гебелс није ништа слагао, само је убрзао претрагу података, што је јако досадно са гуглом, јер мораш да се конвертујеш на енглески да би нашао више података, мораш да отвараш сајтове и да тражиш, овај АИ то ради у секунди и не постоји језичка баријера, ако нешто није на српском или енглеском језику.
 

Back
Top