Quantcast

Filozofiju ne zanima istina?

hefajst

Primećen član
Poruka
581
Већ неко време наилазим на ове ставове да филозофија "није потрага за истином", да је "не занима истина".
Волео бих када би неко разјаснио о чему се ту ради,шта означава тај став.

NEREJ

Aktivan član
Poruka
1.735
Већ неко време наилазим на ове ставове да филозофија "није потрага за истином", да је "не занима истина".

Ja jesam ovde negde napisao da filozofija nije potraga za istinom. Ali to nije isto sto i - da filozofiju ne zanima istina.
Sam termin potraga je nesrecno srocen. Po meni, to znaci, a vec sam to rekao, da istina postoji negde (sama po sebi, poput "svetog grala"), a stvar filozofije je samo - da je pronadje.
Inace, normalno je da svaka filozofija tezi istinosti (kakva bi to "ne-istinita" filozofija mogla da se naziva filozofijom ?! ). Koji to filozof nije tezio da njegova filozofija bude istinita ?
Naravno,da zakljucim,mislim da filozofiju treba da "zanima istina" . :)

Druga je prica sto se same filozofije razlikuju oko pojma istine (recimo kod nekih je ona na pocetku,kod nekih na kraju...itd.,itd...) , ili "definicije " iste, ili vaznosti iste...itd.,itd.

hefajst

Primećen član
Poruka
581
Ja jesam ovde negde napisao da filozofija nije potraga za istinom. Ali to nije isto sto i - da filozofiju ne zanima istina.
Sam termin potraga je nesrecno srocen. Po meni, to znaci, a vec sam to rekao, da istina postoji negde (sama po sebi, poput "svetog grala"), a stvar filozofije je samo - da je pronadje.
Inace, normalno je da svaka filozofija tezi istinosti (kakva bi to "ne-istinita" filozofija mogla da se naziva filozofijom ?! ). Koji to filozof nije tezio da njegova filozofija bude istinita ?
Naravno,da zakljucim,mislim da filozofiju treba da "zanima istina" . :)

Druga je prica sto se same filozofije razlikuju oko pojma istine (recimo kod nekih je ona na pocetku,kod nekih na kraju...itd.,itd...) , ili "definicije " iste, ili vaznosti iste...itd.,itd.
Ne razumem sta si hteo da kazes?
Zar nisi rekao na temi UM da filozofija nije potraga za istinom vec je od hegela i fihtea ona potraga za slobodom?
Gde je sada oziman da oštro i odsečno presudi?

Poslednja izmena:

NEREJ

Aktivan član
Poruka
1.735
Ne razumem sta si hteo da kazes?
Zar nisi rekao na temi UM da filozofija nije potraga za istinom vec je od hegela i fihtea ona potraga za slobodom?
Ja ne znam kako razumnije da ti objasnim sta ja mislim?! Rekoh i ovde da filozofija nije potraga za istinom. Jer, onda smo ne-slobodni, istina postoji mimo i bez nas, a mi kao treba samo da je pronadjemo. Filozofija po meni to nije - dakle potraga za istinom. Trazim nesto mimo mene, mimo filozofije, mimo coveka...sto je negde tamo, i ceka da bude otkriveno.

Da budem jos jasniji - zbog tog pojma slobode (!), moje shvatanje, da i vulgarizujem ,jeste - da filozofija pre stvara istinu nego je otkriva !

Jesam li sada razumljiv? Radi se , dabome, o mom shvatanju filozofije.

hefajst

Primećen član
Poruka
581
Ja ne znam kako razumnije da ti objasnim sta ja mislim?! Rekoh i ovde da filozofija nije potraga za istinom. Jer, onda smo ne-slobodni, istina postoji mimo i bez nas, a mi kao treba samo da je pronadjemo. Filozofija po meni to nije - dakle potraga za istinom. Trazim nesto mimo mene, mimo filozofije, mimo coveka...sto je negde tamo, i ceka da bude otkriveno.

Da budem jos jasniji - zbog tog pojma slobode (!), moje shvatanje, da i vulgarizujem ,jeste - da filozofija pre stvara istinu nego je otkriva !

Jesam li sada razumljiv? Radi se , dabome, o mom shvatanju filozofije.
Razumem.Ti pitas: zasto istina?

tgdanijela

Poznat
Poruka
7.092
Filozofija jeste potraga za istinom ili za onim što bi bilo najpribližnije istini ... međutim s obzirom na koji način i koji su motivi te potrage može se dobiti dojam da filozof ne traga za istinom već za nečim drugim... emotivna, limbička potraga jeste najčešća i jeste najčešći uzrok potrage..razum traži rješenja za impulse iz Id-a, pa bilo da pokušava potisnuti Id, marginalizovati ga, izdižući razum na pijedestal, bilo da ističe snagu impulsa iz Id-a marginalizujući i označavajući slabim čovjeka koji se odriče svojih nagona ...a možemo sve i negirati jer na kraju sve je proizvod ograničenog ljudskog bića, organski ograničenog, a kako organski tako i organskim proizvodom..'dušom' ..
Čovjek je u usaglašavanju svog bića sa spoljašnjom sredinom pronalazio raznovrsne načine, a kada bi se zaustavio u pitanjima, pronašao i prepoznao ono što se slagalo sa ustrojstvom njegove ličnosti razvijao bi svoju filozofiju, školu i pravac...
posljednje pitanje..? Nema ga. Apsolutna istina ne postoji...
Nauka daje odgovore na mnoga pitanja koja su još stari Grci postavljali ..otkriva strukturu, polako i one najsitnije djeliće ljudskog bića o kojima se samo nagađalo; daje novu dimenziju filozofiji..no i nauka se razvija, neprekidno..nema krajnje tačke, tako da u potrazi za istinom uvijek ima mjesta da se potraga zaustavi, kao i da se neprekidno kreće napred ..

ristob

Veoma poznat
Poruka
12.339
Filozofija traga za istinom, istinom o biću. Međutim, nikad se nije razvila na nivo nauke. Uvijek je ostala, pa i danas, na nivo "čistog umovanja" tj. pokušaja da se samo umom dođe do istine. I - još nikome to nije pošlo za rukom ("za umom" :)).

louiskrstic

Ističe se
Poruka
2.575
Istina o životu, njegovoj svrsi. smislu, cilju i metodama jeste poznata odavna. Na pojedincu je samo da prihvati odredjene metode i da je vlastitim naporima realizuje. Tada će je pojedinac znati, razumeti, imati realizovanom i živeće je.
Ova tvrdnja mnogima deluje smešnom, naivnom, nedozrelom baš kao što svaka druga osoba pojedincu može biti naivna i primitivna zbog svojih stavova budući da svako egzistira u svom specifičnom stanju svesti iz kojeg sagledava "svoju istinu."
To upravo čine i filozofi - traže i dokazuju svoju istinu pa čak i onda kada je načine od delova "tudjih istina."
Filozof(ija) (čovek) neće moći da sagleda onu univerzalnu i najvišu istinu sve dok ne bude spreman da se odriče svoje istine i ne prestane čelom probijati planinu.
Istina je pre-jednostavna da bi je čovekov um mogao sagledati i prihvatiti.
Čovek od nauke zna tražiti istinu a istovremeno nipodaštavati i prezirati ili ismevati prave i jedine metode dolaska do nje.
Otuda možemo reći da filozofa zanima istina ali on želi da do nje dodje na njegov način. Načinom kojim je nemoguće doći do istine. Jer, um jeste instrument ili veoma moćno pomagalo čoveku u ovim nižim svetovima za mnoge druge stvari ali ne i za razumevanje i dobijanje istine. Tada zna biti neverovatno velika prepreka.
Zato oni koji znaju istinu često ponavljaju da je "Um odličan sluga ali veoma loš gospodar."
Kome?
Duši - ono što mi suštinski jesmo.
Svako ko želi spoznati istinu, bez guranja čelom kroz planinski masiv, neophodno je da prvo shvati da je on Duša koja poseduje um i telo koji mu samo služe kao instrumenti ili pomagala u ovom svetu da bi realizovao najvišu istinu života. Pojedinac kao Duša može spoznati i znati najvišu istinu i to veoma laganim i jednostavnim metodama ali tek onda kada skine svoje predrasude i "naučne - intelektualne" zablude.
U prošlosti je bilo brojnih pojedinaca koji su znali i iznosili istinu a da su ih ljudi ugurali u filozofe zbog nerazumevanja onoga o čemu su govorili.
Danas, kada na zemlji žive milijarde ljudi, veliki broj miliona njih uspešno se približava ili je već realizovalo najvišu istinu dok istovremeno rame uz rame pored njih hoda masa ljudi koja se i dalje pita da li uopšte postoji istina, najčešće negirajući ili tvrdeći da je nemoguće znati istinu.
Moguće je ali sve to jeste stvar pojedinca koji će morati vlastitim naporima da je otkriva, dokazuje i realizuje. Lepota i veličina života jeste u tome da je niko nikome ne može pokazati i dokazati - svaki pojedinac mora učiniti to sam.
Nekome se može pokazati put i način a njegovo je da tim putem korača ukoliko žudi za istinom više nego što žudi za titulama, slavom, popularnošću i mnogim drugim užicima. Istina je tiha, blaga, neprimetna onima koji bezglavo jure, galame....
Bliža je od vrha vlastitog nosa.

Poslednja izmena:

NEREJ

Aktivan član
Poruka
1.735
Filozofija jeste potraga za istinom ili za onim što bi bilo najpribližnije istini ... međutim s obzirom na koji način i koji su motivi te potrage može se dobiti dojam da filozof ne traga za istinom već za nečim drugim... emotivna, limbička potraga jeste najčešća i jeste najčešći uzrok potrage..razum traži rješenja za impulse iz Id-a, pa bilo da pokušava potisnuti Id, marginalizovati ga, izdižući razum na pijedestal, bilo da ističe snagu impulsa iz Id-a marginalizujući i označavajući slabim čovjeka koji se odriče svojih nagona ...a možemo sve i negirati jer na kraju sve je proizvod ograničenog ljudskog bića, organski ograničenog, a kako organski tako i organskim proizvodom..'dušom' ..
Čovjek je u usaglašavanju svog bića sa spoljašnjom sredinom pronalazio raznovrsne načine, a kada bi se zaustavio u pitanjima, pronašao i prepoznao ono što se slagalo sa ustrojstvom njegove ličnosti razvijao bi svoju filozofiju, školu i pravac...
posljednje pitanje..? Nema ga. Apsolutna istina ne postoji...
Nauka daje odgovore na mnoga pitanja koja su još stari Grci postavljali ..otkriva strukturu, polako i one najsitnije djeliće ljudskog bića o kojima se samo nagađalo; daje novu dimenziju filozofiji..no i nauka se razvija, neprekidno..nema krajnje tačke, tako da u potrazi za istinom uvijek ima mjesta da se potraga zaustavi, kao i da se neprekidno kreće napred ..

Interesantno je primetiti kako se ti dogmatski ponasas u diskusijama. Patku, na primer, prebacujes da je laik u medicini (ides cak i dalje, u psihijatriju,oko pojma shizofrenije,na pr.), a sama ne pomisljas da si, recimo, laik u filozofiji ?

I tu, moram da priznam, oziman je u pravu. Cim se potegnu argumenti iz nauke - svako ko se bavi odredjenom naukom prebacuje protivniku u diskusiji da on ne razume, jer je laik u tom podrucju. Samo nije u filozofiji dozvoljeno da nekoga nazoves laikom, jer, boze moj, podrazumeva se da svi znamo filozofiju i svi mozemo da mudrujemo, filozofiramo (i onako filozofija nije nauka).
Nece biti bas tako !

Istina jeste jedan od osnovnih pojmova filozofije (narocito gnoseologije), ali to ne znaci svesti filozofiju na potragu za istinom. To je veliko,bas veliko osiromasenje filozofije (cemu je,inace, sklon pozitivisticki um, tacnije, razum ).

Dalje, to sam vec naglasio, sam pojam istine je razlicito definisan ( i razlicito vrednovan ! ) s obzirom na razlicite polazne pozicije filozofa, filozofskih skola, filozofskih sistema, itd., itd...
Tako, na primer, Niče smatra da istina nije najvisa kategorija i smisao covekovog postojanja, vec je "umetnost vrednija od istine". Tesko bi se i jedan Fihte, recimo, slozio sa takvim osiromasenjem filozofije ( narocito,rekoh, zbog nedostatka slobode u samom cinu potrage ). Ili. ako ona to jeste (filozofija = potraga za istinom ), gde je tu covek i uloga coveka kao stvaralackog bica, kao nekog ko menja svoj svet i samim tim menja i sebe ?! Gde je tu umetnost, gde je praksa, gde je napredak, gde je - sloboda ?

Kada kazes " Covek je u usaglasavanju svog bica sa spoljasnjom sredinom...", da li pomislis i na to da covek i menja i stvara tu "spoljasnju sredinu" ?!

Diskutabilna je i tvoja teza da "apsolutna istina ne postoji" . Da priupitam (ostavljajuci, namerno, po strani pojam apsolutnog koji u filozofiji ima i drugacije znacenje od zdravorazumskog ) sta je onaj Dekartov "apsolutni pocetak" (Hegel) - Cogito ergo sum ( Mislim, dakle jesam ) ? Ili, na primer, Fihteovo "apsolutno JA " ? Itd., itd..

I da zakljucim. Ne mogu da prihvatim da je filozofija (narocito, samo ) potraga za istinom jer u tom cinu, potrazi, nema niceg stvaralackog !

Ako nisam uspeo da te dovedem do toga da malo razmislis o tom tvom stavu , onda - "dzaba sam krecio ". :)

bangg

Ističe se
Poruka
2.009
Istina o životu, njegovoj svrsi. smislu, cilju i metodama jeste poznata odavna. Na pojedincu je samo da prihvati odredjene metode i da je vlastitim naporima realizuje. Tada će je pojedinac znati, razumeti, imati realizovanom i živeće je.
Ova tvrdnja mnogima deluje smešnom, naivnom, nedozrelom baš kao što svaka druga osoba pojedincu može biti naivna i primitivna zbog svojih stavova budući da svako egzistira u svom specifičnom stanju svesti iz kojeg sagledava "svoju istinu."
To upravo čine i filozofi - traže i dokazuju svoju istinu pa čak i onda kada je načine od delova "tudjih istina."
Filozof(ija) (čovek) neće moći da sagleda onu univerzalnu i najvišu istinu sve dok ne bude spreman da se odriče svoje istine i ne prestane čelom probijati planinu.
Istina je pre-jednostavna da bi je čovekov um mogao sagledati i prihvatiti.
Čovek od nauke zna tražiti istinu a istovremeno nipodaštavati i prezirati ili ismevati prave i jedine metode dolaska do nje.
Otuda možemo reći da filozofa zanima istina ali on želi da do nje dodje na njegov način. Načinom kojim je nemoguće doći do istine. Jer, um jeste instrument ili veoma moćno pomagalo čoveku u ovim nižim svetovima za mnoge druge stvari ali ne i za razumevanje i dobijanje istine. Tada zna biti neverovatno velika prepreka.
Zato oni koji znaju istinu često ponavljaju da je "Um odličan sluga ali veoma loš gospodar."
Kome?
Duši - ono što mi suštinski jesmo.
Svako ko želi spoznati istinu, bez guranja čelom kroz planinski masiv, neophodno je da prvo shvati da je on Duša koja poseduje um i telo koji mu samo služe kao instrumenti ili pomagala u ovom svetu da bi realizovao najvišu istinu života. Pojedinac kao Duša može spoznati i znati najvišu istinu i to veoma laganim i jednostavnim metodama ali tek onda kada skine svoje predrasude i "naučne - intelektualne" zablude.
U prošlosti je bilo brojnih pojedinaca koji su znali i iznosili istinu a da su ih ljudi ugurali u filozofe zbog nerazumevanja onoga o čemu su govorili.
Danas, kada na zemlji žive milijarde ljudi, veliki broj miliona njih uspešno se približava ili je već realizovalo najvišu istinu dok istovremeno rame uz rame pored njih hoda masa ljudi koja se i dalje pita da li uopšte postoji istina, najčešće negirajući ili tvrdeći da je nemoguće znati istinu.
Moguće je ali sve to jeste stvar pojedinca koji će morati vlastitim naporima da je otkriva, dokazuje i realizuje. Lepota i veličina života jeste u tome da je niko nikome ne može pokazati i dokazati - svaki pojedinac mora učiniti to sam.
Nekome se može pokazati put i način a njegovo je da tim putem korača ukoliko žudi za istinom više nego što žudi za titulama, slavom, popularnošću i mnogim drugim užicima. Istina je tiha, blaga, neprimetna onima koji bezglavo jure, galame....
Bliža je od vrha vlastitog nosa.
Upravo tako :
Ko ima uho da čuje neka čuje šta govori Duh crkvama: koji pobedi daću mu da jede od mane sakrivene, i daću mu kamen beo, i na kamenu novo ime napisano, kog niko ne zna osim onog koji primi.
Otk. 3:12
Ukazati drugima na mogucnost"objektivnog" pogleda na svet ?
Nekome je mozda istok na zapadu , a ispred nosa moze biti i iza njega .

Poslednja izmena:

faraonn

Elita
Poruka
16.186
...Istina koja je omedjena i 'detektovana' od filosofije i njenih disciplina ne moze mnogo toga učiniti za one koji vjeruju u ono sto vide i mogu opipati zato takvi i ridaju kad im iz ruku ili vida nestane ono što im je ' Istina' bila...ne postoje privatne istine ili drustvene, duhovne i materijalne, racionalne i emocijalne, - postoje samo, suve, hladne i neumoljive Istine...

coviax

Primećen član
Poruka
671
...Filosofija i Istina su kao strijela i cilj, kad strijela pogodi cilj vadimo je i za nova strijeljanja je spremamo...
Lepa metafora...Platonova definicija je da je istinit sud o necemu onaj koji govori da je nesto onakvo kakvo zaista jeste-nije lose se podsetiti. Intimno,svaki covek(?)ponekad trazi neku sustinskiju istinu ili ma kako je zvao...Recimo:koja mu je svrha postojanja...Iako su to samo reci nemocne da se njima slikaju tekuci dogadjaji i tek sredstva krnje komunikacije-proiyvode u umu coveka prave cunamije misterija!!!
Druga su prica dijalozi(i ovi-naravno)u kojima ima borbe za dominaciju instiktivne predatora najzescih te lukavstava i krivotvorenja...Tako je filozofija dosla na los glas...A bez filozofije ne bi bilo ni nauka,a cak ni razvijenih religija-ostale bi praznoverice primitivne...

coviax

Primećen član
Poruka
671
O,da,da odgovorim bas na temu...Coveka zanima istina!!!Filozofija je samo naziv aktivnosti koja proistice iz tog zanimanja.O dijalozima sam vec rekao...

coviax

Primećen član
Poruka
671
Ma da...Zaboravim da napisem zapazanje Nerejevog objasnjenja...Niceu je vaznija umetnost od saznavanja...Naravno...I lako prihvatam da ni ja necu da se bakcem s istinama ovog sveta koji je pravio neki nadobudni majstor (Bangov Bog)uz pomoc nekih amatera (andjela verovatno...)vec cu radije da stvaram Svemir po svojoj volji sa gnoseoloskim principia mekanika kako meni stima itd.Tako je u svakoj prakticnoj oblasti:nemamo ni vremena ni volje da saznamo to i to vec gledamo kako da KREIRAMOput kojim hodimo...Inace Nerejeve diskusije su klasika i OK.Stoje dok ih i sam ne pocne lingvisticki preispitivati,ha!

NEREJ

Aktivan član
Poruka
1.735
Ma da...Zaboravim da napisem zapazanje Nerejevog objasnjenja...Niceu je vaznija umetnost od saznavanja...Naravno...I lako prihvatam da ni ja necu da se bakcem s istinama ovog sveta koji je pravio neki nadobudni majstor (Bangov Bog)uz pomoc nekih amatera (andjela verovatno...)vec cu radije da stvaram Svemir po svojoj volji sa gnoseoloskim principia mekanika kako meni stima itd.Tako je u svakoj prakticnoj oblasti:nemamo ni vremena ni volje da saznamo to i to vec gledamo kako da KREIRAMOput kojim hodimo...Inace Nerejeve diskusije su klasika i OK.Stoje dok ih i sam ne pocne lingvisticki preispitivati,ha!
E, dobismo i analiticku filozofiju. Pa dobro, ja jesam za raznovrsnost, mada licno ne mislim da je pitanje jezika (izraza, kako vec) bitno filozofsko pitanje. Mada.. ubih se ovde da objasnim da ne govorim o istini , vec o terminu potraga... pa mozda, ako ne analiticka filozofija, nedostaje hermeneutika...

A rekoh vec, ' bem ti filozofiju koja ide u potragu za istinom - ona treba da je stvara, kao i svet, uostalom.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.