Filozofija novca

Novac je najbitniji u životu, ali samo ako si mlad i ako ne moraš celi život da se boriš da bi došao do njega. Čitava poenta dobrog života je biti mlad ili relativno mlad i proći sve što se može, preći sve krajnosti i umreti kad dostigneš svoj vrhunac (peak), sve drugo je samozavaravanje poraženih i siromašnih ljudi osudjenih na borbu i rad. Čak i self-made milijarderi su promašene ličnosti jer su se satirali decenijama da bi se obogatili, drugim rečima nije im uživanje cilj, nego upravo ta borba, sticanje kapitala. Pritom je taj vrhunac (peak) kao što to dobro objašnjava čuveni panker, filozof i nihilista GG Allin kod svakog drugačiji, neko ga doživi već u srednjoj školi, kod nekog ide i do srednjeg doba, ali kad ga dostigneš vreme ti je da odeš sa planete. Live fast, die. To je cela filozofija. Ja znam jednog dobrostojećeg klinca koji je živeo do osamnaeste, zajebavao se, pijančio, drogirao, i onda se u osamnaestoj ubio. Poznavao sam ga lično, niko nije znao što je to uradio, ali ja ga cenim jer je po mom mišljenju predupredio užase odraslog života koji je sam po sebi robija i neprestana patnja uz po koji tračak svetlosti.

Ljudi koji traže neki smisao u ovom životu, lože se na porodicu, uspeh, dostizanje nekih vrhunaca kao oni bodibilderi što kao pustinjski fanatici samo treniraju i žderu i uzimaju steroide i suplemente i žive za takmičenja, to su ljudi nižeg stepena razumevanja života i glupaci. Zbog takvih je svet retardiran jer je većina ljudi takva, uhvate se za neku fatamorganu (porodica, karijera, status, slava, rat, snaga, volja za moć) i onda tako podnose pakao života. Live fast, die, isprobaj sve što možeš i kad si na vrhuncu ubij se i nestani, to je ceo fazon. A novac je presudan za takav život, naravno siromašni glodari-robovi se teše glupostima i pričaju kako nije tako.
 
Novac je došao pa će i proći. Djedovi nisu živjeli od novca nego od zemlje, recimo. A kapital je novac koji služi za ******* komšija i vredan je koliko je vredno ******* komšija.
Proći će. Preciznije, prolazi.
Zamjenjuje ga velika, strahovita snaga. Smrt.
Ameri su carstvo čuvara para. Ruše se gadnije od rima pod vatrom nerona.
Čudno da to ne vidite.
 
Da. Novac je veoma bitan. Ne znam zasto se toliko umanjuje njegov znacaj. Da neko nema da plati racune ili da detetu za ekskurziju ili knjige, da li bi mu i onda bio nebitan? Malo je licemerno govoriti da ti novac nista ne znaci a pod tim podrazumevas milione a ne osnovno koliko ti treba za normalan zivot.
 
Da. Novac je veoma bitan. Ne znam zasto se toliko umanjuje njegov znacaj. Da neko nema da plati racune ili da detetu za ekskurziju ili knjige, da li bi mu i onda bio nebitan? Malo je licemerno govoriti da ti novac nista ne znaci a pod tim podrazumevas milione a ne osnovno koliko ti treba za normalan zivot.
Pa misli se na to da treba da imas osnovno a da ti ne trebaju milioni da se razbacujes
Pod tim da novac nije bitan niko ne misli da bukvalno ne treba da imas nista i da zivis na ulici i jedes koru s drveta
 
Malo si kontradiktoran. Zelis da u zivotu probas sve osim da imas porodicu, karijeru, status, slavu itd....:lol:
Sta je dakle to sve sto zelis od zivota?

Nisam kontradiktoran. Pod tim 'sve' sam mislio isključivo na zabavne i brze stvari, na uživanja, odnosno na one stvari koje u sebi sadrže isključivo užitak, a ne na dužnosti i obaveze. Porodica naprimer je, ma koliko čovek voleo decu, trajna dužnost i obaveza pre svega, uz celoživotne frustracije i tegobe sa neretko lošim završetkom. Siromašni i prosečni ljudi (u koje i sam spadam) to najbolje znaju, i oni i njihova deca su zbog celoživotnih frustracija gotovo isključivo patološke ličnosti. Frustracije, kompleksi, stalna snalaženja, loš životni standard i stil, večita žudnja da se neko prevazidje, zavist prema drugima koji imaju više pa su samim tim i srećniji ili bar nemaju probleme, opsednutost uspehom i edukacijom zarad prevazilaženja trenutnog stanja... sve to stvara neurotične, iskompleksirane i patološke ličnosti, koje čak i kad uspeju ne staju sa radom iz čiste neuroze, ili u boljem slučaju depresivne i suicidne (namerno kažem da je ovo drugo bolje jer nema ništa gore od onih koji kompenzuju i ceo život leče frustracije). Imati porodicu i decu je smisleno jedino ukoliko ste visoko situirani, pa nema borbe, naprezanja, stresova. Sve drugo su kompenzacije da bi se lakše podneo loš život.
 
Povrsnost, neznanje i tastina. Uzivanje u neznanju je najvisi vid uzivanja tastih osoba.
" Ne znam i ne zelim da znam" jer mi je tako lakse da ne mislim o onome sto zelim.
Sto upucuje na onaj kraj svesti koji je najbolji za negaciju ljudi, upotrebljivo stado.
Sledeci korak je od uplasenog stada ( koje se plasi da sebi oduzme zivot) stvori razjareno stado
koje uziva da poveca muke drugih ( kako bi im dokazali da su u pravu).
Da zvaka deformisanog nihilizma ne stoji dokazuju humanisti, ljudi koji se angazuju da drugima
obezbede bolji zivot, bez naknade i zelje za boljom egzistencijom.
Paradoks ovakvih tvrdnji je postojanje ljudi koji tvrde da se odricu svih dobra kako ne bi iskazivali negativne odnose prema drugima, dok u isto vreme bas to rade omalovazavanjem.
Sve u svemu sud je tastina praznine.
 

Back
Top