Filozofija i serije

момоа

Legenda
Poruka
71.660
Po uzoru na temu "filozofske poruke u filmovima", evo jos jedne, ovaj puta sa serijama, koje su u danasnje vreme mnogo aktuelnije i mogu reci kvalitetnije, ali pre svega, sasvim nesto novo i konceptualno drugacije.

Da li poruke kojima danasnje serije odasilju za vas imaju pozitivnu ili negativnu konotaciju?Koja je vasa omiljena serija sa filozofskom tematikom i zasto? Ili, ako imate neki fragment ili scenu, moze i to, ne mora serija kao takva da bude filozofska, vec moze i neka sekvenca koja salje filozofsku poruku. Kada kazem serije, mislim pre svega na aktuelne (Netflix, HBO), ali ako se neko seti neki zanimljive poruke u Muckama ili Otvorenim vratima, moze i to, mada bi bilo pozeljno da materijal bude novijeg datuma, kako bi i diskusija bila zivlja.

Dakle?
 
The Good Place se možda najeksplicitnije bavi filozofskim pitanjima, radi se o afterlajfu gde ljudi završavaju u Dobrom ili Lošem mestu na osnovu matematički izračunatih dobrih i loših radnji tokom svog života, ali ubrzo se pokazuje da to nije tako jednostavno, i kroz filozofske lekcije dolazi do potpune dekonstrukcije moralnosti i šta znači biti moralan, i naravno put do pokajanja i postajanja dobrom osobom

Pominjali smo na temi o filmovima i Love, Death & Robots, svaka obrađuje neko filozofsko pitanje, meni lično omiljene su: The Witness, Ice Age, Beyond the Aquilla Rift i Sonnie's Edge

Animirana Undone, Alma živi dosadan život, svaki dan je dan mrmota, sveden na rutinsko obavljanje fizioloških funkcija i odlazak na posao, dok ne doživi saobraćajnu nesreću nakon koje počinje da vidi svog mrtvog oca, koji je uči da manipuliše vremenom i prostorom kako bi mu pomoglaa da reše nešto iz prošlosti

Pva sezona True Detective je pun filozofskih dijaloga i monologa koji uglavnom naginju nihilizmu, ali završnica skroz iznenađuje jer obrće nihilistički ton

Svakako Lost, ali je dosta zastarela i prevaziđena

Westworld se bavi pitanjem veštačke inteligencije i njenog dolaženja do svesti (što ne znači da je to stvarno moguće, ali spekuliše na interesantan način)

Years & Years obrađuje sva aktuealna politička pitanja, od degradacije životne sredine, jačanje konzerv. desnih struja, automatizacije i posledičnog gubitka poslova, i khm :mrgreen: aploadovanja ljudske svesti na klaud :mrgreen:
(San Junipero epizoda Black Mirror-a se takođe bavi aploadovanjem)

Moja omiljena horor serija svih vremena The Haunting of a Hill House ima tačno onoliki dodir filozofskog da ne bude bljutava, a da ipak saopšti neke istine.
 
Svakako Lost, ali je dosta zastarela i prevaziđena

Zašto bi bila zastarela i prevaziđena? Уметничка дела не застаревају а првих неколико сезона Лоста, то свакако јесу.

Ovako sam ranije 2010. pisao o toj seriji:
Film Matrix je iskoristio neke zakljucke Barklijeve i Lokove filozofije, pretocio ih u SF pricu i time podstaknuo ljude da razmisljaju o necemu o cemu nisu navilki da misle ili o idealnosti opazajnog sveta. Medjutim, postoji jos jedno ostvaranje za koje ste verovatno culi ali ga mozda niste doziveli na taj nacin, a to je serija Lost.
Ostrvo na koje su dospeli preziveli iz aviona jeste simbol ovoga sveta. Simbol opazajnog sveta u kome zivimo. Maja, samsara, iluzija.
Otici sa ostrva znaci otici izvan iluzije, dosegnuti sopstvo, svoj pravi dom, transcendentni svet stvari po sebi.

Ova slika sve govori:Obratite paznju na odraz drveca u vodi.


Lost.jpeg


Narocito je interesantno da su za imena likova u seriji uzeli imena filozofa:
Dzon Lok i Dejvid Hjum.
Svi smo mi zarobljenici na ostrvu. Svi smo zapleteni u mrezu Majinu. Svi smo svezani u Platonovoj pecini.
Kako onda preziveti na ostrvu na koje smo rodjenjem dospeli?
Kako tako ! Mozemo sagraditi šator. Mozemo kisnuti. Mozemo raditi mnogo toga, ali nikada ne smemo zaboraviti svoj pravi dom.
Svet objekata, prostor i vreme nisu postojani. To je mreza Majina. Izvan prostora i vremena je pravi dom za sve nas izgubljene na ostrvu.

https://forum.krstarica.com/threads/lost-i-filozofija.853451/


Ali naročito bih izdvojio jednu epizodu koja se skoro može gledati nezavisno od celog serijala. Radi se o 18. epizodi druge sezone pod nazivom "Dave". Idealistički pogled је u toj epizodi sasvim došao do izražaja.
 
Nevažno je da li slažem ili mislim skroz suprotno, svakako je filozofska ideja, i cela prva sezona True Detective je umetničko delo.
I think human consciousness is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware. Nature created an aspect of nature separate from itself - we are creatures that should not exist by natural law... We are things that labor under the illusion of having a self, that accretion of sensory experience and feelings, programmed with total assurance that we are each somebody, when in fact everybody's nobody... I think the honorable thing for our species to do is to deny our programming. Stop reproducing, walk hand in hand into extinction - one last midnight, brothers and sisters opting out of a raw deal.


 
Nisam, završila sam gledanje drugi put (neverovatno koliko kompleksnosti uvidiš kad gledaš drugi put) pa ću da pročitam i knjigu.

Šta ti se svidelo najviše?
Pročitaj obavezno, jer je knjiga izuzetna.

Ja sam prvo čitao knjigu, pa sam gledao seriju, u početku mi je bilo malo čudno, zato što se priča dosta razlikuje od knjige.
Sviđa mi se kako izgleda, fotografija je neverovatna, tu može da se meri sa Hanibalom.
 
Pročitaj obavezno, jer je knjiga izuzetna.

Ja sam prvo čitao knjigu, pa sam gledao seriju, u početku mi je bilo malo čudno, zato što se priča dosta razlikuje od knjige.
Sviđa mi se kako izgleda, fotografija je neverovatna, tu može da se meri sa Hanibalom.
Hoću, ali čekam malo mračnije vreme.

Meni se sviđa i psihološki aspekt, kako je trauma svakoga od njih oblikovala drugačije, a razlozi za to su skroz u tome kakve uloge su vaspitani da zauzimaju unutar porodičnog sistema. I proteže su dosta pitanje slobodne volje i uopšte njene mogućnosti kada je cela psiha zahvaćena traumom (ide spoiler, ko hoće da gleda neka ne čita): da li su se Olivija i Neli same ubile, samo zato jer su tehnički povukle kanap, ili ih je zapravo kuća ubila svojim uticajem.

Meni je najjeziviji momenat bio (spoiler) kada se ispostavilo da je Bent neck lady zapravo Neli, koja se sama sebi tako ukazivala kroz vreme, da li upozoravajući ili sluteći, ili fatalistički u smislu jedinog mogućeg ishoda. Ja inače mislim da deja vu upravo fukcioniše na način na koji se Neli sama sebi ukazivala kroz vreme.


To je i pitanje slobodne volje, ali i prirode vremena, što i Neli sama pominje u onom govoru na kraju u Crvenoj sobi, kada kaže da vreme nije linearno.

Serija je definitivno alegorija za traumu:
https://medium.com/@jadeeby/unpacking-the-trauma-in-the-haunting-of-hill-house-9e3e5b02148a
 
"Majstor i Margarita" Mihaila Bulgakova, jeste kultno delo ruske i uopšte svetske knjizevnosti, koje je naročito cenjeno u Rusiji. Тако да су тамо скоро избили протести на најаву снимања серије по њему, јер је нека књижевна дела немогуће пренети на филмску траку.

Међутим, ова серија је успела у томе.

Master.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0403783/
 
Hoću, ali čekam malo mračnije vreme.

Meni se sviđa i psihološki aspekt, kako je trauma svakoga od njih oblikovala drugačije, a razlozi za to su skroz u tome kakve uloge su vaspitani da zauzimaju unutar porodičnog sistema. I proteže su dosta pitanje slobodne volje i uopšte njene mogućnosti kada je cela psiha zahvaćena traumom (ide spoiler, ko hoće da gleda neka ne čita): da li su se Olivija i Neli same ubile, samo zato jer su tehnički povukle kanap, ili ih je zapravo kuća ubila svojim uticajem.

Meni je najjeziviji momenat bio (spoiler) kada se ispostavilo da je Bent neck lady zapravo Neli, koja se sama sebi tako ukazivala kroz vreme, da li upozoravajući ili sluteći, ili fatalistički u smislu jedinog mogućeg ishoda. Ja inače mislim da deja vu upravo fukcioniše na način na koji se Neli sama sebi ukazivala kroz vreme.


To je i pitanje slobodne volje, ali i prirode vremena, što i Neli sama pominje u onom govoru na kraju u Crvenoj sobi, kada kaže da vreme nije linearno.

Serija je definitivno alegorija za traumu:
https://medium.com/@jadeeby/unpacking-the-trauma-in-the-haunting-of-hill-house-9e3e5b02148a
Onda će ti se svakako i knjiga dopasti, pošto je glavni akcenat na psihološkom aspektu.
Znaš da će druga sezona obraditi Okretaj zavrtnja, Henrija Džejmsa?
Jedva čekam da vidim kako će to izgledati.
 
Onda će ti se svakako i knjiga dopasti, pošto je glavni akcenat na psihološkom aspektu.
Znaš da će druga sezona obraditi Okretaj zavrtnja, Henrija Džejmsa?
Jedva čekam da vidim kako će to izgledati.
Nisam znala, a nisam ni čitala. Mislila sam da će s02 biti o istoriji kuće.

Inače mi se mnogo sviđa prva rečenica:

“No live organism can continue for long to exist sanely under conditions of absolute reality; even larks and katydids are supposed, by some, to dream.”
 
Nisam znala, a nisam ni čitala. Mislila sam da će s02 biti o istoriji kuće.

Inače mi se mnogo sviđa prva rečenica:

“No live organism can continue for long to exist sanely under conditions of absolute reality; even larks and katydids are supposed, by some, to dream.”
Ne, druga je Okretaj zavrtnja, priča oko prve je završena.
 
U filozofskom smislu mi se jedino dopala serija Fargo, i to samo prva sezona. Tačnije, filozofiju oličenu u liku Lorne Malvo-a nalazim za vrlo blisku nekim mojim razmišljanjima i stavovima. Teško je precizno opisati tu filozofiju, koja je neka mešavina nihilizma, mizantropije, socijal-darvinizma i objektivizma Ajn Rend.

 
Serije su ubice u nastavcima...

Predstavine predstave u pećini.

Ako je filozofija pojmovna, a religija je predstavna, onda ne znam gde stižemo holivudom i njegovim predstavama?

Kako kaže eurusica koja smišlja kako da ubije dosadu, možda je rešenje teminal za svest da se aplodujemo na holivud i daunlodujemo sve filmove i serije... kako bi svi primenjivali istu estetiku i mudrost scena u životima. Ko ne osveži daunload holivuda u svom mozgu, taj postaje staromodan, dosadan, predvidiv, itd ...

Pa već su mnogi takvi ...ali to je programiranje
 
U filozofskom smislu mi se jedino dopala serija Fargo, i to samo prva sezona. Tačnije, filozofiju oličenu u liku Lorne Malvo-a nalazim za vrlo blisku nekim mojim razmišljanjima i stavovima. Teško je precizno opisati tu filozofiju, koja je neka mešavina nihilizma, mizantropije, socijal-darvinizma i objektivizma Ajn Rend.

Odlična predstava bez pojmova.

Predstava antinomije, eshatologije, fali ti 4 jahača apokalipse,... i tako to !

Holivud je sjajan u svojim predstavama, kao stari zavet pre 3000.g. ... malo nekvalitetniji
 
Poslednja izmena:
...Akcenti serija su uvijek na isplativost
gdje dovoljno malo estetike i pozeljnog morala
za 'pozitivnu' SF. ili misaoni sadrzaj bez naglasenog futurizma
ne smije se u kostac jer tezi fijasku
a to je uvijek problem jer sve je potrosackog karaktera
a pozeljne serije se uguse u malogledanosu
jer veci dio gledalista se 'izgubi' u tzv. Mudrolijama
Muka je u tome jer kvalitet I niskobudzetnost
ne idu zajedno...
 
Odlična predstava bez pojmova.

Predstava antinomije, eshatologije, fali ti 4 jahača apokalipse,... i tako to !

Holivud je sjajan u svojim predstavama, kao stari zavet pre 3000.g. ... malo nekvalitetniji

Ma to su gluposti, čitava Šopenhauerova filozofija je trabunjanje najobičnije i izgovor za lukavo bežanje od života. Msm nije ni meni sjajno, al' ako već moram da bežim odabraću drogu i alkohol za eskapizam kao svi normalni ljudi, a ne tripovanje o svetu kao predstavi i o tome kako me kad crknem iza čeka nekakva stvar po sebi.
 
Ma to su gluposti, čitava Šopenhauerova filozofija je trabunjanje najobičnije i izgovor za lukavo bežanje od života. Msm nije ni meni sjajno, al' ako već moram da bežim odabraću drogu i alkohol za eskapizam kao svi normalni ljudi, a ne tripovanje o svetu kao predstavi i o tome kako me kad crknem iza čeka nekakva stvar po sebi.
Slutnja da život nije tek onako i da individualna egzistencija ima subjektivni smisao i neki cilj, je pravo suočavanje sa životom i preuzimanje odgovornosti, a ne tvoj usrani nihilizam i utapanje u "drogi i alkoholu"

Kmek, kmek, evo iscedih suzicu
 
Slutnja da život nije tek onako i da individualna egzistencija ima subjektivni smisao i neki cilj, je pravo suočavanje sa životom i preuzimanje odgovornosti, a ne tvoj usrani nihilizam i utapanje u "drogi i alkoholu"

Kmek, kmek, evo iscedih suzicu

Većina tih likova koji slepo slede Šopenhauera su klasični propaliteti i luzeri koji su u tome našli neki cilj i smisao, odnosno izgovor za svoje stanje. Po tome su slični religioznim fanaticima, s tim što su svoje utočište našli u filozofiji, a ne u slepoj religioznosti, pa stoga misle da su pametniji i da je njihov način života onaj pravi. Dovoljno je pogledati njihov stil života, svi do jednog su propali i izopšteni od društva kao poluludi ekscentrici. Ja možda jesam usrani nihilista, ali barem ne lažem sebe. A ljudi koji žive punim plućima i imaju bogat i ispunjen život pun dešavanja sigurno nisu Šopenhauerovi sledbenici. Kad ti je ovaj svet sranje, odnosno kad si propao na svim planovima, okrećeš se trascedenciji i filozofiji. Pritom je tu i ego trip koji ti bilduje samopouzdanje da si poseban jer si navodno skapirao nešto što niko drugi nije. Treba pogledati biografije filozofa poput Ničea, Šopenhauera i sličnih, svi do jednog su bili teški nesrećnici i izopštenici od društva. Msm ja jesam nihilista ali to je tako, medjutim besmisleno je pričati kad se neko zalepi za nešto i tripuje umnost.
 
Većina tih likova koji slepo slede Šopenhauera su klasični propaliteti i luzeri koji su u tome našli neki cilj i smisao, odnosno izgovor za svoje stanje. Po tome su slični religioznim fanaticima, s tim što su svoje utočište našli u filozofiji, a ne u slepoj religioznosti, pa stoga misle da su pametniji i da je njihov način života onaj pravi. Dovoljno je pogledati njihov stil života, svi do jednog su propali i izopšteni od društva kao poluludi ekscentrici. Ja možda jesam usrani nihilista, ali barem ne lažem sebe. A ljudi koji žive punim plućima i imaju bogat i ispunjen život pun dešavanja sigurno nisu Šopenhauerovi sledbenici. Kad ti je ovaj svet sranje, odnosno kad si propao na svim planovima, okrećeš se trascedenciji i filozofiji. Pritom je tu i ego trip koji ti bilduje samopouzdanje da si poseban jer si navodno skapirao nešto što niko drugi nije. Treba pogledati biografije filozofa poput Ničea, Šopenhauera i sličnih, svi do jednog su bili teški nesrećnici i izopštenici od društva. Msm ja jesam nihilista ali to je tako, medjutim besmisleno je pričati kad se neko zalepi za nešto i tripuje umnost.
ChiefUnfinishedFrillneckedlizard-size_restricted.gif
 

Back
Top