ikonoborac
Početnik
- Poruka
- 21
Када је ова тема у питању, увек волим да укажем на значај запажања француског филозофа Луја Алтисера:
"Филозофија није увек постојала, постојање филозофије запажамо само у свету који обухвата оно што зовемо науком или наукама. Наука је овде строго схваћена: као теоријска дисциплина, тј. идеална и демонстративна дисциплина а не агрегат емпиријских резултата.
Ево, у две речи, емпиријских илустрација ове тезе. Да би филозофија настала или се обновила треба да науке већ постоје. Можда је зато филозофија у стриктном смислу почела тек са Платоном, изазвана на појаву грчке математике; затим је била потребна Декартом, изазвана на своју модерну револуцију галилејевском физиком; била обновљена од стране Канта, под утиском Њутновог открића; те најзад била преобликована од стране Хусерла, подстакнута првим аксциоматикама, итд.
Ја само сугеришем ту тему, коју би требало ставити на пробу, да бих приметио, увек на емпиријски начин, како је Хегел напокон био у праву говорећи да се филозофија јавља тек када се спусти вече; када је наука, рођена у зору, већ превалила време једне дуге обданице. У односу на науку која је изазива да настане у свом првобитном облику, или да се обнови у својим револуцијама, филозофија је увек у заостајању за један дуги дан, који може да траје годинама, двадесет година, пола века, век.
Треба веровати да потрес изазван научним преломима не може да се осети тренутно; треба времена да би филозофија њиме била измењена.
Без сумње такође треба из тог закључити да је процес филозофског сазревања делом везан са процесом научног сазревања, сваки од њих будући на делу у другом. Јасно је да се нове филозофске категорије обрађују у раду нове науке. Али тачно је то да у извесним случајевима (управо: Платон, Декарт) оно што називамо филозофијом служи такође као теоријска лабораторија у којој се обликују нове категорије које захтевају појмови нове науке. На пример, зар није у картезијанству изграђена нова категорија узрочности неопходна галилејевској физици, која се спотицала о аристотеловски узрок као о “епистемолошку препреку”?".