Filmovi snimljeni po književnim delima

U subotu na RTS-u prikazan je film "Slepilo" po romanu Saramaga, inace jednom u prvih pet knjizevnih dela na mojoj listi najboljih. Zvanicna ocena nije previsoka. Moj utisak je poprilicno dobar jer ni ocekivanja nisu bila previsoka. Dzulijana Mur je kao i uvek bila savrsena, u jednoj od glavnih uloga. Radnja filma kao i romana - teska, scene zastrasujuce ali malo mlake. Naravno, "film" iz glave pri citanju neuporedivo je kompleksniji, dramaticniji, teskobniji i u skladu sa pisanim stivom. Ipak, za sve one koji knjigu nisu procitali, film bi mogao da bude dobar podsticaj. U principu, ne volim da gledam ekranizovane knjige (osim Slinkovog "Citaca" koji je mnogo bolji kao film).
 
Nedavno sam procitao roman "120 dana Sodome" markiza de Sada a potom pogledao i film Pjer Paola Pazolinija "Salo ili 120 dana Sodome". Radnja je premjestena iz XVIII vijeka u skoriju istoriju, doba Drugog svjetskog rata ,ali je radnja ostala ista. Doduse Pazolini je "ublazio" de Sadovu pricu. Inace bi bilo nemoguce gledati film. Markizova masta je bila ocigledno previse bujna i da se reziser striktno drzao romana film bi prelazio sve granice ukusa. I ovako sam nekoliko puta bio u iskusenju da odustanem od gledanja. Knjigu sam lakse progutao.
 
„Господар мува“ је филм из 1990. (снимљен 1988.), заснован на класичном роману Господар мува аутора Вилијама Голдинга. То је други филм снимљен на основу истог романа. Претходни је снимљен 1963.
Разлике између књиге и филма

У роману су дјечаци Британци, а у филму су питомци америчке војне школе.
У књизи се Ралф у почетку лоше односи према Гици и жели да га се ријеши, а у филму су пријатељи од почетка.
Џека слиједи одређени број дјечака јер је он вођа хора, по књизи, док се у филму хор уопште не помиње.
У овој верзији филма дјечаци не називају једни друге „Маленим“ и „Великим“.
У књизи један од дјечака погине у пожару када се ватра распламса, док се у филму то не дешава.
По књизи, до обале дјечаци стижу пливајући или ношени таласима, док у роману плове гуменим чамцем за спасавање.
У књизи, Сем и Ерик се придружују Џековој групи под присилом. У филму се придружују раније, јер их Џек назива цурицама.
68702.jpg
 
Stalker, po romanu "Piknik pokraj puta" braće Arkadij i Boris Strugacki.
Režirao ga je čuveni Andrej Tarkovski, koji 1979 dobija Zlatnu Palmu za svoje ostvarenje.

Film je u najmanju ruku -veličanstven. Režija i fotografija oduzimaju dah a svaka rečenica u filmu nosi skrivene poruke i biblijske citate, tj, reference na isti. Jedan od najlepših umetničkih filmova koje je kinematografija iznedrila. Scene traju celu večnost, dijalozi su šturi ali precizni, a seting je očaravajući.

Na žalost, godinama posle snimanja, najmanje troje članova filmske ekipe, među njima i sam Tarkovski, umiru od raka kojeg su zapatili snimajući film u napuštenim industrijskim postrojenjima i okolini u kojem se zbila nuklearna katastrofa pedesetih godina katastrofa. Celo jedno područje Estonije, nekoliko stotina kvadratnih kilometara,- je bilo zagađeno decenijama. Možda je i sada.

Koliko film prati knjigu, ne bih znao jer se roman jako teško nalazi, ali pozivajući se na jedan drugi film Tarkovskog, Solaris, (po delu Stanislava Lema) u kojem je verno pratio radnju, verujem da se i u Stalkeru držao knjige.


stalker.jpg



images



images
 
Poslednja izmena:
Ja sam gledao film "DAleko koliko te noge nose" snimljen po istinitoj prici, ali i po knjizi koja je napisana...
ratna drama, nemacki film, ja ga stavljam rame uz rame sa Beninijevim "Zivot je lep"...
toplo preporucujem svima da pogledaju...

- - - - - - - - - -

takodje i kultni film "Apokalipsa danas" snimljen po knjizi "Heart of darkness"
 
Čimamanda Ngozi Adiči, Pola žutog sunca

Čitala sam zato što je autorka već neko vreme velika zvezda i zato što je iz Nigerije.
Lepo napisan roman i zanimljiva priča, a film nije uspeo - loša adaptacija, pokušali su da ostave sve što je u knjizi, a to naravno ne može da stane u devedeset minuta (mini-serija bi bila super). Ko voli da "putuje po svetu" kroz literaturu treba da pročita, a film može da se gleda zbog lepih glumaca i boja.

pola_zutog_sunca-cimamanda_ngozi_adici_v.jpg
Half_of_a_Yellow_Sun.jpg
 
Mislim da postoji ova tema, no ne vidim ju. Ako da, prebaciti....

Generalno, uz koji izuzetak, knjige su bolje od filmova. Ne ću ovdje navoditi "klasike", nema potrebe. Dobar dio je iz Festovih romana, iako ne sve...

Peter Benchley: Ralje ---- Bolji film od knjige. Rijetkost.

Casey: Let iznad kukavičjeg gnijezda... Bolji roman

?: Psi od slame .... Bolji roman

Berger: Veliki mali čovjek ... Bolji roman

Tolkien: Trilogija .... Ne znam, dosadno i jedno i drugo, nemam stav

Lem: Solaris ... Nemoguće usporediti. Dvije različite stvari.

Clarke: Odiseja 2001... pa, bez romana nisam razumio film

Trumbo: Džoni je krenuo u rat/Johnny got his gun.... Bolji roman

James Bond, filmovi..... zapravo, sve smiješno, uzme li se u obzir da je britanska obavještajna služba bila prorešetana sovjetskim špijunima

Schaeffer: Shane ... jednako, svaki na svoj način

Zane Grey: romani.... svi romani bolji od svakog filma

Ostrovski: Kako se kalio čelik..... začuđujuće, no sovjetski propagandni film mi je bio bolji od legendarnog sovjetskog književnoga agitpropa

?: Ljeto 42.... zanosna Jennifer O'Neill, bolji film

Jones: Tanka crvena nit.... film nemjerljivo bolji

....
 

Back
Top