Filmovi snimljeni po književnim delima

Mnogo puta potvrđeno je da dobar film može da nastane od osrednjeg književnog dela, a da od remek-dela često nastaju osrednji ili čak loši filmovi.
Primer za to je, svakako, i domaći film Zdravka Velimirovića "Derviš i smrt", film za koji je predložak bio jedan od najznačajnijih i najvećih romana dvadesetog veka, a spada u osrednje, pa i loše filmove.
 
Kiše dolaze - Luis Bromfild, Dirljiva priča o prijateljstvu, ljubavi, odnosima među Hindusima i Englezima koji žive u Indiji - naročito u vreme monsunskih kiša.Sve je nekako zagonetno,toplo,jarko,počevši od njihovog zalaska sunca pa do priljateljskih i ljubavnih osećanja.U kontaktu Evropljana i Indijaca jasno su izražene razlike,kako fizičke, tako i psihičke,iako su njihovi odnosi isprepletani najrazličitijim međusobnim osećanjima.
Knjiga ima mnoštvo likova,svi su oni interesantni,više ili manje privlačni,blagi ili svirepi,ali skoro svi neobični i originalni.
A film,onaj stari sa Lanom Tarner i Ričard Bartonom mi je najdraža verzija!
 
Mnogo puta potvrđeno je da dobar film može da nastane od osrednjeg književnog dela, a da od remek-dela često nastaju osrednji ili čak loši filmovi.
Primer za to je, svakako, i domaći film Zdravka Velimirovića "Derviš i smrt", film za koji je predložak bio jedan od najznačajnijih i najvećih romana dvadesetog veka, a spada u osrednje, pa i loše filmove.

Meni je odličan!
 
Pobacani pasvordi

Film Narcisa Alispahića "Pobacani pasvordi " je nagrađeni film na festivalu "Uhvati ovaj dan" u Novom Sadu 2013. godine.
To je priča o pesniku Siniši Tuciću, njegovoj borbi sa samim sobom i svetom koji ga okružuje, o njegovoj kreativnosti, lucidnosti i dostojanstvu.
Film prikazuje kontrast između unutrašnjeg, poetskog sveta pesnika koji je oslikan postapokaliptičkim kadrovima i sekvencama periferije urbanog i vanjskog sveta malograđanske realnosti lišene hrabrosti za promene.
"Pobacani pasvordi" su šifra za ulazak u umetnički svet u kome vladaju neka druga pravila, u kome život zadobija veću puninu i smisao.

 
Kako ce da shvati? Kao izlazak u bioskop, ako je starija od 14 godina!

Možda zavisi i od tipa devojke. Evo recimo, mene su uvek privlačile kreatorke teorija zavere koje su tu sposobost posebno primenjivale na muškom rodu, tj meni. Tako su secirale moje ponašanje sa svih strana, iz svih mogućih uglova. Ali to je moj izbor. Volim kad devojka obraća pažnju na mene. Što se tiče "50 nijansi sive" može se potražiti poruka o kakvoj vezi sanjari muškarac, možda i podsvesno, u vezi sa voljenom osobom.
 
Fransoa Sagan - Volite li Bramsa
94957.jpg
 

Back
Top