Sotir zvani djubre
Elita
- Poruka
- 21.521
I? Sta kazu istoricari za prvu epizodu?
Donji video pokazuje kako da instalirate aplikaciju na početni ekran svog uređaja.
Napomena: This feature may not be available in some browsers.
Погледао сам данас (поменуту) би-би-сијеву мини-серију "37 Days (2014)". Не знам да ли је било коментара на овом подфоруму, или другом (филм).
Свакако веома добра серија, занимљива и на оригиналан начин приказана, са тежиштем на не ријетко уврнутим и апсурдним дијалозима (е то је по мом укусу).
Енглези (би-би-си) када филмски обрађују старију историју, то је један приступ када то покушавају приказати реалистичније, вјеродостојније, по потреби ће бити строги према себи, личностима, процесима, но када приказују XX.вијек, то ће бити мало "прочишћено", пазиће се како и шта приказати и на тај начин покушати афирмисати како је "исправно" доживљавати ту историјску епоху.
То имамо и у овој серији, и док су енглеске историјске личности приказане као сложени ликови бритког ума некад збуњени расплетом ситуације, покушавају ту наћи како је најисправније дјеловати, код приказа руског и њемачког двора ту имамо један упрошћен и сатиричан приказ и личности и догађаја, гдје је хировитост доминантна собина.
У тој прилично конфузној ситуацији кривица за трагедију која ће услиједити се приписује непромишљеним потезима, одлукама и њемачкој ратоборности.
Прилично је то поједностављено приказано, но није то тако било, бјеше пуно више опаких играча, на више страна, који су се потрудили и порадили да свијет уђе у ратни хаос.
У серији је добро обрађена хронологија догађаја (додуше, они то равнају према себи, за њих је рат почео 4.августа, за нас наравно 7 дана раније), оно што је важно, након сарајевског атентата се 25 дана врло мало шта битно догађало (наравно бјеше жива дипломатска активност, и ту никад нећемо сазнати каква све бјеше заиста преписка), а онда 23.јула ултиматум А-У Србији, ствари се убрзавају, догађаји сустижу један други, све теже то бјеше контролисати.
Обично ћемо наћи у историографији да је сарајевски атентат покренуо точак догађаја који се није могао зауставити, но у стварности је више покренуо ултиматум А-У, 25 дана касније, и серија том детаљу и одговору Србије даје већи значај.
То бјеше увод у рат какав никад није забиљежен у историји, и кроз серију се дочарало (ту +) да нико није имао представу какав ће то рат бити.
Серија гдје се јесте пазило како и шта приказати, оно што се каже мало више "енглеска", но заиста добра мини-серија коју вриједи погледати.
Да, то је (за нас) јако важан детаљ, и у серији су Енглези (знају урадити они то како треба, када хоће) испоштовали историју.Овде ту није случај, иако глумац који игра сек. Едрварда Греја има предрасуде о Србима и Русима након одговора Српске владе на ултиматум из Беча не понаша се нимало џентлеменски и дипломатски према аустроугарском посланику (Срби су вам све дали па шта још хоћете?).
Спадам у оне гледаоце који не гледају епизоду по епизоду са размаком од 7 дана, већ сачекам крај серије и у цугу одгледам.Po najavi sto sam video na kraju trece epizode ispada da je u organizovanju atentata na Ferdinanda ucestvovala i Crna ruka, sto ide u prilog pojedincima sa zapada da odredjeni krugovi iz same Srbije stoje iza ubistva, sto ce reci i iza povoda za Veliki rat! To je mnogo opasno sto rade.
Спадам у оне гледаоце који не гледају епизоду по епизоду са размаком од 7 дана, већ сачекам крај серије и у цугу одгледам.
Овим постом си ме навратио да гледам како која епизода заврши.
То је јако важан детаљ. Као заљубљеник у историју, а и затровани филмофил (наравно да посебно готивим филмове/серије кји обрађују историјске теме), заступам став да режисер, за разлику од историчара може да "тумачи" историју, да произвољно прикаже личности и догађаје, има право и на више фикције па и историјске нетачности, или пак алтернативан поглед на неку епоху, но мора имати у виду поруку коју филмом/серијом шаље.
Неважно што је то филм/серија, гдје је фикција допуштена, кроз филм се обликује мишљење колективитета, увјерење, остане то упамћено.
И ту је апсолутно недопустиво да се за сарајевски атентат кривица на било који начин припише Апису и српској обавјештајној служби, Ту је чак много горе ако то буде добра серија (а за сада овећава), јер ви ако антиспрску пропаганду прикажете кроз сплачину попут рецимо Анђиног фила "У земљи крви и идиота", никакве штете, јер је то толико лоше да је одавно заборављено, што не значи да треба заборавити глумце који су хвалили то смеће од филма.
Ако се испостави то што наслућујеш, Ристовски ће за мене (на страну сам квалитет филма/серије) бити истинско разочарење. Видјећемо..