Film - Let iznad kukavičjeg gnezda

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
361.413
Ludnica kao metafora modernog društva: da li su pravi ludaci u ludnicama ili van njih?

Let iznad kukavičjeg gnezda (1975), u režiji Miloša Formana, zasnovan na romanu Kena Keseya, je teško ispitivanje institucionalne moći i individualne slobode. U filmu glumi Jack Nicholson kao Randle P. McMurphy, buntovni osuđenik koji lažira ludilo da bi izdržao zatvorsku kaznu u mentalnoj ustanovi, smatrajući da će tako lakše pobeći od teškog rada.

McMurphyjev dolazak narušava kruti red institucije, kojom gvozdenom pesnicom upravlja autoritarna sestra Ratched (Louise Fletcher). Ona održava kontrolu nad pacijentima kroz psihološku manipulaciju, osiguravajući da oni ostanu pokoreni i poslušni. McMurphy brzo shvata da sestra Ratched predstavlja ugnjetavajući sistem, koji ruši individualnost i drži pacijente u stalnom stanju bespomoćnosti. Njegova buntovna priroda ga tera da ospori njen autoritet, što stvara napetost između njih dvoje i izaziva talasajuće efekte širom odela.

Ono što počinje kao McMurphyjev razigrani prkos uskoro se pretvara u pravu borbu za slobodu. Sprijateljio se s nekoliko pacijenata, uključujući stidljivog Billyja Bibbita (Brad Dourif) i naizgled nemog poglavicu Bromdena (Will Sampson), inspirišući ih da vrate osećaj samopoštovanja i autonomije McMurphyjeva harizma i nemilosrdna borba protiv dehumanizirajućih metoda sestre Ratched budi duh drugih pacijenata, što dovodi do trenutaka drugarstva, radosti i nade.

Međutim, film ima mračan zaokret dok se borba između McMurphyja i sestre Ratched pojačava. Na kraju, McMurphyjeva pobuna je suočena sa tragičnim posledicama, simbolizujući rušenje moći institucionalnog autoriteta. Beg poglavice Bromdena, inspirisan McMurphyjem, nudi gorko-slatki osećaj oslobođenja, nagoveštavajući mogućnost slobode, ali samo uz veliku cenu.
 
let_iznad_kukavicjeg_gnezda.jpg
 
Roman Let iznad kukavičjeg gnezda je prvi put objavljen 1962. godine, kada je Kenu Kiziju bilo 27 godina. Ubrzo je priča o buntovnom Mekmarfiju, koji postaje štićenik mentalne bolnice i buni se protiv represivnog i bezosećajnog osoblja, adaptirana u film.
Ludnica, koja predstavlja metaforu modernog društva, i priča koja postavlja nezgodna i provokativna pitanja o normalnosti i nenormalnosti, stiče kultni status među svima onima koji su osećali otpor i bunt, žeđ za promenom i oslobađanjem od „stega lažnog morala”.

U filmu se analizira da li su pacijenti mentalno poremećene osobe ili individue koje bolešću reaguju na nenormalno i bolesno društvo. Film takođe ispituje da li su pravi ludaci u ludnicama ili van njih, kao i da li je opšteprihvaćena „normalnost” u stvari najopasnija bolest. Ove teme su i danas aktuelne, možda i više nego u vreme kada je film snimljen.
 
Zanimljivosti vezane za film

- Lokacija snimanja filma je Oregon, odnosno jedna od bolnica koja se nalazila u malom gradiću Sejlemu.

- Ken Kizi, po čijem romanu je snimljen film, nikada nije pogledao isti zbog nesuglasica oko podele zarade filma. Izjavio je da mu je drago što je film snimljen ali da ga neće pogledati.

- Luiza Flečer je deset puta došla na audiciju, tokom šest meseci, ali režiser bi joj svaki put govorio da ne pristupa ulozi pravilno, ali ju je i uporno zvao da se vraća na audiciju. Na kraju ona je ipak dobila ulogu glavne negativke.

- Mel Lambert koji je igrao lučkog službenika, bio je u stvari lokalni biznismen a ne profesionalni glumac. Imao je jako dobre odnose s Indijancima koji su živeli u tom kraju i upravo je on bio taj koji je predložio Vila Samsona za ulogu Poglavice Bromdena.

- Vil Samson koji je glumio Poglavicu Bromdena, bio je u stvari rendžer u obližnjem parku u čijoj se blizini film snimao. Izabran je za ulogu zato što je bio jedini Indijanac koji je bio toliko krupan.

- Ovu priču Kin Kizi je zasnovao na svom ličnom iskustvu i na pričama koje je čuo i doživeo dok je radio u bolnici za ratne veterane u Pal Altu.

- Scene ribarenja snimljene su u zalivu Depoe u Oregonu, najmanjoj luci na svetu.

- Tokom snimanja član ekipe koji je prenosio kablove ostavio je prozor na drugom spratu otvorenim tako da je stvarni pacijent krenuo da izlazi kroz prozor, pao na zemlju i povredio se. Sledećeg dana lokalne novine izvestile su o nezgodi u članku s naslovom „Pad iz kukavičjeg gnezda”.
 

Back
Top