Quantcast

FENOMENOLOGIJA POSTMODERNE

Verde

Početnik
Poruka
16
Kako bi okarakterisali postmodernu?
Sta je to sto dozvoljava grupi ljudi koji nemaju isti senzibilitet da se nazovu istim imenom?
Da li je avangarda usisana u mejnstrim?Ako jeste,zasto?
Koliko je u postmoderni zamagljena granica izmedju kitscha i 'visoke umetnosti'?
U skladu sa tim kako prepoznati AVANTGARDE vs. kitsch?

gost 10000

Veoma poznat
Poruka
10.852
avangarda je kontra mejnstrimu...dok ne postane i sama mejnstrim...kič je kič i lako se prepoznaje......nema visoke i niske umetnosti...govorimo o umetnosti, a ne o njenoj visini.....a postmoderna je ono polse moderne......sve što ne poštuje formu...a zadovoljava negde osnovna obležja umetničko dela...višeslojna je i višeznačna i često se pod njom podvodi ono što će kritika okarakterisati kao postmodernističko...a u stvari je obično đubre......mada elitističko...prava postmoderna je na primer viktor peljevin....... mada nema šanse da ga svrstaju u bilo koji žanr ili pravavac....kad je nešto dobro...šta će mu prikačena obaležja....post i apropo...bilo čega

Verde

Početnik
Poruka
16
'Avangarda je kontra mejnstrimu,dok i sama ne postane mejnstrim'

Tacno za period do postmoderne.ALi ne i u postmoderni.Kao sto sam vec napomenuo jedino sto ujedinjuje umetnike ovog perioda JESTE NEDOSTATAK zajednickog senzibiliteta=>nema mejnstrima=>nema avangarde
A granicu izmedju estetski vredne umetnosti i kempa ako ne i kica je cesto tesko ustanoviti.
Npr. jedna od najreprezantativnijih umetnosti u PM je arhitektura a u okviru arhitekture zgrada poput 'Projektni biro SITE' u Hjustonu'( 'Istorija umetnosti' Janson p.918)
Po meni olicenje kica.

Modruna

Aktivan član
Poruka
1.612
moonja:
......sve što ne poštuje formu...a zadovoljava negde osnovna obležja umetničko dela...
Још кад би могао да наведеш та "основна обележја". Ја се с тим мучим већ дуго. Увек ми се чинило да знам шта је уметност, док нису затражили од мене да је дефинишем, да бих је разграничила од кича и шунда. Није нимало једноставно.

Која су то обележја на основу који можемо да разликујемо кич који није уметност и праву (?) уметност?

gost 10000

Veoma poznat
Poruka
10.852
umetnosti se razlikuju međusobno po izražajnim sredstvima....umetnički sadržaji, ti individualni izražaji lepog.... su u muzici...zvuci, tonovi, ritam...u književnosti reči.i književni tekstovi.....u vajarstvu masa i prostor...u arhitekturi građ materijali ...u filmu kadar, scenario...estetika(sub. i obj) je objektivno umetničko delo.....ovo što piše verde nije baš načisto sa pojmovima...po njemu je kić hjustonski olakoder...koji verovatno zadovoljava sve zahteve funkcionalnosti i prostora...što ga još i ne čini um. delom..i odakle ideja da su sva dela visokogradnje um. dela?...neko može da kaže: le kobizje je kič...šta će mi kooća sva u staklu...previše je to svetla i neukusno je...ili mnogo je kitnjast gaudi.......daleko od toga...ja mogu da kažem da ne postoji roožan most...na primer...jer on spaja obale....baš mora da bude neko čudovište...ne sećam se da sam uopšte takve video...da je uzeo kao primer ajfelovu kulu..e, o tome može da se razgovara.....kemp je način života...teško može da se kaže da je gadafijev način života kič.......jer on živi u skladu sa svojom nacionalnom tradicijom...a svakako da nije avangarda....... nije tačno da postoji nedostatak zajedničkog senzibiliteta u postmoderni.....drugo , zajednički senzibilitet modernizma...koji je prositekao iz simbolizma...čine izuzetne individualnosti....na primer man, prust, fokner......postodernizam takođe odlikuje individualnost.....evo zajedničkog izraza.....čestog u predstavljanju-performans..... koji je sinteza pokreta, tonova, slika...stvorio predstavu...i na taj način povezooju umetnike...nekad i samo jedan umernik pribegava sceni.. on žele da približi ili promoviše na primer jedno književno delo.....avangarda je uvek nova...a postmodernizam je u toku...tačno je da avangarda 20 . veka čini...: petafizika, kubizam, futurizam, dadaizam, nadrealizam, suprematizam, konstruktivizam…...postomderdnizam čini na primer konceprualizam, dekonstrukcia raznih formi....možemo do sutra...za postmodernizam ponekad kažu i da je neoavangarda....ni ja inače ne verujem nečemu što smatram izd*avanjem......ali ima i novo doba neke nove dobre stvari......on omogućvava umetnicima da na jednom mestu pokažu više talenata....različite sinteze...što može da boode i potpuni promašaj.....

CoffeInn

Primećen član
Poruka
941
moonja:
....kad je nešto dobro...šta će mu prikačena obaležja....

... pa makar to bila Vilendorfska Playmate, ili kravice iz Altamire :)

ovako ipak moze da razmislja onaj ko vidi na pravi nacin. Observacija je uslovljena senzibilitetom, i obrazovanjem.... specificnim intelektom .... uhmmmmmmmm....
A ja volim kada umetnicko delo objasava svet, ili kad stvara neki svoj.

avesic

Domaćin
Poruka
3.006
aha evo je ..tema borba protiv šunda ,, bilo nekada dobro se navratilo ,sve što je linija manjeg otpora lakše je za prihvatanje, za umetnost treba znati, ali to je teško, ko to još može, -umerenost- u svemu dovodi do blagostanja, detektovanje nerealnosti nije blagoslovljeno u ovom društvu, porivi za nerealnim su postali apstraktnih razmera,
Kritičari bi trebali da se navrate malo na reč --cenzura-- aman ljudi rastu nova deca, nova shvatanja, više ih ne razumemo, --- jer su to posledice naše izopačenosti, (hi hi ne baš bukvalno) -- mada svaki pokret, gest, reč, utiče na ono što će biti ,, možda ne u globalu ali na neki način sigurno
Moj savet --kada koračate ulicom izgledajte graciozno, kada dajete -- dajte nonšarlantno ,,kada gubite --neka to bude sa stilom, kada dobijate -- ponašajte se kao da imate milion u šteku --- sve to se može oprostiti ,, ali ljudi -- nemojte oblačiti šljokice i Pljokice i pufnice i ,,,,, odelo čini čoveka ,, ipak nakon svega ,, ova stoji ,, ajde da krenemo odatle ,,od osnovnog

Modruna

Aktivan član
Poruka
1.612
Била је једна књига о кичу -- "Живот у ружичастом", Зорана Глушчевића.

Већ сам наслов каже да је кич -- некакво неосновано улепшавање стварности.

Мени се увек чинило да је кич -- лажирање, имитација. Рецимо имитирање неких осећања која човек нема али сматра да би требало да има -- рецимо саосећање с неким ко пати. Па пошто у стварности он нема то саосећање, онда он то глуми и то се обично види.

Исто то глуматање може да се догађа и у књигама или уметничким делима.

Betty

Elita
Poruka
21.483
Verde:
Kako bi okarakterisali postmodernu?
Sta je to sto dozvoljava grupi ljudi koji nemaju isti senzibilitet da se nazovu istim imenom?
Da li je avangarda usisana u mejnstrim?Ako jeste,zasto?
Koliko je u postmoderni zamagljena granica izmedju kitscha i 'visoke umetnosti'?
U skladu sa tim kako prepoznati AVANTGARDE vs. kitsch?

aaaaii.....sta se dobije na kraju, jel postajem milijunas ako sve odogvorim :D

1. postmoderna je pluralizam raznolikih tendencija u mirnoj i posve nezanimljivoj fragmentarnoj kohabitaciji. Zato sve manje ljudi cita knjige, a sve vise visi na webu i lista novine.

2. Interesi, izdavacki, sindikalni, partijski...

3. Jeste, zato sto je DEFAULT (podrazumevana vrednost). Ono sto je nekada bilo avangarda i ispred vremena sada je bottom line, polazna osnova, podrazumeva si ako si zinuo / uzeo olovku / mishka i PC / cetkicu ili whatever multimedialjno da HOCES da budes ne samo drugaciji vec i NAJBOLJI, ako je moguce prvi u vrsti.
Avangarda je bila cudna upravo zbog te težnje za "začudnim" (ruski: остранненине) , za šokom. Danas je sve to normalno, zato se ljudi valjda i vraćaju klasicima.

4. Potpuno :lol: Sve je prepušteno recepijentu i za eventualno studije slučajeva na fakultetu . I PRO i CONTRA imaju jednaku jačinu, heh....zato pazimo kad biramo društvo, zar ne ;)

5. KIČ ide na niska/ simple osećanja. Prepoznaćeš ga po tome što ima u sebi onu slatkastu patetiku (često) ali i po POTPUNOM IZOSTANKU osećaja da se nešto uzvišeno / lepo / izvanredno dešava :)

E sad...meni je recimo Pariz CEO kič. Kao i oni pejzaži marin plavo more i beli pesak, Karibi bla bla bla, pirati pa onaj prešminkani doode.... mojne...čak mi je i Pikaso nekako pomalo otrcan. Matis nije. A Tomasa Mana nikad nisam volela, kao ni Tolstoja.
Mange i avatari su cool. :)

HORIZONT OČEKIVANJA je ono što nas, defintivno, određuje....

Cheers :P

(e, a šta dobijem za ovo? :D )

Betty

Elita
Poruka
21.483
avesic:
a
Moj savet --kada koračate ulicom izgledajte graciozno, kada dajete -- dajte nonšarlantno ,,kada gubite --neka to bude sa stilom, kada dobijate -- ponašajte se kao da imate milion u šteku --- sve to se može oprostiti ,, ali ljudi -- nemojte oblačiti šljokice i Pljokice i pufnice i ,,,,, odelo čini čoveka ,, ipak nakon svega ,, ova stoji ,, ajde da krenemo odatle ,,od osnovnog

Vesićka, kad budeš došla na tu kafu u Bgd samo zbog tebe obući ću čupave roze čizme :lol:

avesic

Domaćin
Poruka
3.006
ma ,,, odoK ja na pavanje ,, pozdrav mojoj ljubavi ,, ovde smo i živimo zbog toga ,, da se volimo ,, B --sweet dreams !!
Beti ,, ovo B je Botjko ,, mada Gotivim ja tebe ,,, koristiš mozak i znaš da je zato dat -- Naklon svima ,, odo ja undercover u moj krevet sa Sćebe

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.