Quantcast

Fenomen podvlačenja pozajmljenih knjiga

Metla na vestici

Zaslužan član
Poruka
103.345
Stop nekulturi :evil:
Muka mi je od nekulturnih spodoba koje podvalce knjige pozajmljene iz biblioteke, a jos gore kad krene da dopisuje komentare, ispravlja gramaticke greske po pravilama samo njemu znanim pa lupi i ostane ziv. :dash:
Ne mogu da shvatim kako neko moze da uzme knjigu iz biblioteke i mrtav ladan je unistava :evil:
Lepo kupis svoju pa joj radi sta hoces.
A najjaci biseri su mi oni koji uzmu romane da podvalce, dopisuju, komentarisu i ostalo :dash: pobogu to je roman, razonoda za mozak, ostavi ga na miru :evil:

Cest sam posetilac biblioteke i redovno nesto uzimama da cituckam, ali skoro svaka druga knjiga, bila ona roman, naucna literatura, skolska knjiga i sl. je podvucena :dash:

Pitala sam bibliotekare zasto to ne sakcionisu ...odgovor je bio pa ne mozemo svaku knjigu da proveramamo. :roll: Naravno da moze, dovoljno je da je brzo prelistas i vidi se podvlaceno, dopisivano, ne moze da omanes, a pogotovo kad se nadje neko pametan da to radi hemijskom :dash:

Ja bih uvela drakonske kazne, svako podvlacenje hemijskom kupujes novu, obicnom smestim te na magarecu klupu na sred sale i brisi, pa da vidis dal ce ponovo da se seti :evil:

Sta vi mislite o svemu ovome, srecete li se sa unistenim primercima knjiga, ili ste mozda jedan od tih koji zvrlja po njima?

nalence

Aktivan član
Poruka
1.798
Pošto sam redovan član biblioteke redovno se susrećem sa tim stvarima.Baš ovu sada što čitam neko je ispravljao gramatičke greške i dodavao slova, ista i precrtavao .

Međutim meni ne smeta , iskreno, ne pridajem nešto važnost tome.

A priznajem da sam i sama kao školarka pisala na knjigama, nekada na prvoj strani , a nekada na zadnjoj ali samo na onim koje mi se baš dopale .Ostavila bih komentar da je dobra, odlična ili me ostavila bez daha, čisto da bi sldeći čitač imao u vidu kad je bude uzimao.

***Saint***

Buduća legenda
Poruka
33.302
u osnovnoj sam imala slučaj da recimo ni lektiru iz biblioteke nisam mogla da pročitam, knjiga je
blago rečeno bila iscrtana ispisana svakojakim glupostima tipa: pronalazili jedni druge u rečenicama,
pa kao 'jaaao i Mile rek'o ovo', 'Jova je isti kao ovaj', Joka voli Stefana :heart: .... ma lom.
stvarno mi nije baš bilo jasno čemu to, jer je mene mama vaspitala drugačije, da se knjige vraćaju
u stanju u kakvom sam ih uzela.

posle sam porasla malo i shvatila da su ljudi obična stoka koja ne mari nizašta. :roll:

Poruka
17.145
Evo ja cu da ti kazem ... Ja recimo kad citam nesto nevezano za skolu , ne podvlacim ama bas nista u knjizi nije moj fazon . Medjutim kod knjgia za skolu to moram, hteo ne hteo . Eto recimo radimo neki veliki roman , a profesorka nam nije tra la la zena nego kad te podigne da kazes nesto trazi to i da potkrepis citatima (dokazima) , e sad , zamisli ti mene da ja procitam knjigu od 500 stranica , eto recimo sada Dervisa i smrt i ona mene pita, pokazi ti meni gde se taj i taj pokazao kao takav i takav i logicno ja mogu po secanju neke stvari da kazem, ali eto nekad i ne obratim mnogo paznje na neki detalj pa zapisem na papir stranicu i "dogadjas" , karakteristicnu osobinu ili sta vec, a u knjizi sa strane podvucem liniju i pored napisem isto to, ili ponekad podvucem i celu recenicu ako je u njoj neka bitna sadrzina :neutral: I kad me podigne ja mogu to da nadjem , a ne da listam 500 stranica i tragam kao idiot . I tako uvek kad citam knjigu za skolu jednostavno to je deo mog "posla" :neutral: Retko kad mi se desi da to bude hemijskom, ali nije da mi se nije desilo ali gotovo uvek bude obicnom i na to pazim . Ali posle toga ne brisem obicnu olovku , jednostavno mrzi me a i verujem da ce posle mene nekom posao biti laksi ...
Eto tako ...
Elem, ne opravdavam one gluposti koje se pisu po marginama "volim te" , "I love Arsenal" , "Te amo Nadal" i slicno :neutral:

nalence

Aktivan član
Poruka
1.798
Ono mogla sam ja da napišem i da nisam pisala po njima, čisto da ne bih bila stoka :mrgreen: ali jesam .Smatram da je time nisam nnešto uništavala, jer kada se setim bilo je i fleka od hrane , eto neko jeo dok čitao, bilo je i tog podvlačenja što kaže Stiven,a bilo je i cepanja, pa sada kad posle toliko godina uzmem knjigu ona nema originalnu naslovnu stranu već ljudi od belog kartona prilepili korice a samo gde je naslov sa slikom isekli i prilepili preko.Pa ne nađoh zamerku, pročitam pa vratim, bitan mi je sadržaj same knjige .
Čak mi to što pišu "volim ...tog i tog" dođe slatko sada .

*moonlight*

Domaćin
Poruka
3.944
I ja redovno uzimam knjige iz biblioteke. Uvek mi prija saznanje da je knjiga koju držim u ruci čitana, da su je ruke nekog drugog, drugačijem, meni nepoznatog čitaoca takođe listale, i uživale u sadržini... Ta starina hartije dokaz je da je ta knjiga živela i opstajala sa svojim smislom, da se njena bit mešala sa tumačenjima čitaoca, njegovog načina dokučivanja, da je boravila u nečijim rukama, da je rado bitisala tamo.. :)

Uvek me razljuti kada vidim koliko ljudi neretko bahato postupaju sa knjigom. Kada je potpisuju, lepe, cepaju predgovore, cratju, imaju ružne komentare. Razbesni me pomisao da dobra knjiga, da je delo vrsnog autora nečijom nepažnjom ugroženo, da je boravilo kod nekoga ko ne ume da ceni takvo bogatstvo.

Počupala bih uši svima koji žvrljaju po knjigama.

Ja svoje knjige brižljivo čuvam. Čak i one polovne, trudim se da ih ne povredim, da ni listak ne otpadne. :)

jelen.co

Veoma poznat
Poruka
12.031

Ja svoje knjige brižljivo čuvam. Čak i one polovne, trudim se da ih ne povredim, da ni listak ne otpadne. :)
Ja sa mojim tepam muve i komarce. I ne smeta mi da ih neko podvlači, nek' samo narod čita i nek se obrazuje.
Ionako će u skorijoj budućnosti sve knjige biti u elektronskoj formi sa onim e-book readerima koji ne zamaraju oči i koji su kao da čitaš sa običnog papira.

quentin

Iskusan
Poruka
5.670
Ionako će u skorijoj budućnosti sve knjige biti u elektronskoj formi sa onim e-book readerima koji ne zamaraju oči i koji su kao da čitaš sa običnog papira.

To je tačno. Već postoje biblioteke u Americi iz kojih članovi mogu da preuzmu knjigu u nekom eleketronskom formatu koja se poslije određenog vremena briše ili postaje nedostupna.

A što se tiče raznih oštećenja koja se nanose knjigama iz biblioteke, to je stvar izostanka poštovanja, a poštovanja, kao narod, nemamo baš mnogo. Kad neko pošara knjigu on izražava svoje nepoštovanje prema javnom vlasništvu, prema ljudima koji će poslije njega tu knjigu čitati, prema samoj knjizi i piscu knjige koji nije želio da ona u tom obliku bude predstavljena čitaocima, prema instituciji bilioteke...

Naravno, jedino rješenje bilo bi striktna kontrola knjiga u biblioteci i drakonske kazne.
Ali onda bi se opet svi bunili...

Andi014

Primećen član
Poruka
764
Ja upravo citam knjigu koju sam uzeo iz biblioteke. Ja ne znam sta je neko pre mene JEO dok je citao. Ne da je kapalo po nekim stranicama, da sam morao pola sata da nagadjam sta pise!!!! :evil:
Nije mi jasno kako ljudi mogu da se tako ponasaju prema tudjim stvarima!
Nisu mi bas jasni ni oni koji podvlace neke delove. Meni ako treba neka recenica ili odlomak iz knjige ja je lepo prepisem u svesku, mislim na sta bi licile knjige kad bi svako podvlacio ono sto se njemu svidja? :think:
Kao sto je neko vec pomenuo da treba da se uvede kontrola po povratku knjiga u biblioteku i da se placa 'odsteta' knjige debelo! :D

Metla na vestici

Zaslužan član
Poruka
103.345
To je tačno. Već postoje biblioteke u Americi iz kojih članovi mogu da preuzmu knjigu u nekom eleketronskom formatu koja se poslije određenog vremena briše ili postaje nedostupna.

A što se tiče raznih oštećenja koja se nanose knjigama iz biblioteke, to je stvar izostanka poštovanja, a poštovanja, kao narod, nemamo baš mnogo. Kad neko pošara knjigu on izražava svoje nepoštovanje prema javnom vlasništvu, prema ljudima koji će poslije njega tu knjigu čitati, prema samoj knjizi i piscu knjige koji nije želio da ona u tom obliku bude predstavljena čitaocima, prema instituciji bilioteke...

Naravno, jedino rješenje bilo bi striktna kontrola knjiga u biblioteci i drakonske kazne.
Ali onda bi se opet svi bunili...
pa bunila bi se stoka, da izvines, al ko ih sisa...nek nauce da fotokopiraju, izvlace u sveske il tako nesto

*moonlight*

Domaćin
Poruka
3.944
Ja upravo citam knjigu koju sam uzeo iz biblioteke. Ja ne znam sta je neko pre mene JEO dok je citao. Ne da je kapalo po nekim stranicama, da sam morao pola sata da nagadjam sta pise!!!! :evil:
Nije mi jasno kako ljudi mogu da se tako ponasaju prema tudjim stvarima!
Nisu mi bas jasni ni oni koji podvlace neke delove. Meni ako treba neka recenica ili odlomak iz knjige ja je lepo prepisem u svesku, mislim na sta bi licile knjige kad bi svako podvlacio ono sto se njemu svidja? :think:
Kao sto je neko vec pomenuo da treba da se uvede kontrola po povratku knjiga u biblioteku i da se placa 'odsteta' knjige debelo! :D
Verujem da je grozan osećaj (mpžda bi bio grozniji da ti je bilo u knjizi jasno šta je i kada čitalac sve jeo dok je čitao..). Mene uvek to razbesni.

Linejna

Veoma poznat
Poruka
10.843
Pa jos kad napisu ko je ubica???? :dontunderstand: :dash:
I mene to ljuti, to dozivljavam kao svetogrdje, knjiga je za mene blago, zato vise i ne idem u biblioteku, vec skupljam pare pa kupujem...
Nekako se vezujem za knjigu, imam tu neku maniju da moram da je imam u svojoj biblioteci, da znam da uvek mogu da je otvorim i procitam neki pasus ili da je citam ponovo i ponovo...
A bojim se da necu imati dovoljno vremena da procitam sve te lepe knjige koje cekaju da budu procitane... plasim se toga da ce me nesto spreciti u tome, znate vec na sta mislim...
Ja sam frik za knjige, znam...

*moonlight*

Domaćin
Poruka
3.944
Pa jos kad napisu ko je ubica???? :dontunderstand: :dash:
I mene to ljuti, to dozivljavam kao svetogrdje, knjiga je za mene blago, zato vise i ne idem u biblioteku, vec skupljam pare pa kupujem...

I ja isto se naročito ražestim kada škrabotina ustvari otkriva tajnu, čaroliju završetka. Nikako tokom čitanja ne mogu da se opustim.

Komentare tipa "Glupa knjiga", "Mario je konj" i ostale ni neću da komentarišem.

*moonlight*

Domaćin
Poruka
3.944
Moj favorit je:

"Đole je *****."

"Nije."
"Jesam, bre."[/QUOTE]

Hahahahha. Zaista je svakom članu biblioteke pružena šansa da se pošteno iznervira ili nasmeje tokom druženja sa iznajmljenom knjigom. I sve to zbog žvrljotina.
Ne mogu da verujem da niko ne vodi računa o tome prilikom vraćanja svake knjige.

marixa

Domaćin
Poruka
4.516
:sad2: Jadne knjige. Išvrljane. Sa flekama od kafe. Pohabane. Pa šta rade te bibliotekarke? Uglavnom ogovaraju i sede, teško im i knjigu da ti potraže, pod uslovom, naravno da su čule za dotičnog autora. Ispravljanje štampanog teksta, slovne greške, ili gramatičke podvodim pod posao nervoznog čitaoca :besna: koji i u životu nalazi zadovoljstvo tražeći dlaku u jajetu. Veoma mi smeta, kosa mi se diže na glavi, ali redovno prećutim :rumenko: :eek: kada nekom dam očuvanu knjigu, koju sam s čitalačkom ljubavlju kupila, vrati izpodvlačenu :rida:

*moonlight*

Domaćin
Poruka
3.944
Baš tako.Jadne knjige. Sirote. Mislim da posao bibliotekara nije samo da zadužuje i razdužuje knjigu, i da ih preporučuje (neki čak i preporuke obavljaju veoma loše). Njihovo je da brinu o tome. Ja bih listala većinu stranica, i pregledala ih. I ako naiđem na stranice koje fale, ili su iškrabane, novčano bih kaznila onog kod koga je knjiga prethodno bila. (naravno, ne nešto naročito skupo, ali najbolje uče kada ih po džepu udariš:))

Možda knjigu nije "ozledio" baš taj kod koga se oštećena knjiga zadesila, ali time bismo i mi više vodili računa prilikom zaduživanja. Niko ne želi da ispašta zbog tuđe bahatosti.

Grrr..uvek se nanovo razljutim.

Наутилус

Domaćin
Poruka
3.810
Када је завршио последњу страницу извадио је из ковчега оловку и написао на књизи: ''Ову књигу читао сам ја, Матвеј Терехов, и сматрам је најбољом од свих књига које сам прочитао, због чега изражавам своју захвалност подофициру жандармеријске управе на железници Кузми Николајеву Жукову, као власнику ове драгоцене књиге.'' Писање сличних бележака на туђим књигама сматрао је дужношћу васпитана човека.
(Убиство, Чехов)

Poruka
16.004
Када је завршио последњу страницу извадио је из ковчега оловку и написао на књизи: ''Ову књигу читао сам ја, Матвеј Терехов, и сматрам је најбољом од свих књига које сам прочитао, због чега изражавам своју захвалност подофициру жандармеријске управе на железници Кузми Николајеву Жукову, као власнику ове драгоцене књиге.'' Писање сличних бележака на туђим књигама сматрао је дужношћу васпитана човека.
(Убиство, Чехов)
On me podseca na jednog Srkiuja, koji mi je upropastio knigu, koju sam mu dala da procita. na kraju je napisao neke gluposti i neke fraze na latinskom, da bi ispao pametan.

*moonlight*

Domaćin
Poruka
3.944
Mislim i Tatjana je Onjeginove pročitane knjige lovila po zapisima koje je činio po njima, ali to je ipak književnost, romantizam. :)

Mislim da je drugačije kada čovek to čini biblioteci nekog njemu poznatog i bliskog, nekog ko možda nema problem sa škrabotinama. Ali Gradska čitoanica jeste mesto gde mnogo ljudi uzima knjige. Šteta je.

Neki ljudi i ne uspeju da pročitaju do kraja uzeto, jer fale stranice, ili je tamnim markerom iznaglašavano. Grrr

Poruka
16.004
Mislim i Tatjana je Onjeginove pročitane knjige lovila po zapisima koje je činio po njima, ali to je ipak književnost, romantizam. :)

Mislim da je drugačije kada čovek to čini biblioteci nekog njemu poznatog i bliskog, nekog ko možda nema problem sa škrabotinama. Ali Gradska čitoanica jeste mesto gde mnogo ljudi uzima knjige. Šteta je.

Neki ljudi i ne uspeju da pročitaju do kraja uzeto, jer fale stranice, ili je tamnim markerom iznaglašavano. Grrr
Ja zato nisam procitala Markuzea.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.