Fender Stratocaster - najbolja gitara ikada (i ko ga sve svira)

Sensei

Master
Moderator
Poruka
64.809
Leo Fender je sa još tri ortaka muljao sa dizajnom stratokastera od 1952 do 1954 kada je konačno podvukao crtu i počeo masovno da ga proizvodi.
To je bila inovativna gitara kao ništa do tada vidjeno. Konturisano telo da legne "ko rukavica", tri magneta i mogućnost podešavanja kako vrata tako i magneta.

Od tada pa do dana današnjeg, Stratokaster je najpoznatiji oblik gitare koji većina prepoznaje i sa velike daljine.

Najveću slavu Stratokasteru je nesumljivo doneo Džimi Hendriks.


Vi izvolte pišite o stratu ili kačite omiljene gitariste koji vole da ga sviraju...
 
Дискутабилно, крајње дискутабилно. Gibson је велика конкуренција са своја два легендарна модела, Gibson SG и Gibson Les Paul и свака има свој специфичан звук. Наравно, пресудан је укус амог гитаристе.
Од легендарних гитариста, Карлос Сантана користи Gibson SG док Џими Пејџ из Лед Цепелина често користи Gibson Les Paul. Ту је још много познатих гитариста.
Ево примера где двојица великана заједно свирају, један на џипсону а други на фендеру:
 
Staratokaster je bolje ergonomski napravljen od Gibsona i omogućava bolje podešavanje i održavanje.

Gibson ima jače magnete i puniji zvuk što mnogi preferiraju. Plus ima malo kraći vrat što nekima prija. Ali Les Paul je teži od Strata što se važi kod dužeg sviranja.

SG je principijalno loša gitara. Santana ga je je svirao jer tada nije mogao da priušti bolje. Sada mahom svira PRS.
 
Boj ne bije svijetlo oružije, već boj bije srce u junaka.

Hendriks će da kida, bez obzira da li mu daš Fender, Gibson ili Ibanez... A popularnost same gitare je kombinacija više faktora, marketing, dostupnost, cena, "lavina efekat", i slično.

Sve su to dobre gitare kad ih majstor uzme u ruke.

osećaj u ruku zna samo gitarista. Zvuk je snimljen studijski i napumpan je za ono prvo malo pojačalo koje je teži krš kad ga slušaš uživo.
Držao sam puno gitara u rukama, znam šta pričam.
 
osećaj u ruku zna samo gitarista. Zvuk je snimljen studijski i napumpan je za ono prvo malo pojačalo koje je teži krš kad ga slušaš uživo.
Držao sam puno gitara u rukama, znam šta pričam.
To se ne kosi sa mojom osnovnom pretpostavkom da bi Hendriks cepao i na Fenderu i na Gibsonu. Video sam ubacio onako, radi ilustracije (i što mi je ovaj lik cool, ima dosta dobrih videa)
 
Malmstin svira samo na stratu, ali "najbolja":think:... svakako najpopularnija.
Takođe oblik poslužio kao inspiracija za mnoge druge. Drugačije kombinacije magneta, hedstoka, ali osnovni oblik zasnovan na stratu.
Dobar posao napravljen sa "signature" modelima (sad svi imaju takve) - kupite istu kao što je svirao Džimi, Ingvi... (ono što vam ne kažu je da je svirao Džimi, a ne gitara;))
 
Staratokaster je bolje ergonomski napravljen od Gibsona i omogućava bolje podešavanje i održavanje.

Gibson ima jače magnete i puniji zvuk što mnogi preferiraju. Plus ima malo kraći vrat što nekima prija. Ali Les Paul je teži od Strata što se važi kod dužeg sviranja.

SG je principijalno loša gitara. Santana ga je je svirao jer tada nije mogao da priušti bolje. Sada mahom svira PRS.
Колико сам ја могао да видим, сви гитаристи имају у колекцији готово све моделе гитара и у зависности од мелодије, боје звука, коју желе да постигну, мењају гитаре.
Што рече један гитариста, свака гитара има своју душу а од инспирације гитаристе зависи коју ће користити.
Колико сам могао да запазим, онај пинг понг гитариста из AC/DC користи највише Gibson SG као и гитариста Блек Сабата. Има их још али се сетих ове двојице.
 
fender-1962-reissue-emg-.jpg
 
"Stratokaster ima vise stila i zvuka za rock n' roll. Gibson je vise jazz-i gitara koja ima odlican i pun ali mekan zvuk. Kada sam cuo Hendriksa, svideo mi se nacin na koji je on "sekao" tonove i zeleo sam da dostignem taj nivo.
Prvi Stratocaster sam dobio indirektno od Erik Klaptona. Klepton je Stratocaster gitaru, koju nije zeleo, dao clanu njegovog koncertnog tima a koji je bio moj dobar prijatelj i koji je tog Stratocastera poklonio meni. Tako sam poceo da sviram Stratocastera."
Ritchie Blackmore.
Richi je razlog zasto je meni Stratocaster omiljena gitara. Od prepoznatljivih rifova i specificnog zvuka, preko njegovih soloa protkanih klasikom i folkom, do pocetaka sredinga i do spaljenog Stratocastera na koncertu u Kaliforniji..... Fender Stratocaster mi je uvek bio neodvojivo vezan za Richi Blekmora.
Mnogo vremena kasnije, nakon Deep Purple i posle Rainbow i saradnje sa mnogim rock muzicarima, Richi vec dvadesetak godina svira renesansnu, keltsku folk muziku sa njegovom grupom "Blackmore's Night'. Ali cak i ovakvu muziku, Richi i dalje svira na Fender Stratocaster gitari.

 
Dajvid Gilmor ne ispušta strat...

Pre dve godine, Gimourov cuveni "Black Strat #0001" iz 1969-te je na Christie aukciji prodat za 3.975.000 dolara. Daleko najvisa cena placena za jednu gitaru ikada. Gitaru je kupio Jim Irsay, vlasnik americkog ragbi tima 'Indiana Colts" koji je veliki Pink Floyd fan. Gitaru je Gilmour koristio za ritam na pesmi
"Another Brick in the Wall" (part 2.) On je takodje kupio originalni kofer za ovu gitaru koji je platio 175.000 dolara i Gilmourov Martin D-35 akusticnu gitaru iz 1969-te godine na kojoj je Gilmour snimio pesmu "Wish You were here". Ovu gitaru je platio 1.095.000 dolara a ocekivalo se da ce biti prodata za
svega 20.000 dolara. Sa cenom od 1.095.000 dolara, ovo je takodje najskuplja akusticna gitara ikada prodata.
Zanimljivo da je na istoj aukciji Gilmourovih gitara, za 447.000 dolara prodat i njegov 1955 Gibson Les Paul "Goldtop", koji je Gilmour svirao na tri pesme tokom "The Wall" turneje. Najvisa cena placena za Gibson Les Paul gitaru. A procena je bila da ce ovaj Les Paul biti prodat za 30.000-50.000 dolara.
Kolekcija od 120 Gilmourovih gitara je na aukciji prodata za ukupno 21.490.750 dolara. Daleko vise nego sto je iko, pa i sama aukcijska kuca "Christie" procenila. Sav prihod od prodaje, Gilmour je donirao za borbu protiv klimatskih promena.
 
Pre dve godine, Gimourov cuveni "Black Strat #0001" iz 1969-te je na Christie aukciji prodat za 3.975.000 dolara. Daleko najvisa cena placena za jednu gitaru ikada. Gitaru je kupio Jim Irsay, vlasnik americkog ragbi tima 'Indiana Colts" koji je veliki Pink Floyd fan. Gitaru je Gilmour koristio za ritam na pesmi
"Another Brick in the Wall" (part 2.) On je takodje kupio originalni kofer za ovu gitaru koji je platio 175.000 dolara i Gilmourov Martin D-35 akusticnu gitaru iz 1969-te godine na kojoj je Gilmour snimio pesmu "Wish You were here". Ovu gitaru je platio 1.095.000 dolara a ocekivalo se da ce biti prodata za
svega 20.000 dolara. Sa cenom od 1.095.000 dolara, ovo je takodje najskuplja akusticna gitara ikada prodata.
Zanimljivo da je na istoj aukciji Gilmourovih gitara, za 447.000 dolara prodat i njegov 1955 Gibson Les Paul "Goldtop", koji je Gilmour svirao na tri pesme tokom "The Wall" turneje. Najvisa cena placena za Gibson Les Paul gitaru. A procena je bila da ce ovaj Les Paul biti prodat za 30.000-50.000 dolara.
Kolekcija od 120 Gilmourovih gitara je na aukciji prodata za ukupno 21.490.750 dolara. Daleko vise nego sto je iko, pa i sama aukcijska kuca "Christie" procenila. Sav prihod od prodaje, Gilmour je donirao za borbu protiv klimatskih promena.
ima se može se...
 

Back
Top