Feminizam...

draga drinka,
kao feministkinja, trebalo bi da znas da nista nije "prirodno" - zar nije upravo simon de bovoar rekla da se zena ne radja nego se postaje?

u sustini mogu da razumem tvoj stav i podrzavam ga, ali on, nazalost, vazi samo u svetu teorije i dalje. primenljiv je u laboratorijskim uslovima, ali cik probaj da ga implementiras negde izvan intelektualne zasticenosti koju pruzaju ovakva mesta "okupljanja" kao sto je ovaj forum....teorija pada u vodu :(
patrijarhat je isuvise duboko ukorenjen u svesti kako muskaraca, tako i zena, i koliko on isao ili ne isao na ruku mnogim muskarcima (ipak ne smemo zaboratviti da ima veoma mnogo muskaraca koji sebe ne pronalaze u ulogama koji im patrijarhalno drustvo namece i mislim da oni jednako pate u svojoj kozi kao i zene), isto tako on odgovara ili ne odgovara i mnogim zenama. znam da ces sad verovatno reci "ova je luda, kako moze zeni da odgovara patrijarhat u kojem je zlostavljana?" - i ja ti na to kazem: mnoge zene sebe ne dozivljavaju kao zrtve u patrijarhatu i stavise, uzivaju u svojim ulogama.
jako dugo mi je trebalo ovo da uvidim, jer sam bila tvog misljenja, ali nazalost, tako je.
i nemojmo biti toliko iskljucive prema muskarcima - kao sto rekoh, mnogi medju njima ozbiljno pate u patrijarhatu...stvari nisu ni crne ni bele, nego sve ono sto se nalazi izmedju ova dva svetlosna extrema.

luana
 
luana:
draga drinka,
kao feministkinja, trebalo bi da znas da nista nije "prirodno" - zar nije upravo simon de bovoar rekla da se zena ne radja nego se postaje?

u sustini mogu da razumem tvoj stav i podrzavam ga, ali on, nazalost, vazi samo u svetu teorije i dalje. primenljiv je u laboratorijskim uslovima, ali cik probaj da ga implementiras negde izvan intelektualne zasticenosti koju pruzaju ovakva mesta "okupljanja" kao sto je ovaj forum....teorija pada u vodu :(
patrijarhat je isuvise duboko ukorenjen u svesti kako muskaraca, tako i zena, i koliko on isao ili ne isao na ruku mnogim muskarcima (ipak ne smemo zaboratviti da ima veoma mnogo muskaraca koji sebe ne pronalaze u ulogama koji im patrijarhalno drustvo namece i mislim da oni jednako pate u svojoj kozi kao i zene), isto tako on odgovara ili ne odgovara i mnogim zenama. znam da ces sad verovatno reci "ova je luda, kako moze zeni da odgovara patrijarhat u kojem je zlostavljana?" - i ja ti na to kazem: mnoge zene sebe ne dozivljavaju kao zrtve u patrijarhatu i stavise, uzivaju u svojim ulogama.
jako dugo mi je trebalo ovo da uvidim, jer sam bila tvog misljenja, ali nazalost, tako je.
i nemojmo biti toliko iskljucive prema muskarcima - kao sto rekoh, mnogi medju njima ozbiljno pate u patrijarhatu...stvari nisu ni crne ni bele, nego sve ono sto se nalazi izmedju ova dva svetlosna extrema.

luana

Bojim se da ovi tvoji argumesnti ama bas nista ne vrede, iz prostog razloga sto nije sve sto postoji i sto funkcionise samim tim dobro i pozeljno. Naravno da su se zene prilagodile patrijarhatu, ali i ljudi u koncentracionim logorima su se prilagodjavali i kako-tako navikavali na njih, da bi uopste mogli da prezive. Da li to opravdava postojanje koncentracionih logora?
 
topic...?
mislim, fakat je da su misljenja podeljena na one koji podrzavaju feminizam, i one koji su vatreni borci, ali nisam nikad prisustvovala glupljoj diskusiji gde se ljudi medjusobno manje postuju i manje postuju tudje stavove.
normalna diskusija bi isla tokom da kazes nesto dobro i nesto lose na tu temu, a ne u pokusajima da posto poto promenis stav druge osobe /sto je apsolutno neizvodljivo/...

ljudi osvestite se malo i... recite nesto pametno!!!
 
Mislim da sve zene treba da rade na svom osamostaljivanju u materijalnom smislu i da ne treba da dozvole da ih izdrzava muz ili bilo ko drugi.Ja sam se po tom pitanju malo zeznula,udadoh se i ostadoh trudna pre nego sto dodjoh do svog hleba i to mom muzu ne smeta uopste ali mene dovodi do ludila jer zaista tezim svom licnom materijalnom oslobadjanju.Sve dok ne donesem platu u kucu osecacu se "donjom".Ali ni to nije puno strasno jer uz sebe imam coveka koji je to u zaista punom smislu reci i nikada mi ne seda na muku vec cini sve da se osecam korisno(pa nosim mu potomka,zar ne?).Pretrnem kad pomislim da sam se mogla udati za nekog kucnog monstruma,ljubomornog i posesivnog,tipicnog krapinskog coveka kakvih nazalost ovde puno ima.Ali sve mi imamo izbor za koga cemo se udati i zasto,pa tako se moze desiti i nekoj radikalnoj feministkinji da zbog kretena izgubi glavu(ljubav je slepa)i nagrabusi kao niko njen.Zato je bitno da zena ima pamet pa da dobro probere "svoju sudbinu".Zato me muskarci i ne plase-sama ih biram,ali me zene plase opasno.Zene su drugim zenama otrov.Imam jos dva ispita i zavrsicu jedan dug i naporan fakultet.Nadam se da ce to biti u septembru.Poroditi se trebam u januaru.To je razlog zbog koga se ni ne nadam zaposlenju,ali se zbog toga osecam diskriminisanom.U mom gradicu postoje dve ustanove gde bih mogla da radim u struci.Na oba mesta rukovodioci su zene.Za jednu nisam sigurna,a za drugu jesam 100%da me ne bi zaposlila ni po koju cenu.Pre bi zaposlila muskarca sa duplo slabijim obrazovanjem nego mladu i plodnu zensku osobu.Ona je za mene gora od svih maco tipova na gomili.Jer ja znam kako da se nosim sa muskarcima i kako da u tome budem uspesna,ali ne znam kako da se nosim protiv takvih zenskih azdaja ljubomornih na mladost,lepotu i znanje moje generacije.To mi deluje kao jedino logicno objasnjenje njihovog ponasanja.Sta feminizam kaze na ovo?Kako da izadjemo na kraj sa sopstvenim polom,za muskarce smo pocele dobro da se snalazimo?
 
Nico:
Cini mi se da ova tema izaziva nesporazum, a razlog tome je sto neki izgleda ne znaju sta je ustvari feminizam, pa pominju dzakove krompira i ostale gluposti... niko nikad nije rekao da zene treba da postanu muskarci, vec da ne treba da budu diskriminisane zato sto su zene. Ni manje ni vise od toga. Ja nisam frustirana ni besna na muskarce, naprotiv- obozavam ih. Svakog, bilo da je zensko ili musko, posmatram kao jedinstvenu osobu, i zelim da i mene tako posmatraju. Ali ostaje cinjenica da mi zivimo u patrijarhatu, a ko nije svestan/svesna toga, ja mu ne mogu pomoci.
P.S. Sto se tice fizicke snage i fizickog rada, na sta se muskarci tako rado pozivaju, moram da ih pitam otkud im toliki pivski stomaci ako se satiru od "muskih" poslova. Da li mozda perete i cistite za sobom, ili ste organizovali besplatnu kucnu poslugu (naravno zensku)?

Dobro a stacemo sa ugrozenim muskarcima? Ne kazem da nema nasilnih muskaraca, ali narocito u populaciji koja ima vise skole vrlo je izrazeno nasilje (najcesce verbalno, a ima i slucajeva fizickog obracunavanja) koje zene sprovode nad muskarcima. Licno poznajem nekoliko zena zmajeva koje svoje tipove koriste kao krpu za pod u prenesenom znacenju (tipa: tipovima od 35god odredjuju sa kim ce da se druze, itd. U protivnom - stizu sankcije).

Dakle moje pitanje je: a) Da li postoji telefon koji mogu da okrenu zlostavljani muskarci (narocito oni koji su u braku) b) koja organizacija se bori za jednaka prava muskaraca i zena (ako ona moze da sedi kod frizera 3 sata i da joj on ne kaki, valjda i on moze da sedi na utakmici?)
 
U potpunosti sam za ravnopravnost žena i muškaraca, ali i dalje ostajem pri tome da je žena žena, i da treba to najbolje da iskoristi. Ako žena želi da bude nalik muškarcu, onda je to poremećaj ličnosti, a nikako borba za ravnopravnost. Feminizam se često zloupotrebaljava i najčešće pogrešno shvata, recimo kao mržnja prema muškom delu populacije, čega ne bi smelo da bude.
 
Hm...po cenu da budem proglasena aktivistkinjom (sto nisam), jos jednom cu pisati o ovome...Uz ogradu, da iznosim iskljucivo svoje misljenje i iskustva...
Zene i muskarci su podjednako zrtve patrijarhata. On se implementira u nase glave od rodjenja, putem vaspitanja i ostalih vidova socijalizacije. Imam priliku da to posmatram, jer sam majka devojcice od dve godine i cesto vidjam roditelje sa malom decom. Mi njoj kupujemo razne igracke, i lopte i lutke i automobile, ali kad neki od njenih malih muskih drugara uzme lutku da se igra, roditelji mu obicno kazu: "Sta ce ti to, to je za devojcice..." Ili, kad malo vece dete (musko) padne i zaplace, oni mu kazu: "Sto places, pa nisi valjda zensko..." Tako se deca od malih nogu uce svojim polnim ulogama. Nesto od toga jeste bioloski odredjeno, npr. muskarci su zbog testosterona skloniji agresiji i takmicenju, ali ogromna vecina naseg polnog identiteta potice od drustva, tacnije od patrijarhalnog drustva. I tako se vremenom muskarci nauce da moraju da budu jaki, da ne pokazuju emocije, da potiskuju svoju zenstvenu stranu, da se bore i da budu uspesni; zene, sa druge strane, treba da budu lepe, nezne, osecajne, dobre majke itd. Pritom se tipicno "muska" ponasanja drustveno vise vrednuju, a zenama se od malih nogu namece (otvoreno ili skriveno) ideja da su one, ipak, manje vredne od muskaraca, narocito da je njihov profesionalni ili javni angazman uvek sporedan u odnosu na glavnu funkciju koja im je namenjena: briga o muzu i deci.
To je tako jos uvek, iako ima promena. Ali da biste shvatili koliko su te promene nedovoljne, posmatrajte pazljivo na kakve sve suptilne nacine se i dalje vrsi patrijarhalna segregacija. U tome aktivno ucestvuju i zene. Sada je situacija narocito komplikovana, jer je doslo do mesanja tradicionalnih i savremenih modela. Mnogi muskarci su zbunjeni, jer zene od njih ocekuju da budu Supermeni a pritom da pokazu i osecanja. Zene, opet, dolaze u situaciju da se prepterete poslom, jer su ih njihove majke naucile da moraju da rade sve u kuci...pa ako imaju karijeru, tesko njima...
Ne verujem da ikome treba nametati misljenje niti ubedjivati da je nesto dobro ili lose. Ali ja ne zelim da moja kcerka prolazi kroz tezu borbu za dokazivanje sopstvene vrednosti samo zato sto je zensko. Znam kako to izgleda, a isto tako znam da je moguce i drugacije i lakse. Eto toliko.
 
Rodi dijete pa glumi feministicu.Nacija propada, a one bi da budu feministice.Covjek radi, a ona sjedi kod kuce, lakira nokte, izlazi po kaficima sa frendicama i kobajagi feministice.Vecina ih ne zna ni sta to znaci, niti sta zele ustvari.Mislim da kod nas zene vise uzivaju u zivotu nego muskarci.Posebno one udate koje nemaju pametnijeg posla nego da izigravaju borce za zenska prava samo zato sto su im se smucili kucni poslovi.

P.S.Pozdrav za sve zene koje znaju postovati svoga covjeka.
 
ne smatram se feministkinjom zato sto moj muz kuva rucak i sto je obrisao skoro isti broj puta ukakanu bebinu guzu!kad sam radila dva posla a on sedeo kod kuce niko nije potegao to kao povod za pricu.posle je on radio a ja kuvala i prala.imamo ravnopravnost u braku i ne mogu da zamislim drugacije.ali ja znam da ponesem i dzak krompira.nije me ni malo stedeo kad smo se selili.nisam mislila da je to nesto strasno.
da li me smatrate feministkinjom?
 
hanibal77:
ne smatram se feministkinjom zato sto moj muz kuva rucak i sto je obrisao skoro isti broj puta ukakanu bebinu guzu!kad sam radila dva posla a on sedeo kod kuce niko nije potegao to kao povod za pricu.posle je on radio a ja kuvala i prala.imamo ravnopravnost u braku i ne mogu da zamislim drugacije.ali ja znam da ponesem i dzak krompira.nije me ni malo stedeo kad smo se selili.nisam mislila da je to nesto strasno.
da li me smatrate feministkinjom?
:) :) :) Normalna,sretno udata zena..
 
hanibal77:
ne smatram se feministkinjom zato sto moj muz kuva rucak i sto je obrisao skoro isti broj puta ukakanu bebinu guzu!kad sam radila dva posla a on sedeo kod kuce niko nije potegao to kao povod za pricu.posle je on radio a ja kuvala i prala.imamo ravnopravnost u braku i ne mogu da zamislim drugacije.ali ja znam da ponesem i dzak krompira.nije me ni malo stedeo kad smo se selili.nisam mislila da je to nesto strasno.
da li me smatrate feministkinjom?

hahahahaha nisi feministkinja, ali nisi ni romanticna... :wink:

I ja sam za podelu poslova, ali ne tipa jedan dzak tebi, jedan dzak meni... :lol: nego ok, ja nosim sve dzakove a ti peres sudove i bebinu usranu guzu... :D treba da bude podele, ali sigurno ne ocekujem od nje nesto da radi sto fizicki nije u stanju da izvede.. sad, ne znam koliko ti dizes iz bencha ali ja bih se zabrinuo za svoje zdravlje kada bi moja zena nosila dzakove kao ja.. :lol:
 
gost m:
Priznajem jesam uvek bila feministicki nastrojena ali sada se pitam - da li nam je to trebalo? Da li nas feminizam napravio muskarce takvim kakvi jesu danas! Jel na zalost danas je sve manje muskaraca, a sve vise slabica,koji se plase jakih zena... Jos ako je zena izuzetno lepa a pritom intelegentna, uspesna, sigurna u sebe i jaka, umesto da bude suprotno oni beze... Mastaju o njoj iz prikrajka ali su nesigurni da joj pridju... Nema vise jakih sigurnih u sebe pravih muskaraca...
Pa sta sad zbog toga?!Trebalo je da ostanemo potlacene kakve su nam pretkinje vjekovima bile da bi MUSKARCI I DALJE OSTALI MUSKARCI?!
Jesmo li mi mozda krive sto su oni tako zaostali (cast izuzecima)?!I ti "muskarci" o kojima pricas nikada to ustvari nisu ni bili,samo se tek sad to vidi.A pravih muskaraca ce,sigurna sam, uvijek biti.To su oni koji se ne plase zenske "snage" vec su ravnopravni i pariraju joj,a opet su zastitnici kada je to potrebno(mislim da i pored svega potreba zena je,izmedju ostalog,i da bude zasticena od drugih "nemuskaraca").
 
luana:
draga drinka,
kao feministkinja, trebalo bi da znas da nista nije "prirodno" - zar nije upravo simon de bovoar rekla da se zena ne radja nego se postaje?

u sustini mogu da razumem tvoj stav i podrzavam ga, ali on, nazalost, vazi samo u svetu teorije i dalje. primenljiv je u laboratorijskim uslovima, ali cik probaj da ga implementiras negde izvan intelektualne zasticenosti koju pruzaju ovakva mesta "okupljanja" kao sto je ovaj forum....teorija pada u vodu :(
patrijarhat je isuvise duboko ukorenjen u svesti kako muskaraca, tako i zena, i koliko on isao ili ne isao na ruku mnogim muskarcima (ipak ne smemo zaboratviti da ima veoma mnogo muskaraca koji sebe ne pronalaze u ulogama koji im patrijarhalno drustvo namece i mislim da oni jednako pate u svojoj kozi kao i zene), isto tako on odgovara ili ne odgovara i mnogim zenama. znam da ces sad verovatno reci "ova je luda, kako moze zeni da odgovara patrijarhat u kojem je zlostavljana?" - i ja ti na to kazem: mnoge zene sebe ne dozivljavaju kao zrtve u patrijarhatu i stavise, uzivaju u svojim ulogama.
jako dugo mi je trebalo ovo da uvidim, jer sam bila tvog misljenja, ali nazalost, tako je.
i nemojmo biti toliko iskljucive prema muskarcima - kao sto rekoh, mnogi medju njima ozbiljno pate u patrijarhatu...stvari nisu ni crne ni bele, nego sve ono sto se nalazi izmedju ova dva svetlosna extrema.

luana
Pa sta onda?Treba da se pomirimo sa "svojom sudbinom" i dignemo ruke od svega?!Da radjamo djevojcice i onda da ih ucimo da ce uvijek biti niko i nista,jer su djevojcice,a ne djecaci?! :roll: Koji ce nam djavo mozak onda ako ga nikada necemo upotrebljavati.I ko ce se boriti za nas kad mi same dizemo ruke od sebe?!Nemoj biti tako pesimisticna,ne mislim da tvoj post nema veze za realnoscu,ali takodje smatram i da ne treba samo da se pomirimo sa svim tim.
 
Hoce li meni neko molim vas definisati feminizam?
Gotovo svi su se uhvatili za podjelu kucnih poslova,ali ljudi kad skontate to i nije najbitnija stvar oko koje vrijedi ovoliko diskutovati!

Ja sam mislila da je feminizam ustvari borba za OSNOVNA LJUDSKA PRAVA,znaci da imamo pravo da glasamo na izborima,da se skolujemo,da biramo za koga cemo se udati,hocemo li se razvesti,imati djecu,da postoji zakon po kome je silovanje i fizicko i psihicko zlostavljanje zlocin,da ako rodimo djevojcicu necemo zbog toga biti izopstene,ili dijete ubijeno i slicno,da mozemo zadrzati klitoris i dozivljavati orgazme (jos uvijek postoje dijelovi svijeta gdje se takvo sakacenje obavlja),da ne moramo nositi veo ako to ne zelimo,da imamo pravo na licnu imovinu,i uopste da nas ne tretiraju samo kao masine za radjanje i brigu o kuci i djeci!I jos hiljadu stvari,da ne nabrajam vise!
Molim vas ispravite me ako grijesim.
Nemojte me pogresno razumjeti,i ja smatram da kucne poslove treba podijeliti prema sklonostima,a ne na muske i zenske,ali mi smeta sto se toliko diskutuje o tome, a po meni ipak mnogo bitniji problemi se preskacu!
 
Steffan:
hanibal77:
ne smatram se feministkinjom zato sto moj muz kuva rucak i sto je obrisao skoro isti broj puta ukakanu bebinu guzu!kad sam radila dva posla a on sedeo kod kuce niko nije potegao to kao povod za pricu.posle je on radio a ja kuvala i prala.imamo ravnopravnost u braku i ne mogu da zamislim drugacije.ali ja znam da ponesem i dzak krompira.nije me ni malo stedeo kad smo se selili.nisam mislila da je to nesto strasno.
da li me smatrate feministkinjom?

hahahahaha nisi feministkinja, ali nisi ni romanticna... :wink:

I ja sam za podelu poslova, ali ne tipa jedan dzak tebi, jedan dzak meni... :lol: nego ok, ja nosim sve dzakove a ti peres sudove i bebinu usranu guzu... :D treba da bude podele, ali sigurno ne ocekujem od nje nesto da radi sto fizicki nije u stanju da izvede.. sad, ne znam koliko ti dizes iz bencha ali ja bih se zabrinuo za svoje zdravlje kada bi moja zena nosila dzakove kao ja.. :lol:
problem je u tome sto je moj muz zapravo moj bivsi instruktor u teretani pa mi je dao sve neke vezbe da me prippremi za buduce selidbe,nabavke krompira.prosli put smo se nesto zakacili pa sam otisla i sama kupila krevet za moju kevu(posto je dosla u goste),i onaj radnik je stavio u auto ali posle sam ga sama donela u stan!
 

Slične teme


Back
Top