Fed odstampao 600 milijardi

Han Pritcher

Elita
Banovan
Poruka
16.622
Slabo se kupuju americki bondovi, kina ne moze da zadovolji sve vece potrebe da se krpi americki budzet i fed se pre neki dan odlucio da odstampa 600 milijardi, sto je znak da SAD vise ne moze da se krpi uz pomoc sveta.

Kao odgovor na to, zlato je umalo probilo all time high 1400 dolara barijeru, srebro stoji na nemogucih 27 dolara i za dve godine cena se poduplala. Kanadski i australijski dolar skoro premasuju americki i stvar je sve manje pod kontrolom.


Nedavno je nemacki ministar finansija ostro kritikovao potez americke privatne centralne banke rekavsi da je taj potez feda "clueless" jer padom dolara nemacka gubi utakmicu na svetskom trzistu.

Bernarke se pozvao na suverenost rekavsi da nemacka nema sta da se mesa u unutrasnje americke stvari.
Svet je vezan za dolar i boji se, sa druge strane ameri pokazuju da nemaju obzira i pitanje je vremena ko ce prvi da prekine sve truliju i truliju pupcanu vrpcu. bernarke je napravio prvi korak indirektno dovodeci u pitanje dolar kao svetsku rezervnu valutu.

Potez je sad na ostalima, hoce li da tonu za debelim amerom samo da bi mu prodali jos jedan hambirger za njegove bezvredne papire ili ce pak da ga puste da ode na dno i onda se krene da se gradi novi svetski finansijski sistem kad je vreme, sa najmanjom stetom.
Vrlo smo blizu zavrsnom chinu.

U svakom slucaju, odlicne vesti za nas i sve siromasne nacije koje duguju u dolarima.

Cheers :)
 
Poslednja izmena:
Dobro de, dolar pada k`o kise jesenje... al` sta ce biti sa evro-duznicima?! :)

neam pojma. nasi aranzmani su sa mmf-om (od 2008-e, kostunica je prethodne dugove bio otplatio), uglavnom dolari. postoji dug i prema eu institucijama cini mi se i verovatno su u evrima. trebalo bi to da se ispita.

od toga kakva ce biti buduca situacija EU posle odlaska SAD sa svetske scene, gde su mnoge zemlje tamo prisilno (britanija, irska...) zbog pritiska amerikanaca, zavisice i sudbina evra.

u svakom slucaju docice do raspada svetskog finansijskog sistema, EU lako moze da dozivi da bude kolateralna steta
 
gold_1d_o_USD.png
 
Više dolara i američkih državnih obveznica u deviznim rezervama Kine nego u Fort Noksu..
Šta su očekivali?
Rupa mora da se krpi..Još ako Gadafi počne sa starim zanatom štampanja i upumpavanja dolara u USA ekonomiju...Eto igara bez granica...:hahaha:
 
Не радујте се прерано, овом девалвацијом САД покушавају да учине своју привреду конкурентнијом, а цех тога плаћају сви они који имају доларе, тј, мање-више цео свет. Док год буду могле да пљачкају свет на тај начин, САД ће то радити.
 
Не радујте се прерано, овом девалвацијом САД покушавају да учине своју привреду конкурентнијом, а цех тога плаћају сви они који имају доларе, тј, мање-више цео свет. Док год буду могле да пљачкају свет на тај начин, САД ће то радити.

Delimično tačno...Al će sad svi koji imaju dolare opet početi da kupuju državne obveznice Amerike ( Kina, Rusija, Japan), što će zbog povećane tražnje dovesti do pada njihove vrednosti ( kratkoročno)...E onda će da na ovaj ili onaj način povuku ponovo višak dolara u svoje rezerve...Šta msliš da će se desiti sa vrednošću obveznica:per:
 
Не радујте се прерано, овом девалвацијом САД покушавају да учине своју привреду конкурентнијом, а цех тога плаћају сви они који имају доларе, тј, мање-више цео свет. Док год буду могле да пљачкају свет на тај начин, САД ће то радити.

pitanje je dokle ce drugi da dozvoljavaju da placaju ceh, kad ce im postati preskupo i kad se to desi, dolar je gotov.
ameri ce morati sebe da spasavaju kroz inflaciju, medjutim dolar nije lokalna valuta yebiga, mnogo ga ima sirom sveta, skoro ista suma kesha je vam amerike.

uzgred evo malo da uporedimo dolar od bombardovanja pa do sad:

zlato
gold_10_year_o_b_usd.png


indeks dolara:
USM.GIF


ko ogledalo :)

pa yebote njima krenulo naopako od bombardovanja.

mashala.
 
Poslednja izmena:
Više dolara i američkih državnih obveznica u deviznim rezervama Kine nego u Fort Noksu..
Šta su očekivali?
Rupa mora da se krpi..Još ako Gadafi počne sa starim zanatom štampanja i upumpavanja dolara u USA ekonomiju...Eto igara bez granica...:hahaha:

jos kad otkriju da u fort noksu nema zlata kao sto se tvrdi :)
kazu da fed pokupio i drzi kao garant duga americke nacije... al ce cifte da se vesele
 
Delimično tačno...Al će sad svi koji imaju dolare opet početi da kupuju državne obveznice Amerike ( Kina, Rusija, Japan), što će zbog povećane tražnje dovesti do pada njihove vrednosti ( kratkoročno)...E onda će da na ovaj ili onaj način povuku ponovo višak dolara u svoje rezerve...Šta msliš da će se desiti sa vrednošću obveznica:per:
У том пресипању из шупљег у празно највећи број људи су губитници, систем је тако и направљен да опљачка велику већину, а да мањина на томе профитира. И то мањина која има праве и правовремене информације.
 
У том пресипању из шупљег у празно највећи број људи су губитници, систем је тако и направљен да опљачка велику већину, а да мањина на томе профитира. И то мањина која има праве и правовремене информације.

Tačno...Al gledano sa aspekta globalne ekonomije najviše će profitirati oni koji imaju mnogo dolara i imaju mogućnost da kupuju američke državne obveznice ( konkretno Kina i Japan)...
Nešto slično onome što MMF pokušava ( i radi ) sa svojom monetarnom politikom to će uraditi i Kinezi i Japanci...Fakto će posedovati Ameriku ( kroz navedene obveznice). Nekad mora doći vreme za naplatu istih...Ako nebude moglo u parama može i u naturi ( industrija, nekretnine, zemlja...). Slobodno sam nastavi spisak...
 
Tačno...Al gledano sa aspekta globalne ekonomije najviše će profitirati oni koji imaju mnogo dolara i imaju mogućnost da kupuju američke državne obveznice ( konkretno Kina i Japan)...
Nešto slično onome što MMF pokušava ( i radi ) sa svojom monetarnom politikom to će uraditi i Kinezi i Japanci...Fakto će posedovati Ameriku ( kroz navedene obveznice). Nekad mora doći vreme za naplatu istih...Ako nebude moglo u parama može i u naturi ( industrija, nekretnine, zemlja...). Slobodno sam nastavi spisak...
Обвезнице се исплаћују опет у доларима, то је мртва трка папира и надмудривање ко ће кога, не знам да ли Кина и Јапан могу да поседују САД на тај начин, извесно је да могу да им пољуљају економију, а продаја ресурса нације свакако долази после тога, са или без обвезница, као што се нажалост дешава с нама.
 
ukoliko dolar ode odlaze i njihove obveznice - prosta prica.
chim se pojavi opasnost po stabilnost dolara (budzetski deficit i krpljenje istog stampanjem novca) investitori beze od americkih bondova i to se upravo sad i desava. kina kupuje sve manje i manje, ali postepeno da ne dovede svoje dolarske rezerve u pitanje.
zato se najednom i pojavio fed i odstampao pare iz vazduha da krpi budzet
u isto vreme investitori prelaze na zlato i otud cela ova prica
 
Poslednja izmena:
naravno, docice i momenat kad ce ameri da proglase default na svoj mamutski dug da bi mogli da se odbrane od nadolazecih kamata i novih zajmljenja. njihov dug je neodrziv i nema izgleda da ce da se smanji. u tom momentu ce reci aj da gi devalviramo, utrapimo stranim kreditorima 10-i deo od onog sto dugujemo i zavrsimo pricu.
sasvim moguce, al onda nek zaborave na imperiju koja ja izgradjena na dolaru, njihovoj jedinoj izvoznoj robi
 
Обвезнице се исплаћују опет у доларима, то је мртва трка папира и надмудривање ко ће кога, не знам да ли Кина и Јапан могу да поседују САД на тај начин, извесно је да могу да им пољуљају економију, а продаја ресурса нације свакако долази после тога, са или без обвезница, као што се нажалост дешава с нама.

Ako ja dobro znam, tj ako sam dobro informisan, garand bondova je država...Po nekom pravilu bi sve štampane obveznice trebalo da budu pokrivene bilo zlatom bilo dolarima, u šta čisto sumnjam. No netreba zaboraviti da ti bondovi sa sobom nose i određenu stpu interesa, tj kamate...:per:
Pre ili kasnije MORAJU se naplatiti...Ukoliko nema para, a ni zlata, sledeće su kao što ti reče državni resursi..Dakle nekretnine, i sva ostala imovina u vlasništvu Savezne administracije USA.
 
naravno, docice i momenat kad ce ameri da proglase default na svoj mamutski dug da bi mogli da se odbrane od nadolazecih kamata i novih zajmljenja. njihov dug je neodrziv i nema izgleda da ce da se smanji. u tom momentu ce reci aj da gi devalviramo, utrapimo stranim kreditorima 10-i deo od onog sto dugujemo i zavrsimo pricu.
sasvim moguce, al onda nek zaborave na imperiju koja ja izgradjena na dolaru, njihovoj jedinoj izvoznoj robi

Pa po meni taj scenario je malo realan...Neverujem da će to tek tako proći...Samim tim automatski bi bili devalvirani i svi dugovi prema MMF-u koje imaju ostale zemlje u svetu što bi dovelo do opšteg finansijskog kraha ( osim evro zone, ali i oni se posredno naslanjaju na dolar).
 
Ako ja dobro znam, tj ako sam dobro informisan, garand bondova je država...Po nekom pravilu bi sve štampane obveznice trebalo da budu pokrivene bilo zlatom bilo dolarima, u šta čisto sumnjam. No netreba zaboraviti da ti bondovi sa sobom nose i određenu stpu interesa, tj kamate...:per:
Pre ili kasnije MORAJU se naplatiti...Ukoliko nema para, a ni zlata, sledeće su kao što ti reče državni resursi..Dakle nekretnine, i sva ostala imovina u vlasništvu Savezne administracije USA.

pa jeste, ali ti ih kupujes u dolarima i daje ti se kamata u dolarima a garant toga je da ce dolar ostati jak, stabilan jer je sad jaka i stabilna.
to je sve manje i manje slucaj.

moze da se desi da neko ko drzi obveznice na kraju dobije deseti deo od onog sto je ulozio.
mozda ce tad biti vreme da se kupuju obveznice jer ce se kad tad privreda SAd oporaviti do nekog nivoa pa ce obveznice vise da vrede, ali to su neka daleka vremena, rizik je veliki.
 
Gotovi su,pogotovu kada to prognoziraju Krstaricini ekonomski strucnjaci...jos samo da svercer iz N.Pazara to definitivno potvrdi :lol:

Pa kolega, zašto se i vi ne uključite u diskusiju, nego sa idiotskim upadicama uporno pokazujete svoje neznanje?
Ako imate nešto pametno da kažete, slobodno recite.
Ako je svrha da otipkate nešto i postujete, aj i to da razumem...Al nema potrebe da mlatite ko **** po samaru...Zaboleće vas glavica...
 
pa jeste, ali ti ih kupujes u dolarima i daje ti se kamata u dolarima a garant toga je da ce dolar ostati jak, stabilan jer je sad jaka i stabilna.
to je sve manje i manje slucaj.

moze da se desi da neko ko drzi obveznice na kraju dobije deseti deo od onog sto je ulozio.
mozda ce tad biti vreme da se kupuju obveznice jer ce se kad tad privreda SAd oporaviti do nekog nivoa pa ce obveznice vise da vrede, ali to su neka daleka vremena, rizik je veliki.

Stoji..Al ajde da postavimo stvari ovako...Šta ako je ovo direktan odgvor velikih američkih poverilaca koji pokušavaju da prekomernim obaranjem vrednosti dolara ( ulazeći svesno u rizik da će pretrpeti gubitak) uđu putem posedovanja bilo imovine, bilo industrije u SAD i na taj način direktno utiču na USA ekonomiju?
 
Pa po meni taj scenario je malo realan...Neverujem da će to tek tako proći...Samim tim automatski bi bili devalvirani i svi dugovi prema MMF-u koje imaju ostale zemlje u svetu što bi dovelo do opšteg finansijskog kraha ( osim evro zone, ali i oni se posredno naslanjaju na dolar).

kako ce da krpe budzetski deficit? servisiraju mamutski dug?
neke pare moraju da udju tu i zakrpe rupe, odakle?
kinezi ne mogu vise, ostali takodje.

mislim, koji je izlaz nego ovo sto fed radi upravo sad?
stampa i obezvredjuje dolar?

pazi, dolar nije ko svaka valuta, to je rezervna svetska valuta. ukoliko fed odluci da devalvira dolar za 10%, on ce da devalvira 90%, to ce biti lavina, free fall dan pre najave o devalvaciji.

ne moze im ni bog otac pomoci
 
Stoji..Al ajde da postavimo stvari ovako...Šta ako je ovo direktan odgvor velikih američkih poverilaca koji pokušavaju da prekomernim obaranjem vrednosti dolara ( ulazeći svesno u rizik da će pretrpeti gubitak) uđu putem posedovanja bilo imovine, bilo industrije u SAD i na taj način direktno utiču na USA ekonomiju?

pa mozda je i to, ali budzetski deficit i dug su ogromni, drzava treba novac da prezivi a novca nema ni od kineza i sta drugo da rade nego da stampaju - rezultate vidis gore na chartovima - market odgovara zustro
 
Ako ja dobro znam, tj ako sam dobro informisan, garand bondova je država...Po nekom pravilu bi sve štampane obveznice trebalo da budu pokrivene bilo zlatom bilo dolarima, u šta čisto sumnjam. No netreba zaboraviti da ti bondovi sa sobom nose i određenu stpu interesa, tj kamate...:per:
Pre ili kasnije MORAJU se naplatiti...Ukoliko nema para, a ni zlata, sledeće su kao što ti reče državni resursi..Dakle nekretnine, i sva ostala imovina u vlasništvu Savezne administracije USA.
Гарант обвезница је искључиво држава и обвезнице купују искључиво они који имају поверења у државу и њену економију. Исплаћивање државних обвезница се врши и валути, мотив за куповину је камата, тј. добит у изгледу, инфлација и штапмање валуте могу хируршки прецизно повећати или смањити ту добит, или је чак одвести у минус. Наравно, свака од тих опција има своје реперкусије на даље понашање тржишта хартија од вредности.
Једном речју, непрестана вртешка...
 

Back
Top