Farbanje jaja????

Zasto pravoslavni i katolicki vernici farbaju jaja za uskrs, kada se zna da je to paganski obicaj? I kakve veze to ima sto je Koka snela crveno jaje?

Ne radi se o tome da li je paganski običaj, već se radi o tome da je to jedan Ljubavlju(čitaj Bogom) nadahnut običaj, kome se mala deca naročito raduju. Da je samo zbog toga, zavređuje poštovanje, a nije samo zbog toga, jer se tom prazniku jednako raduju i mnoga velika deca.
 
Ne radi se o tome da li je paganski običaj, već se radi o tome da je to jedan Ljubavlju(čitaj Bogom) nadahnut običaj, kome se mala deca naročito raduju. Da je samo zbog toga, zavređuje poštovanje, a nije samo zbog toga, jer se tom prazniku jednako raduju i mnoga velika deca.

Ali onda taj čin ne bi trebao imati veze sa praznikom i samom crkvom! Ako je samo radost dece u pitanju onda zasto se ne cini neki drugi dan, ili vise puta godisnje? I kakva je to glupost da se jedno jaje ostavlja do sledece godine?
 
Ali onda taj čin ne bi trebao imati veze sa praznikom i samom crkvom!

Ako je praznik nadahnut Ljubavlju(Bogom), onda ima veze sa Hramom Božijim, tj. Crkvom.

Ako je samo radost dece u pitanju onda zasto se ne cini neki drugi dan, ili vise puta godisnje? I kakva je to glupost da se jedno jaje ostavlja do sledece godine?

Treba imati pravu meru u svemu.
I trešnja cveta samo jednom godišnje, iako je cvet trešnjin izuzetno lep i mirisan.

I kakva je to glupost da se jedno jaje ostavlja do sledece godine?

Pa eto, neko ostavlja.
A kada bi ljudi, vodeći se Tvojom mišlju, izbacili sve male sitnice, koje su sporne, a koje im boje život, šta bi od života ostalo?
 
Poslednja izmena:
Da li znate da obojena jaja, u misticnim obredima starog Vavilona, imaju odredenu ulogu, baš kao i u današnjem vaskršnjem slavlju? Eto još jednog paganskog obicaja! Edvard Dejvis, u svojoj knjizi "Mitologija i obredi britanskih Druida" piše da su stari Druidi svuda nosili jaja sa sobom, pošto je to sveta amajlija njihovog idolopoklonickog reda. Jaja su svetinja kod mnogih drevnih civilizacija i sastavni deo religijskih ceremonija starih Egipcana i naroda sa Bliskog istoka. Džejms Bronvik piše:

"Jaja su se kacila u egipatske hramove. Bunsen skrece pažnju na svetovno jaje, simbol bujnog života koji izvire iz usta velikog boga egipatske zemlje.

Venus Ištar izlegla se iz misticnog vavilonskog jajeta koje je palo sa neba u reku Eufrat. Ofarbana jaja predstavljala su sveti uskršnji prinos u Egiptu. Isti obicaj održao se do današnjeg dana u Kini i Evropi. Uskrs ili prolece slavio se u cast preporoda neba i zemlje" ("Egipatska verovanja i savremena misao", str. 211-212).

Zašto ljudi, koji za sebe veruju da su hrišcani, farbaju jaja na Uskrs? Da li to cine pod pretpostavkom da Biblija nalaže ili zapoveda takav bezbožni obicaj? U Novom Zavetu nema ni spomena o farbanju jaja za Uskrs! Izvesno je da Hristos nije uveo takav obicaj. Apostoli i prvi hrišcani nisu cinili išta što bi nalicilo na takvu praksu. Zašto onda upražnjavati takav obicaj u današnje vreme? Zašto slediti paganizam, dok istovremeno pokušavate sebe da ubedite da ste hrišcanin, kada je vec sam Bog nazvao takve obicaje "gadovima"!?

Paganska boginja Ištar

Na engleskom se Uskrs kaže "Easter". Ljudi ciji je to maternji jezik su navedeni da misle kako ta rec znaci "vaskrsenje Hristovo"! Vec 1600 godina ceo svet uci kako je Isus ustao iz mrtvih u nedelju ujutru. To je samo jedna od bajki na koje apostol Pavle upozorava citaoce Novog Zaveta. Isus nije vaskrsao u nedelju! "Easter" je malcice izmenjena engleska verzija za ime stare asirsko - vavilonske boginje Ištar koja potice iz drevne teutonske mitologije, u kojoj je poznata kao "Ostern". Fenicani su je zvali Astarte, a u srpskom prevodu Starog Zaveta ova paganska boginja se spominje pod imenom "Astarota". Astarota (Ištar) je mitološka supruga boga sunca - Vala. Svevišnji Bog je u Bibliji (Starom Zavetu) proglasio kult boga Vala za najodvratniji paganski idolopoklonicki obicaj! "Webster Dictionary", najpopularniji leksikon na engleskom jeziku, jasno otkriva da pojam "Easter" ima pagansko poreklo.


Haldejska pozadina Uskrsa

Aleksandar Hislop u knjizi "Dva Vavilona" kaže: "Uskrsu na samom njegovom celu piše haldejsko poreklo. Uskrs ("Easter") je glavom i bradom Astarota, a to je jedna od titula boginje Beltis, carice nebeske..." (str. 103).

Drevni narodi su nadevali razlicita imena istim paganskim božanstvima. Fenicani su tu boginju zvali Astarota. Ista se pojavljuje pod imenom "Ištar" na spomenicima iz stare asirske prestonice Ninive koje je otkrio Lajard prilikom arheoloških iskopavanja (Ostin Lajard, "Niniva i Vavilon", tom II, str. 629). Bog Val (spomenut u Starom Zavetu), poznat je i po imenu "Moloh". Vecni Bog je osudio cara Solomuna zbog prinošenja žrtava Molohu i drugim paganskim bogovima (Prva Knjiga o carevima 11:1-11, narocito 7. stih gde je Moloh nazvan "gadom"). Zbog toga je Solomunovom sinu bilo oduzeto izraelsko carstvo.

Val - olicenje sunca - je glavno božanstvo u drevnom haldejskom idolopoklonickom sistemu obožavanja sunca, a Astarota je njegova pratilja, to jest žena. Hislop piše: "Festival poznat kao Uskrs, o kome piše 'Istorija Crkve', u trecem i cetvrtom veku prilicno se razlikovao od ovog koji danas slave rimska i protestantske crkve. U to vreme ovaj praznik nije bio poznat po imenu koje bi ukazivalo na boginju Ištar ili vaskrsnuce boga sunca, vec su ga zvali - Pasha! Mnogi koji ispovedahu hrišcansku religiju svetkovali su Pashu od najranije pojave hrišcanstva. U pocetku, Pasha se slavila kada i jevrejski Pesah - dan kada je raspet Hristos
 
Фарбање јаја јесте донешено из паганства, тј, из окултних "религија"(на којима данас почива окултна теорија еволуције и великог пракса да је све настало експлозијом из "космичког јајета"). Али, шта ћеш...Нико није савршен, а свештенство је попуштало залуталом и неуком народу , па пошто нису могли да избаце тај пагански обичај, онда су га преусмирили на васкрсење и Месију.

Није то највећи проблем. Имамо већих, као што је непоштовање брака, хомосексуализам и др.
 
Фарбање јаја јесте донешено из паганства, тј, из окултних "религија"(на којима данас почива окултна теорија еволуције и великог пракса да је све настало експлозијом из "космичког јајета"). Али, шта ћеш...Нико није савршен, а свештенство је попуштало залуталом и неуком народу , па пошто нису могли да избаце тај пагански обичај, онда су га преусмирили на васкрсење и Месију.

Није то највећи проблем. Имамо већих, као што је непоштовање брака, хомосексуализам и др.

Tako je! Ali zasto to sada ne promene?
 
Kakve veze ima što je paganski, kada je Ljubavlju(čitaj Bogom) nadahnut?
Ili Ti misliš da se mala deca ne raduju uskršnjim običajima?
Kako mozes tako pogresno da rezonujes....???
Sve sto nije Bog zakonom dao, je protiv njega...

Pa i blud je mnogima veseo dogadjaj, tako i duhovni blud...
A deca se raduju onome cemu ih roditelji nauce...
 
Kako mozes tako pogresno da rezonujes....???
Sve sto nije Bog zakonom dao, je protiv njega...

Zar dečije radosti nisu date zakonom i poretkom Božijim?

Pa i blud je mnogima veseo dogadjaj, tako i duhovni blud...

Daleko Ti lepa kuća, kada porediš dečije radosti i blud.

A deca se raduju onome cemu ih roditelji nauce...

Naopako.
Roditelji se raduju onome, čemu ih mala deca nauče.
 
Zar dečije radosti nisu date zakonom i poretkom Božijim?



Daleko Ti lepa kuća, kada porediš dečije radosti i blud.



Naopako.
Roditelji se raduju onome, čemu ih mala deca nauče.

Nisu.
Nije.
Ne.

Biblija kaze da je detutu uz srce privezano bezumlje...

Odakle ti to da dete boje zna od odrasle osobe?
Zna onoliko koliko ga roditelji pouce...

Ako ga roditelj ineispravno vaspitaju ono ce se radovati neispravnim stvarima.
 
Kirst je sloboda a ne vezanost za neka pravila ILI ZABRANE
Nema više tu ne jedi ili ne pij ili ne diraj ovo ili ono ili da vas neko kori za neke blagdane.
To su ostatci Judejskih starozevjetnih porobljivanja ljudi propisima.
Tako i ove snage koje djelujuju protiv Krista koji je sloboda žele da ljude vrate u staro doba Mojsijevih 400 i nešto zakona koje za današnje vrijeme su kao i preći iz topla doma kuće u hladnu pećinu gdje su naši pReci obitavali.
To je imalo svoje doba i prošlost je .
Ili nije???
 
Poslednja izmena:
Biblija kaze da je detutu uz srce privezano bezumlje...

Biblija kaže i: koji se ne ponizi poput malog deteta, neće videti carstva Božijeg, a to ne znači da čovek treba da postane bezumnik.
Pokušaj opet, možeš Ti i bolje.

Odakle ti to da dete boje zna od odrasle osobe?

Upravo odande odakle su sasvim mala deca u Carstvu Božijem, što se ne može reći za svu veliku, odraslu decu.
A Ti misliš da onaj, koji je sigurno u Carstvu Boćijem, manje zna od onoga, koji je možda u Carstvu Božijem?

Zna onoliko koliko ga roditelji pouce...

Naopako.
Roditelj zna koliko ga malo dete pouči svojom čistom, neiskvarenom dušom.
Zar nije najveći u Carstvu Božijem onaj, koji je najmanji?
Zar najveći u Carstvu Božijem ne zna najviše?

Ako ga roditelj ineispravno vaspitaju ono ce se radovati neispravnim stvarima.

Uskršnje dečije radosti su sasvim bezazlene.
Dakle, kada je nešto bezazleno, onda nema govora o neispravnim stvarima.
 
Biblija kaže i: koji se ne ponizi poput malog deteta, neće videti carstva Božijeg, a to ne znači da čovek treba da postane bezumnik.
Pokušaj opet, možeš Ti i bolje.



Upravo odande odakle su sasvim mala deca u Carstvu Božijem, što se ne može reći za svu veliku, odraslu decu.
A Ti misliš da onaj, koji je sigurno u Carstvu Boćijem, manje zna od onoga, koji je možda u Carstvu Božijem?



Naopako.
Roditelj zna koliko ga malo dete pouči svojom čistom, neiskvarenom dušom.
Zar nije najveći u Carstvu Božijem onaj, koji je najmanji?
Zar najveći u Carstvu Božijem ne zna najviše?



Uskršnje dečije radosti su sasvim bezazlene.
Dakle, kada je nešto bezazleno, onda nema govora o neispravnim stvarima.
Da ko se ponizi poput deteta u smislu da treba imati poniznost...
Jer su deca ponizna prirodno...

Ne znaci da su sva deca u carstvu to pogresno shvatas...

Ne moze dete znati bolje jer nema razuma dovoljno...
 
Da ko se ponizi poput deteta u smislu da treba imati poniznost...
Jer su deca ponizna prirodno...

Ta dečija poniznost nije sama za sebe, već ona prati dušu dečiju.
Dečija poniznost je, dakle, slika duše dečije.
Jer mala deca, koja su spontano ponizna, ne foliraju se, kao što bi mogao da se folira neki veliki gilipter/ica, glumeći poniznost.
Dakle, razlika je u suštini.

Ne znaci da su sva deca u carstvu to pogresno shvatas...

Sva mala deca su u Carstvu Božijem i to je zakon i poredak.
Čovek se vremenom kvari, kao što se i plod jabuke ili kruške vremenom kvari.

Ne moze dete znati bolje jer nema razuma dovoljno...

Čudno, zaista, da neko bez razuma može tako brzo da uči i spoznaje.
A ko je sposobniji od malog deteta, da uči i spoznaje?
 
Poniznost se zna sta je.

da li dete od 5 god moze da razume Bibliju? ne moze...
A covek od 30 god moze...

Znaci dete nema dovoljno razuma da shvati mnoge stvari pa mu roditelj mora objasniti...

a nece sva deca u Bozje carstvo ...
Roditelji su odgovorni za decu pred Bogom...
 

Back
Top