Fama IT strucnjaka

Da, postoji fama IT struke, kao i fama ostalih struka koje su placene

od sudija, advokata, posebno doktora medicine, pa nekih ekonomskofinansijskih strucnjaka

itd.
ne citam patka, ali je verovatno u pravu kao i u ostalim strukama, najvise se vide lezilebovici

kao vrhunske figure struke, jer onaj ko zna i radi, nema vremena da sa drustvom smrce

po klubovima i trosi pare koje je zaradio na poslu.

A na poslu stalno i decenijama ima neki radnici koji rade za petoricu, jer ovi nemaju blage veze.

Znaci, uvek se pravi fama da se opravdaju velika trosenja "strucnjaka" kojima se diploma stancuje dok

jos piski po baki i deki. Onih 20% svakako nema snage da se brani i ispravlja krivu drinu.

- - - - - - - - - -

Da, postoji fama IT struke, kao i fama ostalih struka koje su placene

od sudija, advokata, posebno doktora medicine, pa nekih ekonomskofinansijskih strucnjaka

itd.
ne citam patka, ali je verovatno u pravu kao i u ostalim strukama, najvise se vide lezilebovici

kao vrhunske figure struke, jer onaj ko zna i radi, nema vremena da sa drustvom smrce

po klubovima i trosi pare koje je zaradio na poslu.

A na poslu stalno i decenijama ima neki radnici koji rade za petoricu, jer ovi nemaju blage veze.

Znaci, uvek se pravi fama da se opravdaju velika trosenja "strucnjaka" kojima se diploma stancuje dok

jos piski po baki i deki. Onih 20% svakako nema snage da se brani i ispravlja krivu drinu.
 
Od juče me vuče ...
... da ovde nešto napišem.

Moj sin je informatičar. Istovremeno je i odličan matematičar. Pa i fizičar. Tek je prešao dvadesetu, i nije više ovde; sad studira i živi, i živeće do daljeg u VB. Dva puta za redom bio je najbolji student univerziteta na kome studira. Na njihovoj je punoj stipendiji koja godišnje iznosi više desetina hiljada evra. U junu će završiti master, pa ide na doktorske. Svakog leta ima obaveznu praksu od tri meseca, i svaki put se firme polomiše oko njega da bi ga prodobili za tim.
Ono što sigurno znam - to je da u tim firmama vlada vrlo jak etički kodeks. Zapošljavaju se ljudi koji prođu temeljno psihološko profilisanje. A plate i uslovi su onakvi o kakvima mi ovde samo možemo da sanjamo. Sin je, zajedno sa još nekolicinom, hteo paralelno da studira i u Srbiji, pa su zamolili jedan fakultet za par informacija. Poslali su mejl pet ili šest puta, i nikada ih niko odavde nije udostojio odgovora. E zato se, između ostalog, neće vratiti - zbog arogantnih profesora i ostalih autoriteta-lezilebovića, kao i plemenskih i političkih veza.
Kada pogledaš nazive predmeta na njegovim studijama, treba ti rečnik i stručno tumačenje za svaku reč. Sigurna sam da to nije struka za mediokritete, niti struka za lenje.

E sad, može biti da nisam razumela temu. U svakom slučaju, idem da popijem kafu.

Samo da bude jasno ....
Ne postoji tema kod koje je opravdano zaobici neke manifestacije koje postoje u realu.
Iskaz te manifestacije ne treba biti naglasen kao lobiranje ili kao argument, ali nikad, iz mog ugla gledano , ne treba biti ni zaobidjen, ma koliko malo je u vezi sa temom , bar na prvi pogled.

U tom smislu nikako ne treba temu shvatiti kao spustanje IT strucnjaka...
Iako u samom tekstu Borcice ima i cuvenog fama fakulteta sa zapada, i nije to mali deo, ima i deo koje su posledice te fame.
Npr, eticki kodeks kod prvih u klasi na prestiznim fakultetima je da nikad nisu uhvaceni u muljazi u vezi znanja....NISU UHVACENI je najbitnije, a ne nisu radili.
Zapad tako napravi neke kapije kao kod slaloma, pa jeste najlakse da se prodje kao da regularno vozis slalom ali najisplativije je da odradis i muljazu.
Muljaze se svakodnevno desavaju i to bas od te nazovi elite u IT industriji.

Ali zar treba nazvati losim to sto fakulteti zbog prestiza insistiraju na tome da ono sto policiji nije bitno za osudu, npr uzete zvake u prodavnici kad je bio dete od 5 godina pa roditelj nije primetio i na kasi ispala frka, jeste bitno puritanskom fakultetu...zbog prestiza i novca i donacija i preterivanja koje im donosi kesh.

Ovde je u tekstu opisana nivelacija jedne struke...I svi bi rado da se okite tim epitetima.
Pa pogledajte sta rade nasi vlasnici IT firmi, pokusavaju da nakite svoje uspehe preko novcanih dilova koje su sklopili.
Jedan deo fame potice od repova i utiska koji ostave oni koji su stvarno klasa u svojoj struci...
Ne izvikani nego klasa.
Izvikani su uvek bolje preporuceni od klase...kao i u politici, najbolji politicari nisu najbolji resavaci problema, nego oni koji su najsladji prilikom uvlacenja ili im ljudi najvise duguju narocito oni koji su pocinili nesto krivicno ili prekrsajno...

Dakle ukratko postoje uspesi IT struke, to ne bi trebalo da dodje u pitanje...Tema to nije ni pokusala da negira...Struka kao struka, s tim sto vecim brojem radnika u toj industriji pada prosecan kvalitet radnika u toj industriji...to je valjda jasno ako je iz uskog visokoobrazovanog kruga presla u opstenarodnu struku.
Tema ipak dvostruko koristi rec fama.
Jedno je fama naroda prema radnicima u toj struci i samoj struci IT strucnjak i IT industrija....a to se vidi i po upotrebi reci strucnjak , retko cete cuti rec IT radnik.
Ili mislite da je to slucajnost...

Drugo je fama koju prolongiraju sami IT zaposleni ili je sire iz pocetne fame naroda prema IT...
Naravno cilj je prestiz i vece pare....
A i prikaz sebe kao iznadprosecnih...
U sustini svako moze biti IT radnik, uz najosnovnije koriscenje 2 path logike, vise od 2 ne treba...
Ono sto treba je psiha dinamike...jer onaj ko misli da ce za 5 godina biti na istom znanju potreban IT taj ne moze da radi u IT industriji.
Ovo donekle vuce na jednu novu stvar...biti IT mediokritet je mnogo isplativije i lakse psihi nego biti vrhunski IT strucnjak...

U IT se vidi ono nekadasnje SFRJ ponasanje prema talentima...
Ako hoces vrhunskog znalca, moras da formiras celu industriju oko njega...znaci mora mnogo toga da bude posveceno pravljenju uslova za talentovanog pojedinca da bi on funkcionisao.
U GB to postoji i prilicno je razvijeno....u svakom delu posla....Tamo od protoripa na crtezu do posiljke u metalu , leguri ili aluminijumu koja stize na adresu koju naznacite prodje 4h tj u roku od jednog radnog dana...
I nije inkubator u pitanju tj ne znate nijednu firmu i niste ranije radili sa njima.
Cik to probajte negde drugde u svetu....nigde toga nema vise...
Cak u Nemackoj treba vise dana, jer tamo je logika malo drugacija, na vise i na proizvodnju, dok inovacije drzi GB , bar po uslovima koje nudi.
Ali ne samo inovacije....cak i lager im je podlozan ovoj logici ugadjanja musteriji.
Ako se u icemu razlikuju studije knjigovodstva ovde, u EU i u GB to je u partnerstvu i u mnogo vise prisutnoj analizi lagera.

Srbija je odbacila sa namerom taj model pravljenja okruzenja za talente...i kasnije je odbacila i klastere kao model okruzenja za Nemacki model velike i obimne proizvodnje...trenutno su prilicno zainteresovani za malu porodicnu manufakturu krzljavog kvaliteta nesto na nivou Kine....
Tako da je smesno upotrebiti rec talenat u Srbiji.

Srbija se maksimalno prilagodila najnizem stalezu koji je ziveo na tlu SFRJ Srbije...
Seoskim jajarama i drkoshima iz MZ.....
Pazite kad je Dacic jos elita u ponasanju i sa pedigreom kontinuiteta jer dolazi iz nekog poznatog sela, zaboravio sam kog....
On stvarno zadovoljava sve uslove da je nosilac pedigrea tog sela....
Micunovic zadovoljava pedigre Beograda pa vi sad vidite izmedju kakvih pedigrea u javnosti mora da se barata...
Labus takodje Bg, a iako je Vu iz BG, to nije BG pedigre....mozda Kotez, posto mi to vuce na tu stranu, poznajem taj priBG pedigre...i strasno lice na VUa..

Ali ne bih ja temu bas strogo lokalizovao samo za Srbiju....a niti samo za top elitu....
Imace It itekako uticaj na obican zivot preko psiholoskih oticanja iz profesionalne deformacije..
 
ako se prica o prosecnom konzumeru plastike , obicnom coveku , sitnom malom pojedincu u gunguli zvanoj Svet


fama je u ogromnoj reklamnoj Masineriji ...... zar ne ?



nametnuta ogromna kolicina euforije kroz gigantsko propagiranje IT oblasti od strane raznoraznih kompanija podize veliku prasinu koja upada u oci obicnom coveku danas i od koje ne moze da se pobegne i izoluje nikako ..... a posto je obican covek neuk sto se tice IT on zapravo jednim uhom zeli onako mazohisticki da se opskrbl informacijama, prirodna znatizelja jeli, dok drugim uhom odbija materijal jer mu je zivot dovoljno iskomplikovan i bez IT , te se negde taj info talozi sve vise i vise u Umu bez obrade, istrazivanja, procesuiranja onog sta je ubaceno, a posto je prisutan je svakodnevni input propagande onda mu ona oblikuje programira stavove i misljenje vezano za buducnost ...

primer

...sad novi trend zaplasivanja mase materijalima poput -Vestacka inteligencija ce ti Sigurno uzeti posao i to za koju godinu ! !Ostaces bez posla mali covece ! !

...da li je to vreme zapravo blizu ili nije, te tako jedan prosecan konzumer plastike krene da sheruje svoje strahove koji se iz male grudve pretvore u lavinu i paniku ...uuuuu jbt pojesce nas masina... ajde da se nekako Prekvalifikujemo !

....a ista ta masinerija propagandna ispira ljudima mozgove kako ce da rade od kuce , iz udobne fotelje i uzimati cak 3 prosecne plate u Srbiji za samo godinu dana studiranja raznoraznih akademija, kurseva i sl....

nema tu fame oko IT "strucnjaka" , ima fame oko poslova koji pruza IT sektor , oko zarade od istog..... odnosno manipulacije okolnostima i vizijom o lagodnom zivotu zaradom i drzanje koraka sa modernim vremenima i trendovima i tehnologijom od strane te masivne gigantskee IT zveri koja prica svoju pricu malom coveku u uvce od cega se malom coveku vodica u unutrasnjem uhu zatalasa pa mu ravnoteza nije bas na mestu.....

taj digitalno neobrazovani "mali covek" danas ce vremenom , s obzirom da osnovci danas u skoli uce o IT , verovatno u buducnosti iznivelisati , odnosno postaviti stvari na svoja mesta tako sto ce prosecan, obican mali covek , biti vise edukovan u startu te mu nece niko majmunisati um ....

valjda je i to jedna od aspekta te fame ne znam....
 
nametnuta ogromna kolicina euforije kroz gigantsko propagiranje IT oblasti od strane raznoraznih kompanija podize veliku prasinu koja upada u oci obicnom coveku danas i od koje ne moze da se pobegne i izoluje nikako ..... a posto je obican covek neuk sto se tice IT on zapravo jednim uhom zeli onako mazohisticki da se opskrbl informacijama, prirodna znatizelja jeli, dok drugim uhom odbija materijal jer mu je zivot dovoljno iskomplikovan i bez IT , te se negde taj info talozi sve vise i vise u Umu bez obrade, istrazivanja, procesuiranja onog sta je ubaceno, a posto je prisutan je svakodnevni input propagande onda mu ona oblikuje programira stavove i misljenje vezano za buducnost ...
Ovo bih zadrzao kao dobar i jednostavan iskaz sadasnjosti nevezano za temu, a bice jos vise ispoljeno u buducnosti...
Prezasicenje informacijama a istovremeno alavost malog coveka da bude deo toga....
 
A malo me nasmejao na neki nacin predstavljen model razmisljanja malog coveka...

Mali covek uzme za primer platu od najplacenijeg IT coveka i raspolozenje najblizeg mu IT coveka, i rad najlenijeg it coveka kojeg zna i sve to spoji u jednu osobu.
Tako dobija sretnog , odmornog, placenog , opsteobrazovanog i malo sati zauzetog coveka IT strucnjaka...koji sve vadi iz prsta...
Ah da, preleti rukama preko tastature i za 2 min filma dobijes kod koji resava najslozeniji algoritam, simulira 1050x pametnijeg coveka od coveka (iz filma TRON 1982) i u novije vreme od firme koja je otvorena za 150e u trenutku mu firma vredi 1 milijarda dolara...
Dobro, treba nedelju dana da se procuje da je potrosio tih 10min za pisanje programa jer nije sve bas htelo iz prve da proradi...
 
Ne preteruj patak... IT sektor je rasiren i ima gomila poslova koji se rade crnacki...onda mnogo poslova gde je priprema duza nego sam rad...onda, ima poslova gde je pored pritiska da se nesto uradi javlja i dugotrajan psiholoski pritisak koncentracije...tako da je to posao kao svaki drugi placen posao.
 
Tebi nesto u glavi puno luta ovih dana....
Pa tema bas radi suprotno od toga sto ti mislis da radi...Ne unizava profesiju ni programera ni projektanta ni administratora ni developera niti ijednog IT dela vec ih tretira kao normalan posao sa svojim specificnostima bez ikakve kvalifikacije koju inace bas drugi dopisuju.
Druga stvar je sta radi menadzment kad je u pitanju neki deo , da li ga isto postuje ili ne...da li uopste shvata vaznost necega dok se ne desi zloupotreba ili upad...
Najjednostavnije je reci ko jos radi backup u obicnim firmama i ko ima pristojnu servisnu podrsku a da nije milionskih troskova...
 
A malo me nasmejao na neki nacin predstavljen model razmisljanja malog coveka... Mali covek uzme za primer platu od najplacenijeg IT coveka i raspolozenje najblizeg mu IT coveka, i rad najlenijeg it coveka kojeg zna i sve to spoji u jednu osobu. Tako dobija sretnog , odmornog, placenog , opsteobrazovanog i malo sati zauzetog coveka IT strucnjaka...koji sve vadi iz prsta... Ah da, preleti rukama preko tastature i za 2 min filma dobijes kod koji resava najslozeniji algoritam, simulira 1050x pametnijeg coveka od coveka (iz filma TRON 1982) i u novije vreme od firme koja je otvorena za 150e u trenutku mu firma vredi 1 milijarda dolara... Dobro, treba nedelju dana da se procuje da je potrosio tih 10min za pisanje programa jer nije sve bas htelo iz prve da proradi...
Sorry, ti si govorio kako mali covek to vidi, a ja sam razumeo da pises o struci....
 
Inace ova tema nije uopste postavljena da bi spustala IT inzenjere, nego pored dizanja fame koja ipak donosi neke negativnosti IT struci kad se spreze narod i menadzeri i kapital...tu dolaze i nove promene i novo digitalno drustvo sto je jako opasno uz famu o IT...

Novac nece biti papirni , dokumenti nece biti papirni, a jos ne postoje toliko savesne metode da se ne radi operator, admin ispravka...
Npr , evo kupio nesto u gigatronu, imaju program registrovanja, ali mi ne radi sifra, VIP mi zbog necega stavio no sms na korisnickom profilu od pocetka i onda ne mogu da koristim cak ni sistemske SMS poruke, ono sto saljes da bi dobio info od sistema npr 987 ili 100 ili 977 itd...
Kod Vipa to cak i ne mozes da ispravis dok ne nazoves sa drugog vip broja jer je sva podrska onphone a nista nije filijala ili online.
Sve su to katastrofalne greske interfejsa i samog programa i to NE SME da se desava..
Niti smeju da se desavaju konacne verzije softvera gde neka radnja moze samo tako sto se admin ili op loguju i onda vruce ispravljaju neku vrednost bilo da je value ili reg.

A uz ovakvo stanje to ide na gore, iako svima izgleda da je isto ili ide na bolje, zato sto nisu od pocetka u IT grani...
Utisak napredovanja se dobija kad ti krenes u isto vreme kao i neka tehnologija pa onda gledas kako se lece ili forsiraju odredjena resenja..
Zato npr ceo net je nabedjen da nesto zna a supalj...
To sam vec opisivao u dva posta kad sam imao nekih ideja ili problema i postavim pitanje na strucnim forumima i dobijam odgovore da je to nemoguce odraditi, a em je bilo moguce em znam da je moguce, ali strucnjaci iz IT su sigurni da je to nemoguce...
Ili u hardware delu, kazem ja hardwerasu da imam raid karticu koja kad se utakne u slot dize se pre BIOSa same MBD, nasta on meni to je nemoguce...
E sad, teorijski kako sam ja ucio kad sam bio mali , to jeste tacno da je on u pravu , ali ja gledam kako radi uredjaj i prepoznajem sta se desava i dzabe....
Njih 30 najvecih strucnjaka u to vreme u Srbiji se smeju i rugaju , bas kao na forumu vi sto znate....
I jednom se desi jedan od njih mi ucinio pa me vozio kuci i ja kazem upadaj da ti pokazem ko je stariji pci karta ili bios...
I on vidi i ne veruje, ali je tako...

Sve je to posledica samonabedjenja jer skoro svaki IT radnik ulazi u pricu u jednom trenutku i onda se drzi grane a ta grana se sablonizuje i po njemu usavrsava i onda ga ponese ta sablonizacija ili modernizacija, pa zaboravi da postoji i ostalo ...

Ali zato kad pronadjem neko lako resenje u IT , a inace je jako vazno i bitno , ne mogu da ga prodam ni za 10e laicima u Srbiji kojima bi najvise i koristilo...
Bolje veliki paket softwarea ili tri koji se dopunjuju nego da im neko odradi za 5 min resenje tog problema...
Vise se veruje kabastom softwareu nego par reg promena...
Logika , taj software kosta par hiljada dolara a ja ga instaliram za dz, a ovaj hoce da mi uzme 10e za nesto sto kaze da vredi 50e a verovatno negde moze da se nadje za 0e...

Okrenutost za parama postoji i kod IT radnika i kod naroda koji koriste i placaju IT usluge...
Zato je jako opasno postojanje fame...
 
Fama sigurnosti.....

Omiljena fama kod IT radnika.a i prostor za manipulaciju.
Kod vecine IT radnika sam primetio tendenciju da zele da imaju backdoor, tj da imaju ulaz u sistem koji nije nadgledan niti ostavlja trag.
Sa druge strane se zalazu za kao neku vecu sigurnost....
Jedno vreme svi programeri po Srbiji su ugradjivali backdoor u svoje programe jer su ih privatnici muzli pa nece da im plate po instalaciji, a nece ni pre instalacije.
Ulaskom u velike firme to ne prestaje...
Iako se kod nadgleda, uvek ponegde prodje backdoor kao prvo.
Kao drugo sama firma ugradjuje sebi backdoor koji opravdavaju ili servisnom podrskom ili raznim drugim objasnjenjima.
Npr google i cuveni 1e100.net domen, koji kao predstavlja zelju googla da spreci da vas neko fishuje ili da vam ocita vase licne informacije...
A ovamo salje sve linkove i posecene lokacije , iskljucili tu opciju ili ne, blokirali sa nekim firewallom ili ne...
Tu su jos i neki povezani cloud servisi aws npr, koji su preko drugih kompanija stalno u toku sa vasim net kontaktima i sa sadrzajem cak..

Tendencija opsesivnosti prema kontroli , mada to meni ne izgleda kao teznja ka kontroli nego kao teznja ka poznavanju svih informacija o cilju se prenosi i na zivot...
I siri se lancano...
Skoro da ne mozete naci net korisnicu a da nije opsesivni freak koji bi da izvlaci sve info o npr momku pa da se igra sherklokinje holmes...
IT radnici to u proseku 50% , mozda i vise ali nisam upucen , rade neprimetno...
Kod mladjih cesto vidim da im je na racunaru instaliran keylogger, ne zbog sebe nego da bi povatali sifre devojcica koje prespavaju pa se loguju i citaju mail, posle ih spijuniraju..
Slicno se desava i kod zena...
Mene je prvo cudilo zasto me devojke sa cudjenjem pitaju kako mogu da 7 dana uopste ne odem na net.
Jednostavno facebook sam otpisao , mnogo trosi neta, gmail moze da ceka, nemam potrebe da ikoga preko neta kontaktiram i onda sta cu na netu.
A kad radim na netu, moj browser ima otvorenih preko 2000 tabova , rekord mi je 3800, i svi su oni zbog neceg otvoreni, a koji god protok da imam bice pojeden.
Ali zato nadjem i minimalni trag od onog sto trazim...

Privatnost npr mene ne interesuje ali znam da se moze mnogo znati samo npr iz vaseg listinga telefona...
Mogu tacno da znam vase raspolozenje, jacinu emotivne veze, ucestanost seksa , sve to na osnovu liste poziva sa vaseg telefona.
Samo sam se jednom igrao da li je to sve tako mocno i stvarno je moguce sve znati samo na osnovu listinga telefona, a sad da vam ne otkrivam kako je moguce doci do listinga vaseg jednog ili svih telefona...

Kako se u opstoj armosferi prismotre moze racunati na nezloupotrebu kad same software kompanije ili bilo koji drugi IT sektor stalno umuvavaju rupe i elemente prismotre. Slicno je i kod politicara i zakona...
Skoro svaki zakon, ili bolje da kazem svaki zakon koji je donesen posle 1988 je namerno menjan da ima vise rupa...
Nemoguce da su ljudi pre 1988 bili prosecno inteligentni a da svi posle toga u pravnoj struci ili politicari su toliko blentavi i priglupi...
Ali bas svaki zakon je prepun rupa, i to ne sitnih , nego za milionske zarade i pronevere...

Monetarni sistem, prepun rupa...gde god se okrenes ispada da je zakonom dozvoljeno razbiti jednu sitnu drzavicu poput Srbije ali se to ne cini jer bi neko mogao i da poveze ko je to ucinio, iako nije nista nelegalno...
Da li je nelegalno ako ja prodam milion evra deviza danas...?
A ako kupim milion deviza sutra?
A opet ako kupim neku robu i ne izbacim je na trziste poput Talesa iz stare grcke, danas mi preti presuda za privredni prestup izazivanje nestasice na trzistu...ili i ne znam kako se zove, niti znam u kom je to zakonu napisano , ali jajare ti se nakaleme...

I sve je tako i jeste i nije, sto je uzas prvo za inteligentnu osobu , drugo za dobronamernu osobu , jer je omoguceno pecanje u mutnom, a onda tu dolazi digitalizacija gde je sve to moguce i brze i u vecem obimu...
Kao deca kome dajes zolju da se igraju ....nema sanse da ne pritisne ono crveno dugme a onda ode zolja .....ili oroz ...

Da li je omocenje IT industrije vece od odgovornosti koju pokazuje....?
Jeste.
Da li je sposobnost IT radnika da sputaju svoje manire i propuste veca od potrebne samokontrole i sprecavanja teskih propusta i stete?
Nije , daleko je manja...

Da li postoji tendencija samoregulisanja kod IT radnika ili IT struke?
Ne, postoji ali ne u smislu krajnjeg rezultata nego u smislu kvaliteta proizvodnje i pojeftinjenja proizvodnje..
A stvarno su ekstremno razvijene metode nadgledanja i razvoja IT servisa ili softwarea ako vam je to lakse...

Na talasima fame se svasta desava.

- - - - - - - - - -

Usput od pre nekog vremena krstarica forum tj one vesti u zaglavlju i futeru sa sobom nose jako busan kod
 
Nema faxa koji ti garantuje uspjeh. Mnogi su i sa Kembridža ili Oxforda zavrsili kao alkoholicari...A mnogi su sa nasom gimnazijom jedni od najsposobnijih ljudi firmi u kojima rade... inostranih firmi ...
 
Poslednja izmena:
https://www.blic.rs/vesti/drustvo/srbiji-u-ovom-momentu-nedostaje-15000-it-strucnjaka/pg8gnxw

...kako ih fali kad su fakulteti puni? Jedini zakljucak je da osobe koje zavrsavaju ne znaju taj posao za koji se skoluju.

Ima tema na ekonomiji o tome...
Nasi mediji uopste nisu validni, tj spinuju i izmisljaju vesti i stanje.
Tako da kad neko otvori novu speditersku transportnu firmu onda ide serija clanaka u novinama kako fale vozaci...
A kad zatreba programera za sitne pare, onda ide serija clanaka da fale programeri...

Poznato je svuda u svetu da kad pogledas neki konkurs, obicno bude napisano toliko toga sto treba da se zna, da covek koji zna sve to nece raditi za manje od 5000e ili cak 10000e.
Ali to je takva praksa, pa onda prime one koji znaju samo tri od trideset stavki ali onih koje im trebaju.

To nije samo u IT, to je i u masinstvu , saobracaju i skoro svim inzenjerskim strukama...trazenje preko potrebe da bi upecao nesto...
A mozda je to i odgovor na moje ponasanje koje verovatno imaju i drugi, jer ja nema sanse da na konkursu koji trazi 20 vestina napisem svih 20 ili ako napisem da cu pristati da radim za platu koja je jednaka poznavanju 3 vestine...
A to obicno znaci da necu dobiti posao...
Izmedju toga da napises da znas 3 vestine i uzmes platu koja ide za to i da napises 10 vestina i da uzmes istu platu, vrlo cesto se isplati napisati samo 3 vestine...

Dobijes manju platu , status pocetnika ili mladjeg inzenjera i onda posmatras u kakvoj si firmi...
Ako se isplati , naglo ces nauciti sve nenapisane vestine, ako se ne isplati nego je gradjenje piramide i bicevi robova, onda ces ostati na tome sto znas i niko nece imati problema, a ni ti preopterecenja...

Ako se svi kriju iza birokratije, otezavajucih okolnosti i necega sto ne mogu da kontrolisu, to isto mora da ostane i radniku kao opcija...jeste nelogicno i glupo, ali je tako...
Nista se ne dobija ako ti izneses sve sto mozes , kao naivno malo dete, jer porastu ocekivanja a nista za tebe...
Oportunizam je fenomen koji treba dobro poznavati da bi se sa sto manje napora izbegavala negativna pozicija koju moze da stvori.

Menadzer i vodja grupe imaju svoje vizije i zahteve prema njima, pa izmedju njih u procepu i tvog dupeta u procepu, cik pogodi koga ce vise da zulja...
A vec sam naveo da je prosek intelektualnog u It industriji izuzetno nizak, dok je procenat obrazovanja u padu...

Spinovi u IT svetu su kao dobar dan, a mislim da se moze reci da je Microsoft to uveo sa svojim windowsima...
Pre toga su rokove odredjivali IT radnici i kad je spremno onda je tu blizu spremnog...
A prvi preemptive ciklus izdavanja softwarea je uradio MS sa svojim windowsima pa posle i ostalim softwareima...

Sarena laza i nasminkane dopola odradjene IT strukture...
Uz vazan detalj ugradjivanja sigurne zarade za developere.
Napalis seljake sta ce sve biti , ali ne kad kupe nego kasnije u zakrpama, i onda dobijes godinu dana vremena u odnosu na konkurenciju koja sigurno nije zavrsila sve za svoju ponudu a nisi ni ti ali si napricao kao da jesi i oni koji su kesirali znaju ili se nadaju da ce dobiti to...
I dan danas je lag 3 meseca, jer toliko treba da posle izlaska neceg novog prorade drajveri, da se ispeglaju velike greske i da sistem pocne da radi uz veliku pomoc vec naviknutog osoblja samog kupca...

Spin ide toliko da je vazniji od samog kvaliteta ili pruzenog...
Nesto od tih tenika je i donelo pojeftinjenje IT radne snage, jer je programiranje postalo brze i jednostavnije.
Nesto je i usporilo i zakomplikovalo posao jer je MS zeleo da drzi patente i licence na okruzenje i biblioteke.
Malo ljudi zna da preko 90% patenata na android drzi MS, tako ubirajuci vise nego proizvodjaci jeftinih procesora (koji nisu nimalo losi nego su iskorak hardwerasa da hoce odmah i sada najbrze i najjeftinije i tako je i nastao prodor).
MS je microsoft, cisto da ne bude zabune.

Nemoc borbe za opstanak sa velikima u IT industriji nije nepoznat, ne samo u PC user vodama nego i u mnogim drugim...
Cak je i ustaljen plan da novu ideju dovedu do prvog stupnja, tj do radne bete i onda prodaju kompaniju dok se investicije daju za ideju plus procenu vrednosti bete....
Naravno mali deo svega je novi software. Ima tu jos milion raznih polja i oblasti gde se radi IT...

Telekomunikacije nisu porpavke TELEvizora kako narod misli ili telefona , a vecina to misli..
Uostalom , ako probate danas da nadjete rezervne delove za fiksni telefon, prilicno cete se ubiti od trazenja, i to mozete naci samo neke delove. Slucajno mi u poseti dali telefon da im ispitam i popravim i ispalo zvucnik zvonce crklo, inace cest kvar, i tacno me gledali kao ludaka kad sam u prodavnicama elektronike i elektricnih delova trazio zvucnik zvonce.
Ali dobro nadje se u Nisu, a nisam siguran da ima toliko izbora u BG.

I tu polako dolazi do izranjanja sta je tok buducih vremena...
Ko ce odlucivati sta ide u paketu a sta ne, a vase je samo da stiklirate prilikom potpisivanja ugovora...
Neka zamisljena sloboda izbora nije branjena niti se danas brani pa ce biti pojedena.
 
1. Svi koji kritikuju Iz stručnjake, neka postanu to, pa će i oni dobro zaradjivati
2. Skoro ceo radni vek sam proveo kao programer i sistem inženjer na velikim mašinama
3. Plata dobra ali normalna
4. Na zapadu bi vredeo bar 10x više

Savet za mlade:
Dobitna kombinacija je
HTML +
SQL server


PS:
Apropo fakulteta i znanja:
Na faksu naučiš teoriju, ali ako ostaneš na tome
firmi valjaš samo koliko i dobar operater.

PPS:
I uvek ti šefuje neki pravnik ili ekonomista
koji o računarima nema pojma.
Ja sam imao sreću da me je direktor uvek slušao,
ali uz uslov:
Uvek sve u mom sektoru mora da radi.
Dakle, nema fiksno radno vreme, praznici i sl.
 
Poslednja izmena:

Back
Top