Фалсификовање историје, србофобија- Црна Гора забија нож у леђа Србији

Poruka
8.635
Скупштина Црне Горе изгласала окупацију од стране Србије 1918. године
Посланици у Скупштини Црне Горе усвојили су Закон о статусу потомака династије Петровић Његош. Гласало је 45 посланика, 40 је било за, три су била против, док су два посланика била уздржана.
Демократска народна партија је једина била против, док је Социјалистичка народна партија била уздржана.Посланици Покрета Европа сад, Демократске Црне Горе, Нове српске демократије, Бошњачке стране, као и посланик Хрватске Грађане иницијативе и Форца су подржали овај Закон.
Нови приједлог измјена Закона о статусу потомака династије Петровић Његош, који је ПЕС упутио у процедуру, потврђује да парламентарна већина стоји иза формулације да је Црна Гора 1918. била жртва насилне анексије. Тиме се Србија означава као окупаторска држава – политичка порука која удара директно на трећину грађана Црне Горе који се изјашњавају као Срби.
Подсјетимо, представници СНП-а су повукли амандман да се брише или измијени овај члан. Лидер ДНП, Милан Кнежевић је у оштрој полемици упозорио да је закон антисрпски и да га неће гласати:
“Кроз ове измјене и допуне само се додатно оснажава и потврђује гдје се Србија означава као окупаторска држава, злокрвна земља како ју је назвао Мило Ђукановић, и гдје Срби, којих има 33 одсто по посљедњем попису, бивају још једном означени као антидржавни елементи и непријатељи.”
Он је подсјетио на жртве српског народа у Колубари, на Церску битку, албанску голготу и Плаву гробницу, наглашавајући да Црна Гора једина на свијету свој нестанак из 1916. слави као слободу, а ослобођење из 1918. проглашава окупацијом од стране братске Србије.
Кнежевић је подсјетио и да су потомци Петровића у Краљевини СХС добили данашњих 100 милиона евра, куповали виле на Азурној обали и возили Бугатије, па иронично закључио:
“Ето каква је била та мрска и окупаторска Србија, која је у Скупштини Краљевине СХС додијелила данашњих 100 милиона евра потомцима династије Петровић.”
Његова порука је јасна: Црна Гора и Србија су једна фамилија, а озакоњивање термина окупације је удар на историјско братство.
“Срби, дигните главу горе и немојте да трпите ова понижења која нам из дана у дан приређују као да смо Курди. Ово је наша држава, ми смо је стварали.”
Питање одзвања: да ли ће се поједини и даље правдати да је “боље борити се за српски народ из институција”, док се у тим истим институцијама озакоњује историјска стигма?
Овим се парламентарна већина свјесно одлучила да потврди наратив о Србији као окупатору. Тиме шаље поруку да је спремна да прогута и озакони историјску стигму, док се представници српског народа у институцијама суочавају са питањем – шта је сљедеће што ће морати да прогутају?

https://www.politika.rs/scc/clanak/...ene-izmene-zakona-o-dinastiji-petrovic-njegos

https://www.rts.rs/vesti/region/5963161/crna-gora-njegos-petrovic.html

https://nistv.rs/skandal-u-podgoric...srbiju-oznacava-kao-okupatora-iz-1918-godine/

Ја искрено очекујем да ће они да заврше ко "Македонци" јер су им дражи Шиптари.





 
Poslednja izmena od moderatora:
Кад Шиптаре будемо истраживали ко Његош Србин, таман и пола црне горе да поделе братску судбу Шиптарску

Много се Шиптара тамо запатило, од Мила Усташе па до Кривокапића и Амфилохија, потуљених аутокефалијаша Црногорске Цркве
 
Svako bira svoj put... Kao kada teras zenu ili places pred njom, molis je da ne ode a ona onda jos vise inati se, tako isto i ovo, plac, pretnje, samo jos batine od strane beograda...
Ја сам радије за стварну окупацију :per:
 
Шта друго очекивати од антисрпске клике него да Србе прогласи окупаторима?
Прво су одвојили Црну Гору од Србије, потом су признали Косово,па гласали у УН за геноцид у Сребреници... (негде између су склопили и примирје са Јапаном те тако завршили стогодишњи рат са истим :mrgreen:)
Верујем да то и није последње што ће урадити против Србије.

Треба ли држава Србија да реагује на ово и, како? Ја мислим да треба , и то не неким глупим питањем Међународом суду правде...
 
Povlačenje srpske vojske preko Albanije tokom zime 1915/1916. godine omogućila je crnogorska vojska, koja je pružala ključnu odstupnicu.

Najznačajniji doprinos dala je crnogorska Sandžačka vojska koja je, pod komandom serdara Janka Vukotića, vodila presudne borbe na pravcu povlačenja.

Crnogorske trupe su mesecima držale front dug oko 145 km, štiteći pravce koji su iz Crne Gore vodili ka albanskoj obali.

Vrhunac odstupnice odigrao se na Badnji dan i Božić (6. i 7. januara 1916. godine) kod Mojkovca.

Crnogorci su zaustavili nadmoćniju ofanzivu, sprečivši neprijatelja da preseče „mojkovačka vrata“ i uništi srpsku vojsku u povlačenju

Zbog nemilosrdnih borbi i teških zimskih uslova, crnogorska vojska je pretrpela ogromne gubitke i faktički prestala da postoji, ali su njeni vojnici i narod direktno omogućili srpskim trupama da se bezbedno povuku.

Srbija im za ovo nikada nije bila zahvalna.
 
Poslednja izmena:
Revizija istorije je opasno propagandno oružje.
Nije za zanemariti.
Mislim sa istorijske tačke gledišta to apsolutno nema logike, ali je upakovano tako da ima.

Ускоро ће почети, к'о Шиптари на Космету, да затиру сва српса обележја...
 
Povlačenje srpske vojske preko Albanije tokom zime 1915/1916. godine omogućila je crnogorska vojska, koja je pružala ključnu odstupnicu.

Najznačajniji doprinos dala je crnogorska Sandžačka vojska koja je, pod komandom serdara Janka Vukotića, vodila presudne borbe na pravcu povlačenja.

Crnogorske trupe su mesecima držale front dug oko 145 km, štiteći pravce koji su iz Crne Gore vodili ka albanskoj obali.

Vrhunac odstupnice odigrao se na Badnji dan i Božić (6. i 7. januara 1916. godine) kod Mojkovca.

Crnogorci su zaustavili nadmoćniju ofanzivu, sprečivši neprijatelja da preseče „mojkovačka vrata“ i uništi srpsku vojsku u povlačenju

Zbog nemilosrdnih borbi i teških zimskih uslova, crnogorska vojska je pretrpela ogromne gubitke i faktički prestala da postoji, ali su njeni vojnici i narod direktno omogućili srpskim trupama da se bezbedno povuku.

Srbija ima za ovo nikada nije bila zahvalna.
На који начин је требала да буде захвална тачно? Одеш у круг двојке, има више ЦГ него ли Шумадинаца. Шта је Србија требало да уради?
 
Ускоро ће почети, к'о Шиптари на Космету, да затиру сва српса обележја...
Наравно, то нису Српске Цркве већ Православне, а Правослане су у ствари Црногорске.
 
Ma ko ih bre jebbe...A i ko nas jebbe, kad ne mozemo 50 godina da napravimo normalnu drzavu i postavimo normalnu vlast....Svaki dan na ovom Balkanu neka sizofrena cepanja...Ko da je bitno kakve poteze oni prave...Nebitni su sustinski.
Албанци зато ће да остваре Велику Албанију, а ми не можемо ни Србију у једном комаду да сачувамо. Луда кућа.
 
Албанци зато ће да остваре Велику Албанију, а ми не можемо ни Србију у једном комаду да сачувамо. Луда кућа.
Onu su za razliku od nas slozni i posveceni visem cilju i idealima. Ideali Srba su kladionica i pekara. Da ne pricamo o natalitetu...pogledaj evo kako mladi Srbi komentarisu zasto im ne pada na pamet da imaju decu:
https://www.reddit.com/r/AskSerbia/comments/1tvm9mz/ко_је_крив_за_низак_наталитет_у_србији/

Dakle ideali su iskljucivo komformisticko-materijalnog tipa. Vecna glad za materijalnim. Mozda je i kosmicki najpravednije da nas pobede.
 
Скупштина Црне Горе изгласала окупацију од стране Србије 1918. године
Посланици у Скупштини Црне Горе усвојили су Закон о статусу потомака династије Петровић Његош. Гласало је 45 посланика, 40 је било за, три су била против, док су два посланика била уздржана.
Демократска народна партија је једина била против, док је Социјалистичка народна партија била уздржана.Посланици Покрета Европа сад, Демократске Црне Горе, Нове српске демократије, Бошњачке стране, као и посланик Хрватске Грађане иницијативе и Форца су подржали овај Закон.
Нови приједлог измјена Закона о статусу потомака династије Петровић Његош, који је ПЕС упутио у процедуру, потврђује да парламентарна већина стоји иза формулације да је Црна Гора 1918. била жртва насилне анексије. Тиме се Србија означава као окупаторска држава – политичка порука која удара директно на трећину грађана Црне Горе који се изјашњавају као Срби.
Подсјетимо, представници СНП-а су повукли амандман да се брише или измијени овај члан. Лидер ДНП, Милан Кнежевић је у оштрој полемици упозорио да је закон антисрпски и да га неће гласати:
“Кроз ове измјене и допуне само се додатно оснажава и потврђује гдје се Србија означава као окупаторска држава, злокрвна земља како ју је назвао Мило Ђукановић, и гдје Срби, којих има 33 одсто по посљедњем попису, бивају још једном означени као антидржавни елементи и непријатељи.”
Он је подсјетио на жртве српског народа у Колубари, на Церску битку, албанску голготу и Плаву гробницу, наглашавајући да Црна Гора једина на свијету свој нестанак из 1916. слави као слободу, а ослобођење из 1918. проглашава окупацијом од стране братске Србије.
Кнежевић је подсјетио и да су потомци Петровића у Краљевини СХС добили данашњих 100 милиона евра, куповали виле на Азурној обали и возили Бугатије, па иронично закључио:
“Ето каква је била та мрска и окупаторска Србија, која је у Скупштини Краљевине СХС додијелила данашњих 100 милиона евра потомцима династије Петровић.”
Његова порука је јасна: Црна Гора и Србија су једна фамилија, а озакоњивање термина окупације је удар на историјско братство.
“Срби, дигните главу горе и немојте да трпите ова понижења која нам из дана у дан приређују као да смо Курди. Ово је наша држава, ми смо је стварали.”
Питање одзвања: да ли ће се поједини и даље правдати да је “боље борити се за српски народ из институција”, док се у тим истим институцијама озакоњује историјска стигма?
Овим се парламентарна већина свјесно одлучила да потврди наратив о Србији као окупатору. Тиме шаље поруку да је спремна да прогута и озакони историјску стигму, док се представници српског народа у институцијама суочавају са питањем – шта је сљедеће што ће морати да прогутају?
https://nistv.rs/skandal-u-podgoric...srbiju-oznacava-kao-okupatora-iz-1918-godine/

Ја искрено очекујем да ће они да заврше ко "Македонци" јер су им дражи Шиптари.

Oni su prodali se i prekrstili nikada se vise ne mogu oprati i bice sve gori i gori ljudi iz generacije u generaciju
 
Скупштина Црне Горе изгласала окупацију од стране Србије 1918. године
Посланици у Скупштини Црне Горе усвојили су Закон о статусу потомака династије Петровић Његош. Гласало је 45 посланика, 40 је било за, три су била против, док су два посланика била уздржана.
Демократска народна партија је једина била против, док је Социјалистичка народна партија била уздржана.Посланици Покрета Европа сад, Демократске Црне Горе, Нове српске демократије, Бошњачке стране, као и посланик Хрватске Грађане иницијативе и Форца су подржали овај Закон.
Нови приједлог измјена Закона о статусу потомака династије Петровић Његош, који је ПЕС упутио у процедуру, потврђује да парламентарна већина стоји иза формулације да је Црна Гора 1918. била жртва насилне анексије. Тиме се Србија означава као окупаторска држава – политичка порука која удара директно на трећину грађана Црне Горе који се изјашњавају као Срби.
Подсјетимо, представници СНП-а су повукли амандман да се брише или измијени овај члан. Лидер ДНП, Милан Кнежевић је у оштрој полемици упозорио да је закон антисрпски и да га неће гласати:
“Кроз ове измјене и допуне само се додатно оснажава и потврђује гдје се Србија означава као окупаторска држава, злокрвна земља како ју је назвао Мило Ђукановић, и гдје Срби, којих има 33 одсто по посљедњем попису, бивају још једном означени као антидржавни елементи и непријатељи.”
Он је подсјетио на жртве српског народа у Колубари, на Церску битку, албанску голготу и Плаву гробницу, наглашавајући да Црна Гора једина на свијету свој нестанак из 1916. слави као слободу, а ослобођење из 1918. проглашава окупацијом од стране братске Србије.
Кнежевић је подсјетио и да су потомци Петровића у Краљевини СХС добили данашњих 100 милиона евра, куповали виле на Азурној обали и возили Бугатије, па иронично закључио:
“Ето каква је била та мрска и окупаторска Србија, која је у Скупштини Краљевине СХС додијелила данашњих 100 милиона евра потомцима династије Петровић.”
Његова порука је јасна: Црна Гора и Србија су једна фамилија, а озакоњивање термина окупације је удар на историјско братство.
“Срби, дигните главу горе и немојте да трпите ова понижења која нам из дана у дан приређују као да смо Курди. Ово је наша држава, ми смо је стварали.”
Питање одзвања: да ли ће се поједини и даље правдати да је “боље борити се за српски народ из институција”, док се у тим истим институцијама озакоњује историјска стигма?
Овим се парламентарна већина свјесно одлучила да потврди наратив о Србији као окупатору. Тиме шаље поруку да је спремна да прогута и озакони историјску стигму, док се представници српског народа у институцијама суочавају са питањем – шта је сљедеће што ће морати да прогутају?
https://nistv.rs/skandal-u-podgoric...srbiju-oznacava-kao-okupatora-iz-1918-godine/

Ја искрено очекујем да ће они да заврше ко "Македонци" јер су им дражи Шиптари.
Od te trećine, 75% glasa za ove partije što su podržale zakon.

Osta Pipun jedina nada srpskog sveta u CG. Kakav svet takav promoter :lol:

Inače bez brige, bili i jesmo braća , kad se Srbija jednom reši radikalštine vraćamo se gde smo bili do 1918 i raznih Aleksandara, rođena braća svako u svojoj kući. Do tada mora sanitarni otklon jbg. Razumem braćo. Podržavam :heart:
 
Od te trećine, 75% glasa za ove partije što su podržale zakon.

Osta Pipun jedina nada srpskog sveta u CG. Kakav svet takav promoter :lol:

Inače bez brige, bili i jesmo braća , kad se Srbija jednom reši radikalštine vraćamo se gde smo bili do 1918 i raznih Aleksandara, rođena braća svako u svojoj kući. Do tada mora sanitarni otklon jbg. Razumem braćo. Podržavam :heart:

Xaxaxaxaxaxaxaxaxa


Logicno da onaj koji udaju cerke gleda kao biznis da ce i drzavu da gleda kao biznis a bice da je popis iz 1905 e bio iluzija axxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa


Maskotinjo mala,zabavljaj nas
 
Xaxaxaxaxaxaxaxaxa


Logicno da onaj koji udaju cerke gleda kao biznis da ce i drzavu da gleda kao biznis a bice da je popis iz 1905 e bio iluzija axxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa


Maskotinjo mala,zabavljaj nas
Nikola Petrović je bio veći Srbin od svih Karađorđevića zajedno, a udaja ćerke jednog monarha je u 95% slučajeva stvar diplomatije i državnog interesa. To bi znao da si ikada otvorio neku knjigu umesto što recituješ internet mitove.

A valjda znaš da je jedna njegova ćerka je bila i majka onog nesrećnog Aleksandra Karađorđevića koji je svojim kompleksom veličine i političkim idiotizmom uspeo da upropasti sve čega se dohvatio. Nekako vuče na neka današnja vremena i još neke Aleksandre, zar ne?

A to što Crna Gora danas nije srpska kao onomad, je direktna posledica delovanja njih, i vas nusprodukata radikalske propagande i Šešeljevog poimanja srpstva. Uspeli ste da od srpskog identiteta napravite toliko agresivnu i odbojnu karikaturu da ste za nekoliko decenija postigli više na njegovom uništavanju nego svi protivnici Srbije zajedno sa svim jamama i pokoljima.
Gomila polupismenih galamdžija koje su se nametnule narodu bez cojones zbog čega je sad tu gde jeste i nije završio put do dna...tek sledi.
A ti uživaj u vožnji...Srbine.
 

Nasilna aneksija kao mjera kompromisa

Neće se složeni pravni, katastarski, ustavni, istorijski, politički i identitetski sporovi riješiti zato što je neko zaključio da bi to bilo zgodno za ravnotežu. No Mandiću i nije potrebno da ostvari ono što najavljuje. Dovoljno je da najava živi

Istorijska je činjenica da je Aleksandar Karađorđević bio ključna figura u detronizaciji dinastije Petrovića i u nestanku Crne Gore s karte Evrope. Vijek kasnije čitav niz partija u srpskome bloku predstavlja Petroviće i Karađorđeviće kao iste gore list, a sebe istovremeno kao baštinike i prave petrovićevske Crne Gore i nasljeđa Karađorđevića, iako se oni međusobno potiru.

Politički krug Andrije Mandića dugo je zahtijevao da se iz postojećega zakona iz 2011. godine izbriše čitav prvi član, prema kojem se Zakonom „uređuju pitanja od značaja za status potomaka dinastije Petrović Njegoš, koja je detronizovana protivno Ustavu za Knjaževinu Crnu Goru, aktom nasilne aneksije države iz 1918. godine.“ To se čini „radi istorijske i moralne rehabilitacije dinastije Petrović Njegoš“.

Opstanak člana 1 ovoga Zakona i nakon izmjena predstavlja simbolički poraz srpskih partija u Crnoj Gori, koje su danas na vlasti. Stoga se i ovaj poraz, kao i mnogi prethodni, mora predstaviti kao moralna pobjeda. Naročito za one koji su za taj zakon glasali. Tome služi plašt presedana, kojim ga je odmah ogrnuo Andrija Mandić. Zakon će navodno omogućiti da, ako već vraćamo Petrovićima, moramo vratiti i Karađorđevićima i SPC.

U viziji Mandića i NSD-a i prognani i progonitelji jednako su „naši“. Tako se zamišlja pomirenje. Od Nikole Petrovića, kao i od unuka mu Aleksandra Karađorđevića, uzeće velikodržavne pretenzije – i učiniti da oni ne budu međusobni suparnici, već samo dvije grančice iste „svesrpske“ loze, koja se prirodno nastavlja i koju će oni redovnom propagandnom brigom zaštititi od svih istorijskih istina.

Pamti se tako i podstiče da je Aleksandar rođen na Cetinju, a potiskuje spomen na teror koji je na istome tome Cetinju i u Crnoj Gori pod njegovim regentstvom sprovođen prema svima koji se nijesu bespogovorno prisegnuli srpskoj vladi.

Ista selekcija izostavlja i član 40 Nikolina Ustava iz 1905. godine, prema kojem je Crnogorska crkva autokefalna, dok se institucionalna briga za restituciju danas vezuje za Crkvu Srbije, koju je Crnoj Gori nametnuo upravo Aleksandar Karađorđević.


Portparol NSD-a Mirko Miličić donosi saopštenje koje je i poučnije od Mandićeve čestitke. Nijesu, kaže, glasali o 1918. godini, niti o karakteru tadašnjega ujedinjenja, nego o imovinsko-pravnim pitanjima, Fondaciji i odnosu države prema potomcima dinastije Petrović-Njegoš. Dakle, glasali su za zakon u cjelini, ali ne i za značenje početne kvalifikacije o sudbini dinastije, koja je uslovila nastanak Zakona.

Drugim riječima: ako vam se učinilo da u zakonu piše „nasilna aneksija“, ne prećerujte s čitanjem. To tamo zaista piše, ali to ne znači to što piše. To je formulacija bez posljedica – posve tipična za zakonodavnu praksu u Crnoj Gori, slovo bez suštine, riječ bez obaveze.

Posebno je zanimljivo kako Miličić u reagovanju „spašava“ Petroviće od opasnosti da ostanu samo crnogorski. NSD ih ne podržava zato što simbolizuju crnogorski državni kontinuitet, nego zato što ta partija njeguje „pozitivne tekovine“ njihove monarhističke misli, a posebno „svesrpski duh“. Tako NSD daje novo tumačenje „istorijskoj i moralnoj rehabilitaciji dinastije Petrović Njegoš“ iz člana 1 Zakona: Petrovići više nijesu dokaz crnogorske državnosti, nego jedna stranica u velikom albumu srpstva. A onih „Nekoliko stranica iz krvavoga albuma Karađorđevića“ Nikoline Vlade u egzilu spada u negativne tekovine, koje sito srpske selekcije ne propušta.

I to je čitav manevar. U ovoj političkoj operaciji oni očito priznanje istorijski nepobitne činjenice nastoje predstaviti kao nevažni performativ koji otvara vrata bogatoj budućnosti, kao sopstvenu simboličku dobit. Od priznanja nasilne aneksije značajniji je pravni presedan koji će srpskome korpusu donijeti mnoge dobrobiti u budućnosti. To bi možda i bilo tako kad bi to zbilja mogli sprovesti.

Neće se složeni pravni, katastarski, ustavni, istorijski, politički i identitetski sporovi riješiti zato što je neko zaključio da bi to bilo zgodno za ravnotežu. No Mandiću i nije potrebno da ostvari ono što najavljuje. Dovoljno je da najava živi. Dovoljno je da svojoj publici ostavi privid da je ovo zapravo taktika. Nijesu navodno priznali drugi narativ, no su ga pretvorili u početak procesa ispravljanja nepravdi nad „našima“. Jer u politici simboličke nepravde neostvarivi zahtjevi najkorisniji su dokazi da su „naši“ još zakinuti.

Zato pitanje nije može li Mandić ostvariti svoje najave. Pravo pitanje glasi: koliko dugo može profitirati od toga što ih neće ostvariti?
 
A to što Crna Gora danas nije srpska kao onomad, je direktna posledica delovanja njih, i vas nusprodukata radikalske propagande i Šešeljevog poimanja srpstva. Uspeli ste da od srpskog identiteta napravite toliko agresivnu i odbojnu karikaturu da ste za nekoliko decenija postigli više na njegovom uništavanju nego svi protivnici Srbije zajedno sa svim jamama i pokoljima.

Стварно, замисли мозак "Србина" којем Шешељ, Хрват и удбаш, дефинише "Српство"... :hahaha:
 

Back
Top