Express Entry / Expression of Interest Canada

Dosao sam u Kanadu (Halifax, Nova Scotia) pre malo manje od 5 meseci, pa bih da podelim neka licna zapazanja i utiske.
Ne bih sad da se pravim pametan i ne kazem da je ovo sto cu napisati 100% tacno, ali je bazirano na mojim iskustvima kao i na iskustvima vise ljudi sa kojima sam razgovarao. Kanada je pre svega jedna odlicna reklama. Ta reklama nema mnogo veze sa realnoscu i realnost nije tako lepa kao sto svi van Kanade misle.
Skupo je. Po mojim proracunima, kad se sve sabere i oduzme Kanada je 2,5-3 puta skuplja od Srbije. Ako hocete da se zdravo hranite, to cete papreno platiti. Kirije su u celoj Kanadi katastrofa. Telekomunikacione usuge (mobilni paketi i kucni internet) su preskupi. Kao i osiguranja svega i svacega. Ma usluge svake vrste su papreno skupe.
Dobrih poslova nema puno i tesko ih je dobiti kad si dodjos. Prosecna neto zarada u Kanadi je 2200 evra (zvanicni podaci), s tim sto 80% ljudi zaradjuje manje od toga. Zdravstvena zastita je daleko od kvalitetne i vrlo je tesko doci do doktora specijaliste a lekovi su skupi. Radno iskustvo i obrazovanje steceno van Severne Amerike se prakticno ovde ne racuna.
Drustveni zivot je vrlo tanak, ovo je izrazito individualisticka kultura i druzenje vecini ljudi nije bitna stavka u zivotu. Ovde se vode paralelni zivoti i svako se druzi sa svojima a Anglosaksonci se ne mesaju puno sa imigrantima.
Nije mi cilj da mracim, vec da pruzim neke informacije koje, iz nekog razloga, vecina ljudi precutkuje o Kanadi.
Takodje, nije mi cilj ni da odvracam ljude od dolaska ovde. Ono sto bih prijateljski savetovao sve je da dobro razmisle i da se dobro informisu.
Da ne duzim vise, zivi bili ljudi.
 
Imam pitanje vezano za sumu novca koju treba imati na racunu kao jedan od uslova u momentu kada “upadnete” i dobijete poziv za EE.
da li je istina da je to suma od 9000€ i da je treba imati 6 meseci na racunu pre prijave?Pitam zato sto trenutno nemam tu sumu i planirala sam, kao i vecina, da je pozajmim u slucaju da me “izvuku”, medjutim ako je uslov dokaz o tome da je 6 meseci na mom racunu, znaci da zapravo mogu da se prijavim tek 6 meseci posle dobijanja te sume?
 
Pozdrav svima, ja I supruga planiramo da apliciramo ali naisli smo na jedan problem u vezi moje diplome.Moj fakultet je Megatrend I kada ukucam na WES-u Megatrend, iskoci poruka da ne prihvataju diplome tog fakultet I da procedura moze da bude odlozena.Da li ima neko sa diplomom Megatrenda koji je dobio akreditaciju diplome ?
A kad ukucas John Naisbitt University?
 
Dosao sam u Kanadu (Halifax, Nova Scotia) pre malo manje od 5 meseci, pa bih da podelim neka licna zapazanja i utiske.
Ne bih sad da se pravim pametan i ne kazem da je ovo sto cu napisati 100% tacno, ali je bazirano na mojim iskustvima kao i na iskustvima vise ljudi sa kojima sam razgovarao. Kanada je pre svega jedna odlicna reklama. Ta reklama nema mnogo veze sa realnoscu i realnost nije tako lepa kao sto svi van Kanade misle.
Skupo je. Po mojim proracunima, kad se sve sabere i oduzme Kanada je 2,5-3 puta skuplja od Srbije. Ako hocete da se zdravo hranite, to cete papreno platiti. Kirije su u celoj Kanadi katastrofa. Telekomunikacione usuge (mobilni paketi i kucni internet) su preskupi. Kao i osiguranja svega i svacega. Ma usluge svake vrste su papreno skupe.
Dobrih poslova nema puno i tesko ih je dobiti kad si dodjos. Prosecna neto zarada u Kanadi je 2200 evra (zvanicni podaci), s tim sto 80% ljudi zaradjuje manje od toga. Zdravstvena zastita je daleko od kvalitetne i vrlo je tesko doci do doktora specijaliste a lekovi su skupi. Radno iskustvo i obrazovanje steceno van Severne Amerike se prakticno ovde ne racuna.
Drustveni zivot je vrlo tanak, ovo je izrazito individualisticka kultura i druzenje vecini ljudi nije bitna stavka u zivotu. Ovde se vode paralelni zivoti i svako se druzi sa svojima a Anglosaksonci se ne mesaju puno sa imigrantima.
Nije mi cilj da mracim, vec da pruzim neke informacije koje, iz nekog razloga, vecina ljudi precutkuje o Kanadi.
Takodje, nije mi cilj ni da odvracam ljude od dolaska ovde. Ono sto bih prijateljski savetovao sve je da dobro razmisle i da se dobro informisu.
Da ne duzim vise, zivi bili ljudi.
MI smo ovde 1.5.mesec I ja bih se, nažalost, složila sa većinom rečenog... Dodala bih i da su im vrtići ispod standarda na koje smo navikli u Srbiji, što me jako iznenadilo.. Al sve se nadam da je to onaj prvi udar razočaranja koje doživis kad samo o nečemu mastas a nemaš realnog iskustva i da će proći.. Neke stvari ipak jesu bolje ovde i nadam se da ćemo se vremenom uklopiti dovoljno da ostale jednostavno prihvatimo.
 
Imam pitanje vezano za sumu novca koju treba imati na racunu kao jedan od uslova u momentu kada “upadnete” i dobijete poziv za EE.
da li je istina da je to suma od 9000€ i da je treba imati 6 meseci na racunu pre prijave?Pitam zato sto trenutno nemam tu sumu i planirala sam, kao i vecina, da je pozajmim u slucaju da me “izvuku”, medjutim ako je uslov dokaz o tome da je 6 meseci na mom racunu, znaci da zapravo mogu da se prijavim tek 6 meseci posle dobijanja te sume?


Pozdrav ... evo i ja koju rec da odtipkam nekih skoro 5 meseci po dolasku...
Dakle, ovde mozes da vidis koliko ti je novca potrebno a u zavisnosti od velicine tvoje porodice koja planira da dodje: https://www.canada.ca/en/immigratio...nada/express-entry/documents/proof-funds.html

Taj kesh ti je potreban da bi se prezivelo, kako oni kazu prvih 6 meseci, sto je u realnosti max. oko 4 i da se za to vreme nadje neki posao.
E sad, ako taj novac pozajmis .. provalice te i odbiti celu aplikaciju.
Ono sto smo mi uradili kao i vecina ljudi koja nije imala taj kes je sledece .. sta god da imas a da ti ne treba mozes da prodas (stab, kuca, kola...). Ugovor o toj prodaji ti je dokaz o poreklu novca koji ne mora da je stariji od 6 meseci. Ili recimo .. kao opcija #2 .. neko od tvojih iz familije ima nesto pa proda..pa ti taj kesh pokloni - to se radi preko Ugovora o poklonu (ili ti "Deed of Gift"). U ovoj kombinaciji najcistije je kada roditelj poklanja nesto svom detetu. Malo teze ce da prodje kada recimo tetka hoce da ti pokloni toliki kesh .. bice da te tetka bas bas mnogo voli :-)
 
Zdravo svima. Evo jednog malog izveštaja o IELTS-u. Želim da upozorim i ohrabrim sve one koji ga spremaju. Dakle...Naša procedura traje nešto duže, iz raznih razloga. Pre 2 god.polagao sam IELTS u Budimpešti, prethodno ga spremao 3 meseca, vrlo dobro ga znam, tačnije, davno sam ga i diplomirao ali ne radim u toj struci. Ocene su bile L8, R8.5, W7.5 S7.5. Ukupna ocena 8, nivo C1, CLB9. Ove godine, polagao sam ga u Beogradu. Sada i više nikad. Ocene su L6.5, R6.5 W7 S6. To nije za pola ili ocenu manje, već za ceo nivo manje, s tendencijom ka 2 nivoa niže! Bez treme, stresa, još bolje pripremljen, sa definitivno bolje uradjenim writing-om i speaking-om nego pre 2 god, i očekivano lošijim listening-om jer je taj snimak bio ubrzaniji od apsolutno svakog primera koji ćete naći igde za vežbanje (ubrzan je i govor i pauze za čekiranje uradjenog). Ne bih da zvučim zaverenički, oni doduše kao pišu na velikim papirima satnicu početka i završetka svakog dela ispita ali garantujem da niko od kandidata nije u stanju da isprati u kom trenutku oni to upisuju, koliko sekundi otpadne na objašnjenje dežurnog ispita i sl. Dovoljno je ispekulisati 40ak, 50ak sekundi na 20-25 min koliko traje audio deo da bi se jako otežalo kandidatima jer sve je to neko u sekund izmerio - kojom brzinom spiker treba da govori da bi se postigli rezultati naspram nivoa znanja. Dakle, Beograd ili dobija ubrzane podkastove u odnosu na neke druge centre ili ih sam ubrzava. Svako ko kaže drugačije ili radi u Beogradskom centru, ili je imao neku ludu sreću. Ja znam da 200evra više nikad neću baciti jer za 200+100 mogu otputovati u neku obližnju zemlju, prenoćiti u jednokrevetnoj sobi u hostelu i polagati ispit kao gospodin čovek. Da su bar na nekom delu ispita fer. Ali i ono što zavisi samo od BG ispitivača je krajnje nerealno. Mislim da su ocene speaking-a potpuno zločinačke. Zaboravite na svaki snimak IELTS speaking-a sa neta, bio on official ili neoficijelni. Pred ispit u BG video sam gomilu očajnih ljudi koji ga polažu ko zna koji put. Jedan čovek je pričao o svojoj drugarici koja je u BG dobila 4-4.5 na nekom delu a kasnije u Sofiji 8! Mislio sam da su mitske priče ali sad kapiram. Nažalost, kapiranje košta 200e+ ogromno gubljenje vremena i usporavanje celog procesa. Takodje, zaboravite one snimke na kojima kandidati u punoj učionici sede svaki sa svojim slušalicama na ušima - toga nema ni u BG niti bilo gde okolo. A probajte da uradite listening bez slušalica, shvatićete koliko je više snage potrebno za koncentraciju na snimak. Kad vežbate dakle, ne vežbajte sa slušalicama jer ćete biti zatečeni i sigurno nećete imati apsolutnu tišinu oko sebe.
Vežbajte puno, u strukturi koja će biti za ispit, ne tek bilo kakvo vežbanje eng, i u realnom vremenu - znači pustiš listening i radiš bez prekida. Ili-naviješ sat i 60min radiš reading ili writing. Speaking-obavezno pogledati tzv. "mock ielts exams" na youtube-u, kako biste videli strukturu pitanja i strukturu očekivanih odgovora-uglavnom kao odgovor na svako pitanje treba da kažete po 3, 4, 5 rečenica, ne više ( osim na jedno odredjeno pitanje), da bi stigli da vam postave očekivani broj pitanja (ne uzimajući u obzir ocenu koju je kandidat dobio jer su nerealne). Svakog dana naglas govorite na engleskom stvari koje biste ispricali komsiji, pokusavajte da iskazujete svoje misli, tako cete videti koje vam reci manjkaju, zapisujte ih, onda trazite u recniku i pamtite. Kad se ispit priblizi, imajte neodradjenih materijala za integralni ispit, bar 3-4 komada. Dakle, radite delove jedan za drugim u realnom vremenu bez pauze- iscrpljujuce je i na to se morate naviknuti.
I, što je najvažnije, ne polažite IELTS u Srbiji. Niko vas neće pojesti u Bugarskoj, Rumuniji, Madjarskoj...na dva dana, eng. za toliko znate da se mozete snaci cim ste krenuli da ga polazete, lepo isplanirajte put unapred, odavde, i srećno vam bilo. Vodite računa o tome da li je polaganje fizički na istom mestu na kojem je i direkcija British Council-a u toj zemlji, pogledajte uvek sve na karti pre puta, jer ni u BG ni u BUD npr. nije na istom mestu. Dakle, ako vam je grad u koji idete nepoznat, istrazite sve na mapi pre nego sto zakazete hostel da ne biste tog jutra morali preko pola grada na ispit. Neki put je pismeni deo testa na jednoj lokaciji a usmeni deo na drugoj. Pisite im i trazite da vam oba dela budu istog dana da ne morate da kampujete u inostranstvu nedelju dana cekajuci usmeni. To dobijete bez problema bilo gde. Zvuci kao cimanje ali iz sopstvenog, gorkog iskustva vam najdobronamernije kazem da je najvece cimanje kad neko ne postuje vase znanje mukom steceno. A to se u BG vec godinama desava. I to nije samo moje misljenje. Ja samo nisam poverovao prijateljima da je to bas tako drasticno. Ne mogu se oteti utisku da ovde kod nas nisu čista posla, štaviše, polaganje IELTSA u BG još jednom me je osvestilo i podsetilo zbog čega tako očajnički želimo da odemo iz ove zemlje.
Puno srece vam svima zelim, u ucenju, imigracionim planovima, da ostvarite svoje snove i da vam se svaki trud isplati!
 
Hajde da ispisem svoje iskustvo, s obzirom da sam relativno skoro polozio IELTS.

Test sprovode deca, studenti, koji samo prate instrukcije i nemaju nikakav uticaj na vas rezultat. Za L sekciju samo podele materijal i kliknu play dugme. Citao sam ovde dosta losih iskustava za Beograda, ali meni su ti ljudi bili vrlo vrlo prijatni. Najvise pohvala imam na examinere za speaking, posebno one "nase" koji se, po mom subjektivnom misljenju, trude da vam pomognu da zvucite prirodnije, da vam olaksaju teska pitanja sugestijama isl. Ipak se i njihov rad redovno kontrolise, i oni dobijaju ocene i imaju kontrolu rada. Sto se tice W sekcije, ako sam dobro razumeo radovi se uploaduju i ocenjuju ih ljudi u BC organizaciji, mada je to mozda slucaj samo sa CDT IELTS-om.

S obzirom da sam od decembra prosle godine do kraja marta imao 4, a kasnije jos 2 pokusaja, upoznao sam dosta ljudi koji polazu IELTS po x puta. Sve iste price, parovi koji po 4, 5 pa i vise puta pokusavaju da dobiju W7+. Problem je u potpuno nejasnom kriterijumu za ocenjivanje, razlika izmedju 6 i 7 na nekoj sekciji je opisana kao uses frequently / often uses, pa deluje kao da je sve do subjektivnog misljenja examinera. Ali, postoji pravilnik za ocenjivace koji nije javno dostupan u kojem se nalaze detaljnija uputstva (nisam imao prilike da ga vidim).

Moj je savet svakom ko se muci sa ovim testom da upise neki kurs, domaci ili preko neta. Ja sam slusao program E2 Languages oko 2 meseca, nakon testa sam bio potpuno ubedjen da cu ponovo dobiti W6, ali sam uspeo da dobijem W7. Ono sto su u E2 postavili na y2b je dosta razlicito od onog sto uce polaznike na placenom kursu. Cak ako pazljivo gledate primeticete da na y2b u jednom snimku govore jedno u drugom drugo. Svi ti free kanali imaju namernih gresaka, fokusiraju se na jednu stavku (npr Task Response) a namerno pogrese 2.

Jedna stvar koju u IELTS organizaciji ne kriju, ali je i ne potenciraju, jeste da objasne nacin na koji se dobija ocena. 2 teme, po 4 ocene, i ako dobijete sedam ocena 7 i jednu ocenu 6 imacete konacnu ocenu W6.5 ako je ta sestica na wt2, npr previse ste se trudili da vezete recenice pa je to ocenjeno kao mehanicki.

Da dodam na kraju, Beograd i Sarajevo pripadaju istom centru (EA001), od jesenas su uveli computer-delivered-tests koji moze da se zakaze do 14 dana pred sam test, ne mora vise 6 nedelja unapred. Meni bi to mnogo vise odgovaralo, posebno zbog W, kada ne mozete da razvijete ideju mozete jednostavno da predjete u sledeci paragraf.

Srecno svima :)
 
Dosao sam u Kanadu (Halifax, Nova Scotia) pre malo manje od 5 meseci, pa bih da podelim neka licna zapazanja i utiske.
Ne bih sad da se pravim pametan i ne kazem da je ovo sto cu napisati 100% tacno, ali je bazirano na mojim iskustvima kao i na iskustvima vise ljudi sa kojima sam razgovarao. Kanada je pre svega jedna odlicna reklama. Ta reklama nema mnogo veze sa realnoscu i realnost nije tako lepa kao sto svi van Kanade misle.
Skupo je. Po mojim proracunima, kad se sve sabere i oduzme Kanada je 2,5-3 puta skuplja od Srbije. Ako hocete da se zdravo hranite, to cete papreno platiti. Kirije su u celoj Kanadi katastrofa. Telekomunikacione usuge (mobilni paketi i kucni internet) su preskupi. Kao i osiguranja svega i svacega. Ma usluge svake vrste su papreno skupe.
Dobrih poslova nema puno i tesko ih je dobiti kad si dodjos. Prosecna neto zarada u Kanadi je 2200 evra (zvanicni podaci), s tim sto 80% ljudi zaradjuje manje od toga. Zdravstvena zastita je daleko od kvalitetne i vrlo je tesko doci do doktora specijaliste a lekovi su skupi. Radno iskustvo i obrazovanje steceno van Severne Amerike se prakticno ovde ne racuna.
Drustveni zivot je vrlo tanak, ovo je izrazito individualisticka kultura i druzenje vecini ljudi nije bitna stavka u zivotu. Ovde se vode paralelni zivoti i svako se druzi sa svojima a Anglosaksonci se ne mesaju puno sa imigrantima.
Nije mi cilj da mracim, vec da pruzim neke informacije koje, iz nekog razloga, vecina ljudi precutkuje o Kanadi.
Takodje, nije mi cilj ni da odvracam ljude od dolaska ovde. Ono sto bih prijateljski savetovao sve je da dobro razmisle i da se dobro informisu.
Da ne duzim vise, zivi bili ljudi.
Mislim da 5 mjeseci nije dovoljno da se donese pravi sud o Kanadi. To tvoje zapazanje je relativno tacno i svi smo mi prosli kroz tu fazu tzv. kulturnog soka. Ja sam zamalo pao u nesvjest kad sam u avionu kupio cookie a stjuardesa mi rekla “5 dollars, please”. ******* cookie 5 dolara?! Ili hamburger koji ti u oko stane... Ali vremenom naviknes na cijene i mislim da u odnosu na primanja ipak nije toliko strasno. Po meni najveci trosak je osiguranje za auto. Tu deru i ako te vode kao da si bez iskustva odrace ti kozu s ledja. Sto se doktora tice, mene je moj doktor izludjivao jer nije bilo sanse da me posalje specijalisti. Ali svaki put je bio u pravu. Mi smo previse razmazeni pa za bilo sta sto nam se cini da nije u redu trazimo specijalistu. Meni se jednom desilo da imam nesto sto bi moglo biti ozbiljno, i covjek je sve uradio sto je trebalo, u roku od sedam dana je sve bilo gotovo. Za takve stvari bi kod nas trebali mjeseci ako ne i godine. Da ne pricam da mi nigdje nije trebala veza ili da nosim nekome pice i slicno. Sto se poslova tice, opet djelimicno si u pravu. Zavisi od tebe sta si zavrsio, kakav ti je engleski...? Meni je Kanada priznala diplomu iako s tom diplomom nisam nesto konkurentan ali je priznala. Druzenja ima, ne kao kod nas da se vode tracevi i ispijaju kafe po cijeli dan ali ima. Opet zavisi od tvojih interesovanja i mogucnosti. Ovde je rad sve i sve je tome podredjeno. Ako hoces da zivis moras da radis i to puno. Rad u Kanadi i rad na Balkanu su dva razlicita pojma. Ko misli da ce imati isti zivot u Kanadi kao i u Srbiji grdno se vara. Ovde ste sami uglavnom i sve zavisi od vas. Ne ocekujte od drzave da vam da posao ali vas nece ni ometati u vasim zamislima. Stavise, pomoci ce vam. Potrudite se da steknete neko obrazovanje, kurs pa krenite sa svojim biznisom, onda vi papreno naplacujte usluge. Ovo je kapitalizam, capito-glava, budite pametni i uspjecete. A svi koji dolaze treba da znaju za onu zapadnjacku poslovicu “nema besplatnog rucka”.
 
Zdravo svima. Evo jednog malog izveštaja o IELTS-u. Želim da upozorim i ohrabrim sve one koji ga spremaju. Dakle...Naša procedura traje nešto duže, iz raznih razloga. Pre 2 god.polagao sam IELTS u Budimpešti, prethodno ga spremao 3 meseca, vrlo dobro ga znam, tačnije, davno sam ga i diplomirao ali ne radim u toj struci. Ocene su bile L8, R8.5, W7.5 S7.5. Ukupna ocena 8, nivo C1, CLB9. Ove godine, polagao sam ga u Beogradu. Sada i više nikad. Ocene su L6.5, R6.5 W7 S6. To nije za pola ili ocenu manje, već za ceo nivo manje, s tendencijom ka 2 nivoa niže! Bez treme, stresa, još bolje pripremljen, sa definitivno bolje uradjenim writing-om i speaking-om nego pre 2 god, i očekivano lošijim listening-om jer je taj snimak bio ubrzaniji od apsolutno svakog primera koji ćete naći igde za vežbanje (ubrzan je i govor i pauze za čekiranje uradjenog). Ne bih da zvučim zaverenički, oni doduše kao pišu na velikim papirima satnicu početka i završetka svakog dela ispita ali garantujem da niko od kandidata nije u stanju da isprati u kom trenutku oni to upisuju, koliko sekundi otpadne na objašnjenje dežurnog ispita i sl. Dovoljno je ispekulisati 40ak, 50ak sekundi na 20-25 min koliko traje audio deo da bi se jako otežalo kandidatima jer sve je to neko u sekund izmerio - kojom brzinom spiker treba da govori da bi se postigli rezultati naspram nivoa znanja. Dakle, Beograd ili dobija ubrzane podkastove u odnosu na neke druge centre ili ih sam ubrzava. Svako ko kaže drugačije ili radi u Beogradskom centru, ili je imao neku ludu sreću. Ja znam da 200evra više nikad neću baciti jer za 200+100 mogu otputovati u neku obližnju zemlju, prenoćiti u jednokrevetnoj sobi u hostelu i polagati ispit kao gospodin čovek. Da su bar na nekom delu ispita fer. Ali i ono što zavisi samo od BG ispitivača je krajnje nerealno. Mislim da su ocene speaking-a potpuno zločinačke. Zaboravite na svaki snimak IELTS speaking-a sa neta, bio on official ili neoficijelni. Pred ispit u BG video sam gomilu očajnih ljudi koji ga polažu ko zna koji put. Jedan čovek je pričao o svojoj drugarici koja je u BG dobila 4-4.5 na nekom delu a kasnije u Sofiji 8! Mislio sam da su mitske priče ali sad kapiram. Nažalost, kapiranje košta 200e+ ogromno gubljenje vremena i usporavanje celog procesa. Takodje, zaboravite one snimke na kojima kandidati u punoj učionici sede svaki sa svojim slušalicama na ušima - toga nema ni u BG niti bilo gde okolo. A probajte da uradite listening bez slušalica, shvatićete koliko je više snage potrebno za koncentraciju na snimak. Kad vežbate dakle, ne vežbajte sa slušalicama jer ćete biti zatečeni i sigurno nećete imati apsolutnu tišinu oko sebe.
Vežbajte puno, u strukturi koja će biti za ispit, ne tek bilo kakvo vežbanje eng, i u realnom vremenu - znači pustiš listening i radiš bez prekida. Ili-naviješ sat i 60min radiš reading ili writing. Speaking-obavezno pogledati tzv. "mock ielts exams" na youtube-u, kako biste videli strukturu pitanja i strukturu očekivanih odgovora-uglavnom kao odgovor na svako pitanje treba da kažete po 3, 4, 5 rečenica, ne više ( osim na jedno odredjeno pitanje), da bi stigli da vam postave očekivani broj pitanja (ne uzimajući u obzir ocenu koju je kandidat dobio jer su nerealne). Svakog dana naglas govorite na engleskom stvari koje biste ispricali komsiji, pokusavajte da iskazujete svoje misli, tako cete videti koje vam reci manjkaju, zapisujte ih, onda trazite u recniku i pamtite. Kad se ispit priblizi, imajte neodradjenih materijala za integralni ispit, bar 3-4 komada. Dakle, radite delove jedan za drugim u realnom vremenu bez pauze- iscrpljujuce je i na to se morate naviknuti.
I, što je najvažnije, ne polažite IELTS u Srbiji. Niko vas neće pojesti u Bugarskoj, Rumuniji, Madjarskoj...na dva dana, eng. za toliko znate da se mozete snaci cim ste krenuli da ga polazete, lepo isplanirajte put unapred, odavde, i srećno vam bilo. Vodite računa o tome da li je polaganje fizički na istom mestu na kojem je i direkcija British Council-a u toj zemlji, pogledajte uvek sve na karti pre puta, jer ni u BG ni u BUD npr. nije na istom mestu. Dakle, ako vam je grad u koji idete nepoznat, istrazite sve na mapi pre nego sto zakazete hostel da ne biste tog jutra morali preko pola grada na ispit. Neki put je pismeni deo testa na jednoj lokaciji a usmeni deo na drugoj. Pisite im i trazite da vam oba dela budu istog dana da ne morate da kampujete u inostranstvu nedelju dana cekajuci usmeni. To dobijete bez problema bilo gde. Zvuci kao cimanje ali iz sopstvenog, gorkog iskustva vam najdobronamernije kazem da je najvece cimanje kad neko ne postuje vase znanje mukom steceno. A to se u BG vec godinama desava. I to nije samo moje misljenje. Ja samo nisam poverovao prijateljima da je to bas tako drasticno. Ne mogu se oteti utisku da ovde kod nas nisu čista posla, štaviše, polaganje IELTSA u BG još jednom me je osvestilo i podsetilo zbog čega tako očajnički želimo da odemo iz ove zemlje.
Puno srece vam svima zelim, u ucenju, imigracionim planovima, da ostvarite svoje snove i da vam se svaki trud isplati!

Ja sam svoj IELTS spremio gledajući ovo:

- https://www.youtube.com/channel/UCglDIsg_Z9mE2oT9hsrbzFA/videos
- https://www.youtube.com/user/EnglishTeacherAdam/videos
- https://www.youtube.com/user/EnglishLessons4U/videos
- https://www.youtube.com/channel/UCdJ_sF-R6PPqFgPNOjcwSxQ/videos

Spremao sam jedno 3 meseca i prosao iz prve...
Mda sam imao više sreće nego pameti ali imajte na umu da je IELTS test poznavanja rešavanja samog testa a ne koliko dobro znate Engleski jezik!
Treba da se nauči kako odgovoriti na koji tip pitanja. Ukoliko ne odgovoriš kako oni to traže nećeš dobiti poene koje bi trebalo - što realno nije fer jer se testira jezik. Dakle, naučiti kako se odgovara na test pitanja ...

Srećno ..
 
Zdaravo svima.
Pitanje za one koji su vec otisli.
Posle koliko vremena od AOR su Vam trazili vojnu knjizicu, i kako su se veremenski odvijale faze posle toga?
Pozdrav,

Tokom pravljenja Express Entry profile-a ja sam stavio da nisam sluzio vojsku niti imao bila sta u vezi sa tim i nikada mi nisu trazili nista od papira vezanih za vojsku. Za svaki slucaj ja sam preveo svoju vojnu knjizicu, ali nikada taj dokument nisu trazili.
 
Vezano za IELTS, ja sam polagao sad u decembru u Beogradu i imam pozitivno iskustvo. Spremao sam se oko mesec dana i to veoma sturo. Ocene su mi L: 9, R: 8, W:6.5, S: 7. Podneo sam zalbu za writing deo, pa cemo videti. Listening iskreno ni na dummy testovima nikad nisam odradio ovako dobro ili je meni nekako zapao lagan test. Speakin mislim da mi je ocenjen veoma realno.
Cekam odgovor na zalbu pa da se prijavljujem.

Ono sto me interesuje je da li mogu ako budem polagao opet, da se prijavim sada i onda kasnije da promenim rezultate ako budu bolji ili da cekam da imam zadovoljavajuce rezultate, pa tek onda da se prijavljujem?
 
Mozes slobodno da napravis sad profil. U svakom trenutku mozes da apdejtujes podatke/ocene, samo ne zaboravi da, kada popravis ocene promenis i onaj broj sa TRF-a. Cak bih ti i savetovao da sto pre napravis profil, zbog tie-breaking pravila prilikom izvlacenja. I pazi koji datum upisujes kao date of test results - on je napisan na onom belom papiru sto dolazi sa TRF-om, i njega ces kasnije trebati da skeniras kada dobijes ITA :)
Srecno!
 
Salje se i dodatak diplomi sa listom predmeta i ocenama, kao sto pise na https://www.wes.org/required-documents/
pročitao i razumeo, samo oko ovog studijskog programa mi i dalje nije nešto jasno, konkretno gospođa moja je završila medicinu, i njoj je taj studijski program ispisan na stotinak strana, to kad bih dao na prevođenje to bi mnogo novca bilo...
 
pročitao i razumeo, samo oko ovog studijskog programa mi i dalje nije nešto jasno, konkretno gospođa moja je završila medicinu, i njoj je taj studijski program ispisan na stotinak strana, to kad bih dao na prevođenje to bi mnogo novca bilo...
Neka ode na fakultet i proveri. Kod mene su mi izdali bukvalno jedan list sa svim imenima predmeta i ocenama po semestru, a da sam hteo to sto ti spominjes, to sam tipa onda morao iz knjige da prevodim. Na visoj su mi rekli da to ne treba i stvarno nije trebalo.
 
Neka ode na fakultet i proveri. Kod mene su mi izdali bukvalno jedan list sa svim imenima predmeta i ocenama po semestru, a da sam hteo to sto ti spominjes, to sam tipa onda morao iz knjige da prevodim. Na visoj su mi rekli da to ne treba i stvarno nije trebalo.
ok...hvala puno.....ko pita ne skita....i ja sam na višoj i sutra ću uzeti samo to....pošto pokušavaju da mi uvale taj studijski program za 6000....
 

Back
Top