Express Entry / Expression of Interest Canada

Naravno da nije problem, samo nema toliko detalja z;)

U mejlu za dostavljanje pasoša je navedeno šta sve treba da se dostavi: pasoši, dve fotografije (5x7 cm, na poleđini da piše ime i prezime i datum rođenja, kao i datum fotografisanja, ime i adresa foto studija), dokaz o plaćenim taksama za EE, propratno pismo gde potvrđujemo kontakt informacije (adresa, mejl i telefon), odštampan mejl-poziv za dostavljanje pasoša koji ste dobili i popunjen i potpisan CVAC Consent form koji se preuzima sa sajta CVAC Belgrade (za svaki pasoš). Nama nije trebala biometrija, tako da ne znam kako to ide.

Došli smo u Skenderbegovu u VAC, nismo imali zakazano, ali nema gužve. Svi su jako ljubazni, uđeš u čekaonicu i kada bude slobodan šalter, pozovu te da uđeš. Mi smo čekali možda 2 min, bio samo neki čovek pre nas. Ja sam sam ušao za nas oboje da predam, nije bilo potrebe da oboje ulazimo. Tamo im daš dokumentaciju, pregledaju da li je sve ok i tu odmah možeš i da platiš. Mi smo platili 6365 RSD po pasošu, to je ta taksa za slanje pasoša u Beč, valjda su ostale takse uključene pošto smo platili EE ranije. Taj deo ni meni nije bio jasan, zato sam odabrao da platim na licu mesta. Na licu mesta se može platiti samo gotovinom. Nakon toga ti daju potvrdu da si predao pasoš i platio, broj sa kojim možeš na netu da pratiš gde ti se pasoš nalazi i sa time i preuzimaš kada bude gotov. Ostaviš im kontakt telefon i javiće ti kada bude gotov da ga podigneš. Ne moraju da dolaze svi lično da podignu pasoš, može jedna osoba, ali da taj za koga se podiže potpiše saglasnost (to je u okviru Consent form-a jedna strana). Ovi koji rade u Skenderbegovoj su Srbi, tako da sve na srpskom sa njima razgovaraš. Zadržali smo se tamo sve ukupno možda 10 minuta, iznenađujuće brz i bezbolan proces z:lol: Ako te još nešto zanima, pitaj slobodno!

@Gesicht ... hvala puno za info ...
Vidim u tvom potpisu da vam je proces od AOR do PPR trajao nekih 143 dana ... Mi smo trenutno na 139 danu :-) pa me čisto interesuje .. da li su se vama javljali ovi iz CIC-a tokom tih vaših 143 dana ili nije bilo ni reči od njih?
Pitam jer .. od kako smo prošli medical i uradili biometriju .. do dana današnjeg status nam se nije nije menjao. Kako vidim po onom canadavisa forumu masa ljudi je dobijalo one "ghost update"-s pa posle 1-2 su dobijali i PPR mail ..
Naš AOR je bio 22. Agusta .. trebalo je 20 i kusur dana da prođe da nam čekiraju medical i po samom čekiranju medical-a u isto vreme smo dobili mail da uradimo biometriju i background check je krenuo (barem po statusu sa CIC account-a). Biometriju završili 21.Sept .. account nam se update-ovao sa informacijom da je biometrics complete .. i to je to ..

Neki kažu da je to njihovo "ćutanje" u stvari dobra stvar a opet sa druge strane ljudi se masovno tripuju da ko zna šta im je sa aplikacijom :-)
Shodno tome .. i moje pitanje .. da li su vam tražili nešto dodatno od papira.. da li ste imali one "ghost update" .. ili je bila smrtna tišina tokom celog procesiranja aplikacije? :-)
 
Mi smo deo tih koji su se tripovali šta nam je sa aplikacijom z:lol: Zbunilo nas je to što je pisalo da je procenjena dužina procesa obrade aplikacije 60 dana, baš smo razmišljali šta se može dešavati, da nisu na kolektivnom godišnjem odmoru pošto smo poslali u julu.... ali eto, izgleda da su samo spori. Drugarica koja je već u Kanadi je rekla da je i ona toliko čekala. Nisu nam se uopšte javljali sve dok nismo dobili mejl.
 
@zer0day

Ništa ne brini, stići će mail sa lepim vestima. Samo budite strpljivi.

Nama npr. nije ni pisalo da je background check uopšte i počeo, samo je stigao mail jednog dana da je sve gotovo i to je to. z;)

Što bi naš narod rekao "iz tvojih usta u Božije uši" :-D ... nema nam druge osim da strpljivo čekamo ..
Doduše to čekanje ubi .. kad pojma nemaš šta se tamo dešava a non stop vidiš kako neki drugi ljudi dobijaju PPR ... :-)
 
Pozdrav svima,
obzirom da se pripremam za EE i pocetak pored ielts testa je i WES,molim za pomoc jer je malo neobicna situacija. Naime,moje skolovanje poslije srednje skole je bilo kako sam uspjela i mogla pored posla i porodice a islo je ovako: prvo zavrsena visa poslovna skola dvije godine uz napomenu da ta skola vise ne postoji,nisu dobili potrebne licence jedne godine i zatvorili su je. Nakon toga na drugom fakultetu zavrsim trecu godinu ali obzirom da je privatno fakultet u pitanju, cetvrtu godinu (240) zavrsim na FTN u Novom Sadu. Zivim u BiH. Totalna zbrka jer sad ne znam moram li sa sva tri fakulteta slati diplome i dodatke,koliko koverti bi to trebalo biti i sta sa fakultetom koji ne postoji. Mogu li u BIH ovjeravati dipl i dodatak sa FTN. Ne znam odakle da krenem. Ielts ne znam ni kako cu poloziti ali imacu ponudu za posao pa se nadam onim 600 poena da me ubaci.
Unaprijed hvala na pomoci.
 
Pozdrav svima,
obzirom da se pripremam za EE i pocetak pored ielts testa je i WES,molim za pomoc jer je malo neobicna situacija. Naime,moje skolovanje poslije srednje skole je bilo kako sam uspjela i mogla pored posla i porodice a islo je ovako: prvo zavrsena visa poslovna skola dvije godine uz napomenu da ta skola vise ne postoji,nisu dobili potrebne licence jedne godine i zatvorili su je. Nakon toga na drugom fakultetu zavrsim trecu godinu ali obzirom da je privatno fakultet u pitanju, cetvrtu godinu (240) zavrsim na FTN u Novom Sadu. Zivim u BiH. Totalna zbrka jer sad ne znam moram li sa sva tri fakulteta slati diplome i dodatke,koliko koverti bi to trebalo biti i sta sa fakultetom koji ne postoji. Mogu li u BIH ovjeravati dipl i dodatak sa FTN. Ne znam odakle da krenem. Ielts ne znam ni kako cu poloziti ali imacu ponudu za posao pa se nadam onim 600 poena da me ubaci.
Unaprijed hvala na pomoci.

Ukoliko vam je FTN Novi Sad izdao diplomu onda samu tu diplomu sa transkriptima morate slati agenciji za evaluaciju diploma. Ako vam je FTN priznao prethodne 3 godine skolovanja i izdao diplomu, onda nemate sta da trazite na prethodnim fakultetima. Nisam ekspert ali ovo mi se cini logicnim.
 
Da se pohvalim, jutros sam dobio Biometrics instruction letter, tako da verujem da to znaci da sam prosao R10 (completeness check) i da nisu pravili problem za neoverenu kopiju :zskace:

TanjaM79, morate se raspitati kod ovih kanadskih agencija za evaluaciju kako idu te stvari, a u svakom slucaju probajte da nabavite potvrdu sa FTN gde bi oni pojasnili o cemu se radi, na primer da napisu da ste polozili te i te ispite na tim fakultetima i da su vam ti ispiti priznati. Tako bih ja uradio da sam na vasem mestu.
 
Pozdrav, dobri ljudi! Pretrazio sam topik sto se "radne vize" tice, ali ne nalazim puno relevantnih rezultata, pa sam onda procitao poslednjih petneastak strana topika sa nadom da cu mozda naleteti na nesto sto bi mi znacilo, al' ne nadjoh nista nazalost jer se uglavnom govori o EE programu.

Zanima me da li je neko otisao preko radne vize i koliko je to komplikovan proces? Radim sa nekom agencijom iz Montreala oko dve godine kao freelance web developer, pa od skoro razmatramo opciju da ja (sa devojkom, ukoliko je moguce) odem preko radne vize. Oni jos uvek nisu popricali sa advokatom, ali su uvereni da ce lako dokazati da saradjujemo (verovatno preko banke i wire transfera), a cak su nagovestili da bi mogl ida me stave kao minor partnera u firmi, kako bi mi sanse bile jos vece (i probamo intra-company transfer, ako se ne varam). Ono sto mene malo buni je to sto ja jos uvek nemam bachelor (sa nekih 6-7 ispita iz cetvrte godine), pa ne znam da li ce se na to gledati pozitivno (jer posle isteka radne vize imam jak razlog za napustanje Kanade) ili ce ipak biti hendikep? Imam 28 godina, nemam polozen IELTS, mada to mogu lakse i brze srediti od diplome, ukoliko je potrebno. Moj neki plan je da (nadam se) odem preko, odradim godinu (ili vise, ako produzimo vizu iz Kanade) i na taj nacin dobijem bonus poena kada budem aplicirao za EE. Zanimanje je NOC A (imam i godinu dana iskustva u toj kategoriji u Srbiji), jedino me buni da li nedostatak diplome cini celu stvar nemogucom ili je u neku ruku "pozeljno" zato sto imam jak razlog da se vratim kuci po isteku radne vize? Ili sve zavisi od slucaja do slucaja?

Hvala!
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, dobri ljudi! Pretrazio sam topik sto se "radne vize" tice, ali ne nalazim puno relevantnih rezultata, pa sam onda procitao poslednjih petneastak strana topika sa nadom da cu mozda naleteti na nesto sto bi mi znacilo, al' ne nadjoh nista nazalost jer se uglavnom govori o EE programu.

Zanima me da li je neko otisao preko radne vize i koliko je to komplikovan proces? Radim sa nekom agencijom iz Montreala oko dve godine kao freelance web developer, pa od skoro razmatramo opciju da ja (sa devojkom, ukoliko je moguce) odem preko radne vize. Oni jos uvek nisu popricali sa advokatom, ali su uvereni da ce lako dokazati da saradjujemo (verovatno preko banke i wire transfera), a cak su nagovestili da bi mogl ida me stave kao minor partnera u firmi, kako bi mi sanse bile jos vece (i probamo intra-company transfer, ako se ne varam). Ono sto mene malo buni je to sto ja jos uvek nemam bachelor (sa nekih 6-7 ispita iz cetvrte godine), pa ne znam da li ce se na to gledati pozitivno (jer posle isteka radne vize imam jak razlog za napustanje Kanade) ili ce ipak biti hendikep? Imam 28 godina, nemam polozen IELTS, mada to mogu lakse i brze srediti od diplome, ukoliko je potrebno. Moj neki plan je da (nadam se) odem preko, odradim godinu (ili vise, ako produzimo vizu iz Kanade) i na taj nacin dobijem bonus poena kada budem aplicirao za EE. Zanimanje je NOC A (imam i godinu dana iskustva u toj kategoriji u Srbiji), jedino me buni da li nedostatak diplome cini celu stvar nemogucom ili je u neku ruku "pozeljno" zato sto imam jak razlog da se vratim kuci po isteku radne vize? Ili sve zavisi od slucaja do slucaja?

Hvala!

Ja cu probati da pomognem mada nisam ekspert za radne vize. Postoji taj Intra-company transfer koji moze da ti obezbedi "extemption from LMIA requirement" ali ono sto ne znam je kako "demonstrate specific knowledge" - tj buni me sta znaci "demonstrate"... Oni ovde skoluju sve developere, pa i Web developere, tako da je to sve poprilicno tricky dokazati. Druga stvar je - ti si spomenuo da si freelancer za kanadsku kompaniju, sto implicira da kanadska kompanija nema pravno lice u zemlji iz koje dolazis gde si ti "zaposlen" i samim tim mislim da ne mozes da budes "eligible" za intra-company transfer (minimum je da si zaposlen godinu dana u njihovom predstavnistvu u stranoj zemlji). Ostali uslovi su da ti daju market salary isl, sto mislim da nije problem za . bilo kog developera.
Ako nisi LMIA-extempt tj moras da obezbedis LMIA, to komplikuje stvari... procitaj malo online kako se dobija LMIA i videces da je za neka zanimanja (kuvar, stolar, vozac...) to poprilicno jednostavno ali da sa druge strane za NOC 0 i A zanimanja (ona koja oni skoluju ovde) to vec ne ide tako lako - 2 meseca oglas, ozbiljni troskovi za kompaniju koja aplicira, intervjui, razlozi zasto su lokalni kandidati odbijeni pa se dovodi stranac isl, troskovi advokata... svasta nesto i sve bez garancije, a moze rizikovati tuzbu i onda retko koja kompanija uopste hoce da se za*ebava sa tim, barem u IT...

Ako jednom dobijes radnu vizu onda ces imati ozbiljnu prednost u EE procesu za PR jer ces imati Canadian Experience i npr moci ces da polazes CELPIP unutar Kanade a ne IELTS koji moras van Kanade... sve ostalo sto je potrebno ima vec na ovoj temi, ali korak po korak...

Moras iscitati sajt i forume, na indijskim sigurno imas sve informacije za ovo i onda kad nesto zakljucis idi na CIC sajt i probaj da nadjes potvrdu ili demant toga sto pise na forumima. Kao sto rekoh, daleko sam od eksperta za radne vize ali su ovo neki sitni detalji koji te nadam se mogu barem uputiti u pravom smeru.

Srecno,
B
 
Hvala puno na odgovoru! Da, i meni je delovalo malo cudno da postoji neki nacin gde cu ja tako lagano biti u prednosti u odnosu na nekoga iz Kanade, ali rekoh da proverim za svaki slucaj. Sa druge strane, nadjoh da postoji "Facilitated Labour Market Impact Assessment process for Quebec employers" koji kaze da, ukoliko sam dobro shvatio, poslodavac iz Kvebeka ne mora dokazati da je pokusavao zaposliti nekoga na lokalnom nivou, a na spisku trazenih zanimanja stoji i 2175 (Web developer). Opet, jasno je meni da nisam ni u kakvoj prednosti u odnosu na ljude iz Kanade, sem toga sto znam na cemu se sve radilo u poslednje dve godine. Jos uvek nisam popricao sa klijentom kako treba, rekose da ce oni kontaktirati njihovog advokata, pa da vidimo koje su nam opcije (i da li uopste postoje). Hvala jos jednom!
 
Poslednja izmena:
E pa drugari .. posle 156 dana čekanja .. u petak smo dobili čuveni "Ready for visa" email ... :zskace:
Sada nam preostaje da pošaljemo pasoše i krenemo lagano sa kompletnom reorganizacijom života .. :-)

Svima koji su još uvek u pool-u ili u postupku apliciranja/čekanja odgovora od CIC-a i sl. .. iskreno želim sve najbolje ...
Ako treba neki info u vezi sa apliciranjem i samim postupkom nakon apliciranja .. slobodno pucajte sa pitanjima...

pozz
 
E pa drugari .. posle 156 dana čekanja .. u petak smo dobili čuveni "Ready for visa" email ... :zskace:
Sada nam preostaje da pošaljemo pasoše i krenemo lagano sa kompletnom reorganizacijom života .. :-)

Svima koji su još uvek u pool-u ili u postupku apliciranja/čekanja odgovora od CIC-a i sl. .. iskreno želim sve najbolje ...
Ako treba neki info u vezi sa apliciranjem i samim postupkom nakon apliciranja .. slobodno pucajte sa pitanjima...

pozz

Svaka cast !!! :)
 
Hvala puno Boske ... tvoje poruke sa početka ovog thread-a su dosta pomogle oko pripremanja aplikacije ;-)
Kako je vama sada tu .. nakon 3 godine boravka? -jel se spremate za onaj citizen test? :-D

Ej pa super smo se snasli... nije tesko navici se na ovo :)
Pa pokrenucemo tu citizenship aplikaciju u martu, izlazili smo iz Kanade par puta na duze pa treba da nadoknadimo tih 1095 dana, a test kao test je koliko sam ja razumeo smesan. Za test engleskog se moze koristiti IELTS koji se koristio u aplikaciji za PR (iako je istekao priznaju ga za citizenship) tako da se nadamo da ce uspeti da nam zavrse drzavljanstvo do kraja ove godine...
Gde vi planirate da se smestite?
 
Ej pa super smo se snasli... nije tesko navici se na ovo :)
Pa pokrenucemo tu citizenship aplikaciju u martu, izlazili smo iz Kanade par puta na duze pa treba da nadoknadimo tih 1095 dana, a test kao test je koliko sam ja razumeo smesan. Za test engleskog se moze koristiti IELTS koji se koristio u aplikaciji za PR (iako je istekao priznaju ga za citizenship) tako da se nadamo da ce uspeti da nam zavrse drzavljanstvo do kraja ove godine...
Gde vi planirate da se smestite?

Mi smo sada u onoj prvoj fazi pozitivnog šoka ... ili ti .. trčiš po kući i skačeš od sreće jer je jedan ooogroman deo završen..
E onda to polako kreće da se stišava i očekuje se da nas pošteno lupi realnost u smislu .. bog te .. treba sve reorganizujemo ..tipaa .. kola..kredit za stan .. moj posao .. ženin posao .. kako će nam ćerka koja za koji mesec puni 5 god skapirati celu priču i kako će sa jezikom tamo .. vrtić .. drugari .. prijatelji .. familija.. boogtee.. :-)

Inače, planiramo Toronto jer kako su nam rekli tu su sedišta skoro svih big-ass kompanija .. plus ja nisam iz IT sektora tako da nam, na žalost, Vankuver otpada...
Ovih dana šaljemo pasoše na viziranje i kada se vrate krećemo da lovimo letove za tamo... Medical nam ističe početkom Jula tako da to tada bi trebalo da sletimo tamo ...

Čisto onako unapred pitanjce .. imaš li neku preporuku preko koga uzeti avio karte .. koji sajt? -kojom kompanijom leteti? -dobio sam info da je Turkish Airways fantastičan za toliki let samo je problem što bi prvo leteli nekih 3h na suprotnu stranu (ka Istanbulu) pa onda odatle za Toronto što je nekih skoro 11h leta .. Daj neki info ako imaš .. thanks ;)
 
Ako se dobro secam mi smo kupili preko intertravel-a... nama je bio suzen izbor jer smo gledali da let bude sa jednim presedanjem do Vancouvera, znaci negde u Evropi (London, Pariz, Frankfurt, Minhen, Cirih, Amsterdam) i onda direktno u Van... za Toronto nema jos direktan let iz BG tako da svakako ne gine jedno presedanje, e sad bilo ono u Istanbulu ili u Frankfurtu manje vise je svejedno... po meni - gledajte ukupno vreme leta i cenu i to je to... idealno vreme izmedju letova po meni je 1.5-2h, kad putujem sa klincem gledam da je oko 2h a kad sam sam generalno moze i sat vremena, sve se to stize bez problema
 
Danas smo dobili ready for visa e-mail, iz Becke ispostave. Traze da posaljemo pasose.
S obzirom da smo poslali aplikaciju 5.decembra, sve mi ovo deluje neverovatno. Jel moguce da se za 2 meseca dobije PR? Pritom, nemamo poslovnu ponudu.
Takodje, na EE profilu nema promena, to me dodatno buni.
Ocekivao sam ovo ali ne pre aprila/maja svakako.
Znam da je glupo pitanje, ali da li je to taj cuveni golden mail? U neverici sam.
 
Danas smo dobili ready for visa e-mail, iz Becke ispostave. Traze da posaljemo pasose.
S obzirom da smo poslali aplikaciju 5.decembra, sve mi ovo deluje neverovatno. Jel moguce da se za 2 meseca dobije PR? Pritom, nemamo poslovnu ponudu.
Takodje, na EE profilu nema promena, to me dodatno buni.
Ocekivao sam ovo ali ne pre aprila/maja svakako.
Znam da je glupo pitanje, ali da li je to taj cuveni golden mail? U neverici sam.

Cestitke :) moguce je i tako i treba da bude, pogledaj nas timeline, poslali app 2.9. i dobili PPR 23.10. :)
 
Danas smo dobili ready for visa e-mail, iz Becke ispostave. Traze da posaljemo pasose.
S obzirom da smo poslali aplikaciju 5.decembra, sve mi ovo deluje neverovatno. Jel moguce da se za 2 meseca dobije PR? Pritom, nemamo poslovnu ponudu.
Takodje, na EE profilu nema promena, to me dodatno buni.
Ocekivao sam ovo ali ne pre aprila/maja svakako.
Znam da je glupo pitanje, ali da li je to taj cuveni golden mail? U neverici sam.

Čestitke i od mene :-)

CIC je imao ozbiljan backclog sa aplikacijama od kada je pre koji mesec izbio onaj skandal kada je osoba koja je bila označena kao "bezbednosno interesantna" uspela da se bez problema provuče kroz security screening.
Od tada su sve počeli malo rigoroznije da gledaju...
Na žalost naša aplikacija je uletela u tom periodu pa smo čekali 156 dana do čuvenog "golden email-a".

Juče smo poslali pasoše na viziranje pa čekamo da nam se što pre vrate :-)

Inače, nama na profilu stoji da do kraja onih "obećanih" 6 meseci koliko im otprilike treba da obrade 80% aplikacija ima još nekih 10 dana .. i da su background checks i dalje u toku ...
Generalno, kada vam lupe vizu u pasoš tada će se promeniti i status na profilu gde će stajati da je final decision has been made .... i to je to .. :-)

pozz
 

Back
Top