Express Entry / Expression of Interest Canada

Zeroday je pre 2, 3 stranice vrlo detaljno napisao sta se stavlja u koju kovertu. Nemoj da zaboravis da sve ide u paru - kopija diplome na srpskom zajedno sa prevodom koji se zakacen za jos jednu kopiju diplome isl.
Na njegov post samo dodas informaciju da dokumenta ne moraju da se overavaju kod notara, i da online formular mozes da popunis i na srpskom jeziku latinicom (ko ja) ili na engleskom jeziku (naziv diplome dobijas od prevodioca). Na PDF izvestaju koji sam dobio od njih svi nazivi su prevedeni na engleski jezik :)

Sjajno! Hvala ti!
 
Drugari, pogotovo vi koji ste već tamo, ... kada ste se spremali da krenete na put ... šta ste konkretno uradili da bi preneli novac? :-)
Iskreno, želeo bih, kada dođe vreme za to, izbegnem varijantu da nosim keš sa sobom .. ipak .. ne nosi se 100 eur-a ... a treba proći kroz par aerodroma ..

Kako sam skapirao ne postoji mogućnost otvaranja računa u Ca iz Srbije pa da se onda nekako putem wire transfera prebace pare odavde tamo.
Za otvaranje računa u Ca ti treba, između ostalog, i SIN no.

U Intesi su mi rekli da postoji opcija da se pošalje putem "loro" doznake i da za to uzimaju 0,7%
Pomenuli su i PayPal .. ali iskreno ne znam kako bih putem toga mogao da prebacim keš u Ca.

Ajd ako neko ima neku brilijantnu ideju neka šeruje .. ili jednostavno .. kako ste vi preneli novac a da nije išao u novčanik oko vrata :-)

thanks unapred za info ..

pozz
 
Drugari, pogotovo vi koji ste već tamo, ... kada ste se spremali da krenete na put ... šta ste konkretno uradili da bi preneli novac? :-)
Iskreno, želeo bih, kada dođe vreme za to, izbegnem varijantu da nosim keš sa sobom .. ipak .. ne nosi se 100 eur-a ... a treba proći kroz par aerodroma ..

Kako sam skapirao ne postoji mogućnost otvaranja računa u Ca iz Srbije pa da se onda nekako putem wire transfera prebace pare odavde tamo.
Za otvaranje računa u Ca ti treba, između ostalog, i SIN no.

U Intesi su mi rekli da postoji opcija da se pošalje putem "loro" doznake i da za to uzimaju 0,7%
Pomenuli su i PayPal .. ali iskreno ne znam kako bih putem toga mogao da prebacim keš u Ca.

Ajd ako neko ima neku brilijantnu ideju neka šeruje .. ili jednostavno .. kako ste vi preneli novac a da nije išao u novčanik oko vrata :-)

thanks unapred za info ..

pozz

Možeš da opunimoćiš nekog bližeg rođaka na tvoj račun i kada otvoriš račun u Kanadi da ti on prebaci preko wire transfer. Uputstva za wire transfer možeš da dobiješ u banci kada otvoriš račun. Tako sam ja uradio, sa tim što smo ja i žena poneli par hiljada da imamo dok se ne sredi račun i ne stigne transfer. Nama isto nije bilo prijatno da nosimo to po džepovima, pogotovu kada već ulazimo u sumu koju moraš i da prijaviš na obe granice i objašnjavaš se sa carinicima.

Pozdrav,
 
Jbg... Ja sam poneo u džepu od pantalona, nije me niko ništa pitao
Drugari, pogotovo vi koji ste već tamo, ... kada ste se spremali da krenete na put ... šta ste konkretno uradili da bi preneli novac? :-)
Iskreno, želeo bih, kada dođe vreme za to, izbegnem varijantu da nosim keš sa sobom .. ipak .. ne nosi se 100 eur-a ... a treba proći kroz par aerodroma ..

Kako sam skapirao ne postoji mogućnost otvaranja računa u Ca iz Srbije pa da se onda nekako putem wire transfera prebace pare odavde tamo.
Za otvaranje računa u Ca ti treba, između ostalog, i SIN no.

U Intesi su mi rekli da postoji opcija da se pošalje putem "loro" doznake i da za to uzimaju 0,7%
Pomenuli su i PayPal .. ali iskreno ne znam kako bih putem toga mogao da prebacim keš u Ca.

Ajd ako neko ima neku brilijantnu ideju neka šeruje .. ili jednostavno .. kako ste vi preneli novac a da nije išao u novčanik oko vrata :-)

thanks unapred za info ..

pozz

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 
I mi smo poneli kes sa sobom.Mislim da je dozvoljeno bez prijave da se unese 10k u Kanadu, s tim da je trenutak imigracije jedinstvena prilika kada moze da se unese koliko god i da se prijave kao sredstva za useljenje :) Mi smo isli prilicno direktnim letom - BG-London-Vankuver pa je bilo samo jedno presedanje i realno je bas bezbedno sve, ali ako se ne osecate prijatno onda mozete da odradite sve sa e-bankingom npr -> Wire sa svog racuna na svoj racun kad ga otvorite, samo tu ima provizija i kurs za zamenu EUR to CAD je sigurno krs i svasta nesto. E da - mi smo odmah u Srbiji kupovali CAD direktno za EUR (dogovor sa menjacem i specijalni kurs) i dobili smo mnogo bolji kurs u menjacnici nego sto bi dobili da smo menjali evre u Kanadi.
 
Mi smo keš koji koji smo namenili za odlazak tamo već prebacili u CAD i tako ga držimo na računu.. Ovo smo iskoristili i za Proof of Funds kako bi izbegli eventualne fluktuacije u kursu...
Opcija je da pred polazak podignemo sav keš u CAD i tako ga po džepovima prenesemo ... ili .. wire-transfer koji podrazumeva da se plati fee banci. Iskreno bih da izbegnem bilo kakvu opciju nošenja veće sume .. daleko bilo da se negde nešto zagubi.. Naravno, poneli bi nešto da imamo za prvo vreme dok se ne otvore računi i sl.
Za let i mi planiramo direktnu priču .. tipa.. Bg-London/Amsterdam-Toronto... - u suštini direktno da direktnije ne mož biti :-)

Čisto onako out of curiosity .. koje banke koristite tamo?
 
Pozdrav svima,

Pratim temu od samog osnivanja i prelaska na EE. Sreca je tako htela da sam zakasnio da popravim IELTS pre famoznih-povoljnih izvlacenja u prolece 2017. Sada kada je konacno sve nastelovano na maksimum bodova gubi se polako ali sigurno na godine...

Da li je neko isprobao pozitivne i negativne strane situacije u kojoj se ide sa single u poredjenju sa family aplikacijom?
To je jedino sto mi pada na pamet i sto dize bodove preko sadasnje crte.
Pre svega mislim na to kako funkcionise u praksi i ima li nepredvidjenih komplikacija?

Pre par stranica procitah i da je neko ulozio zalbu kod WES-a te da su mu bachelor beogradskog Arhitektonskog fakukteta prepravili na Master... ili se varam?

Sve u svemu, puno srece onima koji su vec u CA i puno zivaca i strpljenje svima ostalima koji prolaze pripremne korake!
 
Da samo i ja dam dve napomene u vezi sa evaluacijom diploma.... Za WES nisam ništa overavao kod notara ili apostilom, treba samo dokumenta prevesti kod tumača i to je dovoljno, ja sam uradio na taj način i sve su mi odradili bez ikakvih dodatnih zahteva... Takođe, napomena za one koji evaluaciju rade preko PEBC (farmaceuti) - kada uzimate uverenje iz Farmaceutske komore neka ne stave i ime oca jer ga nemate na diplomi, na licenci, na dodatku diplomi i slično, iz PEBC su zahtevali da im opet dostavimo uverenje iz Komore pa je supruga morala uverenje opet da vadi, da ga prevodi i šalje, sitnica koja će ionako prespor proces evaluacije njene diplome dodatno da oduži... :dash:
 
Drugari .. čisto onako jedno pitanje unapred ..

Kada ste gledali letove za Ca .. kako ste vi odradili vašu priču? -preko kog sajta ste bookirali karte .. kojim avio kompanijama ste leteli .. gde ste presedali .. ?
Ako nije problem .. dajte neki info na tu temu .. kao i koje avio kompanije treba gledati a koje izbegavati .. kada je najoptimalnije doći u Ca. i sl.?

Thanks unapred za info ..
 
Mi smo se odlucili za Vancouver tako da smo gledali da nam Port Of Entry u Kanadu bude Vancouver, pa smo kupili karte za BG-London-Vancouver, sa neka 2h overlaya posto nam je bio prvi put da presedamo i isli smo sa dvogodisnjakom. Sad to vec ide mnogo brze ali uglavnom nikad ne kupujemo karte bez barem 1h30min, jer nekad avioni kasne sa poletanje isl pa da se ne zakasni na sledeci let. Mislim da smo kupili karte preko Intertravel sajta. Povratak smo lupili random datum za 8-9 meseci i to najjeftinije moguce (nebitan broj presedanja), na kraju smo to igrom slucaja i iskoristili ali time se stvarno nismo opterecivali.
kad je optimalno doci - to vec zavisi od licne situacije. Nama je bilo sto pre jer sam ja imao dogovoren posao, tako da smo mi dosli 15.decembra ... zavisi da li imate dece, kolika su deca i sve oko skole, decembar je u principu vreme kad ovde sve staje i pocinju praznici i tek tamo se sredinom januara ponovo zahuktava. Malo pada kisa tako da nije zgodno i bez auta i sve, ali opet kazem nama je odgovaralo taman da osetimo tu praznicnu atmosferu i ja sam 1.1. poceo sa poslom. Za Toronto stvarno ne znam kako funkcionise, kakvo je vreme i sve ostalo - kod njih ima snega pa je drugacije :D
 
Drugari .. čisto onako jedno pitanje unapred ..

Kada ste gledali letove za Ca .. kako ste vi odradili vašu priču? -preko kog sajta ste bookirali karte .. kojim avio kompanijama ste leteli .. gde ste presedali .. ?
Ako nije problem .. dajte neki info na tu temu .. kao i koje avio kompanije treba gledati a koje izbegavati .. kada je najoptimalnije doći u Ca. i sl.?

Thanks unapred za info ..

Naravno da sve primarno zavisi od tvojih planova i stvari vezanih za smeštaj, posao i ostale stvari vezane za preseljenje. Što se tiče letova, jeftine opcije su tokom zima/proleće i jesen/zima perioda. Letnji meseci budu i duplo skuplji za let.
Mi smo uzeli JET airways jer je bio najjeftiniji (ako se ne varam nešto ispod 250 evra po karti u jednom pravcu), mada mnogi ljudi ih ne vole jer su Indijski prevoznik i žale se kako im se oseća hrana a i putnici :D. Mi smo išli februara da bi uhavtili te cene. Takođe, karte su jeftinije utorak/sreda/četvrtak a skuplje za vikend.
Sve ostalo zavisi od planova koje imate.
 
Dragi ljudi,

Evo nas sa novostima- dobili smo mejl "Ready for visa" gde traže da pošaljemo pasoše na viziranje. Imao sam nedoumicu oko biometrije, pošto smo se prijavili pre 31.07.2018. (i ITA dobili u aprilu), pa nismo znali da li treba ili ne. Našao sam odgovor (posle nekog vremena), pa možda još nekom koristi:

http://www.cic.gc.ca/english/helpcentre/answer.asp?qnum=1424&top=19

Ne treba biometrija ako ste se prijavili pre, a još ste u procesu.
 
Poslednja izmena:
Dragi ljudi,

Evo nas sa novostima- dobili smo mejl "Ready for visa" gde traže da pošaljemo pasoše na viziranje. Imao sam nedoumicu oko biometrije, pošto smo se prijavili pre 31.07.2018. (i ITA dobili u aprilu), pa nismo znali da li treba ili ne. Našao sam odgovor (posle nekog vremena), pa možda još nekom koristi:

http://www.cic.gc.ca/english/helpcentre/answer.asp?qnum=1424&top=19

Ne treba biometrija ako ste se prijavili pre, a još ste u procesu.



Čestitke na PPR-u !!!

Ako nije problem... samo navedi svoj timeline kako je išao i koliko je prošlo od AOR do PPR-a? -koji vam je bio VisaOffice?
ITA koji smo mi dobili je bio poslednji za koji je bilo rečeno da ne podleže biometriji ... međutim koju nedelju kasnije kada smo zvanično predali aplikaciju pri samom plaćanu taksi pojavila se i taksa za biometriju .. tako da smo i to odradili...
Ništa specijalno i jako jednostavan proces ali moraš da se cimaš do Dorćola da odradiš sve to...

Elem, napomena sa canadavisa foruma ...
Kada se dobije mail u kome se traži da se pošalju pasoši na viziranje .. svi koji ste u aplikaciji mora da dođete i predate pasoše. Ne može samo jedan član da dođe i donese pasoše za sve .. odnosno .. može ali mora da ima pisanu izjavu od svih ostalih da on to može da donese za njih.
To vam kažu kada već dođete i donesete pasoše od cele porodice... Drugim rečima, dođite lepo svi zajedno i neće biti neprijatnosti ..

Sve najbolje u pripremama za odlazak ...
Jeste li razmišljali .. gde ćete .. kada ćete .. šta za posao i sl.?

pozz
 
Kolege forumaši, ima li ovde nekoga ko je polagao IELTS u prethodnih nekoliko meseci, interesuje me kakva su "sveža iskustva" sa prigovorom, OK čitao sam da su ranije znali ljudima da povećaju pola ocene, mene interesuje da li neko ima neka saznanja po tom pitanju ali ne starija od par meseci... Dobio sam 6.5 na Speaking i Writing (Writing još i OK, to je stvarno subjektivna stvar, ali za Speaking sam najiskrenije zbunjen zašto samo 6.5) pa eto da vidim kakve su mi šanse da mi na oba dela dodaju po 0.5, šta kažu iskustva drugih ljudi... Unapred hvala na odgovoru! :)
 
Kolege forumaši, ima li ovde nekoga ko je polagao IELTS u prethodnih nekoliko meseci, interesuje me kakva su "sveža iskustva" sa prigovorom, OK čitao sam da su ranije znali ljudima da povećaju pola ocene, mene interesuje da li neko ima neka saznanja po tom pitanju ali ne starija od par meseci... Dobio sam 6.5 na Speaking i Writing (Writing još i OK, to je stvarno subjektivna stvar, ali za Speaking sam najiskrenije zbunjen zašto samo 6.5) pa eto da vidim kakve su mi šanse da mi na oba dela dodaju po 0.5, šta kažu iskustva drugih ljudi... Unapred hvala na odgovoru! :)

Ja sam IELTS polagao u Januaru ove godine .. i to 2x u roku od 2 nedelje .. za svaki slučaj ako omanem prvi put :-)
Koliko me pamćenje služi .. speaking deo se snima .. tako da ukoliko uložiš protest na taj deo .. neki drugi ispitivač bi preslušao taz audio zapis i potvrdio ili korigovao ocenu.
Ako ti nije problem da izdvojiš keš za tu avanturu .. vredi se boriti za svaki poen .. mada ta avantura zna da potraje par nedelja, zer ne?

..svakako javi kako je prošlo ..

pozz
 
Jeste @zer0day, čeka se odluka 2-4 nedelje, ranije je bilo 6-8... Košta 8.000, ako negde popraviš ocenu vraćaju pare... Žalba vredi za Speaking i Writing, to je nešto što Senior Examiner može da popravi, Reading i Writing se pregleda po kluču i tu vrdanja nema :) Kako god, pokušaću, možda i uspem, možda na jednom od ta dva dela dobijem +0.5, a možda ostane ovako kako je, što znači da sam bacio mesec dana i 8.000 dinara :D
 
Jeste @zer0day, čeka se odluka 2-4 nedelje, ranije je bilo 6-8... Košta 8.000, ako negde popraviš ocenu vraćaju pare... Žalba vredi za Speaking i Writing, to je nešto što Senior Examiner može da popravi, Reading i Writing se pregleda po kluču i tu vrdanja nema :) Kako god, pokušaću, možda i uspem, možda na jednom od ta dva dela dobijem +0.5, a možda ostane ovako kako je, što znači da sam bacio mesec dana i 8.000 dinara :D

Probaj, rizik se isplati. Meni isto nije bilo jasno otkud su mi dali samo 6.5 na speakingu. Nakon žalbe su mi podigli na 7 što mi je realna ocena.
 
Pozdrav svima.
Da li neko zna gde se obradjuju express entry aplikacije iz Srbije? Da li je to visa offive u Becu ili neka druga? Ako neko ima saznanja molim vas pisite.
Mislim da sam napravio gresku (poslao sam preveden Marriage certificate sa affidavitom, ali skenirani original nisam overio kod notara), pa sam poslao CSE, ali bih voleo da znam koja kancelarija obradjuje moju aplikaciju kako bih zvao.
Hvala unapred
 
Pozdrav svima.
Da li neko zna gde se obradjuju express entry aplikacije iz Srbije? Da li je to visa offive u Becu ili neka druga? Ako neko ima saznanja molim vas pisite.
Mislim da sam napravio gresku (poslao sam preveden Marriage certificate sa affidavitom, ali skenirani original nisam overio kod notara), pa sam poslao CSE, ali bih voleo da znam koja kancelarija obradjuje moju aplikaciju kako bih zvao.
Hvala unapred

Vidi ovako ... od kada su uveli biometriju malo su poremetili ceo proces .. pa se da desiti da ti se aplikacije malo šeta od VO do VO.
Ja sam pre koju nedelju poslao CSE čisto da vidim šta se dešava sa aplikacijom jer od Septembra kada smo prošli mnedical i uradili biometriju nemamo nikakav update.
U roku od 2 dana sam dobio poprilično ljubazan odgovor da sam i dalje u planiranih 6 meseci koliko otprilike traje proces i da mi je trenutni VO u Ottawa-i.
Većini aplikanata je taj VO .. desi se da odatle prebace ili u Sidney, Montreal i sl.
Kada ti se aplikacija približi kraju šalje se u lokalni VO a za nas je to Beč.
U Beču se finalno čekira sve i na osnovu njihove potvrde stigne ti mail iz VO-Ottawa da su ti odobrili aplikaciju i da pošalješ pasoše u tvoj lokalni VO ili ti u Beč..

Nadam se da sam ti malo pomogao ... a za detalje o kretanju aplikacije baci pogled na:

https://www.getgcms.com/blog/express-entry-application-processed/


Pozz & srećno ...
 
Hvala na odgovoru!
Dobio sam i ja odgovor na CSE u roku od 2 dana gde su mi javili da su primili dokument i prosledili nadleznoj visa office na razmatranje. Nadam se da ce to biti ok.
Mada opet, plasim se da se to negde ne zagubi ili sta ja znam. Bas sam zabrinut jer je u pitanju bas glupa greska.
Ostaje mi samo da se molim bogu da ce uzeti taj dokument u razmatranje ili da nece praviti problem zbog neoverene kopije.
Srecno svima!
 
@zer0day: Ne razumem najbolje ovo pitanje oko Visa offica...u mejlu piše da pasoši trebaju da se pošalju za Beč, a mi smo ih odneli u VAC u Beogradu i oni ih onda prosleđuju u Beč.

Gde ćemo, kada ćemo i šta za posao- da, razmišljali smo o svemu tome. Na sreću, imamo prijatelje u Torontu, Vankuveru i u Otavi i svi su rekli da možemo kod njih da budemo par nedelja dok se ne snađemo. Po njihovoj priči, zeznut je početak jer je teško naći posao ako nemaš adresu u Kanadi, a niko neće da ti izda stan bez ugovora za posao. Tako da je to đavolji krug... većina ljudi iznajmi AirBnb ako ne znaju nikoga pa traže posao. Mi smo mislili da za početak odemo u Toronto, budemo kod njih par nedelja dok sredimo papire i dok ne nađemo poslove. A što se tiče vremena odlaska, nismo još precizirali, ali neka prva polovina 2019. ako sve bude ok.

Inače, kad smo predavali za vizu u Beogradu, sve je prošlo ok. Čoveče, skroz sam se odvikao od apliciranja za vizu, zaboravio sam to stresno iskustvo z:shock: U suštini je dosta jednostavno, došli smo oboje, ali su samo mene pozvali za šalter. Pasoši, dve fotografije, dokaz da smo on-line platili za premanent residence i potpisan onaj consent form sa VAC sajta. Sve VAC takse sam platio tamo na licu mesta u dinarima u kešu- nije mi bilo jasno da li se plaća po pasošu ili po aplikaciji i koji je iznos, pa rekoh, kad već može tako, onda neka mi na licu mesta kažu koliko sam dužan. Devojka koja radi tamo je bila jako ljubazna, pogledala sve to da li je ok, naplatila i pasoši su sad u Beču. Javiće mi telefonom kada budu gotovi i onda ih možemo podići tamo. Ne mora de oći lično, može se popuniti ona saglasnost da se ovlašćuje neko da preuzima pasoše i valjda je onda to to. z:)

- - - - - - - - - -

Hvala na odgovoru!
Dobio sam i ja odgovor na CSE u roku od 2 dana gde su mi javili da su primili dokument i prosledili nadleznoj visa office na razmatranje. Nadam se da ce to biti ok.
Mada opet, plasim se da se to negde ne zagubi ili sta ja znam. Bas sam zabrinut jer je u pitanju bas glupa greska.
Ostaje mi samo da se molim bogu da ce uzeti taj dokument u razmatranje ili da nece praviti problem zbog neoverene kopije.
Srecno svima!

Ja nisam ni jedan dokument overio kod notara. Samo ako je za nešto trebao prevod sa engleskog sam išao kod sudskog tumača i to je bilo sasvim dovoljno, tako da nemaš razloga za brigu. z:)
 
Pozdrav svima,

Pratim temu od samog osnivanja i prelaska na EE. Sreca je tako htela da sam zakasnio da popravim IELTS pre famoznih-povoljnih izvlacenja u prolece 2017. Sada kada je konacno sve nastelovano na maksimum bodova gubi se polako ali sigurno na godine...

Da li je neko isprobao pozitivne i negativne strane situacije u kojoj se ide sa single u poredjenju sa family aplikacijom?
To je jedino sto mi pada na pamet i sto dize bodove preko sadasnje crte.
Pre svega mislim na to kako funkcionise u praksi i ima li nepredvidjenih komplikacija?

Pre par stranica procitah i da je neko ulozio zalbu kod WES-a te da su mu bachelor beogradskog Arhitektonskog fakukteta prepravili na Master... ili se varam?

Sve u svemu, puno srece onima koji su vec u CA i puno zivaca i strpljenje svima ostalima koji prolaze pripremne korake!

Izvini, tek sad videh poruku - mi smo se odlucili na to da mm bude unaccompanied family member, pa da ako ja dobijem PR, apliciramo za spajanje porodice. Jednostavno za nas nije bilo drugog resenja. Za sada smo predali aplikaciju, prosli medical i biometriju i cekamo. Sad, kako to funkcionise u praksi, dalje od ovoga ne znam :) al svakako cu pisati kako se situacija bude razvijala, mozda nekom jos bude od koristi.
 
@zer0day: Ne razumem najbolje ovo pitanje oko Visa offica...u mejlu piše da pasoši trebaju da se pošalju za Beč, a mi smo ih odneli u VAC u Beogradu i oni ih onda prosleđuju u Beč.

Gde ćemo, kada ćemo i šta za posao- da, razmišljali smo o svemu tome. Na sreću, imamo prijatelje u Torontu, Vankuveru i u Otavi i svi su rekli da možemo kod njih da budemo par nedelja dok se ne snađemo. Po njihovoj priči, zeznut je početak jer je teško naći posao ako nemaš adresu u Kanadi, a niko neće da ti izda stan bez ugovora za posao. Tako da je to đavolji krug... većina ljudi iznajmi AirBnb ako ne znaju nikoga pa traže posao. Mi smo mislili da za početak odemo u Toronto, budemo kod njih par nedelja dok sredimo papire i dok ne nađemo poslove. A što se tiče vremena odlaska, nismo još precizirali, ali neka prva polovina 2019. ako sve bude ok.

Inače, kad smo predavali za vizu u Beogradu, sve je prošlo ok. Čoveče, skroz sam se odvikao od apliciranja za vizu, zaboravio sam to stresno iskustvo z:shock: U suštini je dosta jednostavno, došli smo oboje, ali su samo mene pozvali za šalter. Pasoši, dve fotografije, dokaz da smo on-line platili za premanent residence i potpisan onaj consent form sa VAC sajta. Sve VAC takse sam platio tamo na licu mesta u dinarima u kešu- nije mi bilo jasno da li se plaća po pasošu ili po aplikaciji i koji je iznos, pa rekoh, kad već može tako, onda neka mi na licu mesta kažu koliko sam dužan. Devojka koja radi tamo je bila jako ljubazna, pogledala sve to da li je ok, naplatila i pasoši su sad u Beču. Javiće mi telefonom kada budu gotovi i onda ih možemo podići tamo. Ne mora de oći lično, može se popuniti ona saglasnost da se ovlašćuje neko da preuzima pasoše i valjda je onda to to. z:)

- - - - - - - - - -



Ja nisam ni jedan dokument overio kod notara. Samo ako je za nešto trebao prevod sa engleskog sam išao kod sudskog tumača i to je bilo sasvim dovoljno, tako da nemaš razloga za brigu. z:)

Ako nije problem .. jel može malo detaljnije proces oko predavanja pasoša ovde kod nas u VAC-u? :-)
Koliko jsu bile takse ... nas je 3 kom.

Hvala puno unapred ...

pozz
 
Naravno da nije problem, samo nema toliko detalja z;)

U mejlu za dostavljanje pasoša je navedeno šta sve treba da se dostavi: pasoši, dve fotografije (5x7 cm, na poleđini da piše ime i prezime i datum rođenja, kao i datum fotografisanja, ime i adresa foto studija), dokaz o plaćenim taksama za EE, propratno pismo gde potvrđujemo kontakt informacije (adresa, mejl i telefon), odštampan mejl-poziv za dostavljanje pasoša koji ste dobili i popunjen i potpisan CVAC Consent form koji se preuzima sa sajta CVAC Belgrade (za svaki pasoš). Nama nije trebala biometrija, tako da ne znam kako to ide.

Došli smo u Skenderbegovu u VAC, nismo imali zakazano, ali nema gužve. Svi su jako ljubazni, uđeš u čekaonicu i kada bude slobodan šalter, pozovu te da uđeš. Mi smo čekali možda 2 min, bio samo neki čovek pre nas. Ja sam sam ušao za nas oboje da predam, nije bilo potrebe da oboje ulazimo. Tamo im daš dokumentaciju, pregledaju da li je sve ok i tu odmah možeš i da platiš. Mi smo platili 6365 RSD po pasošu, to je ta taksa za slanje pasoša u Beč, valjda su ostale takse uključene pošto smo platili EE ranije. Taj deo ni meni nije bio jasan, zato sam odabrao da platim na licu mesta. Na licu mesta se može platiti samo gotovinom. Nakon toga ti daju potvrdu da si predao pasoš i platio, broj sa kojim možeš na netu da pratiš gde ti se pasoš nalazi i sa time i preuzimaš kada bude gotov. Ostaviš im kontakt telefon i javiće ti kada bude gotov da ga podigneš. Ne moraju da dolaze svi lično da podignu pasoš, može jedna osoba, ali da taj za koga se podiže potpiše saglasnost (to je u okviru Consent form-a jedna strana). Ovi koji rade u Skenderbegovoj su Srbi, tako da sve na srpskom sa njima razgovaraš. Zadržali smo se tamo sve ukupno možda 10 minuta, iznenađujuće brz i bezbolan proces z:lol: Ako te još nešto zanima, pitaj slobodno!
 

Back
Top