ЕВРОПА НАС ХОЋЕ БЕЗ ПОНОСА И БЕЗ КОСОВА, Синиша Ковачевић

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.177
Одличан текст - прочитајте!


Синиша Ковачевић


ЕВРОПА НАС ХОЋЕ БЕЗ ПОНОСА
И БЕЗ КОСОВА


Моја генерација је одрасла уз пионирске мараме, имали смо и пионирске руководиоце, касније смо мараме скинули а пионирски руководиоци су напредовали у омладинске руководиоце. Одрастали смо, полако, уз америчке филмове, енглеску музику и руску литературу. Формирани смо читајући велике српске песнике, Дучића, Ракића, Шантића али и оне, савремене, наше, тек деценију-две старије од нас, Миљковића, Брану Петровића, Данојлића, Попу, Бећковића... Сви ми, осим омладинских руководилаца. Они су слушали другу музику, читали друге песнике, гледали другачије филмове, бивали пресрећни кад Валтер одбрани Сарајево...

Ми смо слушали радио Луксембург и глас Америке, још памтим уњкави глас – Овде глас Америке, говори Грга Златопер... Ми смо данас, којекуда, они више нису црвени, сада су жути или су чланови Војвођанске академије наука...
Ми смо волели Европу јер у њој су живели Џегер и Пол Макартни, Јонеско и Бекет, Фелини и Шаброл, тамо су становали Черчил и Де Гол, Џорџ Бест и Сид Вишиз, тамо је било светла, тамо је био џинс и слобода... Они други, малопре помињани, Европе су се гнушали!

Ми смо је волели јер је тамо увек било воћа, најлон чарапа, сви су возили аутомобиле, никоме нису одузимали куће и земљу, њиховим дедовима нису чупали бркове, нису хапсили песме и песнике, књиге и филмове нису забрањивали, сви су имали посао, својина је била светиња, нису приводили и шамарали због вицева, нису имали фараона коме су једном годишње носили бронзани фалус, који су звали штафета, да му честитају рођендан, нису организовали у престоничном дому омладине, конаке за бронзу у ерекцији, певајући јој и играјући, нису на азијским манифестацијама које су звали слетови и дан младости, клицали непогрешивом и бесмртном вођи. Зато смо ми Европу волели.

Узгред, знате ли где су данас организатори штафетних конака и слетова? Па дабоме, у врху власти.

И данас они воле Европу више од нас!? Готово као што су волели Броза. До избезумљења, до оргазма.

Волели смо је и због тога, Европу мислим, што су нам тамо студирали прадедови, што нам је отуда са Давидовићем дошла штампа, са Шлезингером музичко образовање, са Доситејем и Стеријом култура и просвета, са Јованом Ђорђевићем и Јоакимом Вујићем позориште, отуда нам је стигла железница, пошта, савремена медицина, архитектура, врхунско сликарство... Волели смо је, Европу мислим, јер се у њој на телевизији, критиковала сопствена влада, новине су откривале политичке афере а радио није преносио само конгресе и извештаје о водостању...

Драги пријатељи, да би човек био срећан, потребно је да живот проводи са особом коју воли, да ради посао који воли, да је здрав и да је слободан. А ми нисмо били слободни!

Зато смо, када је непогрешиви, плавооки обожавани, изненада и сасвим неочекивано, на њихов ужас и огромну жалост, умро, помислили, ево је. А слобода је изостала. Због тога смо, и због имитације демократије, која је уследила, почели да се бунимо, да шетамо, да звиждимо, да организујемо митинге. Хтели смо у Европу! Због ње су нас пендречили, поливали воденим топовима, гушили сузавцем, хапсили...

Хтели смо у Европу, међу уљуђене, поштене, праведне и насмејане народе. Хтели смо да живимо као сав нормалан свет. Као Европљани са властитим именом и презименом, са нашим идентитетом, као своји на своме. Европа нас није хтела такве!

Хтели су нас понижене, избомбардоване, раскомадане и снисходљиве. Хтели су нас под својим условима, без поноса и без Косова. И добили су, и инсталирали су, боље речено, такву власт и такве трабантске партије, власт бескичмењака и климоглаваца, опозицију бескичмењака и климоглаваца, који до бесвести понављају мантру – Европа нема алтернативу. Све има алтернативу, драги пријатељи, алтернатива рату је мир и обратно, да није тако не би било Термопила и Галипоља, Мојковачке битке и Ватерлоа, Косовске битке и Солунског фронта; алтернатива животу је смрт, алтернатива свађи је помирење, алтернатива мржњи је љубав, алтернатива поносу су уњкавост и снисходљивост. Само породица и отаџбина нису алтернативни! И можда ваздух?
А бивши пионирски и омладински руководиоци, поносни носиоци штафете, партијских књижица и функција, данашњи министри и опозициони лидери су управо такви. Снисходљиви до гађења и презира.

Увреде из Европе годинама стижу у таласима, увреда за увредом, понижење за понижењем, услов за условом, уцена за уценом... Одговор је пристајање, снисходљивост, климање главом, смешак...

Да је неко водио дневник увреда, имао би неколико хиљада страна. За европског гаулајтера у Србији, одредили су човека који је у Словенији директно одговоран за смрт наше деце, то је само један у низу примера. Косово и Метохија, које је место рођења свих нас, у личним картама су нам уписани погрешни подаци, Косово и Метохија где нам је рођена држава и црква, и језик и вера, најлепше песме и најлепше жене, неуки европски хирург одсекао нам је без анестезије и још нас, ликујући, тера да говоримо како нас не боли и како нам је лепо, како смо сада здравији и лепши. То је Европа данас. Безочна, безосећајна, бахата и осиона. И још инсистира да то што називамо сопственом душом, дабоме да мислим о Косову, са осмехом и захвалношћу предамо узурпатору, као да је то заиста његово... Као да смо ми тамо дошли као узурпатори, иза ситних коња и ситне стоке, као да су оне цркве тамо никле саме од себе, као да је Грачаница самоникла као бршљан а Симонида тек зидни тапет, купљен у оближњем Меркатору. Милостиња, зајам, кредит, мољакање је подигнуто на ниво култа а зеленашење и каишарење до апсолута...

Намећу нам се ствари које код нашег народа изазивају осећај стида и неверице, говори се о реалности која се мора прихватити таква каква је. А шта је то реалност? Ако вам је дете у канџама наркоманије хоћете ли прихватити такву реалност и оставити га милости и немилости улице и наркодилера, полиције и локалних кабадахија или ћете учинити све да га извадите из те каљуге ангажујући рођаке, пријатеље, ватрогасце, војску и председника. Отоманска окупација је такође била реалност. Да су наши преци пристајали на њу као неопозиву константу, и данас би плаћали данак у крви, шетали опанке, трпели агино право прве брачне ноћи и „активно“ учествовали у изградњи неколико нових Ћеле кула.

Лобирање појединих министара за улазак у НАТО прелази границе пристојности. У исто време укидају војску, намерно превиђајући да је војска, уз цркву, стуб носач српског идентитета, преко две хиљаде песама постоји у Србији о војсци, војска није само да се брани отаџбина, војска је ољуђење, иницијација, начин да се упознају људи и свет, да се стекну пријатељи, да се усвоје нове вештине и занати, да се научи да се брани светиња кад се оде у резерву. „То што није краљу за војника, нећу мајко да ми буде дика“. Војска је, каже један мој пријатељ из Шумадије, да се буде Србин. Једно питање, драги пријатељи, шта је следеће после Косова? Република Српска? Рашка област? Шта је следеће што ће оваква Европа тражити од нас? Војводина? Промена химне, писма, промена историје, имена, поновно увођење права прве брачне ноћи... Данак у крви нам већ узимају, све што у Србији дипломира, узима се без дилеме. Никаквих скрупула ту нема, дај га овамо, млад је, школован, нисмо у њега уложили ни еврић.

. /.
 

Високи европски функционер, Штефан Филе, изјављује пре неки дан, цитирам: „Време је да Европа озбиљно схвати кандидатуру Србије“. Колико цинизма и сарказма у једној реченици. Па шта то значи!? Ово је досад било неозбиљно, шала, шега, завлачење, превара... Десет година лажи и нитковлука. То није Европа Золе, Игоа, Сартра, Роселинија, Бергмана, Харолда Пинтера и Роналда Харвуда, то није Европа части и алтруизма, хуманизма и индивидуалних слобода, радних и хигијенских навика, синдикалне солидарности, Европа речи и принципа, коју смо волели. Ово је Европа интереса и само интереса, безочно и по сваку цену, по цену лажи, преваре, уцене, притиска, крађе и отимачине. То је Европа у којој шаргарепе морају бити идентичне, краставци морају бити прави, пречника три сантиметра а дужине девет. Можда су то димензије које њима одговарају, даме и господо, то нису моје мере. То није Европа за мене!

Говоре да ћемо, уколико не уђемо у Европску унију, по сваку цену, поцркати од глади, да ће се поново орати дрвеним ралом и лечити мокраћом од седам удовица. Као да смо ретардирани народ, неспособан да о себи брине сам, без помоћи добронамерних тутора. Удавићемо се у блату и сопственом измету. Најстрашније је то што то говори и српска квазиелита – или, глупаво, заиста верујући у то, или синекурама и синекурчинама натерана да тако говори. Само се ми радујемо јарму и подређености, славодобитно се објављује: још један Меркатор, још једна Идеа, још један Меркур... Па где иде новац из Меркатора? У Лапово или у Љубљану!? Намеће се идиотизам који се зове либерални капитализам у коме је све дозвољено, баш све.

Драги пријатељи, ако смо народ који не може да живи без милостиње, нек нас не буде! Нек нестанемо! Са Европом се може сарађивати и трговати иако немамо чланску карту. Као Норвежани. Као Швајцарци.

Што се мене тиче, мени Европа без Косова и Метохије не треба. А то ће бити коначни услов, живи били па видели. Ако Србија може без Косова, може и без мене. Ако ће то, тој и таквој Србији, уопште бити битно. Живећу у Републици Српској. Ако и ње, поред ових и оваквих на власти буде било; ако не, онда одох у Аустралију. Тамо бар има Срба и ћирилице.

За крај, дозволите ми једну антиципацију. Мудри, од брига оседели председник, тронут али смирен, одржаће узбудљив говор у коме ће објаснити како је, између Косова и будућности Србије, морао да изабере будућност. Због наше деце, због ... Помало невин и потпуно трудан. Медији ће то подржати, блогери такође, НВО ће се утркивати у хвалоспевима, затрпаће га телеграми подршке. Тако ће кување жабе бити завршено. Знате онај експеримент са жабом. Обећаће се нова радна места, коридори, фабрике авиона, аутомобила, ски центри, кондоми за вишекратне употребе...

Анестезирана и препарирана нација ће то прогутати. Ја и мени слични нећемо. Ми никада нећемо пристати на распарчавање отаџбине! Ако је то услов да Европа уплови у потпуно благостање без нас, нека уплови. [/FONT]
[FONT='times new roman', 'new york', times, serif]Госпође и господо, може ли понижен човек бити срећан? Чак иако је сит. Да ли је за један усправан живот, достојан човека, довољно да је чанче пуно а то што, да бисте из њега јели, морате да клекнете, није битно. Важно је да се лапће. Све у шеснаест. Важно је само да је чанче пуно.

Драги пријатељи, бечки валцер, тегет одело и љубав према отаџбини никад не излазе из моде. Европа ће увек бити ту где је. Ми такође. Хоћемо ли бити у Европи или не, не зависи од нас, него од ње. Мени оваква, каква је данас, неће недостајати.

- к р а ј -
 
То је Европа данас. Безочна, безосећајна, бахата и осиона.

********************************************************************************

Pa to je ono sto (i) ja odavno pricam - takva Evropa vise nam ne treba, Evropa interesa, Evropa kao maceha sebicna, Evropa birokratije , na kraju krajeva.

Kome to jos treba osim (nasim)politicarima?

Nikom zivom.

I da, mozda i tu lezi odgovor zasto se ne bunimo - jer zelimo da nestanemo, pre, nego da budemo neljudi.
 
Odlican tekst 5+ !!!

Jedno zapazanje... Izabran je onaj deo Evrope koji odgovara ovim vlastima. Ovo iz licnog iskustva.
Vecini normalnih Evropljanja nema druge do da samo slezu ramenima. Gledaju i nemogu da se nacude sta se u Srbiji radi. Vecim delom Evropa je i digla ruke,ne razmislja o nama,jer ko ce razumeti nesto sto nije svojstveno normalnom razumu?
 
Odlican tekst 5+ !!!

Jedno zapazanje... Izabran je onaj deo Evrope koji odgovara ovim vlastima. Ovo iz licnog iskustva.
Vecini normalnih Evropljanja nema druge do da samo slezu ramenima. Gledaju i nemogu da se nacude sta se u Srbiji radi. Vecim delom Evropa je i digla ruke,ne razmislja o nama,jer ko ce razumeti nesto sto nije svojstveno normalnom razumu?

Pa kako mislis da je u tim drugim evropskim drzavama? Treba da pogledas kako je Englezima, Holandjanima i ostalima. Iako oni "vladaju" njihov narod je izgubio dosta svojih prava. Zasto mislis da odjednom desnica jaca po celoj Evropi?
 
Драги пријатељи, ако смо народ који не може да живи без милостиње, нек нас не буде! Нек нестанемо! Са Европом се може сарађивати и трговати иако немамо чланску карту. Као Норвежани. Као Швајцарци.

Што се мене тиче, мени Европа без Косова и Метохије не треба. А то ће бити коначни услов, живи били па видели.

A kako smo mi bili tako glupi da dopustimo da nastane ovo stanje od 1990. naovamo?

Mogu da imam razumevanja ako su bili ratovi, sankcije i ucene drugih vrsta, ali mnogo ljudi je odavde pobeglo jos ranije.

Ceo tekst je o tome da Evropa ne valja. Odlicno... a gde cemo mi? Hocemo da izigravamo ostrvo?

Mi cemo sve da sredimo ako sredimo natalitet, gledajte samo sta ostali rade.

A to, sto se autor teksta zalaze za KiM, a ne spominje ostale delove, to moze da ga bude sramota. Sto se ne zalaze sa Krajinu? Ima kratko pamcenje? Kao da tamo Srbi nemaju vlasnistvo nad (istina porusenim) kucama?!?

Ne podnosim taj 'patriotizam na parce'. To insistiranje samo na KiM a ne na ostalim delovima je samo program DSSa, stranke koja mozda i ne predje cenzus na sledecim izborima.
 
Pa kako mislis da je u tim drugim evropskim drzavama? Treba da pogledas kako je Englezima, Holandjanima i ostalima. Iako oni "vladaju" njihov narod je izgubio dosta svojih prava. Zasto mislis da odjednom desnica jaca po celoj Evropi?

Ja ne gledam u tudje dvoriste,niti me interesuje. Gledam kako je meni/nama i da popravim ono sto je u mom dvoristu, da bih mogao sa "komsijama"(Evropljanima),dignute glave i sa argumetima izaci pred njih,i sa cvrstim stavom,argumentima i podporom koju imam pogledati sve u oci i lupiti sakom o sto!
 
Evropa nas hoce bez ponosa bez Kosova u federaciji sa Vojvodinom pre toga da Republiku Srpsku predamo Turcima.Evropa nas hoce kao neku retardiranu maloletnicu za seksualno izivljavanje.Eto tako nas hoce Evropa.Ko to hoce neka pakuje kofere i neka ide.JA NECU.

Nije tacno, to zelis ti i takvi koji tako govore.
 
A kako smo mi bili tako glupi da dopustimo da nastane ovo stanje od 1990. naovamo?

Mogu da imam razumevanja ako su bili ratovi, sankcije i ucene drugih vrsta, ali mnogo ljudi je odavde pobeglo jos ranije.

Ceo tekst je o tome da Evropa ne valja. Odlicno... a gde cemo mi? Hocemo da izigravamo ostrvo?

Mi cemo sve da sredimo ako sredimo natalitet, gledajte samo sta ostali rade.

A to, sto se autor teksta zalaze za KiM, a ne spominje ostale delove, to moze da ga bude sramota. Sto se ne zalaze sa Krajinu? Ima kratko pamcenje? Kao da tamo Srbi nemaju vlasnistvo nad (istina porusenim) kucama?!?

Ne podnosim taj 'patriotizam na parce'. To insistiranje samo na KiM a ne na ostalim delovima je samo program DSSa, stranke koja mozda i ne predje cenzus na sledecim izborima.

Dobro,nije navedeno,ali se podrazumeva, za sve Srpske zemlje :)
 
slabo je ovo kakvu bi ja diktaturu i teror uveo ovoj zemlji! Nismo mi jos spremni,jos ovde samarcina treba jos! Batina je iz raja izasla i izbija svakakve gluposti,a ovaj ih je narod pun! Cime ima ovaj narod da se ponosi od 41 pa do danas? Zasto treba da udjemo u Evropu dignute glave? Trebamo da cvilimo,da puzemo po zemlji je mnogo,ispod zemlje trebamo da idemo u Evropu. Samo neko neka pomene predke. Niko danas nije dostojan da pomene nekog od 1918 pa unazad. Ovo je najgore doba,najveca sramota za ovaj narod i kao tako mi treba da se stidimo toga,a ne da se busamo u grudi i da se ponosimo. Izgubili smo sve ratove,a ko gubi ratove,gubi i teritorije. Ne krivim nikog iz EU,SAD-a i iz Albanije,ljudi su se borili, osvojili i nisu ludi da to vrate nazad. Ali ovi domaci jadnici sto nisu mogli da se odbrane,sto su pili i navijali za nato avione dok su isli da gadjaju po Srbiji,za ove seratore sto sada prodaju nekakve price,a svi su dezertirali ili bili zestoki fanovi SM treba da cute i vise da se ne javljaju jer su obrukali danasnje generacije i narastaje i unistili nam sav ugled i svu perspektivu. Stopala da nam ljubite bednici matori! Ko pridje glasackoj kutiji treba mu oseci ruku,ako ima preko 40 godina!
 
Poslednja izmena:
slabo je ovo kakvu bi ja ditkaturu i teror uveo ovoj zemlji! Nismo mi jos spremni,jos ovde samarcina treba jos! Batina je iz raja izasla i izbija svakakve gluposti,a ovaj ih je narod pun! Cime ima ovaj narod da se ponosi od 41 pa do danas? Zasto treba da udjemo u Evropu dignute glave? Trebamo da cvilimo,da puzemo po zemlji je mnogo,ispod zemlje trebamo da idemo u Evropu. Samo neko neka pomene predke. Niko danas nije dostojan da pomene nekog od 1918 pa unazad. Ovo je najgore doba,najveca sramota za ovaj narod i kao tako mi treba da se stidimo toga,a ne da se busamo u grudi i da se ponosimo. Udri Evropo zesce i bolje!

hahaha ti si puko skroz yebote :D
 
То је Европа данас. Безочна, безосећајна, бахата и осиона.

********************************************************************************

Pa to je ono sto (i) ja odavno pricam - takva Evropa vise nam ne treba, Evropa interesa, Evropa kao maceha sebicna, Evropa birokratije , na kraju krajeva.

Kome to jos treba osim (nasim)politicarima?

Nikom zivom.

I da, mozda i tu lezi odgovor zasto se ne bunimo - jer zelimo da nestanemo, pre, nego da budemo neljudi.

Nebeski narod, jedini koji psuje boga, sunce, hleb i decu.
 
Onda ja mogu da podrazumevam ocekivanje nekog novog strajka gladju sve dok Knin ne bude u Krajini ?!?

Mislim, ako se podrazumeva da su sve srpske zemlje ravnopravne.

Ne treba strajk gladju,vec pravno postici ono na sto imamo pravo,a sto neko namerno pravi propuste sa vrha vlasti,da li zbog ne mogucnosti ili zbog neceg drugog,neznam. :)
Svakako da sve se podrazumeva da sve Srbske zemlje budu na istom nivou,odnosno jedna celina u sistemu ;)
 
Ne treba strajk gladju,vec pravno postici ono na sto imamo pravo,a sto neko namerno pravi propuste sa vrha vlasti,da li zbog ne mogucnosti ili zbog neceg drugog,neznam. :)
Svakako da sve se podrazumeva da sve Srbske zemlje budu na istom nivou,odnosno jedna celina u sistemu ;)

To je isto jedan od mitova - da se stalno pozivamo na neka prava.

A gde su uopste obaveze? Bice da i one postoje, ali to nikoga nije briga.
 
Ma ja bih samo pitala gde Srbija moze da ostvari to pravo?

A ako bi ga ostvarila, sta bi radila sa 2 miliona Albanaca?

Веома занимљиво питање, али сасвим бескорисно...
Србија може да оствари то право, у неком временском периоду кад се коцкице сложе ... Да ли може данас? Не! да ли може са овом владајућом гарнитуром и позицијом и опозицијом? Не! Е у том случају, остави се статус куо и чека се да се коцкиец сложе...
Други део питања тиче се и првог дела, и одговор је сличан као и ѕа предходно питање... једноставно, на Космету, нема 2 милиона Албанаца, додуше, сад их има, али провером књига држављана и рођених, та цифра је десетроструко мања... али и да није, никакве везе нема, јер не ради се о томе, шта ћемо с њима, већ како... а памети ако нема сад, да реши то питање, имаће једном, па кад тад... коцкице се стално мешају ...
 

Back
Top