Evrocentrizam u nastavi istorije

Pokaži mi referencu ili izvor za podatak da je ikada postojao iko s imenom Serbo Makaridov. Pošto si pročitao tu knjigu, verujem da je imaš i da to ne bi trebalo da predstavlja problem.
Stephen L Harris, Understanding the Bible. Palo Alto: Mayfield. 1985.

Walter Raleigh, History of the World pp. 358-365
Затим:

NJegovo ime je kod nekih starih istoričara, a i kod Gordona Čajlda bilo Srbo ili Serbo, a negde Sardo, a njegov otac se zvao Makerid. Čajld u knjigama „Podunavski narodi“ i „Arijevci sa Helma“ to objašnjava, a na to se poziva i Jovan Deretić u knjizi „Srbi narod i rasa“. Grci su ga kasnije nazvali Heraklo, a Rimljani potom Herkules – kazao je Gašević.
On je pokazao i sliku Serbona koji davi lava, što se poklapa sa mitom o Herkulu koji davi Nemejskog lava čija je koža bila neprobojna. Gašević je objasnio i grčki mit o tome kako je Herkul navodno otvorio morski prolaz iz Sredozemnog mora u Atlantski okena, razdvojivši stubove, koje su nazvali Herkulovi stubovi, a danas je to Gibraltarski moreuz. Gost Akademije je kazao da je Serbon zapravo sagradio po jedan stub sa obe strane moreuza, a da su Grci izmaštali priču o razdvajanju stubova.
On je ispričao kako je Serbo Makeridov krenuo sa Helmskog poluostrva, šta je sve osvojio i sagradio i kako je širio pismenost, te kasnije obožen kao bog Serbon.
И тако даље, има доста извора о томе. Само треба читати.

Stephen L Harris, Understanding the Bible. Palo Alto: Mayfield. 1985.
Evo te knjige: https://archive.org/details/understandingbib0000harr_w2l8/mode/2up
Pretraga pojmova "Serbo", "Serbon", "Srbo", "Sardo", "Makerid" i "Makarid" ne daje nijedan rezultat.

Walter Raleigh, History of the World pp. 358-365
Evo i te knjige: https://archive.org/details/historyofworld00rale/page/n467/mode/2up?view=theater
Pretraga pojmova "Serbo", "Serbon", "Srbo", "Sardo", "Makerid" i "Makarid" takođe ne daje nijedan rezultat.

Deretićevim rečima - "šta sad?"

Deretićevim rečima - "šta sad?"
А да ли се помињу Нимрод, Асур итд? Реч је о истој историјској личности зато што га је сваки народ познавао по свом имену.

Гордон Чајлд га помиње као ,,Серба" или ,,Срба" у свом делу ,,Подунавски народи" и ,,Аријевци са Хелма".

А да ли се помињу Нимрод, Асур итд?
Ne znam niti me zanima, predmet rasprave je Serbo Makaridov. Dakle, utvrdili smo da se gorenavedeni pojmovi (Serbo, Serbon, Srbo, Sardo, Makerid i Makarid) ne pominju.

Реч је о истој историјској личности зато што га је сваки народ познавао по свом имену.
Gde to piše?

Гордон Чајлд га помиње као ,,Серба" или ,,Срба" у свом делу ,,Подунавски народи" и ,,Аријевци са Хелма".
Okej, pokaži.

Рекох ти, ради се о истој личности.
Prvo si rekao nešto drugo, pa kad smo utvrdili da to nije tačno, onda si pokušao da se vadiš i to ne navođenjem činjenica iz izvora, već ponovo navoda koji potiču od Deretića. Dakle, Deretićevu tvrdnju dokazuješ Deretićevom tvrdnjom - on kaže u knjizi da se radi o istoj ličnosti i dokaz za to je to što on kaže u knjizi da se radi o istoj ličnosti.

У књизи Академика Деретића. ;)
Deretić nije bio nikakav akademik. Nazivati ga akademikom je uvreda za akademike. Niti je bio član ijedne akademske institucije niti je bio nosilac ijedne akademske titule. To što je sam sebe nazivao doktorom ne čini ga doktorom. Bio je mašinski inženjer i ništa više.

Навео сам ти линк текста где се о томе говори.
Ne, naveo si tvrdnju, a ja ti tražim da je dokažeš linkom. Pošto pouzdano znam da Čajld nema nijedno delo pod nazivom "Podunavski narodi" ili "Arijevci sa Helma", znam da ne možeš i da nećeš, nego ćeš nastaviti sa skretanjem s teme. Kao i svaki deretićevac ikada.

Dakle, Deretićevu tvrdnju dokazuješ Deretićevom tvrdnjom - on kaže u knjizi da se radi o istoj ličnosti i dokaz za to je to što on kaže u knjizi da se radi o istoj ličnosti.
Ево ти линк за књигу па читај:

https://www.google.com/url?sa=t&sou...oQFnoECB8QAQ&usg=AOvVaw0nJQPoDe-AhW_XWa2oR1Lg

Све је наведено и поткрепљено изворима.

Deretić nije bio nikakav akademik.
Јесте, био је члан Руске Петровске Академије.

Kao i svaki deretićevac ikada.

Ја сам љубитељ Истините Српске Историје, а не некакав ,,деретићевац".

Ево ти линк за књигу па читај:
Pre čitavih 15 godina čitao, izuzetno zabavno štivo, prepuno izmišljotina.

Све је наведено и поткрепљено изворима.
Ništa nije potkrepljeno izvorima. Da znaš išta o tome i da si ikad pročitao neku knjigu u kojoj su izvori i reference pravilno navedeni, ne bi tako nešto nikad napisao.

Јесте, био је члан Руске Петровске Академије.
Ruska Petrovska Akademija MOO nije akademska institucija već udruženje građana (международная общественная организация - međunarodna javna iliti nevladina organizacija) čiji član može postati bilo ko uplatom članarine.

Ја сам љубитељ Истините Српске Историје, а не некакав ,,деретићевац".
Svaka čast.

Persija se spominje isključivo zbog Grčko-persijskih ratova. Huni se pominju zbog toga što su pokrenuli Veliku seobu naroda prolaskom kroz Vrata naroda 375. godine.
Od srednjovjekovnih, vanevropskih civilizacija, spominju se samo Arabljani i Turci Osmanlije. Kod nas u Crnoj Gori nema ni Seldžuka, ni Mongola ni Kineza u udžbenicima o srednjem vijeku.

Nisam te to pitao.

Odgovorio sam ti. Da bi znao sta je argument za Serba Makeridova, moras procitati Deretica. Ja to nisam citao pa ne znam. To je odgovor, ne znam.
Tako isto ako me pitas je li postojao neki pretpostavljeni nepostojeci izvor za DAI ili za LJPD, je li postoje dokazi, moras procitati Zivkoviceve argumente. Nemoj mene pitati. Ako te zanimaju argumenti, citaj Zivkovica.
Drugo, Serbo Makeridov me ne zanima, to se odnosi na neke zemlje u Aziji, to nema veze sa nama ovde.

Odgovorio sam ti. Da bi znao sta je argument za Serba Makeridova, moras procitati Deretica. Ja to nisam citao pa ne znam. To je odgovor, ne znam.
Tako isto ako me pitas je li postojao neki pretpostavljeni nepostojeci izvor za DAI ili za LJPD, je li postoje dokazi, moras procitati Zivkoviceve argumente. Nemoj mene pitati. Ako te zanimaju argumenti, citaj Zivkovica.
Drugo, Serbo Makeridov me ne zanima, to se odnosi na neke zemlje u Aziji, to nema veze sa nama ovde.
Čemu onda mrgud reakcija na ovo?

Pre čitavih 15 godina čitao, izuzetno zabavno štivo, prepuno izmišljotina.
Шта је измишљено? Ајд наведи бар један податак који је измишљен?
Ništa nije potkrepljeno izvorima. Da znaš išta o tome i da si ikad pročitao neku knjigu u kojoj su izvori i reference pravilno navedeni, ne bi tako nešto nikad napisao.
Академик Деретић се позива на Херодота, Стари Завет и остале историјске изворе тога доба.
Ruska Petrovska Akademija MOO nije akademska institucija već udruženje građana (международная общественная организация - međunarodna javna iliti nevladina organizacija) čiji član može postati bilo ko uplatom članarine
Која окупља учене људе разних професија и занимања.
Хвала. :)

Čemu onda mrgud reakcija na ovo?

Zato sto je vasa istoriografija krcata banditskim i neutemeljnim argumentima, izmisljotinama, i politickim zakljucima, pogresnim pristupima, takozvanim metodologijama, a Deretic je srpski vitez koji koristi taj isti banditski BB pristup ali za svoje ciljeve a ne vase franacke ciljeve. U tome je vitez.
A ti si se nasao pored svih vasih istoriografskih majmunluka da pljujes po srpskom vitezu.

Било би веома добро псоссветити неколико часова Кини, неколико Индији, неколико преколумобвској Америци.
То се може учити и у оквиру националне историје, будући да су Срби боравили и оставили велики утицај на свим тим просторима.

Историја је историја. И не може се фалсификовати. Академик Деретић заслужује поштовање Срба јер је бранио нашу историју од фалсификата.
Ovo je nešto najsmešnije što sam pročitao u skorije vreme.
Kako možeš ovako nešto da pišeš, ko ozbiljan razmatra lupetanja tog pseudoistoričara.

Ozbiljni ne razmatraju, ali se dulence i jedno barem 30-40% Srbadije itekako lozi na to.
Такви као ти кад би негде само начули да је Цар Душан био Циганин одмах би то објавили као ,,неспорну историјску истину". Е због таквих нам је неопходно проучавање дела Академика Деретића и других српских аутохтониста.

Poslednja izmena:
Zašto se na časovima istorije, naročito u srednjoj i osnovnoj školi gotovo uopšte ne obrađuju istorije Indije, Kine, Japana, Koreje, Indokine, Afrike, pretkolumbovske Amerike i sličnog, već samo evropska i bliskoistočna istorija?

Najistočnija zemlja čija se istorija obrađuje jeste Persija, spomenu se ponekad Mongoli, Huni i slični i to samo zato što su izvršili invaziju na Rusiju i Evropu i to je to.
Ovim mladim generacijama koliki su im mentalni kapaciteti bi mnogo bilo da nauče i istoriju Srbije od 2000te do danas a kamoli da im pored celokupne istorije Srbije, plus Europe nakalemiš da uče i istoriju sveta.
Zato postoji Istorijski fakultet pa ko hoće neka ide da studira historiju i nek specijalizira i brani doktorat na istoriji Indije od 636-820 godine...

Back