Evroliga

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Olimpijakos je isto prebolesno platio Dzosa Cildresa pre 10 godina, pa nije otislo (tada) u smeru bas tolikog preplacivanja. Nadam se da ce, ukoliko do ovog transfera dodje, to biti izolovani incident.

Nisu svi klubovi sekcije prebogatih fudbalskih klubova ili ruskih tajkuna.
 
Какву опет Барса има рачуница, јер Евролига за разлику од НБА није профитабилна, они најбоље знају.
Ово значи и да Барса има амбиције да нападне ЕЛ, ту ЦСКА, Реал, могуће и Фенер неће остати пасивни, и могуће да наредних мјесеци и година неки респектабилни НБА играчи одаберу ЕЛ. Тренутно то, имајући у виду ту разлику у зарадама и није реално, но ко зна.

Надам се повратку европских играча у Европу и јачању Евролиге у том смислу.
 
Olimpijakos je isto prebolesno platio Dzosa Cildresa pre 10 godina, pa nije otislo (tada) u smeru bas tolikog preplacivanja. Nadam se da ce, ukoliko do ovog transfera dodje, to biti izolovani incident.

Nisu svi klubovi sekcije prebogatih fudbalskih klubova ili ruskih tajkuna.

п.с. Свака пара дата за Чилдреса је Вредела !!
 
Драматично повећање селери-кепа у ен-би-еју донијело је тектонске промјене у свијету кошарке. Јаз у зарадама је све већи, играчи и из ЕЛ на сваку понуду одлазе пут преко велике баре и Евро-лига клизи да постане транзитна станица играчима на путу ка ен-би-еју.
То би имало штетне посљедице, временом би опало и интересовање и клубови учесници ЕЛ ће покушати приволити барем неке НБА играча да се врате у Европу, а то је једино могуће повећањем плате.
ЕЛ покушава ту увести и мало реда, да се сазнају уговори макар оних најплаћенијих, да то мало личи на ен-би-еј гдје је то транпарентно и по Јурохупсу (овдје) листа најплаћених играча ЕЛ у сезони 2019/20 овако изгледа
Νikola Mirotic, FC Barcelona 5.400.000 $
Alexey Shved, Khimki Moscow Region 4.000.000 $
Edy Walter Τavares, Real Madrid 3.000.000 $
Nando De Colo, Fenerbahce BEKO 2.600.000 $
Shane Larkin, Anadolu Efes 2.600.000 $
Nick Calathes, Panathinaikos 2.550.000 $
Jan Vesely, Fenerbahce BEKO 2.430.000 $
Sergio Llull, Real Madrid 2.200.000 $
Timofey Mozgov, Khimki Moscow Region 2.000.000 $
Sergio Rodriguez, AX Armani Exchange Milano 2.000.000 $
Alex Abrines, FC Barcelona 2.000.000 $
Kostas Sloukas, Fenerbahce BEKO 2.000.000 $
Corry Ηiggins, FC Barcelona 2.000.000 $
Kostas Koufos, CSKA 1.900.000 $
Will Clyburn, CSKA 1.900.000 $
Thomas Heurtel, FC Barcelona 1.850.000 $
Mike James, CSKA 1.800.000 $
Ако то упоредимо са зарадама у ен-би-еју (овдје), и ти најбоље плаћени играчи ЕЛ су на нивоу оних са минималним уговором у ен-би-еју, +/-. Далеко је ен-би-еј, још увијек.

И повратници у Европу су далеко више зарађивали у НБА.
Абрињес је у 3 сезоне 2016-19 у НБА зарадио 17 мил.$, односно скоро 3 пута више него ли ће зарадити у Барси иако је један од најплаћенијих играча ЕЛ.
Миротић је у прошлој НБА сезони зарадио 12,5 мил.$, игре из прошле сезоне би му обезбедиле уговор за неких (+/-) 18 мил.$ по сезони (сличан уговору Бојана Богдановића), изабрао је Европу за 3 пута мање паре. Овдје су пресудили неки други мотиви.
Куфос је у прошлој сезони од Сакрамента зарадио 8,4 мил.$. У ЦСКА ће зарађивати више од 4 пута мање.
Мозгов је 2016-е потпписао нереално повољан уговор, 64 мил.$ за 4 године, тј 16 мил.$ по сезони, 8 пута више него од Химкија. Он је своју НБА причу завршио, НБА уговор за наредну сезону (16,72 мил.$) му је подијељен у 3 године 2019-22, па ће наредне 3 сезоне од Орланда зарадити сваке сезоне по 5.573.333 $ (на које не плаћа државму таксу) + ова 2 мил.$ од Химкија. Он је баш добро прошао.

Ту код поређења зарада у НБА и Европи ваља узети у обзир и порез. У Америци имамо 35,75% федерални порез + 6-7% државне таксе (како већ у којој савезној држави, компликовано се обрачунава).
Са друге стране уобичајена провизија агента у НБА је 2,8%, у Европи је то кудикамо више (Мишко узима 5% од играча и 5% од клуба).
Ако одузмемо још неке фондове, таксе, који "де јуре" нису обавезни но "де факто" јесу, у НБА играчу остане нето око 50-53 % од зараде, У Европи је то како у којој земљи, условно рецимо 60-80 %, мада је то у Европи немогуће сазнати.

Очекивати је да ЕЛ наредних година још подигне плате оних најплаћенијих, још увијек је то далеко од НБА, ове сезоне је Барса успјела вратити легитимног НБА играча Миротића (за Абрињеса и Куфоса нисам сигуран да су имали будућност у НБА, Мозгов свакако није), да би наредних сезона наставили ЕЛ клубови на том курсу, да нешто од НБА и преотму, мораће значајније подићи уговоре.
 
Poslednja izmena:
Barselona naravno najskuplja, a i Vucicev drzavni projekat visoko kotiran, iako ce Coki predstaviti ovu cifru bar 3x manjom.

Zalgiris je objavio svoj budzet, kao i svi Francuzi. Interesantno je da je Asvelov budzet za plate igraca tek 3,5mil eura.

Што се прорачуна тиче нисмо без шанси. Али индикативно је да Зелена шума има за 40 % мање пара од нас а стално су у задње време при самом врху!
 
Limoz zasad najprijatnije iznenadjenje u EL. Imaju, uz Albu, najslabiji sastav na papiru, ali su dobili i PAO i OLY. Treba reci i da te dve ekipe nimalo ne briljiraju, narocito Olimpijakos, koji trazi novog trenera.
 
Mislis Asvel ne Limoz ?

Inace Asvel nema tako losu ekipu, ima nekolicinu dobrih, afirmisanih igraca, recimo tu su povremeni reprezentativci Francuske kao bek Antoan Dio koji je dosao iz Valensije, igrao za Francusku na nekoliko velikih takmicenja, bek/nisko krilo Carls Kahudi koji ima po jedno evropsko zlato, srebro i bronzu i jednu svetsku bronzu sa reprezentacijom Francuske, Edvin Dzekson bek suter ima vec solidno evroligasko iskustvo igrao za Unikahu, Barsu, bio i u Kini, mislim da je i u NBA bio jedno kratko vreme, prosle sezone igrao za Buducnost, takodje igrao vec nekoliko velikih takmicenja sa reprezentacijom Francuske, tu je i Amerikanac Dzordan Tejlor onako solidan igrac koji je imao dobru koledz karijeru i solidno evropsko iskustvo, takodje imaju jos 2 solidna Amerikanca Dejvid Lajti koji je relativno dugo igrao u Italiji i Adrien Pejn koji je odigrao 5,6 NBA sezona , tu im je i onaj Letonac Ricards Lomaz sto cepa trojke , onaj centar Nigerijac isto onako nije los igrac, a imaju jos i par mladjih talentovanih domacih igraca kao Noua i Livio, onako sve u svemu Asvel ima jednu pristojnu ekipu.

Od tih novih ekipa recimo Zenit ima interesantnu ekipu tu su omaleni francuski plej Endru Albisi, Aleks Renfro, nekoliko reprezentativaca Rusije kao Anton Ponkrasov, Dmitri Kvocov, Andrej Zubkov, Jevgeni Voronov, meksicki centar Gustavo Ajon, Poljak Mateus Ponitka koji je odlicno odigrao na Svetskom prvenstvu u Kini, Vil Tomas koji je dugo igrao u Spaniji, Kolton Ajverson koji ima vec solidno evroligasko iskustvo, tako da iako su prve dve utakmice ubedljivo izgubili mislim da ce se dici vrremenom i da ce napraviti neka iznenadjenja.

Mislim da kad je Evroliga u pitanju mislim da su ove godine Real i Barsa glavni favoriti i mislim da su manje vise bar pola klase iznad svih.
 
Asvel, pardon. :rumenko: Jeste Zenit interesantna ekipa ali to izgleda kao buckuris, deluju mi ovako na papiru kao neka evroligaska Cedevita. No, istina je da su sinoc protiv Barselone bili dosta solidni, iako su izgubili. Nisu se predali lako.
 
Pa dobro sam pocetak je sezone, neki igraci su i kasno stigli, pred sam pocetak Evrolige, maltene par dana pred pocetak EL, pogotovo oni koji su igrali na SP u Kini a takvih nije malo vec jedno 4,5 bitnih igraca kao sto su Albisi, Ponitka i ovih par Rusa i sigurno da ce im trebati vremena malo da se uigraju i uhvate neku formu ali sam je pocetak sezone ali verujem kako sezona bude odmicala da ce igrati sve bolje i podici nivo igre, sad koji su njihovi krajnji dometi tesko je reci ali verujem da ce napraviti neka iznenadjenja i pobediti neke favorizovane ekipe.
 
Ovakav format takmicenja ostavlja puno prostora za puno iznenadjenja, tako da ce ih i biti. Mada, ekipe koje dovode Ajona ne bih smatrao slabim ekipama na papiru, za mene su u ovom sastavu EL na papiru tanke ekipe samo Asvel i Alba, ali Asvel pokazuje da je dobar tim, a za Albu znamo da jeste, i krivo mi je sto nisu uspeli da u produzetku pobede Efes.

Od drugih ekipa, Zalgiris se takodje nije razmahao sa pojacanjima nego rade sistemski, razvijaju nesto, Valensija ima neki svoj nivo i bazu igraca koji su tu godinama i od kojih ne odstupaju i ne dovode "mocna" pojacanja, slicno se moze reci i za Baskoniju, a svi ostali jure na papiru sto jaci roster koliko im naravno finansije dozvoljavaju.
 
Pa dobro i Asvel ima dosta dobrih i renomiranih igraca, mada ja bas ni Asvel nazvao "slabom" ekipom ali da za Albu se slazem, verovatno imaju najslabiju ekipu u EL, Zalgiris mislim da isto nije nista posebno, imaju mozda 3,4 dobra domaca igraca i to je to, mada generalno mislim da Real i Barsa ove godine odskacu, pogotovo Real koji po kvalitetu i rosteru moze bez ikakvih problema da se takmici u NBA ligi, realno roster i kvalitet veci od solidne vecine NBA timova, ono imaju sirinu da mogu 3 mocne petorke da sastave , Barsa isto nije mnogo daleko ali ipak mislim da su za nijansu slabiji , sto se tice ostalih ekipa CSKA mislim da nije nista spektakularno ove sezone (ok doveli su nekoliko dobrih pojacanja ali ipak su ostali bez dve superzvezde evropske kosarke Caca Rodrigeza i Nanda de Koloa sto mislim da ce tesko uspeti da nadoknade), Fener verujem da ce podici formu kako vreme bude odmicalo ali ne verujem da mogu da ugroze Real i Barsu ove godine, Olimpijakos deluje dosta kompaktno , uigrano, imaju iskusnu ekipu koja vec dugo igra zajedno (barem taj kostur tima Spanulis, Printezis, Papanikolau i Milutinov) ali mislim da i za njih isto vazi sto i za Fener , ostali ono svi su manje vise tu negde i svako svako moze da pobedi.

Mada generalno mislim da je evropska kosarka malo zglajzala u poslednjih 10-ak godina, sto zbog svadja na relaciji Fiba-Uleb, sto zbog nekih promasenih sistema takmicenja i nedostatka vizije, sto zbog toga sto skoro sve sto vredi ide u NBA pa cak i prosecni evropski igraci, brojni NBA igraci (koji ne uspeju da pronadju NBA angaznam ili iz nekog razloga treneri vise na njih ne racunaju ili oni koji su talentovani ali jos premladi za NBA i treba im malo kaljenja negde) vise ni ne vide Evropu kao prvu opciju vec radije idu u Kinu, Australiju, Portoriko, pa cak i Filipine, Brazil, Argentinu, Meksiko, Japan i slicne egzoticne destinacije a vecina tih zemalja poslednjih godina imaju zaista sve bolje i kvalitetnije lige, mada i u Evropi se nakon jednog bas mracnog perioda ipak vidi neki pomak poslednjih par godina i dobro je videti da se brojni timovi batrgaju i trude da naprave sto jace i konkurentnije timove, pa cak i ekipe koje ne igraju EL.
 
Real ima najozbiljniju ekipu u Evropi u poslednjih nekoliko godina, rekao bih - bar na papiru.

I to, i ovi pokusaji Barselone, i ne znam... Armanija koji dovode Skolu, Rodrigeza, a bez ikakve vizije i sistema... Zvuci atraktivno, ali je bezveze, jer su to sve ocajnicki pokusaji.

Ispada da ima vise para nego igraca, zato je napravljen ozbiljan presedan i sa platom Mirotica.
 
Bartomeu also explained why he believes the wild card system is fair and what criteria and goals EuroLeague values: “I believe it is fair. Because it is not only about winning. It is about having clubs with good structure, with good arenas, capable of generating economic resources, and with the ability to have 10,000 or 12,000 spectators in arena. (. . .) One of the reasons we have chosen St. Petersburg, among others, is because we knew that one of the strongest teams in terms of attendance, of fan attraction, is Zenit. For us this is fundamental.

https://www.eurohoops.net/en/eurole...gazprom/?utm_medium=Social&utm_source=Twitter

Zenit-Barcelona 63:87
Attendance: 6758

:idea:
 
Pa dobro sad nek dovode, ne rade li to i vecina NBA timova, samo nagomilavaju zvezde bez ikakve koncepcije, mada opet dovesti igrace kao sto su Skola, Rodrigez, Mirotic sigurno nije bezveze i bez neke vizije, takodje ipak to su veliki klubovi, Olimpia Milano je ipak najtrofejniji klub u Italiji (a italijanska kosarka je oduvek imala tezinu i njihova liga je dugo vazila za najjacu u Evropi), Barsa takodje bila 2 puta prvak Evrope, 18 puta prvak Spanije, pobedjivala cak i NBA timove u 3,4 navrata, tako da ipak i red je da takvi jedni klubovi imaju neke zvezde i neka velika imena u klubu koja prave razliku na terenu i privlace publiku u dvoranu, mislim malo je i nerealno da u takvim klubovima glavni igraci budu neko tipa ne znam Oriola, Hanga ili tamo neki anonimni trecerazredni Ameri.
Mislim Barsa je ipak klub za koji su igrali jedan Dejan Bodiroga, jedan Sasa Djordjevic, jedan Navaro, jedan Pau Gasol, jedan Sarunas Jasikevicijus, jedan Djanluka Bazile ,jedan Riki Rubio, jedan Pit Mikel , itd i sad bas da dozvole da im neki drugorazredni i trecerazredni igraci budu glavni, klub se ipak trudi da odrzi taj neki renome u skladu sa istorijom i reputacijom i da zadrzi imidz velikog kluba.

Pa sa jedne strane i razumem to da zele da forsiraju velike, atraktivne klubove koji imaju imena, infrastrukturu, dvorane, itd ali sa druge strane je pogubno po evropsko kosarku potpuno zatvarati Evroligu i obesmisliti nacionalne lige i onemogucavati prohodnost timovima u EL, mislim totalno je bezveze i nerealno da prvak jedne Italije ne igra EL, cak je i Ok da neki timovi kao Barsa, Real, CSKA Moskva, Olympijakos, Panatinaikos, Olimpia Milano, Makab, Fener, Efes .......budu povlasteni i da budu stalni ucesnici ali barem onda nek bude 50/50 i nek preostalih 9 mesta bude otvoreno i omoguceno timovima da se kroz nacionalna prvenstva domognu Evrolige.
 
Bartomeu also explained why he believes the wild card system is fair and what criteria and goals EuroLeague values: “I believe it is fair. Because it is not only about winning. It is about having clubs with good structure, with good arenas, capable of generating economic resources, and with the ability to have 10,000 or 12,000 spectators in arena. (. . .) One of the reasons we have chosen St. Petersburg, among others, is because we knew that one of the strongest teams in terms of attendance, of fan attraction, is Zenit. For us this is fundamental.

https://www.eurohoops.net/en/eurole...gazprom/?utm_medium=Social&utm_source=Twitter

Zenit-Barcelona 63:87
Attendance: 6758

:idea:
To bi Prostitucija ispunila kao protiv Tofaša :lol:
 
Košmarno veče Breše u Evrokupu

Oborili su nekoliko negativnih rekorda.


Sinoć je u okviru četvrtog kola Evrokupa Darušafaka slavila u Breši sa 35:61.

Nestvarno loš učinak italijanskog tima, koji je postavio negativan rekord takmičenja sa najmanjim brojem upisanih poena na jednoj utakmici.

Pogodili su svega 12 šuteva iz igre, što je takođe negativan rekord takmičenja, imali su procenat šuta 19.7% (12/61).

Darušafaka je zahvaljujući njihovom užasnom šutu sakupila čak 41 defanzivan skok, što je najbolji učinak u regularnih 40 minuta u Evrokupu i drugi najbolji svih vremena, Alba je u pobedi protiv Bosne posle produžetka sakupila 46 skokova, pre oko 12 godina (4. decembar, 2007).

Duel u Breši ostaće upamćen i kao meč sa najmanjim brojem poena u istoriji takmičenja (96), oborili su negativan rekord koji je ostvaren u duelu Bilbaa i Nimbruka u četvrtfinalu sezone 2010/11 (98).

Breša je ostvarila i najgori indeks jednog tima u EK, indeks korinosti svih igrača zajedno bio je 0! Prethodno je Ostende bio najgori sa ukupnim indeksom 14 (5. novembar, 2002).
 
Bek Uniksa ubedljivo najkorisniji u četvrtom kolu EK

Odigrao je fantastiča meč i vodio ruski sastav do pobede.


1571934001808.png


Uniks je sinoć, u okviru četvrtog kola Evrokupa, savladao Huventut, a najveće zasluge za trijumf protiv španskog sastava idu na račun američkog košarkaša Erika Mekoluma.

Brat zvezde Portlanda Si Džej Mekoluma je poznat kao sjajan skorer, sinoć je pokazao svoj pun potencijal.

"Napunio" je koš Huventuta sa 32 poena, što je najbolji učinak u EK ove sezone i njegov najbolji u karijeri, imao je 41 indeksiran poen.

Ovo mu je četvrti put u karijeri da dobija titulu najkorisnijeg igrača kola u Evrokupu.

 
Efes lako sa "kraljem", slavio PAO!

Slavlje Efesa i Panatinaikosa.


1571952137769.png


Zenit je na svom terenu dočekao Panatinaikos i na kraju je gost izašao kao pobednik ovog duela.

PAO je slavio rezultatom 79:89, a prednost je preuzeo tokom druge četvrtine kada je poveo sa 26:28 i do kraja nisu ispustali prednost.

Ponitka je bio najefikasniji u redovima Zenita sa 16 poena Albisi je imao 15, a po 12 su postigli Ajon i Tomas.

Džimer Fredet 22 poena, a Dešon Tomas je imao 17 kod pobedničkog tima.

Fantastična igra Efesa protiv Real Madrida.

Domaći su u dvorani "Sinan Erdem" slavili sa 76:60, a najefikasniji su bili Brajant Danston i Kruno Simon sa po 17 poena.

Vasilije Micić je imao 12 poena i 4 asistencije. Kod poraženog tima Serhio Ljulj najbolji sa 14 poena.

1571952213328.png
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top