ЕУ - Вратите цркви оно што су комунисти отели!

vracaracc

Buduća legenda
Poruka
38.315
EU: VRATITE SPC ŠTO JE NJENO

(1)
Sreda, 4. Maj, 2011.| Autor:
Država vratila tek 45 odsto zemlje i 19 odsto kvadrata na koje SPC polaže pravo. Ako želi u Evropsku uniju, moraće i ostalo, i to vrlo brzo


BEOGRAD - Vraćanje onog što su Crkvi oduzeli komunisti - jedan od ključnih problema koje Srbija mora da reši ako želi status kandidata za EU!
Patrijarh srpski Irinej pozvao je vlast u Srbiji da se ugleda na cara Konstantina, koji je Milanskim ediktom pre 1.700 godina hrišćanima vratio crkve i imanja.

Ustavni sud pre dve nedelje ocenio je da je Zakon o restituciji imovine crkvama i verskim zajednicama, donet 2006. godine, u skladu sa Ustavom. Na taj način otklonjena je poslednja prepreka da Direkcija za restituciju Republike Srbije krene s primenom zakona i nastavi proces vraćanja Crkvi onog što joj pripada.

A šta joj sve pripada? Prema podacima sa sajta pomenute direkcije, u pitanju su desetine hiljada hektara zemljišta i stotine hiljada kvadrata stambenih i drugih objekata. Konkretno, SPC očekuje još 40.614 hektara zemlje i 154.864 kvadrata raznih objekata. U procentima, država je dosad vratila skoro 45 odsto zemlje na koju SPC polaže pravo, odnosno tek nešto više od 19 odsto kvadrata koje SPC potražuje (vidi okvir).

SPC je u svoje vreme, pre vladavine Broza, uknjižila desetine stanova u centru Beograda, kao i mnoge lokale na Terazijama, u Balkanskoj, na Bulevaru kralja Aleksandra... Crkva svetog Marka ponovo upravlja delom parka na kome se bogomolja nalazi (24 ara) i zgradom na Bulevaru kralja Aleksandra, u kojoj je donedavno bila poslovnica „Jat ervejza“, sa 800 kvadrata poslovnog prostora i dva stana. Sabornoj crkvi vraćeno je 25 stanova na Studentskom trgu 8, površine skoro 900 kvadrata. Takođe, U Novom Sadu vraćena je zgrada u Zmaj Jovinoj 4 površine 3.000 kvadrata.

Protojerej mr Velibor Džomić u izjavi za Kurir kaže da je država na potezu.
- Crkva će imati razumevanja ukoliko vlast nije u stanju da vrati baš svaki objekat koji potražujemo. Moguća je kompenzacija za slične objekte. Ako postoji dobra volja države, to će se vrlo brzo rešiti - napominje Džomić.

J. Jovanović - S. M. Stajić


Potraživanja katolika, Jevreja, evangelista...


Po Zakonu o agrarnoj reformi i kolonizaciji iz 1945, odnosno Zakonu o nacionalizaciji iz 1958, u celoj SFRJ svim crkvama koje su delovale na njenom tlu oduzeto je 172.022 hektara zemlje.

Katoličkoj crkvi kvadrati i hektari vraćeni su na osnovu 23 zahteva - ukupno 9.500 kvadratnih metara prostora i 62 hektara zemljišta. Između ostalog, i Štapska zgrada u centru Pančeva, površine 3.000 kvadrata, te oko 3.500 kvadrata u Novom Sadu.

Jevrejskoj zajednici, na osnovu 70 zahteva, vraćen je 91 ar zemljišta i 632 kvadrata prostora u beogradskoj Ulici kralja Petra. Evangelistička crkva je, prema 51 zahtevu, dobila dva hektara zemljišta i 1.500 kvadrata u Bačkom Petrovcu. Adventistička crkva gazduje nad 754 kvadrata zemljišta i zgradom površine 3.000 kvadrata u ulici Radoslava Grujića 4 na opštini Vračar.


Hoće i sarajevski „Holidej in“!

SPC ne odustaje od zahteva da joj u BiH bude vraćena sva imovina koja je nacionalizovana posle Drugog svetskog rata. Crkva traži zemljište na kome je izgrađen hotel „Holidej in“ u Sarajevu, ali i objekte i zemlju u još desetak gradova u Bosni.


Traženo vraćeno zemljište

73.150 ha 32.536 ha (44,48%)
Traženi vraćeni objekti
191.444 m2 36.580 m2 (19,10%)


Oduzimano i manastirima

Prema podacima iz crkvene evidencije, Pećkoj patrijaršiji oduzeto je 1.000 hektara, Dečanima 900, Manasiji 3.900, Ravanici 4.000, Studenici i Ljubostinji po 1.500, Gornjaku 900, Vitovnici i Kaleniću po 1.100, Rajinovcu 400, Blagoveštenju 1.400, Petkovici 700, Čokešini 600, Bogovađi 500, Vojlovici 460 hektara.

Na području Žičke eparhije je 27 manastira, kojima je oduzeto 4.973 hektara plus ribnjak. Manastiru Vrdnik je oduzeto 1.500 jutara, Jasku 1.600, Rakovcu 1.300, Šišatovcu 1.200, Feneku 1.000, Mesiću 1.400, Kovilju 1.700, a Beočinu 2.100 jutara zemlje (jedno jutro iznosi 0,57 hektara).


http://www.kurir-info.rs/vesti/eu-vratite-spc-sto-je-njeno-88382.php
 
EU: VRATITE SPC ŠTO JE NJENO


Oduzimano i manastirima

Prema podacima iz crkvene evidencije, Pećkoj patrijaršiji oduzeto je 1.000 hektara, Dečanima 900, Manasiji 3.900, Ravanici 4.000, Studenici i Ljubostinji po 1.500, Gornjaku 900, Vitovnici i Kaleniću po 1.100, Rajinovcu 400, Blagoveštenju 1.400, Petkovici 700, Čokešini 600, Bogovađi 500, Vojlovici 460 hektara.


Na području Žičke eparhije je 27 manastira, kojima je oduzeto 4.973 hektara plus ribnjak. Manastiru Vrdnik je oduzeto 1.500 jutara, Jasku 1.600, Rakovcu 1.300, Šišatovcu 1.200, Feneku 1.000, Mesiću 1.400, Kovilju 1.700, a Beočinu 2.100 jutara zemlje (jedno jutro iznosi 0,57 hektara).



http://www.kurir-info.rs/vesti/eu-vratite-spc-sto-je-njeno-88382.php

ОВО ЈЕ НАЈВАЖНИЈЕ!!!
 
šta bilo, pojela maca jezika?
btw, sikter ti u gaće..

Шта човек да ти одговори - ОСИМ ДА СИ ТУПАВА НЕОБРАЗОВАНА КОМУЊАРСКА СПОДОБА...узми књиге па читај КО ЈЕ, КАКО, КАКВИМ ПОВЕЉАМА И ШТА ПОКЛАЊАО МАНАСТИРИМА, КО ИХ ЈЕ ГРАДИО... итд.итд. нећу ваљда ја да ти држим часова општег образовања...
 
šta će crkvi tolki hektari?

srbija nema leba da jede a popovi bi da se šetaju po šumarcima?
neće da može

Мање крадите ПА ЋЕ НАРОД ИМАТИ ЗА 'ЛЕБА... ОТЕТА ИМОВИНА СВАКОМЕ МОРА ДА СЕ ВРАТИ... доста је било вашег пљачкања...
 
Шта човек да ти одговори - ОСИМ ДА СИ ТУПАВА НЕОБРАЗОВАНА КОМУЊАРСКА СПОДОБА...узми књиге па читај КО ЈЕ, КАКО, КАКВИМ ПОВЕЉАМА И ШТА ПОКЛАЊАО МАНАСТИРИМА, КО ИХ ЈЕ ГРАДИО... итд.итд. нећу ваљда ја да ти држим часова општег образовања...

ne, ti možeš da me držiš za nešto drugo dok smisliš odgovor na pitanje - odakle crkvi tolka zemlja
 
Мање крадите ПА ЋЕ НАРОД ИМАТИ ЗА 'ЛЕБА... ОТЕТА ИМОВИНА СВАКОМЕ МОРА ДА СЕ ВРАТИ... доста је било вашег пљачкања...

ko to mi?
ti batice kanda imaš guštera u glavi..

crkva je kroz istoriju otimala šakom i kapom, gde i kad je mogla. U sprezi sa državom, globila nepismeni narod i turala nos svuda gde je mogla.
Komunjare su to znali i zato su joj i iebali kevu.
To što sad crkva kuka je..šta reći, tužno? Pa i nije.
Ružno? jeste..
 
ne, ti možeš da me držiš za nešto drugo dok smisliš odgovor na pitanje - odakle crkvi tolka zemlja

Тупаџијо - ЦРКВИ СУ ВЕКОВИМА ИМАЊА ПОКЛАЊАЛИ УЗ ХРАМОВЕ И МАНАСТИРЕ ВЛАДАРИ, ЦАРЕВИ КРАЉЕВИ, ИМАЈУ ТАПИЈЕ, ИМАЈУ УКЊИЖЕНА ВЛАСНИШТВА, ПОКЛАЊАО ЈЕ СВАКО КО ЈЕ НЕШТО СТВОРИО У ЖИВОТУ, ПОКЛАЊАО НАРОД... чак сам и ја недавно поклонио свој део имовине у Шумадији СПЦ...
 
ne, ti možeš da me držiš za nešto drugo dok smisliš odgovor na pitanje - odakle crkvi tolka zemlja

Црква је сву земљу и некретнине углавном добила на поклон од верника а мали део је и купила.
а шта ће јој то?
то је њихова ствар....свако располаже својом имовином према сопственом нахођењу.
 
ko to mi?
ti batice kanda imaš guštera u glavi..

crkva je kroz istoriju otimala šakom i kapom, gde i kad je mogla. U sprezi sa državom, globila nepismeni narod i turala nos svuda gde je mogla.
Komunjare su to znali i zato su joj i iebali kevu.
To što sad crkva kuka je..šta reći, tužno? Pa i nije.
Ružno? jeste..

да се ограничимо само на СПЦ.
Шта је СПЦ у историји отео?
Молим конкртно.
 
Тупаџијо - ЦРКВИ СУ ВЕКОВИМА ИМАЊА ПОКЛАЊАЛИ УЗ ХРАМОВЕ И МАНАСТИРЕ ВЛАДАРИ, ЦАРЕВИ КРАЉЕВИ, ИМАЈУ ТАПИЈЕ, ИМАЈУ УКЊИЖЕНА ВЛАСНИШТВА, ПОКЛАЊАО ЈЕ СВАКО КО ЈЕ НЕШТО СТВОРИО У ЖИВОТУ, ПОКЛАЊАО НАРОД... чак сам и ја недавно поклонио свој део имовине у Шумадији СПЦ...

зна он то врло добро само му се то не допада па се копрца.
 
Тупаџијо - ЦРКВИ СУ ВЕКОВИМА ИМАЊА ПОКЛАЊАЛИ УЗ ХРАМОВЕ И МАНАСТИРЕ ВЛАДАРИ, ЦАРЕВИ КРАЉЕВИ, ИМАЈУ ТАПИЈЕ, ИМАЈУ УКЊИЖЕНА ВЛАСНИШТВА, ПОКЛАЊАО ЈЕ СВАКО КО ЈЕ НЕШТО СТВОРИО У ЖИВОТУ, ПОКЛАЊАО НАРОД... чак сам и ја недавно поклонио свој део имовине у Шумадији СПЦ...

pokloni su samo jedan od načina sticanja imovine.
U svakom društvu crkva ima bulumentu svojih poltrona i lizača bulje koji se utrkuju u svojoj "bogoudodnosti".
drugi, mnogo važniji osnov je otimačina.

Crkva nije poljoprivredno gazdinstvo. Crkva treba da bude skromna bogomolja i ništa više.
Svakom retardu koji pokuša da odgovori na pitanje - šta će crkvi zemlja - to može da bude jasno.

Osim toga, crkva je ta koja treba da pokloni, a ne da prima.
eto, sad možeš nazad u fijoku..
 
Црква је сву земљу и некретнине углавном добила на поклон од верника а мали део је и купила.
а шта ће јој то?
то је њихова ствар....свако располаже својом имовином према сопственом нахођењу.

pazi kourca mu..a koje je to nahođenje crkve?
crkva ima moralnu obavezu da svetli svojim primerom.
prc?
 
pazi kourca mu..a koje je to nahođenje crkve?
crkva ima moralnu obavezu da svetli svojim primerom.
prc?

шта су конкретно отели?
Молим те одговори.

А с'обзиром да према свим могућим истраживањима СПЦ ужива убедљиво највече поверење у народу то значи да своју улогу обављају онако како треба.
 
pokloni su samo jedan od načina sticanja imovine.
U svakom društvu crkva ima bulumentu svojih poltrona i lizača bulje koji se utrkuju u svojoj "bogoudodnosti".
drugi, mnogo važniji osnov je otimačina.

Crkva nije poljoprivredno gazdinstvo. Crkva treba da bude skromna bogomolja i ništa više.
Svakom retardu koji pokuša da odgovori na pitanje - šta će crkvi zemlja - to može da bude jasno.

Osim toga, crkva je ta koja treba da pokloni, a ne da prima.
eto, sad možeš nazad u fijoku..


Tačno.:ok:

Šta će "Božjim ljudima" koji su se zakleli na skromnost
džipovi, vile, imanja, hektari šume?
 

Back
Top