EU glavni trgovinski partner Srbije, mnogo manje izvozimo u Rusiju

Crni Bugarin

Domaćin
Banovan
Poruka
3.078
Можете ли објаснити зашто је Русија у тако маргиналну позицију у економским односима и развој? :bye:


SRBIJA | SUBOTA 7.05.2011 | 00:08

EU glavni trgovinski partner Srbije

IZVOR: BLIC

Beograd -- Od EU je u Srbiju došlo najviše bespovratne pomoći našoj zemlji, a najviše novca je uloženo u energetiku. S druge strane, u Evropu izvozimo 57 odsto proizvoda.

Mnogo manje izvozimo u Rusiju 5,5 odsto, slede Kina i Amerika.

Stručnjaci se slažu da pored Evrope i tržišta Rusije, Kina i SAD moraju da postanu stubovi srpskog ekonomskog oporavka.

Od evropskih država, Srbija zapravo ima najbolju saradnju sa Nemačkom, a ova zemlja je od 2000. do sada Srbiji na raspolaganje stavila milijardu evra pomoći i oko 400 miliona evra pomoći kroz EU fondove. Nemačka vlada pregovara o novom paketu pomoći za 2011. godinu u visini od 117 milion evra.

---
Uvoz
Rusija: nafta, gas, gorivo, helikopteri
Nemačka: drumska vozila, medicinski proizvodi
Kina: gotovi proizvodi, odeća, obuća
SAD: avioni, kompjuteri, oprema zatelekomunikacije

Izvoz
Rusija: jabuke, gume, akumulatori, lekovi
Nemačka: električne mašine, obojeni metali, voće i povrće
Kina: mašine, mineralne rude i otpaci metala, povrće i voće
SAD: sirovine i repromaterijali, kompjuteri, oprema za telekomunikacije
---

Srbija ima puno toga da popravi u budućoj saradnji sa ostalim velikim zemljama. Rusija je šesti partner Srbije kod izvoza, a prvi u uvozu, što i ne čudi jer smo energetski veoma zavisni od ove zemlje.

Čini se da najlošiju privrednu saradnju Srbija trenutno ima sa Amerikom, jer, prema rečima stručnjaka, daleko zaostaje za realnim mogućnostima dveju strana. Bitan zadatak i problem u robnoj razmeni jeste smanjenje našeg velikog deficita, ali pre svega uz povećanje našeg izvoza.

Miloš Bugarin, predsednik Privredne komore Srbije, kaže da, i što se donacija i obima spoljnotrgovinske saradnje tiče, prednjače zemlje EU, ali da ne treba da zanemarimo ni druga tržišta, poput ruskog, kineskog i američkog koja su vrlo zahtevna.

"Razmena sa EU je najveća iz dva razloga, jer imamo povlašćeni status u trgovini sa ovim zemljama, kao i zbog blizine tržišta. Nažalost, tu je prisutan i ozbiljan spoljnotrgovinski deficit, iako treba istaći da najveći deficit imamo sa Rusijom", ističe Bugarin. Govoreći o Kini i SAD, on dodaje da obim razmene ne odgovara obimu ekonomija tri zemlje, ali je to više problem udaljenosti tržišta.

"Naša orijentacija treba da budu i tržišta zemalja CEFTA regiona jer s njima imamo suficit. Moramo da imamo konkurentne proizvode, kao i kompanije koje ispunjavaju svetske standarde. Važna su sva tržišta i EU i CEFTA i rusko, kinesko i američko, naravno i tržišta severne Afrike i Azije", navodi Bugarin.

Dragomir Janković, saradnik Ekonomskog instituta u Briselu, potvrđuje da su ovde najveći investitori članice EU. "Strateški je važno za Srbiju i njen oporavak i saradnja sa istočnim ekonomijama poput Rusije i Kine. Lek za naš oporavak je izvoz, a mi nemamo proizvode za to. Rešenje bi bila strateška partnerstva sa zapadnim kompanijama gde bismo ponudili istočnim tržištima proizvode koji su konkurentni", objašnjava Janković.


http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=05&dd=07&nav_id=510602
 
Можете ли објаснити зашто је Русија у тако маргиналну позицију у економским односима и развој? :bye:


SRBIJA | SUBOTA 7.05.2011 | 00:08

EU glavni trgovinski partner Srbije

IZVOR: BLIC

Beograd -- Od EU je u Srbiju došlo najviše bespovratne pomoći našoj zemlji, a najviše novca je uloženo u energetiku. S druge strane, u Evropu izvozimo 57 odsto proizvoda.

Mnogo manje izvozimo u Rusiju 5,5 odsto, slede Kina i Amerika.

Stručnjaci se slažu da pored Evrope i tržišta Rusije, Kina i SAD moraju da postanu stubovi srpskog ekonomskog oporavka.

Od evropskih država, Srbija zapravo ima najbolju saradnju sa Nemačkom, a ova zemlja je od 2000. do sada Srbiji na raspolaganje stavila milijardu evra pomoći i oko 400 miliona evra pomoći kroz EU fondove. Nemačka vlada pregovara o novom paketu pomoći za 2011. godinu u visini od 117 milion evra.

---
Uvoz
Rusija: nafta, gas, gorivo, helikopteri
Nemačka: drumska vozila, medicinski proizvodi
Kina: gotovi proizvodi, odeća, obuća
SAD: avioni, kompjuteri, oprema zatelekomunikacije

Izvoz
Rusija: jabuke, gume, akumulatori, lekovi
Nemačka: električne mašine, obojeni metali, voće i povrće
Kina: mašine, mineralne rude i otpaci metala, povrće i voće
SAD: sirovine i repromaterijali, kompjuteri, oprema za telekomunikacije
---

Srbija ima puno toga da popravi u budućoj saradnji sa ostalim velikim zemljama. Rusija je šesti partner Srbije kod izvoza, a prvi u uvozu, što i ne čudi jer smo energetski veoma zavisni od ove zemlje.

Čini se da najlošiju privrednu saradnju Srbija trenutno ima sa Amerikom, jer, prema rečima stručnjaka, daleko zaostaje za realnim mogućnostima dveju strana. Bitan zadatak i problem u robnoj razmeni jeste smanjenje našeg velikog deficita, ali pre svega uz povećanje našeg izvoza.

Miloš Bugarin, predsednik Privredne komore Srbije, kaže da, i što se donacija i obima spoljnotrgovinske saradnje tiče, prednjače zemlje EU, ali da ne treba da zanemarimo ni druga tržišta, poput ruskog, kineskog i američkog koja su vrlo zahtevna.

"Razmena sa EU je najveća iz dva razloga, jer imamo povlašćeni status u trgovini sa ovim zemljama, kao i zbog blizine tržišta. Nažalost, tu je prisutan i ozbiljan spoljnotrgovinski deficit, iako treba istaći da najveći deficit imamo sa Rusijom", ističe Bugarin. Govoreći o Kini i SAD, on dodaje da obim razmene ne odgovara obimu ekonomija tri zemlje, ali je to više problem udaljenosti tržišta.

"Naša orijentacija treba da budu i tržišta zemalja CEFTA regiona jer s njima imamo suficit. Moramo da imamo konkurentne proizvode, kao i kompanije koje ispunjavaju svetske standarde. Važna su sva tržišta i EU i CEFTA i rusko, kinesko i američko, naravno i tržišta severne Afrike i Azije", navodi Bugarin.

Dragomir Janković, saradnik Ekonomskog instituta u Briselu, potvrđuje da su ovde najveći investitori članice EU. "Strateški je važno za Srbiju i njen oporavak i saradnja sa istočnim ekonomijama poput Rusije i Kine. Lek za naš oporavak je izvoz, a mi nemamo proizvode za to. Rešenje bi bila strateška partnerstva sa zapadnim kompanijama gde bismo ponudili istočnim tržištima proizvode koji su konkurentni", objašnjava Janković.


http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=05&dd=07&nav_id=510602

Auuuuuu u ''bratsku'' Rusiju Srbija izvozi svega 5,5 % a tu ZAPADNJACKU ''TRULU'' EU 57%..........jeb....e pa kad bi SRBIJI EU zavrnili slavine svi bi po Srbiji pockrali od gladi! Svega 5,5 % za RUSIJU!!!!! Nesto taj KGB ''brat''ne voli bas proizvode pravljene u Srbiji gde pise ''MADE IN SERBIA''. Nije niiti malo cudno sto ste vi Bugari i cela Istocna Evropa PROCVETALI od kad ste istasreli RUSE iz svojih drzava i okrenuli se EU.

Manja nezaposlenost u EU- Bugarskoj nego u Srbiji !!!
Sofija -- Stopa nezaposlenosti u Bugarskoj od kad je u EU je u martu blago opala sa 9,78 procenata na 9,52 odsto.

Prošlog meseca je u toj zemlji registrovano ukupno 352.493 ljudi bez posla,dok je taj broj u februaru bio 362.368.
 
Auuuuuu u ''bratsku'' Rusiju Srbija izvozi svega 5,5 % a tu ZAPADNJACKU ''TRULU'' EU 57%..........jeb....e pa kad bi SRBIJI EU zavrnili slavine svi bi po Srbiji pockrali od gladi! Svega 5,5 % za RUSIJU!!!!! Nesto taj KGB ''brat''ne voli bas proizvode pravljene u Srbiji gde pise ''MADE IN SERBIA''. Nije niiti malo cudno sto ste vi Bugari i cela Istocna Evropa PROCVETALI od kad ste istasreli RUSE iz svojih drzava i okrenuli se EU.

Manja nezaposlenost u EU- Bugarskoj nego u Srbiji !!!
Sofija -- Stopa nezaposlenosti u Bugarskoj od kad je u EU je u martu blago opala sa 9,78 procenata na 9,52 odsto.

Prošlog meseca je u toj zemlji registrovano ukupno 352.493 ljudi bez posla,dok je taj broj u februaru bio 362.368.

In fact your pseudo-nationalist pro-Russian parties like SNS or DSS offer you to live in a deep conflict with your natural economic partners - your neighbors and most developed countries of EU like Germany... Russia does not have serious political, economical, financial and even military potential, it is not able to transform the dreams of Serbian nationalists about Kosovo and Republika Srpska into something more than romantic illusions. These parties are substituting reality with political mythology. :think:
 
Poslednja izmena:
Zat sto necemo . Mi ne zaelimo da izbvvozimo u Rusiju . Nase preoizvode neretko Fracnuzi vezu u Francusku , opa ih prepakuju , i izvezu za rusiju . Uprkos cinjenici da kad Rus kupi robu od nas , placa 1 % carine , a kad to isto uveze iz francuske , placa 20 % carine .

Razlogzi za to su mnogobrojni i najcesce nebulozni .

Gluposti kod vas RUSOFILA, Rusi to jest oni Rusi sto imaju novac zele da kupju isto sto moze da se kupi na Zapadu a to je ''Marx & Spencer'', kola pretezno samo nemacka, hrana italijansko/francuska....Rus sa parama hoce sve ono sto vidi da valja na Zapadu da mu das i u Rusiju.Vecina Rusa i ne zna gde je Srbija, mesaju ju je sa Slovackom i Slovenijom, sve dok se vi rusofoli ne progledate nece ovoj zemlji biti dobro. Nemac moze da kupuje srpski frizider a RUS ne moze??!!
 
Poslednja izmena:
In fact your pseudo-nationalist pro-Russian parties like SNS or DSS offer you to live in deep conflict with your natural economic partners - your neighbors and most developed countries of EU like Germany... Russia does not have serious political, economical, financial and even military potential, it is not able to transform the dreams of Serbian nationalists about Kosovo and Republika Srpska in something more than romantic illusions. These parties are substituting reality with political mythology. :think:

Well, anybody who has any sanity and intelegence can see that, how do you explain that to hard core indoctrinated pro-Russian fifth column. DSS-SRS-SNS they obviously do not understand how the economy function, how the world politics works. Very difficult indeed to educate that indoctrinated Fifth Colum in Serbia.
 
Poslednja izmena:
Gluposti kod vas RUSOFILA, Rusi to jest oni Rusi sto imaju novac zele da kupju isto sto meze da se kupi na Zapadu a to je ''Marx & Spencer'', kola pretezno samo nemacka, hrana italijansko/francuska....Rus sa parama hoce sve ono sto vidi da valja na Zapadu da mu das i u Rusiju.Vecina Rusa i ne zna gde je Srbija, mesaju ju je sa Slovackom i Slovenijom, sve dok se vi rusofoli ne progledate nece ovoj zemlji biti dobro. Nemac moze da kupuje srpski frizider a RUS ne moze??!!

Mnogo si glup momak. To sto izvozimo manje u Rusiju nego u EU nema veze ni sa EU ni sa Rusijom nego sa nasom nesposobnoscu. Srbija ima povlascen polozaj kada je Rusko trziste u pitanju i to ne koristi. A i to sto izvozimo za Rusiju u sustini vise izvoze Slovenci,Hrvati i ostali stranci koji su ovde kupili ili otvorili fabrike bas zbog toga sto im je iz Srbije otvoreno Rusko trziste. Ali nesposobna srpska vlast to ne zna da iskoristi posto oni znaju samo da kradu to im je jedini kvalitet.
 
Mnogo si glup momak. To sto izvozimo manje u Rusiju nego u EU nema veze ni sa EU ni sa Rusijom nego sa nasom nesposobnoscu. Srbija ima povlascen polozaj kada je Rusko trziste u pitanju i to ne koristi. A i to sto izvozimo za Rusiju u sustini vise izvoze Slovenci,Hrvati i ostali stranci koji su ovde kupili ili otvorili fabrike bas zbog toga sto im je iz Srbije otvoreno Rusko trziste. Ali nesposobna srpska vlast to ne zna da iskoristi posto oni znaju samo da kradu to im je jedini kvalitet.

Tebe ce RUS jedino da postuje ako ti postujes samog sebe, a vi RUSOFILI ne znate da postujete sami sebe. Ako vidi RUS da mu se ulizujes kao sto radi degenerisana masa na stadionu FK CZ sa Putinom sami RUSI ti se smeju, niko ne voli dupelizce. u Rusiji se nalaze MILIJARDE pokradenog SRPSKOG novca, sto su izneli Karici, Mira, Marko, Bora...i niko iz srpske vlade za te pare ne sme da trazi nazad od ruske vlasti, kao mali pijuni cutite pred njima na stetu Srbije. Rus ce te jedino postovati kad si u EU i NATO alijansi, kao sto to rade sa Slovencima, i Slovenci prave PROFIT i imaju suficit sa ''bracom'' Rusima. Treba uporediti spoljno trgovinski bilans Srbije i Slovenije sa Rusijom.
---
Izvoz Slovenije u Rusiju 2009 - 787 miliona $
Izvoz Rusije u Sloveniju 2009 - 82 miliona $
Deficit Rusije = 705 miliona $
---
Izvoz Srbije u Rusiju 2009 - 349 miliona $
Izvoz Rusije u Srbiju 2009 - milijarda 968 miliona $
Deficit Srbije = milijarda 619 miliona $
---
Izvor RZS Srbije



Za razliku od Slovenije "Srbija je jedina država u Evropi, koja ima potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini sa Rusijom" (izvoz SIEPA).
Rezultat, ogroman deficit Srbije u trgovini sa Rusijom, i za razliku od nje suficit Slovenije u trgovini sa Rusijom.
Srbija je Sporazum o slobodnoj trgovini sa Rusijom potpisala pre oktobarskih promena u periodu kada je S. Milosevic jos uvek bio na vlasti, avgusta 2000. godine. Nakon 2000te ugovor sa Rusijom je godinama bio udarni adut narodnjackih stranaka DSS-a, NS-a, SRS-a u sirenju bolesnog RUSOFILSTVA koji u praksi ne znaci nista.

Poslednjih godina pojedinci su skrenuli paznju javnosti na cinjenicu da se iz Rusije uvozi mnogo, a u nju se izvozi malo. Jedan od njih je bio i suvlasnik Vucicevic:
"Investicije sa ruske strane su nikakve i izvoz nasih kompanija u Rusiju zbog ruske birokratije tesko primenjiv u praksi. Taj sporazum je samo politicki marketing."Ugovor o slobodnoj trgovini sa Rusijom je najobicniji marketinski trik populista narodnjaka, koji pokusavaju da ubede gradjane da je Rusija buducnost, i da Rusija nudi neslucene mogucnosti i sl...
Naziv Sporazuma o slobodnoj trgovini sa Rusijom mnoge dovodi u zabludu, jer se ne primenjuje prema svim proizvodima. Lista proizvoda prema kojima se primenjuje sporazum o slobodnoj trgovini je manja svake godine, a u kroenju te liste glavnu rec imaju ruske birokrate. Za mnoge "udarne" srbske proizvode, "koji bi mogli da pronadju kupce na tržištu Rusije i danas se plaća carina".


---
Nakon tih kritika krenula su opravdanja narodnjaka u stilu ""proizvodi iz Srbije nisu dovoljno konkurentni za rusko trziste", "proizvodjaci nisu dovoljno organizovani", "proizvodjaci ne koriste dovoljno ugovor"...
Pitanje je da li su proizvodi iz Srbije dovoljno konkurentni na ruskom trzistu. Ne treba zaboraviti da su mnoga preduzeca u Srbiji proteklih 10 godina presla u vlasnistvo preduzeca iz EU.
Ovaj podatak govori o konkurentnosti.
---
Izvoz Srbije u Nemacku 2009 - 871 miliona $
Izvoz Srbije u Italiju 2009 - 820 miliona $
---
Izvoz Srbije u Rusiju 2009 - 349 miliona $
---
Interesantno. Roba iz Srbije je konkurentnija na "nezahtevnim" trzistima Nemacke i Italije, a na "zahtevnom" trzistu Rusije ima slabiju prodju.
 
Poslednja izmena:
Tebe ce RUS jedino da postuje ako ti postujes samog sebe, a vi RUSOFILI ne znate da postujete sami sebe. Ako vidi RUS da mu se ulizujes kao sto radi degenerisana masa na stadionu FK CZ sa Putinom sami RUSI ti se smeju, niko ne voli dupelizce. u Rusiji se nalaze MILIJARDE pokradenog SRPSKOG novca, sto zu izneli Karici, Mira, Marko, Bora...i niko iz srpskse vlade to pare ne sme da trazi nazad od ruske vlasti, kao mali pojuni cutite pre njima na stetu Srbije. Rus ce te jedino postovati kad si u EU i NATO alijansi, kao sto to rade Slovenci, i Slovenci prave PROFIT i imaju suficit sa ''bracom'' Rusima. Treba uporediti spoljno trgovinski bilans Srbije i Slovenije sa Rusijom.
---
.

Bas si pametan. A EUropa ce da te postuje u svakom slucaju ahahahh!!!
Covece ne prosipaj gluposti.
To gde mi izvozimo i koliko za to nam nisu krivi ni Rusi, ni EU ni USA....itd..itd...vec nesposobna lopovska zuta vlast.

Da bi nesto izvozio prvo moras nesto da proizvodis. Zuta vlast se pobrinula da Srbija jako malo proizvodi takodje nasa vlast je iskljucivo okrenuta EU......sa Rusima ne zele da saradjuju....samim tim nema ni izvoza tamo.
 

Bas si pametan. A EUropa ce da te postuje u svakom slucaju ahahahh!!!
Covece ne prosipaj gluposti.
To gde mi izvozimo i koliko za to nam nisu krivi ni Rusi, ni EU ni USA....itd..itd...vec nesposobna lopovska zuta vlast.

Da bi nesto izvozio prvo moras nesto da proizvodis. Zuta vlast se pobrinula da Srbija jako malo proizvodi takodje nasa vlast je iskljucivo okrenuta EU......sa Rusima ne zele da saradjuju....samim tim nema ni izvoza tamo.

Sa RUSOFILIMA zaista ne treba diskutovati o ekonomiji, dobro vas je Bugrain ranije opsiao, vi indoktrinirani rusofili iz DSS-SRS-SNS ste kao KOMUNISTICKA PARTIJA BUGARSKE u doba Zivkova, gde su bile parole po Sofiji ; ''Hvala ruskoj braci sto imamo vazduh''. .
 
Sa RUSOFILIMA zaista ne treba diskutovati o ekonomiji, dobro vas je Bugrain ranije opsiao, vi indoktrinirani rusofili iz DSS-SRS-SNS ste kao KOMUNISTICKA PARTIJA BUGARSKE u doba Zivkova, gde su bile parole po Sofiji ; ''Hvala ruskoj braci sto imamo vazduh''. .

:per:

Well, in fact the author of this idiotic propaganda slogan is Georgi Dimitrov, head of the Comintern and faithful servant of Stalin. This is his thought:

"The friendship with the Soviet Union for us [i. e. Bulgaria] is like the sun and air to any living creature."

:rotf:

The puppet Dimitrov with his master:

300px-Joseph_Stalin_and_Georgi_Dimitrov%2C_1936.jpg


http://en.wikipedia.org/wiki/Georgi_Dimitrov
 
Poslednja izmena:
:per:

Well, in fact the author of this idiotic propaganda slogan is Georgi Dimitrov, head of the Comintern and faithful servant of Stalin. It is his thought:

"The friendship with the Soviet Union for us [i. e. Bulgaria] is like the sun and air to any living creature."

:rotf:


That kind of neo- Stalinist monstrosity nowadays can only be seen in Serbia today, where pro-Russian Fifth Colum write on walls to comrade Putin; Thanks to comrade Putin that we still have air to breathe’’. Bulgarians learned their lesson hard way with Russian ‘’brotherhood’’, it seems in Serbia that will be more difficult.
 
That kind of neo- Stalinist monstrosity nowadays can only be seen in Serbia today, where pro-Russian Fifth Colum write on walls to comrade Putin; Thanks to comrade Putin that we still have air to breathe’’. Bulgarians learned their lesson hard way with Russian ‘’brotherhood’’, it seems in Serbia that will be more difficult.

He is smiling at the Russophile naivety:

889935.jpg


889940.jpg


:dash:
 
Malo duhovne prosvecenesti,odnosno podsecanje, ne bi vam skodilo :) Znali bi zasto. :)

Ovde postoji pravilo jevreskog nacina poslovanja,ali na visokom nivou.:)
Jevreji daju,pomazu svoje, daju sve koliko ti treba,jednom,dva puta, tri puta... Ako i posle ukakis situaciju,dobijes po tamburi :)
Razmislite malo o tome i trazenju Srbije/primanju pomoci od zapada. Opet ce biti ista prica,ja ti dajem a ti me ebes..Pa udri!
 

Back
Top