Nije stvar do toga da se pojedinačna stvar desila, nego jedan celi splet okolnosti. Prethodnog veka, u prvoj polovini VI stoleća, bila je jedna od najstrašnijih godina u istoriji čovečanstva (536. godina). Justinijanovo carstvo živelo je na temeljima stare slave, a neki kažu i izdisaju na; za posledice je uvek potrebno vreme da se osete. Splet okolnosti, koji uključuje nekoliko vulkanskih erupcija katastrofičnih, planetarnih razmera, a u približno slično vreme možda i još nekih jezivih nepogoda, stvorilo je najstrašnije doba za život. Imamo pisana svedočanstva o tome od Kine do same Vizantije. To su bili celi periodi, bez sunca na nebu.
Pored katastrofičnog scenarija, imamo potom i epidemiju kuge, kakva nije bila viđena hiljadu godina. Epidemija bi trebalo da je potrajala sve do sredine VIII stoleća.
Uz sve to ide i epidemija gladi, značajan porast korupcije i kriminala, kao i bez ikakve sumnje ogromna stopa samoubistava. Prirodni priraštaj u totalno devastiranim urbanim centrima je negativan.
Arheologija je nedvosmisleno pokazala da u ovo periodu imamo ozbiljnu depopulaciju gradova. Dešava se proces deurbanizacije i čovek se vraća natrag selu i seoskom životu. To je i razlog zašto Carigrad, u to vreme prepun grobalja, deluje u nekim svojim delovima gotovo kao grad duhova i zbog čega carevi moraju da očajnički stimulišu na sve načine imigraciju u njega. To je zato što je Carigrad umirao; umirala je sama Vizantija. Zato se obično uzima to vreme, doba careva Mavrikija i Iraklija, kao u izvesnom smislu prekretnica tj. okvirno govoreći smrt antičke civilizacije.
Gubitak Egipta nije nešto što je, eto, odseklo od Vizantije samo njen najznačajniji izvor papirusa. Odseklo je najznačajniju provinciju koju je imala; izvor učenosti, hrane, novca. Egipat je bio samo srce, žila kucavica Rimskog carstva. S jedne strane, kao najveća žitnica, a sa druge, zbog trgovinskog prometa pristupom Crvenom moru i Indijskom okeanu. Egipat je, može se reći, održavao stomak punim i punio budžetsku kasu. Nakon što je Vizantija izgubila Egipat, ona više nikada nije bila veličanstvena imperija kao što je nekada bila u Justinijanovo vreme, a kada su zauzeli Egipat, Arabljani su osnovali postali najnapredniju kultura na evromediteranskom prostoru. Za svega nekoliko generacija, od (uslovno govoreći) promotivnih jahača kamila, stvorili su najveće carstvo tadašnjeg sveta, čija je ogromna ekspanzija zaustavljena u sred Francuske, civilizaciju koja je izvela revoluciju u medicini, matematici, gradove sa gradskom rasvetom noću i svašta još o čemu je Evropa i to posebno Evropa samo mogla da sanja. Za sve je to bilo ključno zauzeće Egipta.
To je vizija koju treba imati o tom dobu. Izuzetno mračno doba, teško za život, u kojem se čovek okreće Bogu i molitvi, te započinje prvi oblik krstaških ratova (car Iraklije ga osniva). Preživeli čovek se okreće molitvi i ratovanju.