Quantcast

eSport - sport ili ne?

Anonymous man

Iskusan
Poruka
5.071
Esport je na svom vrhuncu poslednje 2 godine,posebno u krugu igrice League of Legends,prosli Worlds je napunio stadio sa 40 000 ljudi,i jos 27 miliona je gledalo uzivo stream na YT.Finale Worlds-a je gledalo vise ljudi nego finale NBA-a te isti godine.Ne znam da li je pravo mesto za temu,ali ako nije premestite.
I ako je esports na svom vrhuncu,i dlaje se vode ostre debate o tome da li je to uopste sport
Primera radi u Koreju je Esport proglasen nacionalni sportom,i po predvidjanjima trebalo bi da se uvrsti u zvanican sport OI 2020 u Japanu
Ali i dalje ima ljudi koji sa cudjenjem gledaju na sve to

fragment

Zainteresovan član
Poruka
222
Po mom mišljenju, taj epitet sporta je legitiman. Ljudi se takmiče međusobno i pritom je platforma opšteprihvaćena - to mi je dovoljno da smatram to sportom.

S druge strane, moje mišljenje o tom sportu je veoma nisko. Užasavam se toga.

Lollol

Poznat
Poruka
9.471
Znam da su Dotu 2 emitovali na ESPN-u i ljudi su bili zacudjeni da pustaju takve gluposti na sportskom kanalu.
A i drugaciji je mentalitet tamo u Aziji, tamo su pro gameri pozeljni, lupam, kao ovde kada cujes devojku, "hocu decka, fudbalera, sportistu" e tamo je tako za profi gamere, jedna skroz drugacija kultura.

Sad da treba tu truda, releksi, vezbe, da, i biti medju top 1000 igraca video igre koja ima milione igraca je ogromni uspeh, mada ne mogu da gledam esport kao pravi sport.
Jer pro igraci su pre svega gameri uz sve stereotipe i kultura koja ide uz to tipa trashtalk i sl. Stoji, ima toga u svakom sportu malo, ali i fanovi, navijaci su isto deo te kulture koja siroj javnosti nece biti razumljiva ni prihvacena.

Ali ajde, ako je sah sport, onda esport se moze zvati sportom u neku ruku jer zahteva pre svega umne a ne fizicke sposobnosti.

sin Juga

Iskusan
Poruka
6.636
Esport je i te kako sport.
Starcraft II je najveci? i po broju korisnika i nagradnim turnirima: GSL, SSL, Proleague.

@Hypnotoad: Razlika je velika, ti npr. mozes imati 'mozak' i stratesko razmisljanje da budes igrac, pitanje je da li posedujes psihofizicke sposobnosti za 200-400 akcija u minuti (APM) na tastaturi i misu, motoriku, izvanredno vizuelno opazanje, donosenje strateskih odluka u realnom vremenu i sta sve ne. Dosta njih mora da trenira, narocito sake i misice podlaktice zbog karpal tanel? sindroma.

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.384
Eto i ti da napises nesto ljuCki. Ocekivao sam da ces to da hejtujes jer je povezivo sa "modernim gedzetima" i "modernim robovima".

E-sport, naravno nije sport tipa fudbal, ali niko nije ni definisao da je sport samo ono gde se znojis puno, i koristis ruke i noge brze nego prosecan covek koji hoda. Pa sad, ako ti je puls ispod 100 dok radis "to", onda kao nije sport.

Za sport nije nuzno da imas trbusnjake i misicavo telo.

E-sport je kao sto neko rece, slicno sahu - mind-digital- electronic sport. Postoji sportsko nadmetanje, i samim tim je to SPORT, bez obzira so izostaje veliko fizicko naprezanje i znojenje, nema telesnih kategorija i gubljenja kilograma "pred mec" kao sto ima u izrazito fizickom sportu kao sto je boks itd.

Sto se mene licno tice, da li bih birao klasican fizicki sport sa puno znojenja ili ove mind-sportove - naravno da ovo prvo, jer nesto slicno ovom drugom vec radim ceo zivot (nauka) pa bi bilo preopterecenje za mozak da jos i ovo radim, a telo bi atrofiralo i opasno ugrozilo zdravlje pa i taj mozak koji se najvise koristi u e-sportu.

Nego ne znam kakve ovo veze toliko ima sa psihologijom direktno, jedino ako hocete da se prica, kako takmicenje u igranju igara utice na mozak, na kognitivne funkcije, koliko takvi ljudi imaju bolje opazanje, pamcenje, kreativnost, nego ostali koji izrazito manje izlazu mozak ovakvim naporima-zadovoljstvima itd.

- - - - - - - - - -

Esport je i te kako sport.
Starcraft II je najveci? i po broju korisnika i nagradnim turnirima: GSL, SSL, Proleague.

@Hypnotoad: Razlika je velika, ti npr. mozes imati 'mozak' i stratesko razmisljanje da budes igrac, pitanje je da li posedujes psihofizicke sposobnosti za 200-400 akcija u minuti (APM) na tastaturi i misu, motoriku, izvanredno vizuelno opazanje, donosenje strateskih odluka u realnom vremenu i sta sve ne. Dosta njih mora da trenira, narocito sake i misice podlaktice zbog karpal tanel? sindroma.
Upravo tako......Secah se, da sam kao mator konj, ne znam koliko godina unazad, nabasao na ultra jeftin Sony PSP, i ja ti to kupim, svakog dana mrtav umoran posle posla zalegnem u krevet, popijem kafu, malo prodrndam to sokocalo (tada nisam imao smartfon da zezam) dok se ne uspavam, and guess what? Nekim cudom posle 2-3 nedelje zaradim ti sindrom karpalnog tunela, jer mi visili domali i mali prst sa PSP-a.

Mada kod mene je bila obrnuta situacija - podlaktica nije bila atrofirana, ni "normalna" pa da sam morao da treniram, nego je bila hipertrofirana, i kao takva je imala veoma malo prostora za nerv ionako. :mrgreen: Veoma, veoma brzo sam zato razvio karpal-tanel, zbog neprirodnog hvata PSP-a.:evil:

tab503

Buduća legenda
Administrator
Poruka
48.255
nisi u pravu

evo ti poreklo reci sport

Спорт (из латинског deportare, одатле старофранцуски desporter, одатле староенглески disport, одатле данашњи спорт и значи разонођење, одмарање, уживање

e sad je druga stvar sto mi pod sportom podrazumevamo samo fizicku aktivnost, ali recimo da li je po tvom misljenju sah sport?
to je cista intelektualna igra bez minimum fizicke aktivnosti..osim da dodjes do table :)

Ofidija

Elita
Poruka
24.818
Nije mi cilj da budem u pravu...ovo je forumska rasprava i iznosim svoje misljenje...
U mom vokabularu i shvatanju sporta, isti ukljucuje dinamicnu fizicku aktivnost tj telo u pokretu...stoga ni sah ne smatram sportom..
E-sport deli neke slicnosti u osnovi sa sportom, ali mislim da ga ne bi trebalo izjednacavati...
A po gore navedenim argumentima, mogli bi i pletenje proglasiti sportom, a pletiljama dati status vrhunskog sportiste...