eremita
Zaslužan član
- Poruka
- 117.177
[TD="width: 492"] Erste banka naslednica nacističkog zločina
18.07.2012 09:53 |
[/TD]
[TD="width: 56"]
[/TD]
[TD="width: 56"]
[/TD]
[TD="width: 56"]
[/TD]
[TD="width: 660"]
Demantuju otimačinu imovine žrtve Aušvica
[TD="bgcolor: #333333"]

[TD="width: 160"]
[TD="width: 150"]Društvo[/TD]
[TD="width: 500"]
Potomci Jevrejina iz Bačkog Petrovog Sela u Srbiji, bankara Matijasa Fišera koji je umro u koncentracionom logoru “Aušvic” tokom holokausta, tužili su 5. jula Erste grupu, Bavarsku državnu banku i Mađarsku nacionalnu banku zbog, kako se navodi u tužbi, “zgrtanja” miliona dolara koji pripadaju porodici Fišer.
Porodica Fišer tvrdi da im te tri glavne evropske banke duguju najmanje 38 miliona dolara za nevraćenu imovinu, u koju spadaju zlatni novčići, devize i dijamanti vredni 18 miliona dolara, kao i depoziti, gotovina, umetnička dela, nakit, gramofonske ploče, vrednosni papiri, zgrade pod hipotekom i druge nekretnine.
Fišerovi su optužili banke da su se nelegalno obogatile, kršeći međunarodni zakon, i time podržale genocid nad Jevrejima za vreme Drugog svetskog rata.
Fišerovi tvrde da su pomenute banke doprinele smrti nekih žrtava holokausta, uključujući i Matijasa Fišera, koji je deportovan u logor Aušvic u Poljskoj 1944. godine, gde je umro od gladi sledeće godine.
Fišerova porodica u tužbi navodi da, s obzirom na to da su banke sarađivale sa nacističkim i mađarskim okupacionim snagama i sprečile jevrejske klijente da uzmu svoju imovinu, mađarski Jevreji nisu imali sredstava da pobegnu od deportacije u logore smrti.
Matijas Fišer je pre Drugog svetskog rata živeo u Bačkom Petrovom Selu u Srbiji, koja je tada bila sastavni deo Jugoslavije. Od porodice je nasledio farmu, a primio je i veliki miraz od ženine familije.
Osnovao je "Petereve Hitelbank" (Štedionica Bačkog Petrovog Sela), ali je Mađarska, koja je postala saveznica nacističke Nemačke, u pohodu na Jugoslaviju 1941. godine zaplenila njegovu banku i postavila za upravnika nejevrejina, tvrdi Kenet Mekalion, advokat porodice Fišer.
- Mesec dana nakon što je Fišer deportovan u Aušvic, njegova žena i deca su takođe poslati vozom u taj koncentracioni logor. Ali tokom putovanja je došlo do izmene i Matijasova žena i šestorica sinova poslati su u radni logor u Austriji, koji je bio "raj" u odnosu na Aušvic - kaže Pol Fišer (76), Matijasov najmlađi sin, bivši profesor ekonomije i proizvođač auto delova koji živi u Bruklinu, u SAD, a koji je glavni nosilac tužbe.
Matijasova porodica je preživela holokaust, a po završetku Drugog svetskog rata vratili su se u Srbiju, ali i nikada nisu uspeli da povrate imovinu.
Kako kaže advokat Mekalion, pomenute banke su tvrdile da više nemaju njihovu imovinu i da su je zaplenile nacističke vlasti. Mekalion veruje da su banke prosto ukrale Fišerovu imovinu pod pretpostavkom da se jevrejske porodice više neće vratiti.
- Vlasništvo je zaplenjeno i mi smatramo da je nelegalno uzeto. Zašto ga deca ne bi dobila i imala koristi od njega? - pita Pol Fišer.
Erste grupa je demantovala da je odgovorna za imovinu porodice Fišer.
- Ni Erste grupa banaka, niti njena mađarska podružnica, koja je osnovana decenijama posle Drugog svetskog rata, ne smatraju sebe legalnim naslednicama bilo koje banke pomenute u tužb - navela je u saopštenju Sofija Banuta, iz Odeljenja za odnose s javnošću Erste grupe.
Bavarska državna banka i Mađarska nacionalna banka još nisu komentarisale tužbu.
Izvor: Trojka
http://www.medio.rs/37547_Erste-banka-naslednica-nacistickog-zlocina.html
******************************************************************************************
"ЗАКЛЕЛА СЕ ЗЕМЉА РАЈУ ДА СЕ СВЕ ТАЈНЕ САЗНАЈУ!"...(народна)
[/TD]